Naděje

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Naděje

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Zahnal mě do úzké uličky
A já v ní uvízl
Šance o průměru kuličky
Černého rybízu

Dnes přijde si přijde si pro mě
Takovej menší rohatej mužík
Dnes Přijde si přijde si pro mě
Abych mu dal to co mu dlužím

Světlo do údolí zapadlo
Jak slůvko do řádku
Než peklo vystrčí chapadlo
Vše má být v pořádku

V hrnku jsou peníze na nájem
Rodný list v šuplíku
Jak jsem řek šance jen malá je
Jak dírka v dudlíku

Dnes přijde si přijde si pro mě
Takovej menší rohatej mužík
Dnes přijde si přijde si pro mě
Abych mu dal to co mu dlužím

Spoutaný do sítě zlovůle (si)
Sudího nezískám
Leda tak vydržet do půle
Než pauzu odpíská

Zavolat nějakou sanitku
Posílit morálku
A zkusit navlíknout na nitku
Naději z korálků
Naposledy upravil(a) Arnošt Frauenberg dne 16. 4. 2005, 06:30, celkem upraveno 1 x.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Pěkné. Stejně jako druhý text. Držíš se svého stylu a texty jsou čím dál tím víc čistčí. Myslím si, že přijde čas, kdy písně jako "Ufoun" už prostě nebudeš chtít hrát.. nebo možná budeš, ale pro mne jsi dál. Stačí se podívat na poslední tři texty.

P.S šance o průměru kuličky o lecčems svědčí, ale nechci tu mánii tahat všude-) Kubas
Uživatelský avatar
Jarmila Týnkova
Příspěvky: 319
Registrován: 8. 3. 2004, 16:29
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarmila Týnkova »

No ano. :oops: :oops: :oops: a co my, co nám to tak hezky nejde.....skřípu zuby závistí. :oops: :twisted: :evil: :twisted: :evil:
hrochoušek
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj Arnošte.

Text se mi líbí. Získal si mě hned první slokou, v níž mě nadchly "šance o průměru kuličky černého rybízu". I když je fakt, že ta slepá ulička mi tam ten dojem trochu kazí, nechceš vymyslet nějakou jinou, méně frekventovanou uličku?

Pak se ještě ve stručnosti přiznám, že:

-moc nechápu význam přirovnání "světlo do údolí zapadlo jak slůvko do řádku"
-na tvém místě bych určitě změnila "jak dírka v dudlíku", připadá mi to násilné a ke zbytku textu jaksi nepatřičné
-mám dojem, že ve 4. sloce (sudí) je nějaký problém s jednotným a množným číslem, nebo ne?... kolik těch sudí teda je? nějak se nechytám...
-refrén bych na tvém místě zopakovala jen dvakrát

Ale hlavně jsem měla od začátku neodbytný pocit, že ten hezký nápad z první sloky by byl vytěžitelný i ve sloce poslední, tzn. nějak tam propašovat šance o průměru korálku (a dalo by se to třeba i provázat na nějakou blízkou osobu, pakliže by ty korálky patřily zrovna jí). Samozřejmě, že by ti to zopakování možná vadilo, na druhou stranu korálků na nitky už se v mnoha písničkách navlíklo moc... tak nevím.

Doufám, že to uslyším v Kuřimi!

Lada
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Naděje

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj Lado, děkuji za příspěvek. Nezbývá než souhlasit ve všech bodech obžaloby. Jen se týče uličky, za tím bych si celkem stál, ale teď mě napadá, že by mohla být i úzká, temná .... Budu o ní přemýšlet. Dudlík, no jasně, ten tam buď úplně sedí, nebo vůbec nesedí, nic mezi tím. Asi nesedí, zapracuji na tom. A na konec sudí a korálky. Já jsem ten konec textu navlíkal tak trochu na rychlo s tím, že si těch, nebo toho sudího buď někdo všimne, nebo ne. Tušil jsem ale, že na tom ještě zapracuji. co se týká průměru korálku, tím průměrem bych šetřil. Podruhé bych to slůvko nepoužil, ale ten námět je dobrý, zkusím to jinak. Jinak refrén na konci vypouštím, to mi mohlo dojít hned. Abych se přiznal, opakuji refrén na konci písně v případech, kdy se mi zdá slabší pointa. Zamakám. Jinak nevím, jestli to do Kuřimi zvládnu zhudebnit, ale nějakou představu už mám, tak uvidíme. Uvidíme se - vlastně. Tedy doufám. V Kuřimi.
Dík ahoj Arnošt.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

dudlík

Příspěvek od Kuba Horák »

