12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Made in Brasil

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Made in Brasil

Příspěvek od hub in »

Made in Brasil

S chutí avokáda na jazyku, vyrostly u mě v bytě palmy,
přilétli ptáci v okamžiku, vítr drobné v kapsách spočítal mi.
Pacifik usnul tvrdě v zátoce za mým křeslem,
opilý rybář hrdě srazil mi lampu veslem.
Pláž v síni zaplavili kluci ve žlutých dresech
po jejich míči zbyly jen šmouhy na závěsech.
Nikdo se neodvolal v boji čestném i podlém
a sám bůh neodolal, napálil slunce bodlem.

Ref: Ve vzduchu cítím bouři,
a hledám klidný azyl,
houpám se jako škuner v moři
a tančím sambu made in Brasil.

Kolem zavoněly sny a káva, dvě mocné zbraně proti stesku,
vzpomínky jako žhavá láva, spalují mou duši za rozbřesku.
V poledne hledám spásu v doutníku zapomnění,
večer se vzdávám času, s přílivem odpuštění.
Vandráci drze na mě dělají sprostá gesta,
krvácím v noclehárně ze stigmat velkoměsta.
Do chřtánu budoucnosti vyřvávám novou píseň,
že tady složím kosti a znovu narodím se.

Ref: Ve vzduchu cítím bouři,
a hledám klidný azyl,
houpám se jako škuner v moři
a tančím sambu made in Brasil.

Koupím pro svou milou čokoládu, kterou snad pocit viny smyju,
že jsem tu, díky avokádu, zcela sám, pod sochou Krista v Riu.
Ten pod palbou mých hříchů, pak v nitru pláče žalem,
mně tečou slzy smíchu, když řádím s karnevalem.
Prosím vás, probuďte mě, ať zjistím, kde to žiju,
jsem-li host cizí země nebo muž v deliriu.
hub in
Kuba Horák

reakce Nekritika

Příspěvek od Kuba Horák »

Zajímavý styl psaní, mně osobně to nepřipadá špatné a líbí se mi na tom ta konkrétnost a řádek _tančím sambu made in Brasil_ mi přijde i přes tu angličtinu dobrý, jakoby se tam naopak hodila.
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ahoj Kubo, děkuju za velkorysost při hodnocení mého výplodu a omlouvám se za svoji opožděnou reakci na ni.
hub in
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Docela by mě zajímalo, jestli má Hub in rád Nezvala? Tahle poetika je jak vystřižená z Edisona (dokonce včetně délky veršů). Jelikož mám Nezvala konce 20. let rád, tak je mi to též sympatické:)
Ivo Cicvárek
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Díky za shovívavé hodnocení, ale upřímně řečeno, nevím jak se po něm mám cítit. Vítězslava Nezvala samozřejmě znám, ale vždy, když jsem měl možnost se s jeho tvorbou náhodně seznámit, přiznám se, že na mě neudělala zvláštní dojem. Cca před sedmi lety jsem ale skutečně slyšel Nezvalova Edisona u jedné kámošky ze staré vinylové desky, ovšem v hudebním podání Jana Spáleného a to bylo jiná káva.
Sám nedokážu říct, jestli jsem plagiátorem, ale pokud je to možné po jednom poslechu, pak nejspíš ano. Dokonce jsem se trefil i do délky veršů, což mě děsí ještě víc, protože si už skutečně nedokážu po těch letech jediný verš z onoho elpíčka vybavit.
Tak nevím sám na čem jsem.
hub in
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Hmm, já jsem o plagiátorství nic nepsal - jen jsem se ptal. Navíc si myslím, že převratně originální poetika je věc v dnešní době téměř nemožná - nevybavím si ani na folkové scéně nikoho, kdo by byl v tomto smyslu originální (nevyjímaje velké hvězdy). To, že text nese rysy pozdního poetismu a počátku surrealistické avantgardy (stejně jako s Nezvalem bych neváhal srovnávat s Apollinairem a jeho Pásmem), není nic devalvujícího. O to zajímavější náhoda. Jen si myslím, že je dobré o různých formálně vyhraněných poetikách vědět (ideálně hodně číst poezii:), protože pak alespoň člověk ví, co všechno už objevili jiní. A nenechat se tím znepokojovat ani odradit, protože emoce, výraz, sílu, vidění světa, detail atd. do textu za autora žádný jeho "předchůdce" nevloží. Obměňuji proto svoji první reakci: teď by mě zajímalo, jestli si Hub in Pásmo či Edisona otevře - a jestli bude s formální podobností souhlasit, nebo ne...

P.S. Ta délka veršů - slabiky jsem nepočítal, byl to hrubý odhad - řekněme tendence k delšímu verši a zároveň jistá kombinace daktylotrocheje (mj. častá daktylská stopa v úvodu verše).
Ivo Cicvárek
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Velice mě těší Váš zájem, ale musím Vás zklamat hned na začátku. Obávám se, že moje vidění světa je mnohem jednodušší a mé umělecké prostředky i vyjadřovací schopnosti (na rozdíl od uváděných jmen) jsou velmi omezené. Mám rád folk. Poezii jsem dosud přehlížel a výrazy jako daktylotrochej jsou pro mne neznámé pojmy.
Já jsem jen takový instinktivní textař. Píšu si texty a muziku jen tak pro radost a nemám ani čas ani chuť ani ambice, abych na sobě v tomto směru pracoval. Vlastně je mi i jedno jestli to, co takto vznikne, je či není podobné nějakému uměleckému směru nebo ne. Ale dávám čestné slovo, že si Edisona i Pásmo seženu, přečtu a napíšu Vám svůj názor na ně. Ještě jednou děkuju za Váš zájem. Potěšil ...
hub in
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

proč nevracet staré fláky, že

Příspěvek od Kuba Horák »

Čtu si a zkouším se na to dívat znova a baví mě to. Nesedí mi v refrénu bouři x moři - dalo by se tam místo toho moře nějak šoupnout v kouři nebo kouřím? Myslím si, že by to do tématu šlo prostrčit. Ono to zas až tolik nevadí, ale je fakt, že mi to v hlavě při čtení trochu zadrhlo. K
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Vidím, že se probíráš i staršími věcmi. Také vím o tomto rýmu nerýmu, ale nějak mi ve spojení s muzikou až tak nevadí. Pokud se ti ale povede doplnit jej vhodnějším, uděláš mi radost. Obzvlášť, pokud by se tam někde objevil v souvislosti s kouřením doutník, o kterém už v předcházejícím textu zmínka je.
Díky.
hub in
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“