Šaman

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Šaman

Příspěvek od Petr Sedláček »

Šaman

Tiším šátkem déšť
i šepot pelestí
Tiším šedý žal
i bolest z vítězství
Tiším šátkem déšť
a zháším pro štěstí
Tiším blíž a blíž - vnáším
něhu do pěstí

Tiším šátkem déšť

Tiším šátkem déšť
a myši v pelestích
Tiším vyšší vůli
i dnešní neštěstí
Tiším šátkem déšť
a zháším pošesté
Tiším výš a výš - jen tak
zkrášlím každý vzdech

Tiším šátkem déšť

Tiším šátkem déšť
i šepot pelestí
Tiším šedý žal
i bolest z vítězství
Tiším šátkem déšť
a zháším pro štěstí
Tiším blíž a blíž - vnáším
něhu do pěstí
vnáším něhu do pěstí
něhu do pěstí
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Hezký text. Nejdřív se mi zdálo, že spojení ... Tiším šátkem déšť ... je použito zbytečně často. Ale mýlil jsem se. Je to to pravé šamanské magické zaříkávadlo.
hub in
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Šamanské tajemství

Příspěvek od Petr Sedláček »

;-) A že jsi první, tak Ti prozradím jedno pravé šamanské tajemství: je to text na hudbu zesnulého amerického folkového písničkáře Kurta Cobaina - konkrétně píseň Something in the way.
Lada H

Příspěvek od Lada H »

Nemyslím si, že je to špatné, přesto můj první a dosud nejsilnější dojem je bohužel následující. Měla bych asi strach o zpěváka, že až to dozpívá, bude už navěky šišlat. Opravdu, zkoušela jsem si ten text říct nahlas a myslím, že těch "eš" je tam až příliš, špatně se (mi) to vyslovuje. Ovšem mohu se mýlit, což se mi stává často, a tak se na mě nezlob.
Lada
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvek od Kuba Horák »

Lada měla zajímavý postřeh. Jen ať se Petr ušišlá, ať ho to "š" nauší navášet se šamanům do šemesla. Jinak se mi líbí ten nápad a zase jsi dokázal, že jsi "mistr protikladů" - tiším bolest z vítězství, vnáším něhu do pěstí - to jsou pro mě silné řádky. Kubas
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Pro Ladu

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahojky, máš výborný postřeh. Ten text je na první pohled opravdu dost náročný na artikulaci. Cobainova píseň "Something in the way", na kterou je ten text psaný, je naštěstí velmi pomalá píseň, takže na pečlivou artikulaci je dost času. Ona ta píseň se ani moc nezpívá, ona se prostě táhne jako med. Tím je docela snadno zazpívatelná - koneckonců ji budu zpívat já sám - a zas takový masochista nejsem, abych si sklídal věci, kterými si na koncertu zlomím jazyk... Ale vážně, výborný postřeh.
jandrick
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 8. 2004, 09:43

Příspěvek od jandrick »

..
Naposledy upravil(a) jandrick dne 2. 3. 2005, 10:53, celkem upraveno 1 x.
Jaroos
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 3. 2004, 11:30

"Š"

Příspěvek od Jaroos »

Myslím, že Petrovo "Š" je půvabné samo o sobě, čímž dostává píseň další rozměr (a zde si vezmu bez jejího vědomí za svědka Džexnu)... :D
Jinak textík je to pochopitelně krásný - ostatně, u Petra by mne překvapil spíš opak. Na druhou stranu kdyby furt nesmolil ty svý slovíčka, měl by čas i známý! :evil:
Mimochodem, originální melodie Something In The Way (Nirvana) a zvědavost na to, jak bude působit s Petrovými slovy, je pro mne pozvánkou na jeho koncet. Bohužel bianco. Tak ji Petře koukej dovyplnit nějakým pražským termínem... :wink:
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Šaman

Příspěvek od Cácorka »

