Pomůžu ti

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
KM

Pomůžu ti

Příspěvek od KM »

Už brzy pomůžu ti tam

Kde střílí jenom kluci z praků

Kde slunce neutají tma

Utkaná z nití ropných mraků

Možná že za poslední zdí

Najdeme křídal lepších časů

To potom nad hloupostí všech

Shodíme zaprášený vous


Do vína sype pravdu kdejaký blázen
A člověk střízliví i desítky let


Jsem tu a pomůžu ti tam

Kde střílí jenom kluci z praků
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Silně na mě zapůsobilo, jak jsi jednoduše dosáhl (nebo možná dosáhla, i když pochybuji) toho, že je z tvého textu tak moc cítit onen příslib: ...už brzy pomůžu ti... , ...jsem tu a pomůžu ti... To bylo první, co mě zaujalo. Líbí se mi ale i jiné řádky: ...tam, kde střílí jenom kluci z praků..., ...shodíme zaprášený vous... Oproti tomu si myslím, že bys měl vyměnit některé tisíckrát použité a vyčichlé obraty, jako např. lepší časy, pravdu ve víně nebo kdejakého blázna... Mohu se ovšem mýlit, což se mi stává často, tak se na mě nezlob...
Lada
KM

dík

Příspěvek od KM »

Díky za reakci. Potěší to. Máš-li nějaké nápady, uvítám ty změny, o kterých jsi psala. Ty časy jsou opravdu často používané. S tím vínem jsem se to snažil napsat tak, aby to bylo silné obsahově a nic lepšího mě nenapadá. S kdejakým bláznem mě napadá - kníratý blázen (ti, které jsem tím myslel, toho kníra opravdu většinou mají nebo vousatý blázen?) Co myslíš? Chtěl jsem, aby to bylo obsahově jasné a snad i silné, ale to chce asi každý, že jo:) KM
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ty máš něco proti kníratým lidem? :) Dobrá, má to i jiný význam, ale uvědom si, že ne jen jeden... Musím přiznat, že mě teď nic, co bych ti mohla pro inspiraci poslat, nenapadá. Opravdu na mě nejvíc působil ten příslib, možná by ses ho mohl i v těle textu víc držet a taky trochu sjednotit a upřesnit ten význam, který celý text má – jak ale konkrétně, to sama nevím... Už existuje nějaká druhá verze?

Lada
KM

Příspěvek od KM »

Dík za reakci. Ty kníraté blázny tam nedám...nic nového a zlepšujícího se mi zatím v hlavě nezrodilo. Když píšeš - uvědom si, že to nemá jen jeden význam, říkám si, že to snad v písni a textu nemusí vadit, ....to ale nic nemění na tom, že to není to pravé slovo. KM
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Začnu otázkou: Možná mi to nedocvaklo, ale kde střílí kluci z praků? A proč tam někomu cheš pomoci? A proč by si tím měl někomu pomoci?
Myslíš tím dětsví?
Asi blbý otázky, ale nějak mi to nedocvákává a to u takového textu je asi potřeba, protože obrazy, které používáš( i pravdy, které sděluješ, jsou vyčichlé).
Dobré je:
utkaná z nití ropných mraků = obrazotvorné,originální ………. ,
ale tento pěkný obraz opravdu nezachrání dojem s následujícího klišé jak hrom: najdeme křídla lepších časů.

Na otázky mi odpovídat samozřejmě nemusíš.
Ta výzva: „pomůžu ti“ je opravdu silná a určitě potěší smutné duše … a tak by si mi mohl i ty pomoci (=tedy říct čím, kde ty kluci, zatrolení, střílej s těch praků:)) Stačí mi oznámit: Je to všechno v textu a je tedy škoda, že si to, nepozorný čtenáři, neodhalil. …. I to je odpověď:). Měj se hezky. Kosmonaut
KM

Příspěvek od KM »

