ROBINSON

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Fajtlik
Příspěvky: 27
Registrován: 14. 12. 2004, 08:31
Kontaktovat uživatele:

ROBINSON

Příspěvek od Fajtlik »

Na Kosmonautovo doporučení jsem zařadil i něco "hlubšího" z mé dílničky :-)...a jestli jsem se v tom utopil...tak...dobře mi tak !!!

ROBINSON


1. Dva koráby v poušti slov
Povadlé plachty pročesává vzdor
Pískem bloudí za šedavý obzor
Nevěrný Pátek, smutný Robinson

REF1: Na zažloutlé listy loňských kalendářů
Kreslíme příběhy
Kamenné mosty ze stránek snářů
Stavíme přes hory


2. Dva koráby v poušti nálad
Do přístavů míří slyšet zvon
Musíš i brát,nestačí jen dávat
Okradený Pátek,chudý Robinson


REF2: A do lodního deníku další stránku
Popíšu příběhy
Po noční obloze do šťastných Pátků
Robinson pluje navzdory
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Mě se to libí a to velice :D . Je to vyvážený, obrazuplný, chytrý a dokonce v přiměřené délce (délka je dost důležitá, některé i dobré nápady sníží :) ). Ještě se vyjádřím, protože mám málo času. Pokud si tento text dal na dílnu i po mém malém pošoupnutí mám velkou radost, protože ten text je opravdu dobrý, aby byla by škoda ho "chovat" v šuplíku :D ( pozdějí napíšu konkrétně, teď opravdu nestíhám). Měj se hezky. Kosmonaut...
Fajtlik
Příspěvky: 27
Registrován: 14. 12. 2004, 08:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fajtlik »

No za až tak dobrý ten text nepovažuji...na opravdu dobrém textu už není co vylepšovat...nebo něco opradu málo...a tady ten pocit ještě nemám...na druhou stranu moc přepisování a pocení rýmů zde neproběhlo :-)...ale sebekritika=základ myšlení...takže se moc těším na tvou kritiku kosmonaute...zatím jsi jediný kdo měl tu odvahu :wink: čest :?: :wink: odhodlání se k tomuto textu vyjádřit...a máš pravdu nebýt tebe...a tvého zdravého popíchnutí...asi bych sem nikdy nic nevystavil...
A po té co jsem strávil mnoho hodin u pročítání tohoto fóra už vím že by to pro mne byla ohromná škoda !!! Tohle je ta "správná škola života v utrpení a slastech mladých básníků"...jsem zatím jenom v I.A, ale doufám že "prolezu" do vyšších tříd textařského zrání...

Takže jen víc a houšť papírových střel z druhých stran básnických barikád...
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Pocitové texty jsou mi blízké a tento za pocitový považuji a atmosféra, která z něho dýchá, se mi líbí.

Ani náhodou se necítím oprávněná rozdávat rady a nevím, jestli ten text už považuješ za hotový nebo na něm chceš ještě pracovat, ale napíšu ti sem jen svůj názor, co by se mi na první nástřel líbilo jinak.

Především v první sloce mi rytmicky nesedí rým vzdor x obzor a dost mi to tam vadí. Nedalo by se to nějak odstranit? Mě teď napadá dost pozměněná varianta celé sloky, což můžeš brát jako inspiraci, ale taky vůbec nemusíš:

Dva koráby v poušti slov
děravé plachty rozčesává vzdor
pískem tik-tak přes ostrov
nevěrný Pátek, smutný Robinson

...čímž se to trochu znejasnilo, takže raději vysvětlím: děravé plachty, které jsou rozčesávány vzdorem – po rozčesání z plachet zbudou nejspíš už jen cáry. A tik-tak – to je (asi dosti nejasný) odkaz na přesýpací (=písek) hodiny (=tik tak). No, každému se to líbit určitě nebude, to uznávám, ale mně jo :)

V prvním refrénu mi okamžitě naskočilo něco, co ti také neskromně doporučím, a sice závěr by se mi líbil takto:

...kamenné mosty ze stránek snářů
si stavíme pod nohy

- vysvětlovat to určitě nemusím, jen dodám, že má pocit, že význam takto zůstal téměř zachován, ale bylo by to řečeno mnohem méně vzletně a obyčejněji a prostě tak nějak přirozeněji. Co na to říkáš? Pravda je, že jsem tam přidala jednu slabiku, ovšem ty schéma stejně pevně nedodržuješ, tak by to snad nemuselo vadit (?)

