12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Král panelák

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Král panelák

Příspěvek od Próka »

Král Panelák

Jsem veliký král
Smál bych se a smál
Na hlavě mi kvete
Vavřín z bobkového listu
Voním jak guláš
Pro turistu

Já, z boží vůle král
Vládnu jak okurka láku
Bytečku v paneláku
Jedna plus kuchyňský kout

Račte vstoupit do panoptika
Ale musíte se zout
A ničeho se nedotýkat
Chcete-li se se mnou stýkat
Můžete mi sice tykat
Ale vysekněte pukrle
Jinak na vás nevrle
Zavrčím a budu hýkat

Pozor na protokol
Pod girlandami z květů
Čeká pastva pro oko
dodržte etiketu
pro pána krále
ať můžem jít dále

zde královské insignie:
jablko ve špajzu hnije
korunu nemám jen pětku
místo žezla wécé štětku

Mám ale plášť z hermelína
Zraje pod šturcem ve spíži
Sice už trochu líná
A plíseň na něm vzlíná
Mládí ho netíží

Přesto všechno ho mám rád
Chyběl by mi jeho smrad
Kdybych se ho musel vzdát

Jsem zkrátka vrtošivý
Jako každý správný král
Snad vás tedy neudiví
můj trůn a moje chlouba
ač porostla ho houba
Královsky se v něm hloubá

Pro dojem dokonalý
Ověším se metály
Vůbec nic mě nestály
Jen jsem vymet kanály

Pokračuje prohlídka
Já odcházím, spěchám
Už mi jede sanitka
Krále vám tu nechám
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Ahoj.
Pokusím se být stručný. Přestože text působí na první pohled rozsáhle, myslím, že písnička zdlouhavá být nemusí. Verše jsou krátké, výstižné a mně v nich zaujal tvůj nadhled, humor i sebeironie. Nemám přitom pocit, že by se jednalo o "srandu za každou cenu" - a to se mi líbí.
Protože ale nejsem odborník, mému názoru nepřikládej váhu a počkej si, jak se vyjádří ostatní. Já jsem se jenom čtením tvého textu pobavil.
Měj se.
hub in
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj hub-ine,
nejsem si jistá,jestli jsem ti správně odeslala svoje poděkování za názor. Pokud ne, tak tedy ještě jednou opakuji, těší mě moc, že jsi se pobavil. Myslím, že jsem tímto textem sledovla právě to, aby vyvolal takový ten lehký úsměv v tváři, aniž by se člověk za břicho popadal.
Ještě jednou děkuju, že sis udělal čas a napsal svůj dojem. Moc si toho cením.
Srdečně zdravím
Próka
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj. Text je dlouhý a přece se člověk při jeho čtení neunaví. Mám z toho stejné pocity jako Hub in (mimochodem - nikdy tomu člověku nežer ty žvásty o tom, jak neumí, neví, nezná...) Jen by mě zajímalo, jestli je to zhudebněné, protože se ve struktuře slok docela ztrácím. Mně jako čtenáři to může být úplně jedno, ale kdybych to měl zhudebňovat (což naštěstí neumím), asi bych na to trochu zíral - ne že by to nebylo zpěvné, ale sloky - 6, 4, 8, 6, 4, 5, 3, 6, 4, 4 - to je hodně netradiční. Jinak se mi to zdá po prvním přečtení hodně nápadité a zábavné. Kubas
Návštěvník

Král panelák

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj Jakube,
i tobě moc děkuju za názor. Text zhudebněný není, nejen proto, že to neumím, ale ani zkušený muzikant by si tím zmatkem v počtu slabik asi neporadil, v tom máš naprostou pravdu. Prapůvodně jsem ten text napsala jen tak, bez ohledu na hudbu, což je myslím u písňového textu docela chyba, že :lol: Já už to tak nechám, písňový text z toho zkrátka nebude, ale pokud ses ty případně někdo jiný pobavil, dělá mi to radost.
Jinak se moc těším, že se zapojím do dílny nejen svými pokusy. ale i komentáři k textům ostatních. Hned zatepla se přiznávám, že neumím skládat hudbu. Proto si mohu maximálně troufnout posuzovat textovou stránku. Jsem si vědodma tohoto hendikepu a jen doufám, že i tak budou moje názory pro někoho zajímavé.
PS o odborném úsudku hub ina nemám nejmenších pochyb už jen vzhledem k jeho vlastním textům, které se mi moc líbí.
Ještě jednou dík
srdečně zdraví
Próka
Jakub Fišer
Příspěvky: 223
Registrován: 26. 1. 2004, 09:43

Příspěvek od Jakub Fišer »

humorné a lehce zhudebnitelné
kuba
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

král panelák

Příspěvek od Próka »

Ahoj Kubo,
děkuju ti za komentář a hlavně za naději, že i takhle rozházený text je zhudebnitelný. A dokonce "lehce"!
fakt dík
Próka
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“