12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Jdu do let

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
EM
Příspěvky: 105
Registrován: 13. 1. 2004, 23:10

Jdu do let

Příspěvek od EM »

Já často vstávám po půlnoci
Mou oblohou je černá zeď
Je velký rozdíl chtít a moci
Nemohu spát tady a teď
Naslouchám lásce hebkých koček
A za zdí nářků z chladných rolet
Snad miliony pavích oček
Mrknou na mě, že jdu do let

Já za stolem sám často mlčím
Dlouze hledím, nevím kam
Můj hlad už dávno není vlčí
A když musím, radši unikám
kde můžu po svém volně dýchat
tomu místu říkám golet
tam není hanba nedoslýchat
Bude to tím, že jdu do let

Já pohnut bývám krásou čistou
A nevadí mi ani kýč
a když náhodou mám sebejistou
seberu se a jdu pryč
Tam kde louky nekosené
Kopřivy nemusí bolet
Věci prosté, tolik cenné
Staly se tím, že jdu do let
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 767
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Jdu do let

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Moc pěkné, líbí! A hodně! Mám jedinou výtku, a tou je rytmus. Na začátku je nahozené pěkné střídání 9 a 8 slabik, které tak krásně plyne, když se text čte nebo zpívá. Nevadí ani vybočení v druhé polovině první sloky, kde to vypadá, že bude až do konce 9 a 9. První rytmické škobrtnutí na konci první sloky - tam jsem ještě dumal, zda to není naschvál, i když už to by mi přišlo škoda. No, ale pak je tam těch rytmických přešlapů víc. Naštěstí se dají snadno opravit. Tu přidat slabiku, tu ubrat, např.:
Dlouze hledím a nevím kam
...
A Když musím, radši unikám
atd.
a srovnat to do pravidelnosti.
Přimlouval bych se za to.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Jdu do let

Příspěvek od Daniela »

Libi.

Par obratu mi vylozene sedne (napr. Mou oblohou je černá zeď, pavi ocka, hlad co uz davno neni vlci, koprivy co nemusi bolet...), i kdyz mozna ne u vsech jsem si jista cos tim myslel... staci mi co si pod tim predstavim sama ;-)

Tady jsem se zadrhla
A když musím, radši unikám ... kdyz musim co?

Nevim jestli je uplne stastne zacinat Ja..., evokuje to starsi literaturu, ruzne sonety atd, coz by nemuselo byt na skodu, ale zaroven mi to tam prijde i trochu "do poctu slabik", zkusila bych hledat neco skromnejsiho nebo specifictejsiho... nebo proste jineho.

No a rytmus...treba hned
Mou oblohou je černá zeď
Nemohu spát tady a teď

si myslim ze bude problem nafrazovat tak aby znelo oboji prirozene a zaroven se dobre veslo do melodie, a podobne je to tam na vic mistech. Myslim ze s minimalnima zmenama by to slo srovnat aby to plynulo mnohem lip, zkus to.

Jo a, jak jsem v prvni roce pochopila ze asi vse bude koncit "...jdu do let" tak jsem samozrejme byla okamzite zvedava na rymy, golet prekvapil (znam jen od Olbrachta), bolet na konci trochu zklamalo.

Zaverecne verse
Věci prosté, tolik cenné
Staly se tím, že jdu do let

chapu dvema zpusoby, oba jsou pekne, tak snad ani nechci vedet, kterys mel na mysli :-)

PS: nez jsem to dopsala tak uz se ozval Jarda, jsem rada ze se o tom rytmu rozepsal.
Uživatelský avatar
Karel Malcovský
Příspěvky: 158
Registrován: 7. 3. 2012, 13:19
antispam: Ne
Bydliště: Nezabylice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jdu do let

Příspěvek od Karel Malcovský »

Mě se taky moc líbí...při čtení mě napadl vlastní text Rekviem...a nedalo mi to a musel jsem ho sepsat...
EM
Příspěvky: 105
Registrován: 13. 1. 2004, 23:10

Re: Jdu do let

Příspěvek od EM »

Děkuji vám za čas a podnětné reakce. S tím rytmem máte samozřejmě pravdu. Není to záměr, je to nevybroušenost. Já většinou piluji, až autor hudby řve, že mu to nejde :-) . Popravdě, o "já" na začátku slok jsem nepřemýšlel. Je pravda, že u člověka v letech se předpokládá, že zájem o "já" přenechá dospívajícím. Doposud mi to nevadilo, teď nevím. Díky :-) Mám takovou asi špatnou vlastnost. Když něco musím - resp. když na mě někdo činí nepřiměřený nátlak, pokouším se zdrhnout. A čím jsem starší, tím je to horší (nebo lepší?). Nehádám se, nevysvětluju, prostě zdrhnu. Golet= exil, neodpovídal jsem tak dlouho, protože jsem byl na Vysočině, a bude mi 45 :-) . Ještě jednou moc děkuji za Váš čas. EM
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“