12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


VELIKÁ VODA

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

VELIKÁ VODA

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Jednoho rána sbalila tašky
A to mě vážně zaráží
Koukám jak husa do prázdný flašky
Na prázdné místo v garáži

Vzala mi skříně židle i postel
Nechala otevřená okna dveře vrátka
Prošla se městem jen minula kostel
Jenom náš pan farář přišel zkrátka

Jednoho rána navždycky zmizí
Zbyde ti jen pár holých zdí
Jako bych pro ni byl někdo cizí
Klidně mi duši zohyzdí

Vzala mi skříně židle i postel
nechala otevřená okna dveře vrátka
Prošla se městem jen minula kostel
Jenom náš pan farář přišel zkrátka

Jednoho rána si tě tak podá
Nestačíš ani slůvko říct
Vezme si všechno veliká voda
Jako bych pro ni nebyl nic

Vzala mi skříně židle i postel
Nechala otevřená okna dveře vrátka
prošla se městem jen minula kostel
Jenom náš pan farář přišel zkrátka

(do ztracena ..)
Jenom farář tehdy přišel zkrátka
Jenom svatý otec přišel zkrátka
Jenom pánbu tehdy přišel zkrátka ...
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denny »

Tak jsem se chtěl rozepsat, jak se mě líbí pointa s farářem, jak set o pěkně rýmuje a jak je to úderné, ale nenapíšu to, Arnošt by mohl spychnout, když bych ho zase chválil :)
Uživatelský avatar
zebrovnik
Příspěvky: 147
Registrován: 1. 12. 2004, 16:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zebrovnik »

nevim proc, ale napada me rceni- vyhod ho oknem, vrati se ti dvermi!!
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

re:

Příspěvek od Kuba Horák »

Text ve mně sice evokuje nedávné Nohavicovo album, ale tuším, že tohle je tématicky někde jinde. Text se mi líbí. Jestli někde vidím možnou slabinu nebo místo, kde cítím, že by to mohlo být ještě lepší, pak je to v tom, že po první slocea prvním refrénu se jakoby vytrácí příběh a už se jen uzavírá tvrzeními - Jednoho rána navždycky zmizí...-Jednoho rána si tě tak podá. Nevím, jestli jsem to vysvětlil dost pochopitelně. Asi bych bral ještě jednu sloku výpravnou a až potom tyto závěry nebo závěr. Taky bych rád trochu zariskoval a popřípadě ze sebe udělal ještě většího vola- vyjadřuješ tam svůj pohled na církev stylem : "kdyby byl, tak by se to nestalo"?? nebo jiným směrem. Dík za případnou odpověď. Kuba
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Voda

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj, děkuji vřele za reakce. No, já budu přemejšlet o té Kubasovo teorii to s tím závěrem a vyprávěním a tak, myslím, že máš pravdu. Nohavicu to evokuje, to je jasné, to jsem tušil, ono je to stejné v tom, že ta voda v obou případech polidštila, dostala nějaké vlastnosti a tak ... toho se asi nezbavím. No já moc nemám rád, když jsou tyhle věci cítit. Už jsem kvůli tomu pár písniček úplně vymazal z paměti. No, jinak, jako protestsong ve smyslu, kdyby byl .... to není, respektive, neměl být. Ono to tak asi vyznívá. já to spíš myslel, tak jako že oni to maj docela dobře zařízený, že je ty kalamity míjejí. Jak jsou ty kostely a kapličky na kopečku, nebo někde jinde než u vody,nebo já nevim jak to dělaj, ale málokdy je zasype lavina, smete voda, schvátí lesní požár a tak. Prostě těma epochama tak jako proplouvají víceméně bez úhony. No a tak no ...
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Aha. S tím shodným tématem bych to neřešil. To by pak na světě bylo cca pět písniček a...(všechny od Vaňka). Dík za vysvětlení. Schválně co tam četli jiní? Zatím zdar.
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Pěkné. Není co vytýkat. Všechno se rýmuje a ladí, tak jak má. Za bezvadný nápad považuju zařazení kostela a pana faráře, kteří tomuto příběhu dodají jiný rozměr.
Je zajímavé sledovat, jak popisovanou situaci vnímáš. Já bych se v tomto případě asi neudržel a snažil bych se nacpat tam víc naštvání, vzteku, ale také smutku, bolesti a vzdoru (jako, že ten, koho se to týká, navenek dělá ramena a hraje drsňáka a přitom uvnitř brečí upřímně, jako malý kluk, kterému uteklo zamilované štěně).
Tvoje zpracování je úplně jiné a právě proto mě zaujalo.
Měj se.
hub in
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“