Strom bičovaný větrem

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Michal V.

Strom bičovaný větrem

Příspěvek od Michal V. »

STROM BIČOVANÝ VĚTREM... ( Vincentovi ) :cry:

Nocí se vznáší chladná víra
na plátně bledne zátiší
v bolestech svých pár štětců sbírá
a hlasy vůkol neslyší

Nad Seinou krouží černá vrána
mračna se stáhla nad Paříž
bodavý tepot bubnů z rána
beznaděj klesá níž a níž...

Jak strom bičovaný větrem
v bouři se zmítá dál
jak můra pod světlem
když tančí svůj rituál...

Rána jsou zvadlá večer skleslý
a dny tak marné čekání
touha mu do snů obraz kreslí
jak se toulá s Gauguinem Bretaní

Tak málo síly už mu zbývá
nad polem zní zpěv havraní
smrtící výstřel v kapse skrývá
v noci ho budí ze spaní

Jak strom bičovaný větrem
v bouři se zmítá dál
jak můra pod světlem
když tančí svůj rituál...

Cesty co nikam nevedou
za chvíli den se sešeří
tak málo přátel kolem stolu
marně tu čeká s večeří....
marně tu čeká s večeří....
marně tu čeká s večeří....
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

re:

Příspěvek od Kuba Horák »

Myslím si, že to je velmi dobrý text na těžké téma. Trochu mi vadí ta vrána a havrani, asi proto, že jsou to často používané symboly smutku a ty skoky v čase - v první sloce Nocí se vznáší chladná víra, ve druhé Bodavý tepot bubnů z rána, třetí Rána jsou zvadlá večer skleslý, čtvrtá v noci ho budí ze spaní, pátá Za chvíli den se sešeří - Těch časových řádků je tam možná až moc, ale to jsem se v tom opravdu rejpal a v podstatě to nijak zvlášť nevadí, jen to nepůsobí jako jednolitý zážitek, ale atmosféra tam je, myslím si, dost cítit a s melodií, co jsi tomu dal, to sedí. Toť jeden názor.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Teď jsem si to četl znovu a některé ty časové posuny mi docvakly - třeba ten u poslední sloky. Už nebudu kritizovat o půlnoci! Něco málo na tom možná je, ale...
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Zkusím také přidat pár postřehů k tvé písničce. Líbilo se mi na ní hned v názvu, že jsi ve věnování nebyl konkrétní a zůstal jsi pouze u křestního jména. Myslím, že z obsahu bylo patrné, kterému Vincentovi patří. Možná, že stejně se dalo postupovat i ve čtvrté sloce a místo konkrétního Gaugina šel použít s mírnou úpravou abstraktní Paul a to i vzhledem k tomu, že řádek s Gauginem mi nějak rytmicky nepasuje (možná se pletu).
Jinak souhlasím s Kubou, že se jedná o velmi dobrý text na těžké téma.
Měj se.
hub in
Fajtlik
Příspěvky: 27
Registrován: 14. 12. 2004, 08:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fajtlik »

I já se svou trochou do mlýna..."kritiky"...

Neotřelé téma o konkrétní osobě v konkrétním čase..maličkosti by se jistě našly, ale jako celek to má opravdu velice slušnou úroveň...ani vrány mi nevadí...jenom bych se přimluvil za Paula...celkově zapadá lépe než dané konkrétno...
a refrén mi přijde trochu výrazově slabší...jako z donucení...není ani doplňující ani předělový...uměl bych si celý text představit i bez něj...ale to je ryze subjektivní pocit :wink:

moc se mi líbí poslední sloka s konečným opakováním...fakt dobrý...tenhle typ textů mi sedí...

rádoby kritik Fajtlík 8)
Fajtlik
Příspěvky: 27
Registrován: 14. 12. 2004, 08:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fajtlik »

Četl jsem to znovu několikrát a beru i ten refrén...fakt nevím co to do mne vjelo že jsem ho chtěl vyloučit...FUUUJ HANBA !!!!
Michal V.