Škoda, že - já nevzdělanec - neznám melodii, na kterou je text psán, ale skutečně si ji představuju hodně pomalou. Můj celkový dojem z písničky je "bolavý". Název Šaman je geniální, přestože - jestli jsem to správně pochopila - tiší trochu jiný živel = její pláč. Nevím, jestli jsem ten správnej člověk, kterej má co šťourat do Tvého textu... ale nakonec proč ne, třeba to bude k dobru věci. Opakování sloganu "Tiším šátkem déšť" mi přijde skvělý, skrývá i odkrývá zároveň - propojuje jako nit všechno ostatní. V obraze, který text ve mně vyvolal, skutečně slyším šepot pelestí a hlavně cítím tu její tichou vnitřní bolest. Vlastně i jeho - Tišit bolest z vítězství je nádherný obrat, ale v rýmu pelestí-vítězství mi to "v" trochu přebývá a nenapadá mě, co s tím. Zhášet pro štěstí a vnášet něhu do pěstí jsou určitě výborné obraty. Naproti tomu druhou sloku bych, promiň, nejradši předělala celou. Pelestích-neštěstí bych ještě vydržela, ale pošesté-každý vzdech - mě tahá za ucho a spojení "zkrášlím každý vzdech" mi tu nesedí. Myslím (doufám), že vím, jak to myslíš, ale snažila bych se to vyjádřit nějak jinak. Jestli chceš, popřemýšlím... Cácorka
#24

Příspěvek od #24 »

Petr umí :) Záměr se šamanským š se mu zdařil, tenhle textík má kouzlo, které se naživo ještě znásobí. Určitě bych si tuhle písničku rád poslechl naživo, na rozdíl od ostatních kritiků si myslím, že tolikrát použité š bude půdobit naopak velmi libozvučně, no, však uslyšíte :D
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

A máme za sebou premiéru!

Příspěvek od Petr Sedláček »

Milí přátelé, díky za všechny reakce. Včera jsem tuhle písničku premiérově zpíval na koncertě Ivoše Cicvárka (s Okem) a za jeho klavírního doprovodu. Mám pocit, že měla druhý největší aplaus z mého celého hodinového bloku - hned po Bohnice blues, která se stabilně líbí nejvíc. Teď mě tak napadá... Bohnice se mnou hrál taky Ivoš, dokonce ještě s Petrou... ´Proč se, safra, tolik líbily zrovna tyhle dvě písně??? ;-)

Pro Cácorku: Texty nevysvětluju, jestli jsi tam našla její pláč, tak tam asi někde bude. Text má sice nějaký můj význam, což ale neznamená, že jej musí najít všichni stejně. A jestli ten můj význam je její pláč, to si nechám pro sebe. Pelestích - vítězství mi přijde úplně OK stejně jako pelestí - neštěstí (pelestích - neštěstí je dokonce ještě lepší rým díky použité asonanci), ale absolutně s Tebou souhlasím, že rým "pošesté-každý vzdech" je takový unavený a že "zkrášlím každý vzdech" je zde drobátko násilné. Určitě je to nejslabší místo celého textu. Skvělý postřeh.

Problém se mnou je, že věci nepřepisuju. Prostě radši začnu znova ;-)

Přeju všem klidný večer!
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od Cácorka »

:o)
Uživatelský avatar
Klára Fišerová
Příspěvky: 35
Registrován: 28. 9. 2004, 12:52
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Klára Fišerová »

Péťo, mam stejny problem. Než abych něco přepsala tak to radši vyhodim a napišu znova
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Šaman

Příspěvek od Petr Sedláček »

Klárko, a já si dokonce myslím, že to není problém ;-) Ony moje múzy jsou plaché a sotva dopíšu písničku, tak utečou a už se k ní nerady vracejí... ;-) Pěknej den přeju.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

No i to je možné.... každopadně Tvoje písnička se mi opravdu libi. Myslím si, že taková odlišná než ostatní písničky tady. Už při čtení si představim jak ti černoši poskakuji kolem ohně v rytmu tamtamu...fakt pěkné
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“