Večer poté

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Večer poté

Příspěvek od milancholik »

Tence zasněžený parapet
za oknem do kuchyně,
venku je hebká, jemná tma
- jako když zhasnou v kině.
Hádáme se jako dospělí
- hádky jako vystřižené z filmu...
Parapet ztěžknul popelem z cigaret
a Tys mi napsal další píseň, ke které zas beznadějně přilnu...


Prý včera bylo naposled,
co viděli jsme syna;
divný je pocit, když končí jistota
- od dneška všechno bude jinak.

Bylo to, jako když Tě rozetnou...
Měla jsi v očích výraz odsouzence.
Ve všem byla bolest, všude střepy vět,
matné pozůstatky bytí,
co mě odsoudily k pití
- od té doby píšu jen při plné sklence.

Velikou touhou toká ret,
sněží za oknem do pokoje.
Svěží se ráno neprobouzím;
stěží to bude vina Tvoje.
Srdce se zase dalo do klusu.
Spraví to jedna Gitaneska...?
Vypadá to na duel, ale koukáme si do karet.
Oba už víme, jak to dopadne:
Ty si dáš kafe, půjdeš spát
a já zas budu nocovat a psát
- tak jako dneska...
Naposledy upravil(a) milancholik dne 22. 4. 2005, 09:21, celkem upraveno 1 x.
Milan Pavlata
Michal Vaněk
Příspěvky: 134
Registrován: 10. 2. 2004, 22:27
Bydliště: Nový Bor,B.Němcové 652

Příspěvek od Michal Vaněk »

Abych pravdu řekl, tak po řemeslné stránce se mi tenhle text zdá trochu
neurovnaný, není v něm zrovna moc rýmů, které by mě chytli, ALE cítím
z něho přesto něco velmi silného, běhá mi z něj mráz po zádech. A o to
vlastně jde! Není to pro mě zkrátka dokonalá veršovánka, ale silný životní moment,popsaný tak, jak bylo v tvých možnostech. Nedávno jsem
četl vyjádření jednoho nejmenovaného písničkáře, že mi písničkáři-melancholici jsme " debilové", když otravujeme lidi svými problémy, protože už tak je život dost těžký... já si to rozhodně nemyslím a přeji
spoustu nápadů do další tvorby.
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milancholik »

Zdravím a děkuji za příspěvek :D
Trošku mi o tu "neurovnanost" šlo - není to zpověď nějakého básníka,ale takříkajíc všedního člověka,třebas i známého...
Myslím,že "dokonalá veršovánka" by tomu ubrala na jisté autentičnosti,věrohodnosti.
Ještě jednou díky a těším se na další kritiky :wink:
Milan
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milancholik »

P.S.: Taky některým z vás přijde,že jsou dva hlavní tábory:
1) ti, kteří zazlívají některým autorům pesimitu jejich díla;
2) ti, jež lamentují nad tím,že básní a písní o lásce je už (proboha) dost (!!)?
Tak nevím, nemáme to na tom světě jednoduché... :D
Milan
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Nevím nic o stylech a pravidlech psaní, ale tohle je pro mě krásný....mražení v zádech. závidím....
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milancholik »

Děkuji za ta krásná slova chvály...!
Milan Pavlata
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj. Tenhle text se mi z těch, co jsi sem zatím dal, líbí asi nejvíc. Doufám, že jsem správně pochopila, že jde o dialog, který se tak i zpívá - tzn. kurzívu zpívá ženská... (?) snad jo... - tak pak by se mi mnohem víc líbilo, kdyby její part končil až "...všechno bude jinak" a následoval by mužský hlas: "bylo to, jako když tě rozetnou..." - takovýto nástup mi připadá naléhavější, zajímavější.
Jinak si myslím, že jsi tam zbytečně občas moc ulétl do básnických obratů ("toká ret", "matné pozůstatky bytí", "prý včera bylo naposled"...), mně by víc seděl prostší styl.
A jak je to vlastně s tím nocováním/ponocováním?
Na závěr na svou obhajobu podotknu, že i když to tak možná nevypadá, rozhodně víc věcí se mi na tom textu líbí než nelíbí.
Měj se hezky, Lada
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milancholik »

Ahoj Lado.
Děkuju za věcné připomínky. Že jde o dialog,jsi pochopila naprosto správně. Uvedl jsem v platnost tvůj nápad,co se týče přechodu 'ženské' části na tu 'mužskou'.
K tomu,že jsem občas užil básnických výrazů - sám nevím proč; zpětně si to (možná alibisticky) zdůvodňuju tím,že jsem chtěl podtrhnout to,že ON je básník.
Ohledně (po)nocování musím přiznat,že tady jsem vycházel opět z reálu; ne že bych nějak často ponocoval,ale opravdu se mi textíky i melodie lépe píšou, resp. skládají v noci,když už téměř všechno utichne a na list papíru mi svítí jen Měsíc (a samozřejmě žárovka 60WATT :) ).
Měj se krásně.
Ahoj a díky. Milan
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj. Z té změny mám radost.
Úplně si to dokážu představit zpívané, ta výměna muž-žena byl vůbec dobrý nápad, ten text to obohacuje.
S tím nocováním jsem spíš chtěla podotknout, že slovo, které jsi použil, má podle mě jiný význam, než jakého jsi chtěl dosáhnout - ale sáhnu si do svědomí a vím, že to češtině dělám taky, že vymýšlím nová slova nebo je záměrně užívám jinak než je obvyklé, takže... Snad je podstatné, že to každý pochopí tak, jak má. A snad je to někdy i zajímavé, i když na úkor správnosti.
Tak ahoj, Lada
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milancholik »

Ahoj,
s tím významem slova "nocování" máš asi pravdu.Zkusil jsem se nad tím zamyslet a někdy té češtině dávám opravdu zabrat!! :D Děkuju!
Připravuju pro svou rodinu a přátele takové demo CD z písní vlastních a písní mých kamarádů a kamarádkyň :lol: ; Večer poté tam určitě chybět nebude,takže až bude doma nahráno,smícháno a mastering v cajku,dám vědět a budeš si moct textík poslechnout zhudebněný.
Zatím se měj hezky a zase někdy...
Milan
Lucka Minaříková
Příspěvky: 100
Registrován: 16. 3. 2004, 13:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lucka Minaříková »

Původně mě nějak "koplo" do očí to spojení "toká ret", ale jestli jsi chtěl zdůraznit, že on je básník, tak to asi jde. Jinak se mi text líbí, nechce se mi opakovat to, co už tady bylo řečeno, ale "něco" v něm cítím. :)
Lucka
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“