Příspěvek od Michal V. »

děkuji všem za reakce, přiznám se, že je to dost starý text a byl jsem
zvědav, jak obstojí. Co se týče těch časových posunů, o kterých píše
Kuba, tak to tedy je pravda, to jsi mě teda dostal. V tomhle vidím pozitivum téhle textové dílny, páč mě to vůbec nenapadlo. Mrknu se na to a zkusím vylepšit. Přemýšlím nad tím Paulem, ale nejspíš dám na vás, když jste se tak shodli. No a ten refrén...to se přiznám, že bych radši vyhodil sakum prdum všechny sloky, ale refrén ne. Chtěl jsem v něm
vyjádřit to strašné duševní pnutí, tu bláznivost až hysterii Vincentových
posledních dní. Připadal mi jako ten Strom bičovaný větrem, nebo můra
pod světlem, co naráží na všechno kolem, tu bezmocnost.Tož tak. Mějte se a díky moc. :roll:
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

reak:

Příspěvek od Kuba Horák »

Bude těžké to ještě vylepšit, možná to jde, sám jsem o nových alternativách nepřemýšlel a k těm časům jsem dospěl až po delším zkoumání textu. Ten Gaugin mi tam narozdíl od kluků nevadí, doknce se mi to tam i líbí a dává to vodítko nám "sečtělím", co do jisté doby nevěděli, že "Strom bičovaný větrem" je dílo od Vincenta...Takhle bych to ale ani neobhajoval, prostě se mi to tam zdá dobré. A s tou obhajobou refrénu jsi, myslím si, uspěl velmi dobře. K
Naposledy upravil(a) Kuba Horák dne 18. 2. 2005, 12:02, celkem upraveno 1 x.
Fajtlik
Příspěvky: 27
Registrován: 14. 12. 2004, 08:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fajtlik »

S tím refrénem to byl úlet... :oops: ...samoozřejmě to je gró celého textu...měl jsem asi zatmění mozku...příště budu pozorněji číst než začnu něco psát...a jinak mám Vincentovu tvorbu moc rád...kór s jeho ne zrovna veselým osudem, která jí prostupuje...neviděl jsem člověka se smutnějšíma očima než je jeho autoportrét...

S těmi časovými údaji jsem se například já ztotožnil...bral jsem je jako nit co vede až na konec...jako kontualitu v čase...noc k bodavému ránu...z bodavého zvadlého rána k skleslému večeru a do noci...a poslední dvojsmyslný den se sešeří...opravdu pěkné...třeba to nebyl záměr to napsat zrovna takhle,ale proč by ne...mnohokrát jsem napsal verš který mi připadal atmosférově úžasný a nepřemýšlel jsem o jeho "logickém" významu...

PS: Jestli je tohle něco staršího...upřímně se těším na nové kusy...

V úctě k starým mistrům Fajtlík
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Chtěla jsem se vyjádřit, protože z toho, co jsem od tebe zatím četla, se mi tento text líbí asi nejvíc. Než jsem se ale rozhoupala, ostatní už napsali vše za mě, přesněji a líp.

Připojuji se ke Kubovi v tom, že se mi taky moc nezdá to množství časových údajů, působí to na mě trochu jako berlička a posloupnost, která by vše mohla obhájit, z toho bohužel zatím úplně jasně necítím. Stejně tak vrány a havrani, když už, tak bych asi ponechala jen jedno z toho, a sice havrany, jako další odkaz.

A určitě souhlasím s hub-inem, pokud jde o Paula - touto jednoduchou úpravou by se dosáhlo stejného odstínu jakou u zbytku textu, plus se odstraní rytmická nedokonalost, což jsou dva silné důvody pro změnu.

Navíc mě štve asi jen slovo „vůkol“ v první sloce a pak v poslední sloce trochu i ten nerým Cesty co nikam nevedou / Tak málo přátel kolem stolu – nezapadá to do celkového schematu textu.

Ale ber mě s rezervou, protože slogan „dobrý text na těžké téma“ sedí.
Pokud budeš opravovat, doufám, že to zveřejníš, těším se.

Lada
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“