Taky mám pocit, že si ten refrén přímo říká o to, aby v něm byly rýmy A-B-A-B. Neuvažuješ o tom, že bys to „dorýmoval“?

V druhé sloce se mi hodně líbí ...do přístavů míří slyšet zvon...

Pokud jde o dávat versus brát, resp. naopak, tak to považuji za trochu moc ohraný slogan, který zbytečně shazuje jinak hezkou sloku.

A teď otázky, na které (budeš-li chtít) mi (si) odpověz: Proč nedodržuješ ve slokách a refrénech počty slabik, má to nějaký důvod? Proč je druhá sloka rýmovaná pravidelně a první ne? Proč chybí ve druhém refrénu rýmy? Mám totiž pocit, že toto všechno – není-li to záměrné – by se dalo jednoduše odstranit. Tím ovšem nechci říct, že by se podle mého názoru muselo/mělo v textech vše rýmovat, to ne, ale když už se to nerýmuje, čekám za tím vždy nějaký hlubší důvod, nějakou pravidelnost v nepravidelnosti či tak něco, tady mi to ale uniká, proto se ptám.

Teď, když si to po sobě čtu, tak doufám, že se nenaštveš... Nejdůležitější je stejně ta úplně první věta, to je snad jasné...

Ahoj, Lada
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

To:Lada

Zlobit se? Být naštvaný? Ani v nejmenším...Naopak tvé řádky považuji za velice inspirativní !!
...a kdyby byl ten text hotový,nikdy bych ho sem nedal,protože by ho všichni znali z předních příček hudebních hitparád :-)...a vůbec :-)...

Takže k první sloce...máš pravdu je to trochu krkolomné...určitě se nad tím zamyslím...ale tik-tak mi tam nesedí...je to jak reklama na bonbony :-) i když vím že tak to samozřejmě není myšleno !!

stavíme pod nohy...super! Musím se přiznat že původní znění bylo tak trochu znouze cnost, ale zaslepen vlastní tvůrčí invencí jsem nedokázal vymyslet nic lepšího...a přitom to bylo tak jednoduché...určitě (samozřejmě s tvým dovolením) použiju...teda to mne štve...tak jednoduché a tak přesné...a já si nad tím marně lámal hlavu :-)

Já ten obrat se zvonem mám taky moc rád...voní z něj dálky...a usmíření...a klid

no slogan...sice tato část obsahuje trochu klišoidní brát a dávat, ale významově v tomto obráceném gardu to myslím není až tak ohrané a hlavně, další verš by tím hodně ztratil na významu...

A teď tvé otázky:
Ono je to se mnou asi trochu složitější...libuji si v obrazech, přirovnáních a jinotajích a mé "snad básničky" nejsou na první ani na druhé přečtení...jejich přímočarost a hloubka je překroucena fantazií do často složitého hlavolamu a klikaté cesty k poznání...většinou je to tak že čtenáře osloví atmosféra veršů, a jak se k nim člověk právě kvůli té atmosféře vrací postupně odkrývá i další hlubší rozměr...hodně jsem si zvykl takhle psát (jinak jsem to ani nezkoušel) prostě to ze mne tryská na papír a já nectím formu a kolikrát ani rým...každé má své pro a proti... často tedy sám sebe odsoudím k hodinám u vymýšlení melodie (která je ale na druhou stranu mnohem bohatší, protože je nucená textem),druhá strana mince ovšem je že většina textů se řadí spíše k básním než k zhudebnitelné verzi...myslím že jsem zde i jednu vystavil do sekce básní (na ukázku)...je taková ryzí...má...a na první čtení většině lidí přijde složitá a k nepochopení, ale ti co vytrvají... :wink:

Snad jsem tedy osvětlil alespoň část kejklířství svého psaní a částečně odpověděl na tvé otázky...

A ještě jednou díky za inspiraci !!! a...Nejdůležitější je stejně ta úplně první věta, to je snad jasné... :wink:
Fajtlik
Příspěvky: 27
Registrován: 14. 12. 2004, 08:31
Kontaktovat uživatele:

Pardon

Příspěvek od Fajtlik »

nějak jsem se nepodepsal... :oops: Pardon...

Fajtlik
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“