Mně tam ten dudlík na první počtení právě dostal. Skoro bych řekl, že si ho pamatuju nejvíc. Je ale fakt, že může takový řádek svést text někam jinam. Trochu drásá, ale šance malá jak dírka v dudlíku, to je nápad jak sviňa. Důležitější než nápad je ale právě ta celková atmosféra textu a kdyby jí to mělo narušit, raděj dát něco jiného. Je mi do toho hovno, ale jsem na rozpacích-) k.
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Naděje

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Obvykle se aspoň trochu hádám, ale teď nevím, jestli si stát, nebo nestát ..... jasný je, že dudlík upoutává pozornost, ale co s ním? To jste mi teda pomohli, děkuju pěkně! Asi to budu muset rozseknout. Ententýky ......... jak jsem řek, buď tam strašně patří, nebo tam strašně nepatří. Našel by se ještě někdo, kdo by ho hodně pochválil, nebo velmi zjebal?
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ani jednu z tebou uvedených možností nevyužiju. Zůstanu někde mezi. Nepamatuji si, že bych slovo dudlík někdy v nějakém textu slyšel, ale na druhou stranu musím po pravdě napsat, že mi ani nescházel. Myslím, že si budeš muset rozhodnout sám.
Trochu mi ale vadí refrén. Ten na rozdíl od zbytku písničky, není až tak originální. A je to, podle mého názoru, škoda. Za vynikající považuji stejně jako Lada první sloku.
Vadí nevadí na mě ale přesto působí mnohem silněji.
Ahoj.
hub in
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Naděje

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Hub in mě zasáhl přímo do srdce. No jasně, že ten refrén tam nepatří, ten už je na světě dlouho. Mám takovou nemoc, ale o tom až jindy.... No, pokusím se na tomhle textu veřejně pracovat, jelikož se nemám o co hádat a cítím všechno stejně tak, jako ty, Lada i Kuba. Začnu malou změnou. Z zé uličky udělám úzkou, to že v ní pak uvíznu, bude trošku větší překvapení a hlavně mi to jde líp do pusy. Pak ten sudí, s jedním rychlým "si" sudího nezískám, se to dá zahrát. Refrén prozatím vypustím na konci. A na závěr dudlík. Zatím ho tam tedy nechám, protože ať už je špatně, nebo dobře, aspoň vzbuzuje pozornost, zdá se. Budu přemýšlet o poslední sloce a o refrénu. Ta písnička může být v podstatě o čemkoli, že?
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Sakra, lezu na dílnu skoro denně, jak je možné, že jsem si nevšimla pokračování debaty o tomto textu? ... Úpravy, které jsi udělal, se mi líbí. U té čtvrté sloky (u sudího) by to možná šlo i bez toho "si", nemyslíš? -mně by to nijak nevadilo a nemám ani pocit, že by to byl nějaký gramatický dramatický prohřešek... Furt budu otravovat s tím korálkem na konci, když tedy nechceš zopakovat průměr, co takhle nějak tam zapracovat "šance o váze korálku" nebo "naděje váhy korálku" nebo "šance o váze perličky ..... z tvých korálků" ...
S refrénem má hub in asi pravdu, ale předělávat se bude asi těžce, co?
Ještě drobný vzkaz k Vadí nevadí - musím říct, že tady na dílně mě jen tak na přečtení text moc nezaujal, ale když jsem ho slyšela zpívaný, zanechalo to ve mě nějaký dojem, spolu s melodií mi to konečně sedlo.
Ahoj, Lada
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Naděje 2

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj všichni. Vracím se po delší době k naději. Vzal jsem si k srdci vaše připomínky a námitky a seděl jsem a seděl až vyseděl novou Naději. Tahle je dost jiná, než ta původní a můsím říct, že co do schématu je to definitivní, jelikož už to má hotovou i muziku. To co mi dílna dala, přátelé, je mimochodem to, že se snažím se vracet ke svým textům a makat na nich. Jestli je to dobře, posuďte sami. Jinak asi zaregistrujete, že jsem se prostě nedokázal vzdát dudlíku. A ještě jedna důležitá věc, použil jsem několik malých nápadů Lady, takže i ona má na tomto textu svůj podíl.

