12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


V nákupním středisku Svět

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

V nákupním středisku Svět

Příspěvek od hub in »

Ospalý a mírně zoufalý,
tlačím vozík mezi regály,
v moři lodí, vrak, co nemá stěžně.
Lebku s hnáty hrdě ve znaku,
splývám s davem jiných přízraků,
zbaven iluzí, podveden něžně.
Unavený a utrápený přílivem,
a pak ochočený a zaskočený večer nad pivem.

Ref:
Námořní příručky nadšeně hlásají,
že moře nabízí bohatou hostinu,
to, o co já bych stál, na skladě nemají,
vyplul jsem v blbý den a v blbou hodinu.

Prochladlý a ztuhlý bezmocí,
zápolím tu s mořskou nemocí,
moje vzkazy v lahvích nikdo nechce.
Seznam zboží jen tak ze zvyku,
muchlám v kapse svého zimníku,
zrušit vlastní sny, to jde mi lehce.
Unuděný a otrávený odlivem,
a pak rozčílený a rozohněný večer nad pivem.

Ref:
Námořní příručky důsledně varují,
před ztrátou kompasu, jež značí prokletí
a to jsou výhružky, které mě svazují,
vyplul jsem v blbý rok a v blbé století.

Žíznivý a dlouho o hladu,
v hlavě nosím mapu pokladu,
dík kterému skončím možná na dně.
Mořská havěť se pak nasytí,
jde tu o mé bytí nebytí,
proto mám jen cíl doplout k pokladně.
Otlučený a promočený vlnami,
ale spokojený a opojený svými chybami.

Ref:
Námořní příručky hodím přes palubu,
za jejich moudrosti upřímně děkuji,
když je to mou vinou, rád spadnu na hubu,
když už jsem vyrazil, tak také dopluji.
hub in
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denny »

Fakt se divím, že jsem první reagující - HubIne, je to skvělý, nenapadlo by mě, že se dá něco taokýho stvořit o nákupu v hypermarketu (supermarketu, megaturbonukleármarketu...). Má to poezii, nápad, vtip, celkem výstižně to říká to, co říkám já daleko sprostějš, když vidím ve schránce novou lavinu letáků... přiznej se, ty jsi převlečenej Plíhal nebo někdo podobnej :)
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

x

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Fakt nemám čas, ale ještě to musim napsat. Zajímavé, pěkně vyskládané, uchopils téma debilních obchoďáku úžasně. A pak že nelze vstřelit gól s třiceti metrů patičkou po opici do šibenice. Jen tak dál.
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ahojte.
Sedím už asi deset minut nad vašimi reakcemi a nevím, co mám odpovědět, aby to nevyznělo trapně a hloupě. Na kritiku se mi totiž reaguje mnohem lépe než na pochvalu a tady jste mi vlastně žádný prostor nedali. Takže budu stručný a neoriginální : Díky moc.

Arnoštovi: Pokud se ti zdá, že padl gól, mám radost, ale připrav se na to, že moje další střely, ať už kopnuté s rasancí nebo falšované, budou zase lítat nazdařbůh a pánu bohu do oken (což mě ovšem nemůže odradit od toho, abych se tímto sportem bavil dál).

Dennymu: Ač nerad, přiznávám, že nejsem nikdo převlečený za někoho. Bohudík je moje orientace jednoznačná, takže transvestismus vědomě nepěstuju (mám dost problémů sám se sebou).

