12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Doba je těžká

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Veronika
Příspěvky: 112
Registrován: 10. 3. 2015, 21:41
antispam: Ne
Bydliště: Neratovice

Doba je těžká

Příspěvek od Veronika »

Město zas přikryla temnota,
hvězdičky na šaty spadaly,
čekám, až synek se vymotá
z té svojí ulity ze šály.

S kámošem rokují o bitvách,
kluci, co krve se nebojí,
radši v těch plánech se nepitvat,
ještě že spolknul je pokojík.

Doba je těžká,
šíří se od pusy k puse.
Doba je těžká
je slyšet všude, kam hnu se.

Došla mi rýže i brambory,
navíc se zkazil med ze slevy,
těžko se vařit dá z pokory
a sotva osladím úsměvy.

Sháním se po drobných z prasátka,
vyklepat, poplácat po hřbetě.
Za kolik byla by pohádka
o tom, jak dobře je na světě?

Doba je těžká,
šíří se od pusy k puse.
Doba je těžká
je slyšet všude, kam hnu se.

Chlapečci, a v tom se nepletu,
plánují, jak všechny postřílí.
Skloněni nadšeně k tabletu
prskaj, když ženu je do Billy.

Jsem prostě sklerotik, stalo se,
kupte si čipsy a kofolu,
přihodím jednoho Amose
ke drobným smeteným ze stolu.

Doba je těžká,
šíří se od pusy k puse.
Doba je těžká
je slyšet všude, kam hnu se.
A co se opakuje, pravda je,
už si to cinkají i tramvaje,
déšť píše do kaluží
heslo dneška,
doba je těžká,
doba je těžká.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 767
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Doba je těžká

Příspěvek od Jarda Síbrt »

A co se opakuje, pravda je,... A proto bych to neopakoval, a už vůbec z toho nedělal píseň. Přestože text je formálně bezchybný, srozumitelný, o něčem vypovídající.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Doba je těžká

Příspěvek od Daniela »

Pripojuji se k Jardovi - pres vsechny klady mi prijde, ze to zbytecne dava prostor negativnimu, opakovanim posiluje to, s cim nesouhlasim (taky to nekdy delam, to ne ze ne... ale u druhych si to vic vsimnu a min chapu zduvodneni...)
Jinak se mi libi, jak pises, jako jiz tradicne napul zasnene pohadkove, napul v soucasne realite - prasatko se prolina s "osliku, otres se" a do toho deti nad tablety a Komensky, ktery by se asi chudak jeste stale "tloukl do hlavy, kdyby ceskoslovensky zrel model skolske soustavy".
Nechtela bys cvicne zkusit toto tema prepsat bez opakovani te temne vize? Jako ze by z nej vic vykoukla nadeje? Mohla bys to brat jako prupravu na zivou textovku (a byt rada, ze to zatim nemusi byt podle Krchovskeho a v petistopem jambu ;-))
Ted me napada, ze jsem Te opet nevidela na prihlasovadle na jarni TD, pokud teda nejsi Hubert nebo Vilda - tak doufam, ze jen kooridnujes plany a jeste se dopises...?
Veronika
Příspěvky: 112
Registrován: 10. 3. 2015, 21:41
antispam: Ne
Bydliště: Neratovice

Re: Doba je těžká

Příspěvek od Veronika »

Ono to mělo být celé myšleno ironicky - situace, kdy se rodina vrátí domů a společně chystá večeři mi přijde jako vrchol idylky a fascinují mě lidé, kteří to nevnímají a i když mají úplně pohodový život, kazí si ho nadáváním na politiku a na počasí a komplet na všecko. Říkala jsem si, že tou třetí slokou a závěrem to bude jasné - a ono není :-( Takže určitě budu přemýšlet nad změnami.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 767
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Doba je těžká

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Jako ironii jsem to, bohužel, nepochopil. Takže v prvním okamžiku mi nejvíc vadilo, že vyzněním textu je fňukání bez nabídnutého řešení, naděje, katarze, prostě nějakého východiska. To je to, co tu tepu častěji a vím, že se tu najde více lidí, kteří by mohli povyprávět o sebenaplnění textů apod. Popravdě jsem se vlastně i trochu lekl toho, že by takový text měl být pravdivý. Teď když jsem se k tomu vrátil, zjišťuji, že se mi nejvíce líbí právě sloky o těch klucích. A přiznám se, že by se mi mnohem víc zamlouval text na toto téma, neboť mi osobně přijde zajímavější a rezonuje ve mně mnohem více než refrén nebo sloky o nedostatku.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Doba je těžká

Příspěvek od Daniela »

Ironii jsem v tom tedy taky uplne nevidela, i kdyz se mi hned zdalo, ze jsou ti lidi relativne v poho (zdrave dite s kamaradem, strecha nad hlavou, neni zmineny zadny velky prusvih) a nepohodu si z toho delaji sami (kdyz kupuji hnusy ve sleve a pak vyhazuji penize za chipsy, potazmo travi cas strileckama). Kdyz to shrnu, "mame se dobre, ale ze zvyku nadavame" z toho cisi, ale aby z toho byl text, co by cloveka nejak obohatil, tak by to chtelo jeste neco..
Veronika
Příspěvky: 112
Registrován: 10. 3. 2015, 21:41
antispam: Ne
Bydliště: Neratovice

Re: Doba je těžká

Příspěvek od Veronika »

Jo, budu holt muset psát přímočařeji. I když mě to trochu mrzí. S tím, aby text člověka obohatil, je to podle mě složitější... kolikrát mě nějaký text nebo jeho část osloví až na několikáté setkání, kdy se prostě sejde moje naladění a jeho myšlenka. A zase text, který mi přijde dlouho skvělý, se mi najednou zdá prázdný. To neříkám na svoji obhajobu, jen mě nějak přepadla potřeba filozofovat.
Uživatelský avatar
spunt
Příspěvky: 55
Registrován: 26. 11. 2005, 18:21
Bydliště: Hanácká metropole
Kontaktovat uživatele:

Re: Doba je těžká

Příspěvek od spunt »

Mně se to moc líbí. To cinkání tramvají je naprosto boží stejně jako ti kluci s tabletem.. Přiznám se, že si těžko představuju jak to hrát... A hlavně ten refrén...
Od rozbřesku do půlnoci samé štěstí přeji vám!
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“