12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Víkend

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mirek Pátek
Příspěvky: 181
Registrován: 15. 3. 2004, 23:12
antispam: Ne
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Víkend

Příspěvek od Mirek Pátek »

Víkend

Páteční slunce se na dlažbě budí,
na tramvaj doběhnu bez dechu.
Šťastný bez koncese, i když zem studí,
vím, že dnes ulehnu do mechu.

Víkend mi nevezme nákupní Golem,
sobotu neprodám ve frontě.
Brouzdám se v půl osmé rozkvetlým polem,
dalších pár hodin mám na kontě.

Jdu tichou krajinou. Údery zvonu
nedělní otázky konejší.
Dej, ať s mou rodinou vyhnem se shonu
za chlebem bez lásky vezdejší.


(Napadá vás vhodný refrén?)
Naposledy upravil(a) Mirek Pátek dne 19. 3. 2004, 21:55, celkem upraveno 1 x.
LucieS
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2004, 12:37
Bydliště: Neratovice

Příspěvek od LucieS »

Tohle ve mně přesně navodilo takovou tu atmosféru, kdy začíná léto, ráno je ještě zima, ale už to voní hlínou a kytkama, a člověk potřebuje vypadnout ven, jen tak sám courat... Akorát mi do téhle představy vůbec nesedí ty poslední dva verše. Ale jinak fakt pěkné.
Uživatelský avatar
Mirek Pátek
Příspěvky: 181
Registrován: 15. 3. 2004, 23:12
antispam: Ne
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek Pátek »

Vida, a já si myslel, že poslední dva verše z téhle zpovědi člověka, který se brání novodobým konzumním stereotypům, se mi povedly nejvíc.

Možná jsem to špatně rozehrál - je pravda, že první sloka vůbec nedává tušit, že to říká chlap od rodiny, kterej se nechce nechat semlít v práci. Ve druhé jsem se opřel do sociologického jevu víkendových rodinných výletů do novodobých chrámů hojnosti, avšak evidentně ne tak jasně, aby bylo zřejmé, že nemluvím jen za sebe, ale i za moje nejbližší. Proto ta rodina na konci může vypadat jako nejasný zlom - do té doby to skutečně zní jako pocity kluka, který už se těší ven.

Asi by to vyřešil refrén, něco ve smyslu "Hajajaja jaja jaja, Kuba, Lenka, máma a já".
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

reakce od Nekritika

Příspěvek od Kuba Horák »

Víkend

To by si ale zasloužilo refrén stejně pěkný jako je text. Jsem zvědav, kdo s něčím přijde. Podle mě by z toho mohla být dobrá písnička. Kdyby mě něco napadlo, tak bych se taky zkusil přidat. A mimochodem, je dobré, že jsi s tím přišel a nabídl spolupráci.
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Víkend

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj Mirku, ty už jsi u nás ale dlouho nebyl. Já si ten text čtu už poněkolikáté a zdá se mi, že to co jsi chtěl říct, jsi řekl. Tím že jsi si ve skladbě a b c d a b c d zkrátil to déčko jen na tři slabiky jsi si na sebe trošku ušil bič, ale to je jen dobře. Celý verš to pak dělá úderným i když je to na druhou stranu zase trošku svazující. Popral jsi se s tím ale se ctí. V tomto případě se dají prominout některé méně obratné rýmy jako např. Neprodám / Hodin mám, nebo Krajinou / Rodinou .... Narozdíl od Lucie, mě se zdají být poslední dva řádky v pořádku a naopak mi dost vadí to, že " Údery zvonu, nedělní otázky konejší .." Ten zvon ano, konejšit by také mohl, ale proč nedělní otázky, to je takové, ani nevím jaké. Že by nijaké? Nebudu se snažit to přemýšlet, protože nevím jak, byl by to ode mně moc velký zásah do textu, takže mě neber zas tak moc vážně. Na to, že sis vybral sociologické téma, je to povedené dílko. Ahoj Arnošt
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“