12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Vánoční...

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Blondýna
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2018, 10:52
antispam: Ne

Vánoční...

Příspěvek od Blondýna »

Ahoj všem, posílám vám taky jednu vánoční, když už jsme u těch vánočních koncertů...Budu ráda za zpětnou vazbu. A zároveň tím chci zjistit, jestli tu povídání o písničkách ještě funguje. Díky, zdravím, E.

Vánoční

Ref.
Jsou tu zase Vánoce
billboardy už visí
na kapříka a ovoce
půjčku hned vezmi si
Jsou tu zase Vánoce
krásné jako kdysi
ti, co zůstali na ocet
mašli dnes hodí si

1.
Ježíšek už na sobu
dohnal dědu Mráze
jde o stejnou osobu
smál se místní blázen
Santa ve svém tiráku
rozdal litry Coly
sníh se sype z mrazáků
bezdomovci se holí

2.
Prodavači u kádí
se sami topí v režné
váha trochu podvádí
dnes zabíjet je běžné
V nazdobených ulicích
nazlobené davy
v kostele pár věřících
čte na mobilu zprávy

3.
Ještě okna vydrhnout
a podlahy a kliky
já se můžu přetrhnout
teď žádný cukrbliky
V akci je dnes cukroví
a pomeranče v Bille
ve schránce leták napoví
jak zlevnit svaté chvíle

4.
Svítíš kdesi nad poli
v noci, v klidu, ve tmě
ať nadávám jakkoli,
tak prosím tě, dál veď mě
Uživatelský avatar
Karel Malcovský
Příspěvky: 158
Registrován: 7. 3. 2012, 13:19
antispam: Ne
Bydliště: Nezabylice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vánoční...

Příspěvek od Karel Malcovský »

ahoj Blondýno...jako tvoje jiné texty...je to veselé a hravé...zatím...
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Vánoční...

Příspěvek od Daniela »

Prozrzla a prosedivela bruneta zdravi Blondynu!
Pekne, odlehcene ale ne prazdne. Podobnych textu k Vanocum je samozrejme vic, tak clovek kouka po tom, co je originalni - tady me urcite mile prekvapila posledni sloka .
a zaujalo predevsim ...vaha trochu podvadi, dnes zabijet je bezne...
a slovni hricka o topicich se prodavacich,
i ta dalsi (smutna) ktera stavi do kontrastu nazdobene ulice a nazlobene davy

Co bych jeste pripadne ladila - refren mi prijde jako bezna sloka, nevidim duvod ho opakovat. Kdyz uz, tak bych brala za refren sloku, jak Jezisek dohnal Dedu Mraze a bezdomovci se holi, tam bych se ale asi kvuli opakovani snazila zpravidelnit a vyhnout se ctyrnasobnemu rymu (nebo ho nejak doladit).
Misty mi nehraje rytmus nebo trochu konstruovane vyjadreni bez nejake zasadni pridane hodnoty, to by asi nebyl problem ohladit, pro vetsi plynulost textu a pohodli posluchacu.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 767
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Vánoční...

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Tak přecijen mě Daniela předběhla, zatímco se tu mořím s dlouhým komentářem. Jako bych to tak trochu tušil...

Formální stránce textu bych asi vytknul obrácený přízvuk v první sloce:
půjčku hnedve zmisi a mašli dnesho dísi
Interpretací ve skočné melodii se sice trošku zmírní, ale stejně je tam slyšet a působí tedy nepřirozeně.

Co se týče obsahové stránky, tam jsem trochu v rozpacích, kam chce píseň mířit. Pokud má jít o popěvek pro posluchače někde na vánočních trzích, kteří poslouchají na půl ucha během nákupu, tak je to asi OK. Pokud by píseň měla ambici uspokojit i náročnějšího posluchače, pak by, podle mého názoru, měla přinést něco více.

A teď bych byl nerad, kdyby to co napíšu bylo nějak špatně pochopeno, nebo bráno osobně. Ber to spíš jako obecnější zamyšlení, nebo příspěvek do případné širší diskuse.

Problém je v tom, že téma devalvace Vánoc ve smyslu jejich přeměny v oslavu konzumu už přinesla řada autorů. Jan Burian dokonce ještě za komunistů, kdy ten konzum byl ze současného pohledu vlastně spíš bizarní. (V jednom rozhovoru říká, že svou Předvánoční koledu napsal v roce 1987.) O té doby ho pojali různě mnozí další, například Jablkoň (Hovada boží). Přijde mi, že tohle téma je tak všudypřítomné a provařené (a Santa s tirákem Coly tak samozřejmý), že takové sdělení nepřináší nic nového, prošumí a nikdo se nad ním nepozastaví. Současně mám pocit, že přinést v duchu tohoto tématu něco nového – překvapivý pohled, zcela nové pojetí, inteligentní provokaci, cokoliv, co by zaujalo ucho posluchače znavené různými váhočními „hity“ linoucími se ze všech možných stran přinejmenší po celý advent – je velmi těžké. Z tohoto pohledu mi z textu příjemně provokativně vybočuje

v kostele pár věřících
čte na mobilu zprávy

a pak, jak už napsala Daniela, poslední sloka, která celý text staví do jiné roviny.

