1440 minut vzteku

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

1440 minut vzteku

Příspěvek od Honza Žamboch »

V zapadlých koutech
ulic tvých zlostí
brečívá boxer
s odřenou pěstí
Umí dát ránu
i když jsi žena
jen v některých rvačkách
sílu už nemá
být tak ten ručník
co končí ty boje
vysušit slzy
dát co je tvoje

REF :
Vidět stejné slunko jak ty
Být ti blíž než k partesům mají noty
Přestát sloty nedobroty
K čemu jsme tu, když ne pro smír
naše vády domem nesmí znít
déle než den.


Někde tam u dna
V řece tvých hněvů
Topí se kotě
ale tiší tu Něvu
Strachem se chvěje
i když jsi mužem
prý za svoje hříchy
sami si můžem
Být ti tím vzduchem
co poslední zbývá
a když i on dojde
být tvá voda živá

REF:
Vidět stejné slunko jak ty
Být ti blíž než k partesům mají noty
Přestát sloty nedobroty
K čemu jsme tu, když ne pro smír
Naše vády domem nesmí znít
Déle než den.

Neskrývám radost
Ani neskrýváš smutek
Cítím ho v sobě
A já cítím ho v tobě
Někdy máš pravdu
No a někdy ji nemám
Občas to skřípe
Mužům a ženám
Ale můžem se opřít
Až to v nás praská
A tak kvůli rýmu
jen zbývá říct „láska“

REF:
Vidět stejné slunko jak ty
Být ti blíž než k partesům mají noty
Přestát sloty nedobroty
K čemu jsme tu, když ne pro smír
Naše vády domem nesmí znít
Déle než den.

Poslední sloku zpíváme se Staňkou střídavě po verši, aby tu písničku trošku oživil dialog. Je to v 11/8 a je to fakt strašná makačka to zahrát. Kolikrát si říkám, vole jeden, co si to na sebe vymýšlíš. Na druhou stranu, když se to povede, tak mě z toho vždycky na konci mrazí v zádech. Dal jsem sem tento textík kvůli mým reakcím na některé Alenčiny básničky, abych ukázal, jak to myslím s tím ředěním lyriky epikou.
Uživatelský avatar
Jarmila Týnkova
Příspěvky: 319
Registrován: 8. 3. 2004, 16:29
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarmila Týnkova »

Moc se mi to líbí,jenže mě osobně se líbí všechny texty vašeho dua,které jsem už párkrát mohla obdivovat naživo.Třeba na toulavé písničce.
hrochoušek
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...reakce nekritika

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj Honzo,
taky už jsem si četl všechny vaše texty a byl jsem rád, že jste Zahradu nevyhráli omylem a že jsem tam našel, to co jsem našel. Za těmi texty není složité si stát. Občas mi tam chybí úplná synchronizace rýmů - třeba zlostí x pěstí, ale v té písničce to prostě nevadí a možná je to tak i ...Je to dobrá ukázka kombinace kvality a poměrně jasně vyřčeného tématu - teda pro mě.

P.S. A já vůl nejel na koncert do Varnsdorfu - prošvih jsem to :cry:
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Text je po formální a řemeslné stránce v pořádku, ale je tam trochu problém v povrchnosti vyjádření některých citů. Chybí jim ta správná životnost a přesnost zamíření. V takovém tématu je to velká chyba. Ty citové obrazy a obraty by měli jít více do hloubky. Využil jsi přirovnání, která jsou obvyklá a často používaná a zavání klišé ... tam, kde by měli zaznít osobnější hlubší prožitky viz :

ulic tvých zlostí

celá třetí sloka ( viz konec zprávy)

V řece tvých hněvů
...je to takový opis, který trošku zručnější textaře napadne hned s první a zapíše ho. Je důkazem toho, že je už sám ze sebou spokojen. Opravdu jsem to přirovnání viděl už i v jiných textech a sám jsem je též spáchal, a měl jsem u toho stejné pocity, které popisuji ... tak jsem to zase škrtnul a přemýšlel dál:). konkrétně ve tvém textu po eventuální úpravě (která určitě neproběhne, protože to nemá cenu, pokud ji už hrajete a máte ji zažitou a naučenou …) by bylo škoda hezkého rýmu=Něva, ale i o tom se dá zapřemýšlet a dát si víc záležet ( tedy Něvu zachovat :) ).

Sympatické je, že volíš a snažíš se objevit netradiční slova a spojení ( viz naše vády domem nesmí znít ). Ale když hledáš takové věci, proč na sebe nejsi náročnější v ostatním, proč třeba nenajdeš něco stejně výstižného, ale originálnějšího než přirovnání k živé vodě.
Zachraňuješ to jen tím, že to vše správně (tedy řemeslně-zručně) mícháš dohromady.