Mějte se a ještě jednou dík. Svých několik vteřin úspěchu jsem si dokonale vychutnal.
hub in
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj. Chce se mi říct: typický hub in. Vybere si téma, vyždímá z něj všechno, co se dá, z nápadů sestaví kvalitní text a v něm záměrně ponechá pár rytmických škobrtnutí - snad proto, abysme se my ostatní necítili trapně... Asi úplně nejvíc mě baví ten nápad se vzkazy ve (vratných) lahvích, které nikdo nechce, jo, je to tak, ani u nás v Brně je moc nechtějí brát... A největší škoda je podle mě rýmu v poslední sloce na dně / k pokladně. A jen tak pro formu, nevypadlo ti tam jedno písmenko - v hlavě nosím mapu (k) pokladu? Na závěr jeden paranormální jev: když si ten text čtu, tak mám z neznámých důvodů pocit, že asi tak ve dvou třetinách začínám trochu vypínat pozornost, ale nedokážu říct, čím to je, protože objektivně se mi ta poslední třetina nezdá nijak výrazně méně dobrá než ty první dvě. Pravděpodobně jsem hyperaktivní a nedovedu se soustředit déle než pár sekund.
Opravdu dobrý text. Řekla bych, že jak množstvím nápadů, tak i řemeslně. Přijmi gratulaci.
Ahoj, Lada
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj. Souhlasím s Ladou i s klukama. Typický Hub-in s milionem nápadů v jednom textu, talent. Při prvním čtení mě to množství až ucpalo a měl jsem podobný pocit jako Lada, tak jsem si to zkusil přezpívat s kytarou na libovolnou melodii a už to v hlavě sedělo volněji, ale přesto si myslím, že jestli může něco trošku zavánět záporem, je to právě ten fakt, že je tam těch přirovnání možná až moc, ALE při dalších a dalších posleších to může být velká deviza textu, kdy se každý zaměří vždy na něco nového...To mě alespoň teď napadá. Sloky jsou poskládané v pěkně složitém rýmu - tady může být důvod pro tu "unavenost" při čtení textu. Téma těžké jak sviňa. Rád bych to slyšel zhudebněné, ale když se nám někdo vyhýbá, a nikam s námi nezajede, ať nám vylíže kapsu :wink: :twisted: K.
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ahoj Lado.
Dík za gratulaci, i když si nejsem jistý, jestli je až tak na místě, protože tu káru jsem chtěl původně dotlačit trochu někam jinam, než kam nakonec samotíží doklouzala.
Také si myslím, že text je zbytečně rozvleklý, že unavuje a že by šel upravit do přijatelnějšího tvaru, ale když jsem to zkoušel, nedokázal jsem tam zas pro změnu nacpat všechno, co jsem chtěl. Tak už to nechám, jak to je.
Mapka pokladu by zněla líp a asi by tam být i měla, ale nenapsal jsem ji proto, že zdrobnělinám se snažím vyhýbat jako čert kříži. Nesnáším je ani v běžném hovoru, natož pak v textech.
A tu pasáž o záměrném ponechávání rytmických škobrtání pro jistotu nekomentuju, ty hyperaktivní provokatérko.
Měj se a dík.


Čau Kubo.
Těch přirovnání je tam fakt dost, ale snažil jsem se jejich prostřednictvím něco říct a tak mi tam nepřipadají až tak násilná (možná se pletu). Protože každému ale vyhovuje něco jiného, je mi jasné, že nikdy nelze oslovit všechny a tak jsem nad tím při psaní tradičně nedumal a vymýšlel jsem si text jen tak pro sebe a sám za sebe z něj mám dobrý pocit. O to víc mě těší, že tento můj výplod zaujal i někoho jiného.
Mimochodem, už se chystám na tu kapsu.
Díky a ahoj.
hub in
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Děláš si ze mě legraci? :) Neptala jsem se na "mapku pokladu", ale na "mapu k pokladu" ...
Ahoj, Lada
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Přidávám autorizovaný podpis, napoprvé to nějak nevyšlo.
Lada
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Nedělám si z tebe legraci. Jenom jsem špatně přečetl a ještě hůř pochopil, co jsi mi napsala. Máš pravdu, to je chyba, kterou jsem přehlédl. Myslím, špatně je mapa pokladu i mapa k pokladu (chybí mi tam mapa cesty k pokladu nebo mapa vedoucí k pokladu).
První a poslední, co mě právě napadá je možnost:

...Žíznivý a dlouho o hladu,
v hlavě nosím ostrov pokladů ...
Nechám to uležet a uvidím, jestli to změním nebo nechám i s tou chybou.
Ď. a ahoj.
hub in
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“