12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Nikdy jsem neviděl ...

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
michal k. kosmonaut

Nikdy jsem neviděl ...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Nikdy jsem neviděl

Nikdy jsem neviděl Bílou velerybu
v kávovém hrnku nebo jenom tak v akváriu.
Prostě patří k těm, kteří věří,
že ji neuvidí jen na dně moří …

R: Nikdy jsem neviděl Bílou velerybu
v kávovém hrnku nebo jenom tak v akváriu.
Nikdy jsem neviděl Bílou velrybu.
A nikdy nepochopil … proč já …

Člověk patří k divné k zveři,
nejdřív chce vidět a až potom věří.
Nikdy jsem neviděl
a přesto vím, že ji spatřím
a bude to za pár chvil ...

R: Nikdy jsem neviděl Bílou velerybu
v kávovém hrnku nebo jenom tak v akváriu.
Nikdy jsem neviděl Bílou velerybu.
A nikdy nepochopil … proč já …
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Jak jsem se dozvěděla z tajných zdrojů, text má dvě roviny, z nichž ale jednu považuji pro posluchače za obtížně čitelnou, přestože čtenářům zde byla technickými prostředky naznačena. Stejně ale nevím, nevím, jak chceš dosáhnout toho, aby ve zpívané verzi bylo umožněno význam odhalit? Neměl by se tam přidat ještě nějaký klíč? Ale je možné, že se mýlím, což se mi stává často – a tak...

Lada
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

V prvé řadě děkuji za reakci na můj text. Uveřejněním textu jsem chtěl zjistit jestli lze odhalit, už v písemné formě, právě ta hlubší rovina, která mně připadala přístupná a hlavně směrodatná ( i motivační) svým sdělením. Opravdu jsem k tomu použil technické prostředky, které možná spíš působily dojmem, že mám problémy s ovládáním ukládání textu ve správném formátu :).
Nečekal jsem, že ta skrytější myšlenka či sdělení bude odhaleno po prvním přečtení (úmyslně neuvádím, co má být odhaleno). Má ideální představa byla taková, že jsem chtěl, aby písnička obstála jako text v té evidentní rovině a později, po častějším poslechu by se ze zdánlivé hříčky, stalo pro posluchače něco jiného, závažnějšího, aby ho text pustil dál a v těžší chvíli ho i dokonce mohl motivovat ... či dokonce mu pomohl, ale to bez té hlubší roviny a po prvním/druhém přečtení text nedokáže a ani nechce.
Chtěl jsem prostě dosáhnout toho, že píseň se před posluchačem později otevře jako květina a člověk, který chce tak k ní přivoní, ale vůně bude jiná než ta kterou cítil předtím, ale bude intenzivnější, barvitější a prožitek hlubší ... přitom květina bude pořád stejná(bude mít stejnou barvu, délku stonku a bude růst ve stejné zahradě= hudba, která k textu zní)

Nechtělo se mi opisovat na co Lado teď budu odpovídat, tak jsem sem:) tvé otázky uvedl:
Stejně ale nevím, nevím, jak chceš dosáhnout toho, aby ve zpívané verzi bylo umožněno význam odhalit?Neměl by se tam přidat ještě nějaký klíč?

Otázka klíče k zavřeným dveřím, které zatím vlastním jen já:
V tomhle jsem zvolil špatnou cestu. Neměl jsem blbnout s grafikou textu=při písemné formě ... a v té zpívané očekávat, že to hlasem pocitově předám posluchačům (=důrazem, zabarvením a gradováním jednotlivých úseků textu), ale měl jsem, a taky to chci udělat, vložit jedno dvojverší, kterým posluchače víc znejistím, co se týká té první roviny. Pokud se mi to podaří, výsledek zde uveřejním. Pokud se ale ještě rozhodnu, že první sdělení dostačuje, nechám si to podprahovější jako sladké tajemství, alespoň pro mne bude text něčím hlubší. Stejně se mi zdá, že odkrývání toho, co mělo být odhaleno později nebo nikdy, ztrácí celá věc zamýšlené kouzlo ( jako vánoční dárek, který vám sice někdo koupí a dá, ale vy přesně víte, co to je, protože jste si to od dotyčného přál už s předstihem 3 měsíců ... prostě se ztrácí to překvapení i moment při rozbalování kdy trháte bleděmodrý balící papír se vzorem velryb už není tak chtivý ...


Pokud se někomu zdá, že autor toho to příspěvku se snaží být chytrý ... tak má pravdu ... opravdu jenom snaží ...
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ahoj Michale,

každý máme své osobní Moby Dicky a já ti držím palec, aby jsi toho svého aspoň koutkem oka někdy zahlédl.
hub in
Kuba Horák

Příspěvek od Kuba Horák »

Téma se mi líbí, ale forma a některé řádky se mi zdají trochu neumělé. viz. ...

Člověk patří k divné k zveři,
nejdřív chce vidět a až potom věří.

V první sloce by mi přišlo vhodnější napsat: A přece (i když jsem ji nikdy neviděl) patřím k těm....

Jinak to může být s hudbou zajímavé.
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Díky za reakce :D ,
to Jakub:Dobrý nápad Jakube s tím a přece myslím, že to začlením :D .

Tohle asi nebudu měnit, tím projevem a s muzikou si to snad obhájím, nevím čím bych to měl nahradil, aby mi to sedlo i do té druhé roviny
... a docela se mi to líbí i přes jistou krkolomnost.
Člověk patří k divné k zveři,
nejdřív chce vidět a až potom věří.


A poslední věc... pokud by si chtěl tuto píseň slyšet tak bude zrovna na tom Waltzu ( viz aktuality) a pokud to nestíhám modem :) tak jsem ti chtěl stejně ten záznam koncertu poslat ..jen tak. Vaňkovic jsem to taky slíbil :D a už hledám adresu, ale ppšššt ... je to dárek pro ně :D . ( ty samozřejmě dostaneš své vlastní :) )... jestli budeš chtít. Měj se hezky.

to hubin:
Moc dík za podporu, ale zatím se asi nedívám pořádně :D . Měj se též hezky.


Zdraví Kosmonaut
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“