12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Mám Tě...

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Alena
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 09:07

Mám Tě...

Příspěvek od Alena »

V kaskádách velkých vějířů
pojídám lávu z talířů,
na velkých roztrhaných plochách...proč mám Tě?

V lékárně frontu na pivo,
v rozpacích držím kladivo,
jestli uhodit... proč mám Tě?

Mám Tě těď tu sedím v tichu
mám Tě plnou hlavu smích,
mám Tě, teď Ti oči svítí v žárovkách.

Mám Tě teď tu městem voní,
mám Tě zpívaj ptáci sloni,
mám Tě, proč mám Tě já??
michal k

Příspěvek od michal k »

No tak to je bomba. Přesně mi to sedí, jsem nadšen. Nevím jestli to bude oslovovat i ostatní, ale protože mám jeden podobný text, kde je podobně odpoutaná mysl a skutečnost zamíchaná s fantazií(a dokonce jsem tam použil též talíře :) tak se mi to opravdu moc líbí. Jestli budeš chtít můžu ti text poslat do soukromých zpráv. Píšeš i jiné druhy textu a tohle byl experiment? Je to jen hříčka nebo to plně vyjadřuje tvoje pocity a dokázala by si jednotlivé řádky vysvětlit (pokud budeš chtít odpovědět stačí jen ano, nemusíš vysvětlovat podstatu, vím že někteří neradi vysvětlují obsahy svých textů)? Máš takových textů víc?

Promiň mé nadšené reakce, ale tohle mi v textové dílně chybělo. Buď je tady moc upjaté, přepjaté, konvenční,vkruhubloudícínovécestynehledájící, něco přípomínající anebo vtipné. Takže jsem rád.
Alena
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 09:07

Příspěvek od Alena »

Ahoj Michale, abych pravdu řekla jsem šokovaná Tvou kladnou reakcí:) Vůbec jsem nečekala, že by se to snad mohlo někomu líbít.Určitě budu ráda, když mi ten svůj text pošleš.(acla@email.cz) Je to asi tak, že když někdy chci vyjádřit něco a obyčejný obraty mě k tomu nesedí,tak si něco vyfantazíruju..takže tím pak ve finále vyjádřím to co chci.Jestli píšu podobný nebo jaký věci...no nevím,to musí asi posoudit někdo jinej.Něco sem dyštak eště napíšu. Měj se A.
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

...mlžný opar poezie

Příspěvek od Honza Žamboch »

Ahojte Aleno i Michale. Po přečtení Alenčiných veršů jsem si vzpoměl na sebe a své vlastní zápasy se slovy. Pamatuji si, že pro mne bylo velmi inspirativní, poskládat k sobě libozvučná slůvka a tak dlouho jimi různě hýbat až se dostavil potřebný pocit z textu. Někdy byl nejdříve pocit, pak slova, jindy zase slova a až potom pocit. Několikrát se mi dokonce podařilo najít ve své vlastní písmenkové mlze kromě pocitu i nějaký hlubší význam. Ale to byla vždycky makačka. Říkal jsem si, jen ať se lidé hezky potrápí, třeba tam najdou něco, co tam nevidím já. Je to hezké a dobrodružné pro textaře sama a jeho hloubavé přátele. Na druhou stranu, z vlástní zkušennosti se svou vlastní povrchností, bývají tyto texty někdy těžce stravitelné, nesrozumitelné. Poslední dobou se ze mne stal zastánce míchaných nápojů. Tím chci říct, že mě vždycky daleko víc chutná nějaký krásný originální poetický verš v nějakém srozumitelnějším a jasném základu. (A nemusí to být jen jeden verš). Ve své textové bitvě se proto snažím právě o takové nápoje. Kolikrát mne zamrazí v zádech z krásy, nebo z tíhy té trochy slůvek, když se to někomu povede. Naposledy jsem četl jeden takový text na stránkách Pepy Štreichla. Jmenuje se tuším Ženy.

A co že jsem tím vším chtěl říct? Připadá mi, že pokud by chtěl člověk napsat silný text k písničce, měl by šetřit s mnohavýznamovými obrazy. Zacházet s nimi opatrně. Sem tam ředit lyriku epikou. A držet se směru, který mu jeho poetický kompas ukazuje. Alespoň pro mne je toto cestička. Samozřejmě, každý si prošlapává tu svou...:-) Důležité je, že jsme v pohybu!
michal k

Příspěvek od michal k »

Souhlasím s tím, co si na začátku tvrdil, ale když píší podobné druhy textu mám předem jasnou myšlenku, co tím chci říct. Proto jsem Alenu zasypal otázkami jestli je to jen hříčka a alchymie slov nebo za tím je něco pevně daného přinejmenším pocit.
Souhlasím s tím, že je to pro posluchače hůře stravitelné, ale pokud mě to přesvědčí, že to za sebou má něco uchopitelného stojími zato se nad tím zamyslet, i když to je snd pro někoho dřina. Věřím tomu, že některé podobné texty jsou jen poskládaná libozvučná slovíčka, nevím s určitostí do které skupiny tento text patří (proto jsem se tolik ptal A. a také si chtěl přečíst nějaké jiné její texty, abych byl schopný posoudit do jaké míry se jedná o talent, a do jaké je to jen náhodné řazení slov pro efekt). Samozřejmě text má své chyby a některé verše svědčí spíše o zařazení do první skupiny, ale je sympatické to nakročení, ten směr jakým by se to mohlo ubírat.

Teď pomalu nevím jestli hájím Alenčin text nebo už začínám mít na mysli svůj text pod názvem Polární kruhy v obilí, který jsem v prvním vzkazu zmiňoval, takže toho nechám :D
Samozřejmě se mi též líbí verše o srozumitelnějším a jasném základu (jak píšeš) třeba mé Yellow (pod kosmonautem tady v dílně), ale ty mé "Kruhy" má stejně velmi rád, protože mi to připadá jako nakročení jinam ...dál.
Alena
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 09:07

Příspěvek od Alena »

No já nevím,myslím že text nemusí být nutně průhledný a aby v něm bylo hned všechno jasný, já osobně mám radši když nad tím můžu zapřemýšlet a představovat si v něm něco svýho než když je mi hned jasný,co tim autor chtěl říct.Ale asi o tom nemám zas co moc povídat,nejsu žádnej textař...:)) Mimochodem Michale...v jednom dalším textu píšu o kruhách v obilí...tak to je taky další podobnost s tím Tvým..zajímavé..Mějte se.A.
michal k

Příspěvek od michal k »

Mám podobný pocit. Raději si přečtu něco složitějšího, co mě nutí přemýšlet něž něco "průhledňákovýho". Mimochodem už jsem ti poslal mail s tím textem tak se když tak koukni.
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“