.

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
jandrick
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 8. 2004, 09:43

.

Příspěvek od jandrick »

..
Naposledy upravil(a) jandrick dne 2. 3. 2005, 10:56, celkem upraveno 1 x.
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Není to text, který se svou dokonalostí a genialitou zapíše do "dějin" , ale po stránce textařské zručnosti a dobrého rozložení vyjádření pocitu, je dobrý.



Ten to rým mi připadne trošku plánovitý:
když podzim nás stíhá,
když bolestná vzpomínka v duši se míhá.

K větší životnosti textu bych možná trošku shodil,, na určitých místech, nánosy patosu a zvolil jiná slůvka viz
Míhá se, třepotá, jak noční motýl, ......................stačilo by jen vyměnit třepotá za třebe, ale možná by to ublížilo poetice textu, i když ...

Poslední řádek je v kontextu silný ( pocitově), i když je to mírně už slyšené:
Dub s hnízdem v koruně
v tom větru se kývá,
a ty mi, lásko má, potichu zpíváš


Měj se hezky. kosmonaut
jandrick
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 8. 2004, 09:43

Příspěvek od jandrick »

..
Naposledy upravil(a) jandrick dne 2. 3. 2005, 10:57, celkem upraveno 1 x.
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Podzim

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahoj, bohužel mám pocit, že především trochu klopýtají počty slabik:

Z prázdných polí vítr se zdvihá - 9
mraky se trhají v korunách stromů. 11
Starý dub za oknem 6
v tom větru se kývá, 6
a ty mi, lásko má, potichu zpíváš. 11

Přiznám se, že z muzikantského pohledu by to bylo velmi, velmi obtížné zazpívat. Není jasné, co k čemu patří. Navís ve třetím verši je přízvuk mimo jiné na předložce "za", takže v následujícím verši by logicky musel být na zvratném "se", což nelze. Z toho vyplývá, že i tyto dva řádky by musely mít jinou melodii, jiné téma. Stejně tak si dost dobře neumím představit, kde se na prázdných polích vzaly koruny stromů.
Ovšem zmatení pokračuje i v další sloce:

Zpíváš jen tiše, hlas se ti chvěje, 10
na chvíli kratičkou otevřeš víčka. 11
Tvůj křehký pohled 5
na mně se směje, 5
dej ať nás mine všechno co zlé je. 10

Tak. A zase je všechno jinak, takže by to zase chtělo jinou melodii... Není-li to gramatická chyba, tak se mi líbí nápad "Tvůj křehký pohled na mně (čili na kom, na čem) se směje". To je pěkný fór, blbé ovšem je, že to vynikne jenom v psané formě ;-)

Třetí sloka je vzdáleně konzistentní s předchozími, totiž 11, 9, 6, 6, 11, čtvrtá pak öpět vybočuje:

Rýha, pak puklina, i kámen se rozbil, 12
teď nás má trápit mlha a chlad? 9
Raději láskou 5
svůj strach jsem opil, 5
a šedé závoje tvou krásou zdobil. 11

Je dobré mít na paměti, že počet slabik v jednotlivých slokách by měl být pokudmožno konstantní, alespoň v rámci jendé sloky. Samozřejmě to není dogma, lze využít pauz atp., ale alespoň přízvuky je zapotřebí hlídat.

Ale hlavně - piš, piš, piš. Třeba to, jak jsi vaší láskou opil svůj strach, je moc pěkný obraz, který jsem ještě neslyšel. Z vlastní zkušenosti vím, že již po několika letech psaní a ořezávání tužky to jde skoro samo ;-)

Měj se báječně!

PeS
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“