Sběratel snů

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Pavel Antad
Příspěvky: 44
Registrován: 26. 4. 2005, 23:50

Sběratel snů

Příspěvek od Pavel Antad »

Ahoj lidi, na svych dnesnich toulkach jsem narazil na tento web, chtěl bych se také podělit o svá díla a vyslechnout si kritiku. Zatím nikdy jsem nepotkal tolik lidí pohromadě v souvislosti s tvorbou textů... Pečlivě jsem procházel jednotlivé rubriky a četl a zvažoval. Zvědavost nakonec převážila a tak tedy bych rád zde předhodil "lvům" svá existující i vznikající dílka, ať již básnická či textařská. Jeden dotaz však mám. Kde je vlastně hranice, kdy už text písně není básní, a kdy báseň zůstane básní a bude nezhudebnitelná? Pomíjím volný rým...
Takze jeste jednou ahoj všichni...


Sběratel snů

1)
Sbírám potají
odložené sny
kde je lidé nechají
skrze uspěchané dny
všichni zapomínají
na to co kdy vlastně chtěli mít.

Večer u vína
ztráty a nálezy
do krabičky zavírám
a vždycky mne zamrzí
když tu sbírku probírám
že každý rychle zapomíná snít.

Ref.:
Únava dnů
a vrásky ve tváři
a sbírka snů
které ve snáři
neuvidíš,
na všechno co jsi chtěl
jsi zapomněl.

Naděje tvý
vzpomínky bezcenný
neprobudí
a touhy ztracený
neobjevíš,
nenajdeš chytřejší
den včerejší.

2)
Doufám potají
že ty naše sny
všechny neumírají
pro ty uspěchané dny
odložit se nedají
jenom tak se samy neztratí.

Světla pozháším
všechny ztráty a nálezy
i s krabičkou odnáším
a doufám, že snad brzy
každý svůj sen opráší
jednou vám je všechny navrátím.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

re:

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj Pavle,
text jsem si četl zatím dvakrát. Líbí se mi na něm to, že se snaží o sdělení a týká se zvláštního lidského tématu. Slovo a téma sen jsou ovšem textařsky velmi náročné nebo minimálně náchylné k tomu, aby se nesklouzlo k otřepaným spojením a aby text nebyl moc nasládlý. Ani tady ses tomu nevyhnul - únava dnů a vrásky ve tváři a sbírka snů. Když vzpomínám, kdo mě na toto téma napadne první, vplul mi na mysl AG Flek a jejich první deska "Blázni umírají nadvakrát" ...každý den bác osm a půl, je to hle všechno co sis přál?...Takové téma se možná musí jakoby obejít nějakým příběhem, tak aby tam těch snů bylo vyřčených co nejmíň. To mě teď před půlnocí k tomu napadá. Zatím zdar. Kubas
Pavel Antad
Příspěvky: 44
Registrován: 26. 4. 2005, 23:50

Re: re:

Příspěvek od Pavel Antad »

Jakub Horák píše:Ahoj Pavle,
text jsem si četl zatím dvakrát. Líbí se mi na něm to, že se snaží o sdělení a týká se zvláštního lidského tématu. Slovo a téma sen jsou ovšem textařsky velmi náročné nebo minimálně náchylné k tomu, aby se nesklouzlo k otřepaným spojením a aby text nebyl moc nasládlý. Ani tady ses tomu nevyhnul - únava dnů a vrásky ve tváři a sbírka snů. Když vzpomínám, kdo mě na toto téma napadne první, vplul mi na mysl AG Flek a jejich první deska "Blázni umírají nadvakrát" ...každý den bác osm a půl, je to hle všechno co sis přál?...Takové téma se možná musí jakoby obejít nějakým příběhem, tak aby tam těch snů bylo vyřčených co nejmíň. To mě teď před půlnocí k tomu napadá. Zatím zdar. Kubas
Dik za nazor
abych tak rekl pravdu, tady o zadnem konkretnim snu neni rec. Cela vec je postavena schvalne do obecne roviny, popisujic nas vsechny, kterym nase sny(a prani) z mladi (ci z drivejska) proklouzavaji mezi prsty, nebo na ne zkratka pozapominavame, nedejboze se k nim uz vubec nevracime

Co se tyka zminky o AG Fleku, tu pisen neznam, ale obecne myslim, ze se da rict, ze pocet temat, o kterych se da basnit ci zpivat je konecny, a (bohuzel ci bohudik) opakovatelny. Zrovna tak myslim, ze neexistuje nekonecny pocet zpusobu jak neco popsat. Presto je tezkym udelem :roll: basniku prijit s neotrelym zpusobem vyjadreni. Myslim i, ze casto plati ze prostym lidem se libi proste pojate a srozumitelne napsane veci, lide "slozitejsi" si u toho taky casto schopni odpocinout. Ehmmm, psajic tento prispevek, chtel bych poznamenat, ze mne opravdu vcera prave nepropustili z lecebny :wink:

Tvoreni me bavi, vim ze jsem samouk-nedouk a neprofesional, ale velice CASTO se stydim za textare profesionaly, kdyz slysim nejaky obzvlaste povedeny textik v radiu :evil: . Ti kdyby se ucastnili na tomto foru, asi bychom je strhali vsichni..

Koukam, ze mi myslenky behaji z jednoho tematu na druhe, cas prestat tlachat...
Lucka Minaříková
Příspěvky: 100
Registrován: 16. 3. 2004, 13:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lucka Minaříková »

Ahoj, rým sny a dny je snad úplně nejobvyklejší obrat, přesto, že chceš, aby byl text jednoduchej - takovej obrat se přece jenom dá použít, ale ty další slova v řádku to musí vyvážit, aby z toho nevzniklo něco jako:"ptáci zpívaj ve větvích". Myslím, že je strašně těžký napsat jednoduchej text, mnohem těžší, než složitej, zkrátka člověk může napsat třeba nějaký slova a zní to "okoukaně", potom někdy stačí jen změnit slovosled nebo vyměnit jedno slovo - vůbec ne slovo jako rododendron - ale normální obyčejný slovo a je to skvělý. Podle mě to není jen o jednoduchosti nebo složitosti, taky je třeba super, když zjistíš, že zdánlivě jednoduchej text má vlastně ještě jeden význam a tak..

Jo, jak jsi psal reakci na Jakuba, podle mě to vůbec nemyslel, že je to nějakej konkrétní sen. V podstatě s tím co napsal, souhlasím.

A k těm textům v radiu - bohužel to taky dost určujou lidi, někdy je mi fakt špatně z toho, co vévodí různým hitparádám.

A ještě k tomu textu - obsahově se mi to líbí, až na těch pár slov, nejvíc asi druhá část první sloky, moc se mi nelíbí druhá sloka

Měj se krásně a těším se na další texty
Lucka
michal k. kosmonaut

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Odpověď na tvůj dotaz na začátku: Dilema co je ještě text a co už báseň, je vyřešeno jednoduše ... Horák se zamyslí a řekne: Ano je to text ... :D

Zdravím Jakuba

Kosmi
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Myslím si, že je to jinak...Kosmonaut se zamyslí a řekne (napíše) "teď dávejte pozor, protože toto je skutečná pravda". Zdravím Vesmír
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“