Když se teď ohlížím za svým komentářem, jsem na pochybách, zda se přeci jen nemýlím, nebo spíš s textem nemíjím. Ta poslední sloka je ta, která z té písně dělá něco víc než vánoční popěvek a já teď přemýšlím na tím, zda by provokativnější, či překvapivější pohled v předchozích slokách nezpůsobil to, že by ten kontrast a s ním pointa textu neutrpěly. Nevím. Možná jsem to jen já, kdo je příliš náročný, a pak je to bezpředmětné. Pokud ne, diskutujme.
Blondýna
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2018, 10:52
antispam: Ne

Re: Vánoční...

Příspěvek od Blondýna »

Milý Karle, Danielo a Jardo,
srdečně zdravím a děkuji vám za vyjádření k textu. V případě Daniely a Jardy bylo rozsáhlé s konkrétními příklady, to je skvělé. V podstatě říkáte podobné věci, jen Jarda trochu přiostřeněji a Daniela jemněji, jak se na dívku sluší :). Ano, je to tak, závěrečná sloka by měla být kontrastní k těm předchozím, pomalá a taková zamýšlecí, po všech těch vyjmenovaných zlozvycích, které mě na Vánocích štvou. Je prima, že každý máte jinou frázi, která vás baví, můj muž třeba nedá dopustit na "bezdomovci se holí" a "zlevnit svaté chvíle". Nad refrénem se zamyslím, mám takový dojem, že naposledy jsem místo něj zpívala jen takový popěvek bez textu, styl "páparapapapapá". Na druhou stranu, opakovat pořád "Jsou tu zase Vánoce" má taky něco do sebe, zpívám to jako takovou otravnou reklamu s velkým úsměvem.
To Jarda: osobně si Tvé postřehy neberu, nebo tedy v přiměřené míře, jako téma do diskuse = super, jsem zvědavá, jestli se z toho ještě vyvine diskutování dál. P.S. Ale ještě bych taky potřebovala přivítat na fóru a říct, že su šikovná, protože jsem taky nováček, jo? :)
P.S.2 (To je trošku mimo kontext, ale přece...) Dneska hraju od 19.30 ve Veltrusích, více info na www.bandzone.cz/blondyna, je to asi půl hoďky z Prahy, kdybyste měli čas a chuť, přijeďte si poslechnout, moc vás všecky zvu. "Vánoční" tam ještě nebude, ale mnoho dalších popěvků ano. A básně. A taky bych vás ráda viděla. To hlavně. Pa! Bloncka
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 767
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Vánoční...

Příspěvek od Jarda Síbrt »

No, jestli pařba dvakrát za sebou až do rána v Kdanicích je chabé přivítání na Textovce, tak nevím... A během toho si každý z přítomných mohl udělat představu, jak jsi šikovná. Ale když to potřebuješ slyšet, tak ano, jsi šikovná. Tajně jsem doufal, že to vytušíš mezi řádky, protože bych se asi těžko psal s tak dlouhým komentářem tam, kde bych předpokládal, že to nemá smysl. Namísto toho se Tě tu snažím vyprovokovat. (A taky sis jistě všimla, že se tu nebavíme o chabých rýmech, klišé, nelogičnosti či bezobsažnosti textu, ale rovnou o jeho vyznění a různých nuancích...)
Blondýna
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2018, 10:52
antispam: Ne

Re: Vánoční...

Příspěvek od Blondýna »

Beru. :)
Blondýna
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2018, 10:52
antispam: Ne

Re: Vánoční...

Příspěvek od Blondýna »

Kamarádi, ještě mám jednu vánoční. Kdyby se vám chtělo srovnávat. Tahle byla na objednávku, musela být "klasická" a je tam pět slov, které má obsahovat (jablíčka, kuba, svíčka, olovo...páté si nepamatuju). Budu ráda, když napíšete, jak na vás působí. Co myslíte? Poslední sloka byla použitá jak refrén.

Zahořela čtvrtá svíčka
na svátečním stole
den zavoněl po jablíčkách
perníku a štole

Na obloze měsíc vyšel
v šatech z porcelánu
koledníci v dálce tiše
hrají Kristu Pánu

Babička už z trouby tahá
houbového kubu
Ondráš po své base sahá
a Matúš má tubu

Jinovatka v suché trávě
krajku prstem kreslí
kometa dnes vyšla právě
u chudobných jeslí

Svěřili jsme do olova
své pozemské bytí
v jablíčku se hvězda schová
kéž nám pořád svítí
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 767
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Vánoční...

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Dej ji prosím jako samostatné téma, ať v tom tady nemáme binec. Dík. (Sem pak můžeme hodit odkaz.)
chard
Příspěvky: 301
Registrován: 30. 11. 2012, 10:33
antispam: Ne

Re: Vánoční...

Příspěvek od chard »

jo
Blondýna
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2018, 10:52
antispam: Ne

Re: Vánoční...

Příspěvek od Blondýna »

Oki. Už je to tam.
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“