12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Recyklační

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Vojta
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 3. 2004, 12:33

Recyklační

Příspěvek od Vojta »

(V rámci celostátní kampaně na podporu třídění odpadu)


Natáhl jsem nové struny, staré zahodil
nevěděl však, kolik zla jsem tím všem přivodil.
Místo abych do sběru své staré struny dal
hodil jsem je k popelnici
a popelář růžolící
na skládku je vzal

Na skládce pobíhá zrovna malý hlodavec
a hledá, jestli tady neleží jedlá věc
Už ke struně blíží se ten krček maličký
háčko se utahuje
a tím se odhaluje
smysl písničky

Kdybys nebyl břídil
tak bys odpad třídil!

Na smetišti pobíhá lasice kolčava
neb jak známo hlodavci jsou její potrava
Najednou však - hrůza- nevyhne se trsátku
už prořízlo jí pracku
proč jsem jen ten kus plastu
hodil na skládku?

Kdybys nebyl břídil
tak bys odpad třídil!

Na skládku přichází i nadlesní Hubáček
když vidí mrtvou lasici, hořce zapláče
List papíru ze země však mrkne na něho
jak stojí si mé konto
banka mi posílá pronto
vždycky šestého

Proč jsem jen ten výpis nedal na recyklaci?
ubohý nadlesní už se nad ním potácí
Tolik on si nevydělá za půl života
muzikant má tisíce
fořta sklátí mrtvice
ach, ta lakota

Kdybys nebyl břídil
tak bys odpad třídil

I vy jste si jistě dnes koupili vstupenky
je to kousek papíru, maličký, nevelký
Až bude čas tenhle lístek někam vyhodit
tak prosím do papíru
do papíru
do papíru!
Ať mají hlodavci
kolčavy
nadlesní
aspoň chvíli
aspoň chvíli
aspoň chvíli
klid....
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...reakce nekritika

Příspěvek od Kuba Horák »

Zajímavé téma. Docela se mi to líbí. Své vychytávky by to možná u některých rýmů chtělo - nedal na recyklaci x nad ním potácí
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Bohužel zajímavé(potažmo záslužné) téma nemusí znamenat dobrý text.
Vybral sis toto téma sám nebo si dostal zadání v soutěži(ve škole?) a tak toto téma nevycházelo s potřeby o něm psát? Přikláněl bych se k možnosti druhé. Není to něčím životné a tohle by tomu odpovídalo, ale možná se mýlím...Evidentně tě spíš baví psát o kytaře a tak...tak si to tam zamotal...plus nějaké to zvířátko :) . Možná by tomu pomohla silnější pointa a to, aby sis to posobě ještě přečetl...občas někde škrtl a dal do toho větší formální pořádek(tedy= aby seděli rýmy). michal
PS:...i když heslo:Kdybys nebyl břídil tak bys odpad třídil! je velice dobré.Osobně bych se přikláněl k tomu, že popud ke složení toho to textu, bylo právě toto (můžeš se vyjádřit, docela by mě zajímalo jak to tedy bylo :?: ) ... Určitě by tvé heslo obstálo i jako hlavní reklamní slogan pro celou kampaň :) .Přemýšlel si o tom, že by ses živil výmýšlením reklamních hesel :?: :D
Vojta
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 3. 2004, 12:33

Ok

Příspěvek od Vojta »

Ok, Michale, po tvé soukromé zprávě odepisuju.
Není to básnické veledílo, spíchl jsem to během chvíle. Ale aby mi seděly rýmy jsem dbal - rytmus sloky běží pravidelně 13 13 13 8(nebo 7, podle melodie) 8+5. Do melodie - je správně budovatelská - sedne jedna dvě.
Některé rýmy mě mrzí, někdy to zkrátka nešlo (pracku-plastu, ten mi vadí, jenže nic jiného zkrátka nepřišlo...a zrovna ten "na recyklaci - nad ním potácí" není tak hroznej, ne?

Opravdu jsem nedostal zadání ve škole a jestli to má nebo nemá pointu mě netrápí - kdo se chce zasmát se směje.
Všímáte si, jak kolem nás chybějí tradiční folková témata? Kde jsou ty časy, kdy se psaly písničky, že noviny Pravda nebudou stát padesátník ale korunu, že Favorit sjel z mladoboleslavskejch doků a podobně (Slávek byl koneckonců jedním z mistrů těchhle ironických špiček) - každá druhá událost, která se objevila v bezčasí konce osmdesátých byla ihned okomentovaná nějakým písničkářem, kterému kdekdo visel na rtech. Bohužel nejen pro tu poezii okamžiku, ale proto, že byl víc drzej než ti ostatní...
A z čeho si tedy dělat srandu dneska? Když slyším někoho, kdo se šťourá v politice nebo se snaží napsat protestsong proti reklamám, utíkám rychle pryč - to prostě nejde. Nikomu.
Jedno z mála "aktuálních" témat (to znamená, že to jako neni vo lásce), které můžu prozpívat v liberálním světě, kde nikdo nebude poslouchat písničky o zdražení novin Pravda(a ta je zrovna tak úžasná!), je třeba...recyklační kampaň. Tak proč ne.

Ps.-mimochodem, to už úplně jen tak na konec, před nedávnem jsem někde četl, že v tomhle plýtvajícím světě je ten, kdo se snaží recyklovat podobný člověku, který když zjistil, že vlak do kterého nasedl jede jiným směrem, běží uličkou, aby se dostal blíž k nádraží. Přišlo mi to docela pravdivý.
Michale, tím prosímtě nechci říct, že jsem proti recyklaci!
Ahoj
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“