...

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Cesta do Nemožna


Doktor Rentgen s termosky nalil černou kávu,
řekl chlapče mám pro tebe špatnou zprávu.
Šance na uzdravení jedna ku nemožnu,
chci se zachránit proto k Nemožnu jdu.
Zářím jak zářivka,večer se ke mně slítaj můry,
proti bolestem beru dvakrát denně čtyři rumy.

Refren:
Za pokus to stálo,ale času bylo příliš málo…

Balím si pro mě důležitý věci:
zrcátko,trsátko,duši v kleci,
deku,karty,rumu tři deci.
Náhle zazvoní si zvonek,
škvírou ve dveřích ,škvírou ve dveřích,
podává mi moje parte někdo s křídly…asi člověk.
Umřel jsem a ta schůzka se asi v pátek ruší,
omlouvám se předem,ale vím, co se sluší.
Sakra, chtěl jsem ještě do hospody na pivo,
ale mý místo … je už někoho jinýho.

Refren:
Za pokus to stálo,ale času bylo příliš málo….
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Omlouvám se za tu do "vesmíru" volající chybu v prvním řádku, kterou už nemohu opravit (s termosky / z termosky).
Tři tečky v názvu jsou jen tak pro zajímavost, jinak se ta píseň jmenuje Cesta do Nemožna ( to velký N už není překlep :) ) a má takový úderný doprovod ( přesně v duchu textu).

Těším se na reakce a samozřejmě beru i ty negativní, protože si myslím, že to nebude šálek čaje pro všechny ( tento text).

Měj te se hezky. kosmonaut
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ahoj Michale.
Reaguju na tvůj příspěvek, přestože, jak jsi napsal, právě tento text není mým šálkem čaje. Otázky života a smrti jsou pro mne natolik složité a těžko postihnutelné, že jsem zatím nenašel odvahu pustit se ve vlastních písničkách do hledání odpovědí.
Tvůj text beru jako vyjádření příběhu, který na mě působí depresivně. Ber mě s rezervou, ale zdá se mi, že je dost nevyrovnaný. Např. velmi se mi líbí přirovnání "jedna ku Nemožnu" a vzápětí mě ani trochu neoslovilo následující "k Nemožnu jdu".
Stejně tak výčet pro tebe důležitých věcí je z mého pohledu sympatický, ale nějak mi tam dál nezapadá ten |"někdo s křídly ... asi člověk" (!?)
Závěrečná část "Umřel jsem ...." mi na tebe připadá málo osobitá.
Ale jak už víš, nevím, neznám, neumím. Proto mě tak ber.

Jo a abych nezapomněl. Skvělý slogan v refrénu!
hub in
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Dík za odpověď, sice osamocenou, ale o to víc si ji cenním. Snažím se tady taky komentovat příspěvky autorů, kteří používají jiné čajové servisy a jsem rád, že si to se ctí dokázal Hub ine :) .

Vezmu to postupně a nějak krátce:) ...

Neskládám písničkářské texty, ale pro rock-pop kapelu, a tak si mohu troufnout i na toto téma a nemusím se bát, že to neunese přímé srovnání s filozofickými prožitými pravdami vyzrálých padesátiletých písničkářů. Je to věc s údernými bicími a jednoduchým sledem akordů, kde vyhrávky zařizuje el. kytara a zpěv je "kříčivý, ale s melodií". Se stylovou planetární kapelou Never more jsme v rybníčku kapel, kde taková témata jsou častěji nahrazovány tupým mletím kombinací na téma láska a jakýkoliv pokus o originalitu se ztrácí v hloubkách experimentu ( v hloubkách toho rybníčku:)).
Tímhle úvodem jen opakuji to, o čem mluvím u každého svého textu zde uveřejněného ( Bufet V , Srdcem mi prorůstá Empire State Building atd. ) .
V budoucnu sem dám i nějakou osobní písničkářskou věc, která více zapadne do koloritu a stylu ostatních příspěvků. Nějaké mám, ale skládání pro kapelu mě natolik baví a vyplňuje můj čas, že už na to nejsou buňky ..... a možná, že už odumřely :).

Přiznávám, že text možná je nevyzrálý a třeba ta pasáž:
Umřel jsem a ta schůzka se asi v pátek ruší,
omlouvám se předem,ale vím, co se sluší.

byla vlastně důvod proč jsem Cestu do Nemožna dal . Nebyl jsem si tím jistý, a proto jsem moc rád dobrý pozorovateli, že si mi to potvrdil.
Na koncertě už tuhle část stejně nehrajeme, ale ještě jsem o zařazení přemýšlel ... takže teď je to definitivní.

