12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


...

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
švanca
Příspěvky: 213
Registrován: 14. 7. 2010, 12:22
antispam: Ne

...

Příspěvek od švanca »

Půlnoc už je blízko cítím jak na mě dýchá
Stojím s prázdnou miskou a doufám že mě nakrmíš
Můžeme se sázet co vydrží naše břicha
Až prasknou hráze je gravitace na obtíž

Vzdát se nebo střílet to je to oč tu běží
Do poslední chvíle čekáme na povel
Poraněná těla zvedáme jenom stěží
Za výstřelů z děla probouzí se duchové

To se blíží bouře vítr už prádlo sbírá
Signální kouře odfouknul do nikam
Můžem začít zkoušet šílený let netopýra
Zjistit jak to kouše když se tě dotýkám

Pozn.: kytara k tomuje.

S modrou oblohou

švanca@
ruziluke
Příspěvky: 30
Registrován: 1. 3. 2019, 07:35
antispam: Ne

Re: ...

Příspěvek od ruziluke »

Půlnoc už je blízko cítím jak na mě dýchá -> ok, tomu bych rozuměl
Stojím s prázdnou miskou a doufám že mě nakrmíš -> evokuje mi to psa, kdo mě krmí? moje panička? moje žena, která se ke mě chová jako ke psovi?
Můžeme se sázet co vydrží naše břicha -> skok někam jinam? co vydrží naše břicha, špatné jídlo? pokud jako pes jím špatné jídlo, panička určitě papá dobře
Až prasknou hráze je gravitace na obtíž -> kde se vzaly hráze? proč by měly prasknout? obraz psa musím definitivně opustit a jsem zmatený poprvé.

Vzdát se nebo střílet to je to oč tu běží -> obraz boje a války, možná tedy já a ona bojujeme
Do poslední chvíle čekáme na povel -> ano, to by sedělo do té představy
Poraněná těla zvedáme jenom stěží -> jak jsme došli k poraněným tělům, když jsem teprve čekali na povel?
Za výstřelů z děla probouzí se duchové -> jací duchové a proč? Jsem zmatený podruhé. Kde se vzaly výstřely z děla, když povel pořád nepřišel?

To se blíží bouře vítr už prádlo sbírá -> takže to nebyly děla, ale bouře. "Sbírá prádlo" je dost oslabující na takovou bouři, ona to prádlo měla "rvát", "trhat", "vraždit", co já vím
Signální kouře odfouknul do nikam -> na signální kouř stačí menší vánek, tedy opět oslabení
Můžem začít zkoušet šílený let netopýra -> kdo my? my dva z první sloky? mi, kteří jsme bojovali, tak oba dva půjdeme spolu do společného letu? Jsem zmatený potřetí.
Zjistit jak to kouše když se tě dotýkám -> Takže přece jen se z toho nakonec vyklubal debaklový vztah, kdy já si musím vybrat, jestli s ní budu i za cenu kousání, tedy opět odkaz na psa (nebo svetr), ale nyní jakoby obráceně, nebo zdrhnu.

Jeví se mi to, že jsi chtěl za každou cenu do toho narvat co největší množství obrazů, odkazů a tak, a pro mě to nefunguje. Nemám se tam pořádně čeho chytit a působí to na mě, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Nakonec to až tak dobré není.
Pokud bych měl za sebe doporučit, tak vybrat si jeden obraz a příběh debaklové lásky bych stavěl na něm:
- panička a pes
- dvě bojující vojska
- atmosférická porucha, bouře, která všechno ničí
- proplétající se let netopýrů

Takže bych nakonec mohl mít 4 různé texty o tom samém. A podle mého by to bylo o moc lepší. :)
Textům zdar.
švanca
Příspěvky: 213
Registrován: 14. 7. 2010, 12:22
antispam: Ne

Re: ...

Příspěvek od švanca »

Ahoj,

děkuji za podrobný rozbor, muselo to zabrat čas.

Já se na to dívám jako na celek, kdy mi symbolizuje půlnoční milostnou (sexuální) scénu...

S modrou oblohou

švanca@
ruziluke
Příspěvky: 30
Registrován: 1. 3. 2019, 07:35
antispam: Ne

Re: ...

Příspěvek od ruziluke »

Já to chápu. Jenom by se mi líbilo více, kdyby popis té scény vycházel z jednoho tématu a v rámci tohoto tématu jsi našel potřebné metafory. Takto, jak jsem napsal, je tam spousta různých obrazů a působí to dojmem prvoplánovitosti -> vypadá to na první pohled ohromně, ale po podrobnějším zkoumání to kulhá. To je tím chtěl říct. :)
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“