První poslední

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Matlis

První poslední

Příspěvek od Matlis »

Za trochu spánku vedle tebe
Dal bych má milá víc než mám
Jak čočku s hráškem zas mě přeber
Zakřič že nevíš kudy kam

Stejně mě pod žebrama pálí
Ta stará úzkost prvních dní
Jdu z kraje lásek co to vzdaly
Jdu pro svý první poslední

Ať je to talíř nebo džbánek
Vždycky je slepíš do štěstí
Jsem autor všech tvých zlatých stránek
Důvod i léčba bolesti

Přiznej že pod žebrama pálí
Ta stará úzkost prvních dní
Jen ať se mladí smíchy svalí
Jsi moje první poslední
Jsi moje první poslední
Jsi moje první poslední
Janka
Příspěvky: 12
Registrován: 23. 1. 2004, 11:58

čosi ako reakcia

Příspěvek od Janka »

Milý Matlis...tak k takýmto veciam "srdca" je ťažko niečo hovoriť, lebo buď je človek naladený na zamilovanej vlne, a potom to berie, alebo nie je...nechám to bokom a k textu:
"Jak čočku s hráškem..." - veµmi pekný obraz.
Ale tam to: "Stejně mě pod žebrama pálí/ Přiznej se...pálí - dáko mi to nesedí, keď sa to dvakrát opakuje. V tom treťom verši to urobilo veµa, navlnilo to takú tú správnu náladu, vystihol si to, čo tým chceš vlastne povedať...potom stúpaš do prudkého optimizmu výpovede...a to druhé "pálí" z toho optimizmu zase trochu zrazí na kolená. Neviem, trochu prisilné...
Mám nejasno v tom, či si tým chcel úmyselne "vykríknuť" emóciu, alebo nie...ovšem ako celok to kričí parádne.
:D Džbánek - stránek...pekný rým. Á propos - Zlaté stránky? Odvážne a dobré. Len mi tie zlaté stránky nejdú dokopy s tým hráškom...začiatok je taký rozprávkovejší...a koniec reálnejší...
Ale ako som napísala - ako celok parádny "cukríkový" emocionálny výkrik!
Matlis

odpověď

Příspěvek od Matlis »

Uznávám. Je to takový sladký text pro krátkou sladkou písničku, ale i takové jsou potřeba. To pálí je tam dvakrát, ale ve druhém refrénu přeci malinko jinak. První říká- i přesto, že řveš, jsi snad trochu bezradná a zase radíš co a jak (jak čočku s hráškem mě zas přeber, zakřič že nevíš kudy kam) a i přes nějaké odloučení v minulosti (jdu z kraje lásek, co to vzdaly) mám pořád ten svíravý pocit zamilovanosti prvních dní, Druhý - přiznej se, že máš ten pocit taky, i když hážeš talíři... Jsou to refrény a ty snad můžou být stejné nebo podobné. Text vznikl strašně rychle (asi rychleji než by měl), ale já si ho doma zpívám a i přes ten "cukr" v něm se mi docela líbí je to taková krátká píseň na minutu a půl. Je zajímavé, že mého osobního života se vlastně vůbec netýká - ani tak ani tak. Dík za kritiku.
Janka
Příspěvky: 12
Registrován: 23. 1. 2004, 11:58

re:

Příspěvek od Janka »

Text vznikol rýchlo?! Otázka je, či sa vôbec niečo podobné dá písať pomaly. Ostatne si myslím, že práce preto si zachoval povahu toho "výkriku". Keby bol dlhší, asi by strácal na napätí. Len tak medzi nami - je to výborné, koµko sa dá povedať pár slovami. A verím si (!), že som ten text pochopila tak ako bol napísaný. Ja proti "cukríkom" nič nemám, to v žiadnom prípade!
LucieS
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2004, 12:37
Bydliště: Neratovice

Reakce na text

Příspěvek od LucieS »

Tak tohle se mi moc líbí, prosté, jednoduché, okamžitě navozující ten správný pocit.
Pokud bych měla mít nějakou výhradu, tak snad jen, že ta "žebra" mi v tak "jemné" písničce zní trochu tvrdě.
Matlis
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 2. 2004, 22:46
Bydliště: Březolupy

dík

Příspěvek od Matlis »

Díky ti Lucko za kladnou reakci a tobě Janko za ty pohledy na text. Ta žebra tam ale nechám:) to bych šel sám proti sobě. Dík M.
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“