NADĚJE

Zahnals mě osude do úzké uličky
A já v ní nadobro dočista uvízl
Šanci mám asi o průměru kuličky
Jediné kuličky černého rybízu

Těžko mi na pomoc připlují delfíni
Těžko se z ničeho objeví liána
Jsem jako milenec lapený ve skříni
Jsem klapka vězněná pod víkem piána

Práší se v komoře na tváře z obrázků
Milostně dopisy až na dně šuplíku
Hloupá je odpověď na hloupou otázku
Šance je veliká jak dírka v dudlíku

Hádám že andělé sotva mi pomohou
Neboť ti mívají křídla jen z papíru
A mně strach nalévá olovo do nohou
Jsem klapka vězněná pod víkem klavíru

Malá i dospělá - děvčátko v drdůlku
Po letních prázdninách ve staré zahradě
S poslední hliněnkou zapadlou do důlku
Zmizela jak voda z příkopu na hradě

Kam jsi dal osude kam jsi dal morálku
Jak to že pěkné je škaredé ve chvilce
Šanci mám asi tak o váze korálku
Jsem klapka vězněná pod prsty opilce


Ahój.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Naděje 2

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Ahoj Arnošte, já musím konstatovat, že ta původní verze mě přišla o dost lepší. Taková spontánější, opravdovější a míň ukecaná. (Pro autora je tu trochu nevýhoda, že "kritik" nekouká jen na hotový text, ale má porovnání, takže je vidět, jak tím rozšířením - asi aby se to líp zpívalo - přibyla do textu spousta zbytečných, vlastně výplňových slov.)

Také se mi nelíbí souslednost slov "nadobro" a "dočista", která mohou být použita jako synonyma, takže text v tom místě zbytečným zdvojením významu působí divně.

Šance je veliká jak dírka v dudlíku - líbilo se mi to původně, když byla šance malá, protože i dírka v dudlíku je vlastně malá. (Přežil bych i velká, ale veliká už se mi nelíbí. Je to jen významový odstín, ale už to prostě cítím jinak...)

Naopak díky předělávce vznikla tahle krásná sloka, která podle mě nemá chybu:

Malá i dospělá - děvčátko v drdůlku
Po letních prázdninách ve staré zahradě
S poslední hliněnkou zapadlou do důlku
Zmizela jak voda z příkopu na hradě
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Naděje

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj Jardo. Děkuju za reakci. Tož, já se s tímhle textem dost peru. Mám ho napsanej v PC a tučně tam mám zvýrazněný, to co mi vadí a to jest mj. Nadobro / Dočista. Ten dudlík, jak jsem předeslal, nějak nemůžu opustit, s tou dírkou máš myslím pravdu. No a s tou vatou asi taky. Největší problém ale asi je,že jestli ta původní verze byla fakt lepší, tak já to prostě nějak nedokážu posoudit. Už jsem v tom moc zamotanej. Já mám melodii na obě, obojí se mi to dobře zpívá ..... a nerad bych to celý zkazil, nějak mi, nevím proč, na týhle věci záleží. Děvčátko v drdůlku .... ano, to rád slyším. Asi bych z tohoto textu mohl vzít tři sloky a z každé udělat písničku. Teď je otázka, jestli by to tak bylo dobře. Využít námětů, jako Naděje ... Děvčátko v drdůlku ..... Delfíní ...... a na každá k tomu něco dopsat, nebo si tak trochu zaplýtvat a nechat je pohromadě? Nevím, nevím ...
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Naděje

Příspěvek od Próka »

Ahoj Arnošte,
i na mě působí první verze spontánněji, má větší spád, řekla bych líp klouže do ucha. Na druhou stranu předělávky daly vzniknout novému textu, kde jsou další pěkné obrazy, viz předposlední sloka, která, jak říká Jarda, nemá chybu. Za sebe jsem ráda, že jsi ponechal dírku v dudlíku, mně se moc líbí a na tvém místě bych se jí za nic nevzdala. Nadobro načisto je vedle sebe fakt nešťastné (neříká se tomu pleonazmus?). Co třeba
Zahnals mě osude do úzké uličky
A já v jejím hrdle nadobro uvízl
i když uznávám, že hrdlo není zrovna libozvučné. To byl jen momentální nápad. Jsem si jistá, že nakonec najdeš nejlepší řešení sám, protože už je nadosah. Těším se na další tvoje texty,
zdravím
Próka
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Až na první sloku, která se mi hodně líbila v původní verzi, mě víc oslovil text nový. Jenom je škoda, že se ti z něj úplně vytratila část
....V hrnku jsou peníze na nájem
Rodný list v šuplíku
Jak jsem řek šance jen malá je ... - ta mi připadala hodně povedená a pro mě byla pocitově silná.
Pokud se ale rozhodneš nakonec stvořit z daného základu písničky dvě, máš mou podporu. Hezkých míst je na to v obou textech dost.
Ahoj.
hub in
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“