13.června 1940

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

13.června 1940

Příspěvek od smutna.meduzka »

lepkavá mlha, víc než po sté
dopadla tiše na město pusté

z oblohy visí růžové mraky
děti jdou na kopec pouštět si draky

kdysi tam cinkaly příbory o tácy
teď ale z podnosů snídají vojáci

ticho sevřělo veselé ulice
z výloh smějou se špinavé krabice

milenci řadí se k cizineckému páru
snaží se překročit demarkační čáru

Ref: jak smutné bylo ráno v Paříži
jak nikdo z nich nechtěl pít za mříží
na zemi ležely dětské úkoly
do zdí vyryty neznámé symboly



.. toho června 1940 ...
Naposledy upravil(a) smutna.meduzka dne 15. 10. 2005, 10:55, celkem upraveno 2 x.
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

Příspěvek od smutna.meduzka »

..doporučuji číst víckrát než jednou :)..
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Tak jo ... přečet jsem si to víc než jednou ... no teda 3x (dle instrukcí :) ).
Přiznám se, že jsem ale po prvním čtení, kromě tvého upozornění, další důvod pro další moc neměl. Je ale velice sympatické, že sis zvolila jiné téma než láska a takové to nějaké pseudo hledaní sebe- sama. Je dobré si představovat určitou atmosféru jiné doby, jiné situace (viz tvoje téma) ... Vykládáš nám svůj pohled jakoby mimoděk a dětskýma očima (z nebe visely růžové mraky děti šly na kopec pouštět si draky). Do 8. řádku to má takovou sympatickou naivní atmosféru a vše plyne svižně. Pak tam, ale postavíš vysoko zeď:milenci řadí se k cizineckému páru snaží se překročit demarkační čáru: nesedí to rytmicky a popravdě řečeno spíš to vypadá, že to slovo (demarkační) je tam spíš na chlubení. Nesedí tam ani kvůli té předešlé náladě, kterou si buduješ. Jakoby se něco cizorodého dostalo do dětské omalovánky (grafity:?). Rým v refrému: v Paříží x za mříží. jsem slyšel tak často(i kdysi dávno dávno i využil ... :? jednou), že už mi prostě nesedí ani v říkačkách… kdekoliv. No a poslední slovo(symboly) mě zase tak nějak vytrhne z toho dětského pohledu na okupaci mého města. Zkráceně: podle mě, bych to od toho 8. řádku škrtl a místo těch cizích "velkých" slov (demarkační, i symboly) držel se atmosféry z těch prvních řádků.
Dotaz k tomu tvému:..doporučuji číst víckrát než jednou ...
Je tam tedy nějaká šifra? :) Kontaktuješ odboj? Jeslti mi něco uniklo tak naznač ... dík.
Jen tak mimochodem němci obsadili Paříž o den později než píšeš, tedy 14. června. Neboj to jsem nevěděl, našel jsem si to ... alespoň vidíš, že jsem se na reakci na tvůj text řádně připravil :D .

P.S.: V zásadě Tě v této reakci chválím, všimla sis toho? :) Hlavně výběr toho tématu(milostných básní už je opravdu „mnogo“ ), ale chtělo by to na něm ještě zapracovat. Měj se hezky. Kosmonaut
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

Příspěvek od smutna.meduzka »

takže..předem mockrát děkuji za vyčerpávající příspěvěk.. teď budu psát možná trochu zmateně. Nejprve budu reagovat na to, co mi utkvělo v paměti. Název ,,této písně" vznikl tak spontánně, takže se v podstatě divím, že jsem se natolik přiblížila ke skutečnému datu, kdy Němci obsadili Paříž (v záměru jsem to opravdu neměla:))..mám ráda třináctku, tudíž jsem ji použila#jinak proč doporučuji číst víc než jednou? Jelikož jsem tento příspěvek už prezentovala na jiném serveru a reakce jedné osoby vyzněla tak ňák, že si to musel přečíst asi tak třikrát, než tomu přišel na chuť,tak... jsem se toho chytla :lol:..je fakt, že skrytou šifru bych tam ráda zařadila, ale obávám se, že nemám tu moc :)#teď nevím kam mám dřív skočit a na co se vrhnout. Možná začnu tím, že demarkační čáru jsem opravdu nepoužila za účelem chlubení. Spíš jsem tím chtěla nastínit skutečnou atmosféru té doby a aby z toho bylo jasné, že ,,hovořím" o válce. Přiznám se, že se mi moc nelíbí názor, že začátek působí naivně, protože já a naivita nejde dohromady, ale.. působí to tak na tebe a já to přijímám:)#souhlasím s těmi symboly: ty mi tam také moc nesedí..#myslím, že možná úmyslně jsem začala ten text tak stupňovat.-. hudbu si představuji jako lehký šum, který je s každým tónem silnější a zvučnější a možná právě proto jsem po osmém řádku trochu ,,přitvrdila" :roll: # tvoji kritiky si moc vážím a zkusím se nad tím vším ještě zamyslet a kdo ví.. za týden se na to můžu dívat úplně jinak..(to mě na tom nejvíc fascinuje:))#jinak se omlouvám za styl jakým píšu.. jsem totiž taká zmatená.,.