Spoluhráčům v kapele se nezdál tento obrat odkazující na rakovinu a ozařování:Zářím jak zářivka,večer se ke mně slítaj můry,
(Co ty nato? Jestli budeš mít čas tak když tak napiš. )


Tady mi asi můj záměr nevyšel a zůstal pootevřen jen pro mě ( viz tvá reakce)
Šance na uzdravení jedna ku nemožnu,
chci se zachránit proto k Nemožnu jdu
.
Totiž to trošku neohrabané (slovně), ale velice nadějné otočení situace ( v příběhu), kdy i v té nejbeznadějnější situaci ( tedy ohlášení smrti od doktora ) si během okamžiku převedu bezvýchodnost v cestu ( nemožno si zhmotním a upínám se k němu ... bojuji ... vyrážím na cestu, která mne možná zavede do místa, kde se vyléčím nebo alespoň přežiji = Nemožno ....


Poté v příběhu už jen zbývá zabalit si na tuto cestu. Ale co? ( jsem rád, že výčet těch věcí Hub in je ti také blízký).
Balíš si pro tebe důležité věci a piješ rum ( zapíjíš svou bolest) ...... a pak............ nemoc se roztáčí a ty začínáš blouznit umírat ... dostáváš své vlastní parte, kde je tvé datum narození i úmrtí ( lidé umírající na rakovinu ví přece i tohle málem s určitostí na dny). Kdo ti předá to parte? Třeba ty sám s křídli ... napůl ještě s člověk, ale přece už anděl.




Beru, že to vše je zjednodušené a nefilozofické, ale vypráví to právě člověk, který by radši seděl v hospodě na pivu (ne filozof)
Sakra, chtěl jsem ještě do hospody na pivo
a kdyby žil byl by jistě opilí "do mrtva" a svou existenci ,o kterou teď bojuje, by si ani neuvědomoval.

P.S. : Komu se má odpověď zdála zmatená, ukecaná a patetická tak ať prosím mé další příspěvky nečte. Mějte se hezky. kosmonaut


Cesta do Nemožna


Doktor Rentgen z termosky nalil černou kávu,
řekl chlapče mám pro tebe špatnou zprávu.
Šance na uzdravení jedna ku nemožnu,
chci se zachránit proto k Nemožnu jdu.
Zářím jak zářivka,večer se ke mně slítaj můry,
proti bolestem beru dvakrát denně čtyři rumy.

Refren:
Za pokus to stálo,ale času bylo příliš málo…

Balím si pro mě důležitý věci:
zrcátko,trsátko,duši v kleci,
deku,karty,rumu tři deci.
Náhle zazvoní si zvonek,
škvírou ve dveřích ,škvírou ve dveřích,
podává mi moje parte někdo s křídly…asi člověk.
Sakra, chtěl jsem ještě do hospody na pivo,
ale mý místo … je už někoho jinýho.

Refren:
Za pokus to stálo,ale času bylo příliš málo….
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Já jsem ten poslední, kdo by tě chtěl tlačit do něčeho co sám nechceš. Cítíš-li se líp při psaní pro kapelu, piš a nenuť se do něčeho, co tě nebaví. To, že má každý z nás jiný pohled na věc, je normální. A z mého laického komentáře nědělej také definitivní závěry. Počkej si na další a zasvěcené.
Pasáž na kterou se ptáš ("Zářím jako zářivka...") mi na rozdíl od tvých spoluhráčů nevadí. Ale pořád se nějak nemůžu srovnat s tím poločlověkem poloandělem. Ale to není vůbec důležité. Hlavní je, že ty v tom jasno máš!
Tak se měj a zas někdy ahoj.
hub in
Ondra k.
Příspěvky: 18
Registrován: 31. 8. 2004, 15:45
Bydliště: Pce

OK.

Příspěvek od Ondra k. »

No já souhlasím s hub-inem...
To "k Nemožnu jdu" je dost divný...
Hlavně tam moc nechápu, jesli se to má rýmovat nebo ne.
Chápu že u rocku /jak píše kosma/ nejsou na rým kladeny takové nároky, ale pokud se to má rýmovat, tak třeba "rumy - můry" by se daly tolerovat, pokud by šlo o takové ty slovní hříčky... ale nevim nevim.
Jinak kosmo - neposloucháš Mňágu??? Ale upřímně! Některé slovní obraty v Tvém textum,jako bych u nich slyšel...
Jinak to docela jde, nápad je to celkem dobrý, asi bych to musel slyšet....
Čus
Neumdlévej!
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Děkuji za reakci, alespoň se něco dozvím:)
Rýmovat či nerýmovat? U toho to textu jsem tomu nechal volný průběh ( za tohle mne někdo ukamenuje :D ) hlavně jsem to musel vycítit.
Jenom ještě k tomu: "k Nemožnu jdu" je to zpívaný až s parodickým důrazem a hlavně se to vyslovuje jen "du" to jen tak na okraj.
Mnágu znám, na kytaru bych si vzpomněl na Nejlíp jim bylo a Made in Walmez, ale nevlastním ani jedno jejich CD (ani přepálený), na koncertě jsem byl jednou, zadarmo, a to na studentským Majálesu v Brně ............tak to bylo myslím vyčerpávající a hlavně upřímný !
Jinak se Ondro neboj ... neumdlévám :lol: ...ba naopak :) Měj te se hezky. kosmonaut
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“