Léto

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Léto

Příspěvek od Lada »

Léto mě mučí brzkým vstáváním
za oknem půlka srpna
k snídani
pusť mi tu desku
ať tiše praská do hraní
a věnuj mi své ruce teplé
ať ještě aspoň jednu stranu LP
trvá naše láska

Léto jak hoteloví lokaji
za oknem cinká zvonkem
tramvají
zavři to okno
ať nám ty hity dohrají
a věnuj mi svých prstů deset
ať tvoje stará sbírka desek
není dnes dost velká
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Moc pěkné.Nevím jestli to není mým současným stavem myšlenek a pocitů, ale tohle mne zahřálo jako teplý čaj s citronem u prostřed zimi a tmy.

Jen stručně vypýchnu, která místa se líbí a zároveň dělají z toho to textu něco vyjmečného a povyšují nad desítky s podobným obsahem:

pusť mi tu desku
ať tiše praská do hraní

rým LP a teplé

Léto jak hoteloví lokaji
za oknem cinká zvonkem
tramvají

i pointa a konec je hezký

...jen možná to slovo hity mi připadne prázdné a ojeté, takže bych ho možná nahradil jiným ( při zachování smyslu)

Měj se hezky. Posílám "kloboukdolů". A děkuji, že si mi tvým textem moc zlepšila náladu. Děkuji. kosmonaut ( i kosmonauti jsou někdy smutní)
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Taky jsem potřebovala zlepšit náladu, proto dík za tak přívětivou reakci.

K tomu slovu "hity" - pamatuješ si výroční desky, které Supraphon vydával někdy v 70. letech? Bylo na nich hrozně moc písniček, které byly zkrácené (aby se jich tam vešlo co nejvíc) a prolínaly se. Ty písně jsou povětšinou neuvěřitelně hloupé, ohrané, prázdné, kolotočové...., ale v nesmyslném záchvatu nostalgie si je přesto jednou za pár let pustím. Z toho rána, o kterém je ten text, mi nejvíce utkvěla v paměti právě jedna taková deska, a jiné slovo než "hity" se k těm songům prostě nehodí, proto to nezměním, i když to vlastně nikdo nemůže pochopit, protože v té básničce k tomu není klíč. Pořád platí, že jsem nejradši, když se mi podaří na někoho přenést náladu a atmosféru, a konkrétní obsah si každý stejně doplní svůj vlastní.

Měj se moc hezky, Lada
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denny »

Alternativní varianta první sloky:

Léto mě mučí vstáváním
za oknem půlka léta
pusť mi desku k snídani
ať do hraní praská
co drážka, to věta
věnuj mi ruce teplé
ať celé tohle LP
trvá naše láska

Obsah mě oslovil, ale trochu mi drhlo rýmování a počet slabik, tak jsem si dovolil tuhle malou úpravu, a nějak se mi to vymklo z ruky. Snad se nebudeš zlobit.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj Deny, co bych se zlobila, naopak – obsah tě oslovil, což mě těší. Ten text vůbec nebyl psán řemeslně, takže slabiky jsem nepočítala a teď už je na to pozdě :) a vlastně se mi do toho ani moc nechce... Ale na té tvé předělávce mě zaujalo ....“co drážka, to věta“ ... – nedala bych tam asi „věta“, spíš něco jiného, mám to na jazyku, ale nějak to teď neumím pojmenovat, každopádně nad tím budu přemýšlet a napadají mě najednou i další asociace, které dřív nepřicházely, takže možná by to spíš chtělo třetí sloku... :) než předělávat tu první – krom toho se mi moc nezdá, že bys tam nechal v prvním i druhém řádku dvakrát slovo „léto“ a pak taky mezi spojením

„ať celé tohle LP
trvá naše láska“

a

„ať ještě aspoň jednu stranu LP
trvá naše láska“

cítím rozdíl v naléhavosti toho přání, a to druhé se mi fakt zdá silnější.

Díky, Lada
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“