P.S: thanks za to, že mě v zásadě chválíš..:)#ono totiž lásky je opravdu moc a někdy mě nudí číst neustálé verše typu: srdce mé zlomil.. :lol: #meduzka#
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

re

Příspěvek od Kuba Horák »

Bohužel se mi zdá, jako bys tam ty rýmy psala trochu násilně, jako by tě napadaly obrazy a tys je dávala do textu, ale nepohltilo mě to tou válečnou atmosférou. K
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

Příspěvek od smutna.meduzka »

mrzí mě, že to tak vyznívá..:(
Uživatelský avatar
zebrovnik
Příspěvky: 147
Registrován: 1. 12. 2004, 16:47
Kontaktovat uživatele:

k basni

Příspěvek od zebrovnik »

Ahoj smutna meduzko, zkusila jsi si to krome cteni take zazpivat vicekrat po sobe? Sled obrazu dobry, ale na mnoha mistech krkolomny, az pripominajici kolaze. Nevim, udelal bych v textech mensi upravy- napriklad me bije do oci, vic jak po ste, to proste ne, treba vice nez po ste. Tez druha sloka, proc ji nenapsat v pritomnosti, vzdyt ti nakonec vpalis, oc se vlastne jedna, tak proc neuvest z nebe visi... Deti jdou na kopec pousteti draky, a pak se krasne opet dostanes do minulosti. Kdysi... Vis, vezmi to jako, ze jsi s nekym na onom miste, ted mu to ukazujes a pritom mu sdelis, oc na tom miste jde, historii toho mista. Onu kolaz mam namysli z verse milenci radi se k czineckemu paru,snaží se překročit demarkační čáru. To je cele trochu nesourode, jako krizeni z kompromisu. Pak uz bych mel jen takovou poznamku na okraj, zda u tebe nedoslo k preklepu a nechtela jsi napsat, ze nikdo nechtel byt za mrizi. Z hlediska kontextu by to bylo smysluplnejsi. Omlouvam se, pokud to pusobi prilis kriticky, chtel jsem jen dat svuj pohled, jak bych to byval byl napsal ja, pokud by me kdy neco takoveho napadlo. Priste sem zkusim dat take neco ze svych nactiletych let a to si zas budes moci smlsnout ty! ( ale proboha neber to, ze chci napsat, ze jsi nactileta) AHoj Kaja
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

re.

Příspěvek od Kuba Horák »

Karel to napsal podle mě správně. Je to trošku krkolomné. Téma je těžké a napsat to tak, aby to šlo dobře do "úst" a nedrhlo to ani tam ani v hlavě, to je síla. K Rozhodně nemusíš být z mého jednoho názoru smutná.medůzko
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

Příspěvek od smutna.meduzka »

dobra..dobra..#dekuji za vase nazory..#mozna chci jen napsat, ze nedoslo k preklepu, ponevadz slovo byt mi prislo prilis jednoduche, kazdy ho tam ocekava, neprekvapujici.. proto jsem pouzila pit..#hi vsichni a diky..#meduzka#
Lucka G.

Příspěvek od Lucka G. »

Milá meduzko,
co kdybys zkusila opravit slůvko "táci" na "tácy"? Já většinou hodně čtu a málo šťourám, čekala jsem, že si toho někdo všimne dřív, ale zatím to nikomu asi nevadilo ... Tak snad se neurazíš, myslím, že je škoda to nechat tak.
L.
Uživatelský avatar
zebrovnik
Příspěvky: 147
Registrován: 1. 12. 2004, 16:47
Kontaktovat uživatele:

branim meduzku

Příspěvek od zebrovnik »

Treba jsou taci neco jako pit! Kaja
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

Příspěvek od smutna.meduzka »

taci neni neco jako pit.. #omlouvam se, ze az tak pozde to opravuji..
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“