Tam, kde střílí jenom kluci z praků, je přece mír - pomůžu ti do míru. Pomoci mu chci od války. Na třetí otázku mi přijde zbytečné odpovídat. Křídla lepších časů uznávám, snažím se na něco přijít - obsahově se mi to ale docela líbí. Zdar KM
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Díky za odpověď. Bavil jsem se z dalším členem z dílny o tvém textu a díval se na mne udiveně :shock: :D a řekl samozřejmě, že je to dětství kam chce KM osobě pomoci :) . Třetí otázka byla asi fakt zbytečná :) .
Hodně dobrých nápadů přeji. Měj se hezky. Kosmonaut
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Jo a ještě ... doufám, že se s výsledkem toho nahrazování ( viz křídla lepších časů) tady pochlubíš :) Kosmo
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Zdravím. Tak teda jo, přiznávám se, že ten udivený člen dílny, který (s neskrývaně pobavenou ironií, světácky sebejistým úšklebkem a bohorovným výrazem ve tváři... ) kosmonautovi vysvětloval, že chceš SAMOZŘEJMĚ někomu pomoct zpátky do dětství, jsem byla já včera na koncertě Slávka Janouška... :) - proto se ani moc nedivím, že si teď neodpustil mi to tady hezky vrátit... :)

Vedlo mě to ale k otázce (nejenom v rámci tohoto tvého textu, ale vůbec v rámci textování) - nakolik je nutné podpořit v textu zamýšlený význam takovými odkazy, které posluchače na tu správnou cestu (buď na konkrétní význam nebo alespoň na zamýšlenou náladu) nasměrují? ...

Tam, kde střílí jenom kluci z praků – to se dá opravdu pochopit jako dětství, stejně tak ovšem i jako mír. Potom v tom textu ale asi mají být hledány další odkazy, které by to mohly ujasnit. Pokud jde o mír, v tomto textu za takový odkaz považuji pouze tmu utkanou z nití ropných mraků. (klidně mě doplň). Naopak mému dětství nahrával zase například zaprášený vous (klidně mě oprav).

To všechno ostatní je ale natolik obecné, že když jsem si na začátku pomyslela, že jde o dětství, tak mi tam ty významy v pohodě sedly (stejně jako by sedly na mír i na spoustu jiných věcí, protože jsou prostě obecné a nic moc říkající) – jak už jsem prvně napsala – pravda ve víně, střízlivění, kdejaký blázen... atd.

Někde už jsem tady prohlásila, že mi nikdy nevadilo, když někdo nechápe význam mých textů do konkrétností, protože to ani není účelem, osobně se snažím spíš přenést náladu a pocit. Zbylá konkrétní místa, osoby a zážitky atd. ať si doplní každý své vlastní. Ale navzdory tomuto je fakt, že vyvolat zdání úplně jiného významu či jiné nálady, než jakou jsem zamýšlela, hm, to bych zase nechtěla, celé by to tak nějak poztrácelo smysl...

Takže: odteď nad tím budu určitě zas o něco víc přemýšlet a tak tento můj omyl byl snad alespoň k něčemu dobrý.... – a mimo jiné se oficiálně potvrdilo, že se mohu mýlit a stává se mi to často... :)

Lada
KM

Příspěvek od KM »

Díky. Nejdůležitější na textu je pocit, že někdo chce pomoci někomu někam, kde mu bude líp. Tahle prostá lidská myšlenka úplně stačí. To, co jsem napsal, není alibismus. Mně to v tu chvíli přišlo opravdu jasně myšleno na válku a mír. Víc "vodítek" tam mít nemusím. Mělo by to pracovat hlavně s fantazií - je to ten typ textu. I proto je tak stručný...KM
Do vína sype pravdu kdejaký blázen mi pořád moc nevadí - přijde mi to obsahově výstižné, zvláště když je to spojené s řádkem - a člověk střízliví i desítky let...
EM
Příspěvky: 105
Registrován: 13. 1. 2004, 23:10

pozdrav

Příspěvek od EM »

EM zdraví KM !!!
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“