12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Oprava - pokus č.1

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Karel Plotěný
Příspěvky: 33
Registrován: 18. 9. 2004, 08:53
Bydliště: skoro Brno

Oprava - pokus č.1

Příspěvek od Karel Plotěný »

Dík za čas a rady. Vím, že čeština a pečlivost nejsou mé silné stránky, ale s tím se snad něco dá dělat. Existují však nějaké materiály, ze kterých by se člověk dověděl něco víc o skladbě textů ?
Snažil jsem se to v duchu připomínek upravit, i když i přesto, i ten upravený text má ještě slabší místa....ale to bych už nechal, třeba mě napadne ještě něco časem (nebo v souvislosti s hudbou).

Dole (ANEB 2. POKUS)
Dny jak kočky si s tebou hrají
ta jejich něžná packa tě drápkem nepustí dál
myši ten pocit moc dobře znají
vědí co je čeká, však strach jim dech vzal
.... tak neutíkaj

Máš v sobě peklo za jablko v ráji
za svou prodanou duši prý získals ten „pravý ráj“
lidi ten pocit moc dobře znají
budoucnost je leká, však mu-zi-ko hraj
... a život jde dál (a sny čert vzal )

Ref:
Chvíli jsi dole a chvíli nahoře
ale pořád, pořád jsi níž
osud střihl ti křídla a nechal zrní na dvoře
a pocit, že už nikdy, nikdy nevzletíš

osud střihl ti křídla a nechal zrní na dvoře
a pocit, že už nikdy, nikdy nevzletíš.......
plkal
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denny »

Ahoj,

co se skladby textů píše se dalo docela hodně dozvědět na Živé textové dílně ve Kdanicích, k tvému textu několik poznámek:

Frázování by šlo upravit:

- Dny jako kočky... (ne "jak" kočky)
- vyměnil bych slovosled, místo "si s tebou hrají" na "s tebou si" hrají, rozbilo by se tak nahromadění sykavek vedle sebe
- orázkou je, nakolik je něžná packa kočky, když většinou disponuje vystrčenými drápy, které v lepším případě škrábou (moje kočka Tereza je na to expert), nebo zabíjí drobné hlodavce a menší létavce
- vypustil bych ukazovací zájmeno "ta"
- rým "hrají - znají" zavání jednoduchým bluegrassovým "dávám - mávám", tedy trochu lacinějším použitím slovesa ve třetí osobě přítoného času
- opět bych prohodil slovosled, tentokrát ve čtvrtém řádku z původního "vědí co je čeká, však strach jim dech vzal" na "...však strach dech jim vzal", což je ovšem pouze pocitové bez jinéo odůvodění
- "tak neutíkaj" se nerýmuje na nic

Zdrcující, co? Ale to nic neznamená, nápad není špatný a fórum je tady od kritických rozborů i nás, neznámých a neprofesionálních. Hodně zdaru do dalších veršů.

P.S.: Zkusil jsem nápad s použití tvých slov taky zveršovat:

Čas si hraje jako kočka
Škrábe, kouše, utíká
Která myš se rána dočká
Které dál už netiká?
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“