Ještě přidám jednu věc, která může být věcí vkusu ( to ostatní je bohužel fakt): slovní spojení sloty nedobroty mě připadne zajímavé, ale v celkovém kontextu to až tak nezapadne a ční. I když vidím, že to má oporu v podobně archaickém slovíčku=partesy.

Jinak musím pochválit myšlenky první a druhé sloky ... jen je škoda to, že si o tom ještě více nepopřemýšlel a nezkoušel volit jiná slova, než ta, co Tě napadla první.

Velice dobrý a chytrý je název písně, ale jen tak mě napadá jestli si ho nevymyslel při sledování "zajímavého" seriálu 24 hodin :twisted: ... vtípek :D . Ale tady si byl asi nejvíce originální a hledačský ( existuje slovo "hledačský" musím si to někde najít :D )

Asi nejvíce plovoucí po povrchu je třetí sloka. Kam se ztratily myšlenky předchozích slok? ... kde je originalita názvu? Rým v sobě-tobě, použití "kontrastu" radost-smutek, povrchnost Někdy máš pravdu No a někdy ji nemám atd. bohužel dorazí jinak zajímavou stavbu textu a celkové dobré vyznění.
Do určité míry to zachrání krok, který si sám cítil a píšeš o něm: tedy střídání ženského a mužského zpěvu, ale je to trochu alibismus.

Neříkám, že jsem nebyl na tvůj text náročný, ale zkus bít i ty!

Tak a to je konec ... strávil jsem nad tím přesně 60 minut , ale rozhodně ne vzteku :D . Doufám, že si také najdeš čas a vrhneš se na kritiky a recenze k ostatním cizím textům. Myslím si, že by si měl, co říci ostatním a pomoci všem v tom nelehkém úkolu psát kvalitní texty. Měj se hezky ... michal
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Omlouvám se za ten do "pekla" volající překlep :D Takže oprava:
Neříkám, že jsem nebyl na tvůj text náročný, ale zkus být i ty!
michal
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

...kosmonautova pitevna...:-)

Příspěvek od Honza Žamboch »

Moc ti děkuji za tvou kritiku. Musím se ti přiznat, že jsem tentokrát pracoval s klišé vědomě. Totiž, zdála se mi hudba již natolik složitá, že jsem se rozhodl napsat třetí sloku pomocí poměrně obyčejných a obvyklých informací. Říkal jsem si, že pokud bych byl náročnější já, musel by být náročnější i posluchač. A to není tak jisté. Chtěl jsem to říct co nejjednodušeji. A snažil jsem se to smíchat s trošičku složitějšími ostatními slokami. Pokud by to byla poezie, rozhodně bych to nenapsal takhle. Takže je to takový ehm...trošku prasečí kompromis. Na druhou stranu, nechci tvrdit, že vše je jak má být a většinu tvých připomínek sám cítím. Rozhodně už to ale měnit nebudeme. Víš co to dalo práce se to naučit...:-) A ještě pořád s tím máme problémy...

Ke kritikám k ostatním dílkům. Zatím se na to moc necítím. Sem tam jistě někomu něco napíšu, protože mě jeho dílko něčím dobrým, nebo špatným zaujalo, ale sedět u něčeho 60 minut asi nedokážu. O to víc si vážím tvého času. Přeji příjemný pobyt ve vesmíru zvaném Poezie!
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ať dělám, co dělám, nemohu pochopit větu: Být ti blíž než k partesům mají noty. Kdo co komu než proč. Asi jsem najel na mělčinu a stále nejsem schopen uchopit ten smysl věty za pačesy.
Teď mě napadá jediné vysvětlení: že noty mají k partesům pěkně daleko a já ti chci být blíž než tak daleko, jako mají noty k partesům... aha už to chápu. Jéžiš, to je ale složitý. Asi napodesátý. To se mi ale ulevilo, sjel jsem z mělčiny zas na vodu.
Slávek Janoušek
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

...mělčiny a hlubiny...

Příspěvek od Honza Žamboch »

Ahoj Slávku, děkuju za reakci. Mám-li vysvětlit ony partesy a noty, pak musím napsat, že jsem to myslel trošku opačně. Tedy pokud má něco blízko k něčemu tak jako noty a pertesy navzájem, pak chci být ke své milé ještě blíž. Samozřejmě, pokud máš na mysli nějaký určitý fascikl s dílem nějakého klasika v knihovně v Brně a nějaké určité noty v jiné zemi, či galxii, chápu že mé přirovnání poněkud kulhá. Ale já to opravdu myslel spíše obecně.

Jinač. Včera jsem si po třech letech vzal do auta tvé Kdo to zavinil. Vždycky mě dostane to, že jsi už konečně uvěřil na černochy a to jak přestáváš věřit na Brno...:-) Po těch letech nabývá v rámci EU tvá píseň dalších rozměrů.

Měj se hezky!
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“