12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Čajování

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Čajování

Příspěvek od hub in »

Jsi mým horkým čajem v šálku z porcelánu,
těsně pod okrajem vlníš se mi k ránu.
Lžička jemně zvoní a med rozpouští se,
bylinkami voníš, které tlumí tíseň.

V ranním šálku čaje míchám tvá tajemství,
směs, v níž pokora je se zbytky bohémství.
Plný poezie k ústům si tě nesu,
dávku energie k léčbě těžkých stresů.

Ref:
Zatímco v noci byli jsme si vzájemně cennou trofejí.
k snídani spolu prostřeme si stůl plný čerstvých nadějí


Jsem tvým hořkým čajem v šálku z porcelánu,
přes hranu okraje přetékám ti k ránu.
Sotva sklouznu po ní, úžas nepředstíráš,
tolerancí voníš, když mě ze rtů stíráš

V ranním šálku čaje mícháš mou minulost,
kvapný útěk z ráje i sázku na hrdost.
Dychtivě pak srkáš odvar ještě vřící,
dopij mě a ukaž stopy na Měsíci.

Zatímco v noci byli jsme si vysněnou cennou trofejí.
u stolu spolu pijeme si silnou denní dávku nadějí.
hub in
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Čajování

Příspěvek od Próka »

Ahoj Hub-ine,

vítám změnu nálady a říkám: ano, to je můj šálek čaje! Intimní, plné fantazie, mužské něžnosti, která čtenářku (posluchačku) vtáhne do děje. Krásné!
Mám jediný návrh na případnou změnu v zájmu lepšího plynutí textu, a to v první sloce:

Lžička jemně zvoní a med rozpouští se,
bylinkami voníš, které tlumí tíseň.

neznělo by lépe třeba:

Lžička jemně zvoní a med rozpouští se,
bylinkami voníš umí tlumit tíseň.

nebo něco jiného, ale to "které" mě tam trošku ruší, ale ne za tolik, abych si nezačajovala s opravdovou chutí.

Zdravím
Próka
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Úpravu vítám a beru. Ono těch věcí, kde by to chtělo vylepšit je tam ještě víc. Ale v tom spěchu, v jakém písnička včera vznikala, jsem na víc neměl. Dalo mi to zabrat, abych dodržel slovo.
Dík a měj se.
hub in
milancholik
Příspěvky: 52
Registrován: 19. 3. 2005, 09:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milancholik »

Ahoj ahoj, zdravím po dlouhé době a chválím dílko plné poezie a lidského tepla... V těchhle mrazivých dnech Tvůj text příjemně hřeje a vybízí k následování..
Milan Pavlata
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj, fakt mě pěkně štveš, že jeden den něco slíbíš a hned druhý den je na světě TAKOVÝHLE text, je to vůbec normální? Za prvé mě štve, že to vůbec dokážeš. Za druhé mě štve, že tím pádem ten text nemůže být autentický a stejně to na něm není poznat.
Ale za třetí mě taky trochu mrzí, žes mu přece jen nedal víc času, mohl být ještě lepší než je, i tak je ale krásný. Něha z něj opravdu dýchá.
Ahoj, Lada
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

....ještě autorizovaný podpis: Lada
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Pro Milana:

Díky za příspěvek. Pokud jsi skutečně následoval obsah mého textu a ten tvůj "čaj" tě ve včerejším mraze zahřál a ty jsi měl přitom ještě čas uvědomit a vychutnat si jím předávané teplo, vůni, chuť a energii, je to mnohem víc, než v co jsem při psaní této písničky doufal. Dík.

Pro Ladu:

Přeháníš. Ke štvaní číslo 1: sliby se mají plnit nejen o vánocích, ke štvaní č.2: je to normální - zase taková pecka to není.
A za 3.: Štve mě, že tě štve, že ten text nemůže být autentický. Proč ne? Myslím, že všechno co prožijeme se ukládá do paměti. Jde jenom o to, když je čas a chuť, vědět do kterého šuplíku v té paměti sáhnout a najít to. Pro posluchače nebo čtenáře není podstatné, jestli se to stalo před půlhodinou, včera nebo před pěti lety. Tolik můj amatérský názor.
Tak už na mě nebuď naštvaná - není důvod!
Ahoj a díky.
hub in
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj,
no, já jsem byla "naštvaná" spíš na sebe než na tebe :) ...
S tou autentičností jsem se asi nevyjádřila moc jasně, netvrdím, žes to nikdy nezažil, jen mě udivilo, že tak "na povel" můžeš do toho šuplíku sáhnout a něco hezkého z něho skutečně vytáhnout. Já kdybych teď slíbila to samé, tak by se mé psaní stejně odvíjelo od toho, jakou náladu bych měla večer - to si ráno určím dost těžko, zato bych si už teď mohla tipnout, že bych takhle stejně na 99% nic kloudného nenapsala.... :) V tom už vidím řemeslnost a štvalo mě, že ty ji máš a já ne! :)
Jinak ještě k tomu textu: první poloviny obou slok bych vůbec neměnila, ty mi připadají skvělé.
Tak ahoj, Lada
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

čajování

Příspěvek od Próka »

Ahoj Hub-ine,

s nebetyčnou domýšlivostí splněný slib vztahuji ke své osobě a gratuluju si k tomu, že jsem dala podnět ke vzniku tohoto textu. Prosím, neuvádět na pravou míru a ponechat mě v té příjemné iluzi. :lol:

měj se fajn
Próka
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od hub in »

Próko,
musím uvést na pravou míru. Myslím, že to bylo jasné. Žádná iluze. Za písničku můžeš ty a můj neuvážený slib (už to víckrát neudělám).


Pro Ladu,
jestli máš pocit, že jsem se dopracoval do stádia řemeslnosti, je to pro mě jasný signál k tomu, abych s psaním skončil. Mám hrůzu z toho, že bych se dostal do stavu napsat na počkání něco na libovolné dané téma, protože odtud je jen krůček k textařské prostituci. Donutilas mě k vážnému zamyšlení.
Díky za to.
hub in
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

čajování

Příspěvek od Próka »

Ahoj Hub-ine,

Já zůstanu i nadále potěšena tvým splněným slibem a nebudu si připouštět, že toho lituješ, to přeci snad ani nemůže být pravda. Ladina slova o řemeslnosti jsem nepochopila jako výtku. Co je na řemeslosti špatného, kéž bych takového stupně někdy dosáhla. Bez ní by i sebelepší námět písňového textu propadl. Tvůj text má kromě něho ještě navíc esprit, náladu a poezii. Tedy dost na to, aby byl považován za všestranně povedený bez ohledu na to, jak rychle a proč vznikal. Zkrátka se povedl a to je podstatné. A nejméně ze všeho vede k textařské prostituci, v ničem neshledávám, že by ti hrozila. Těším se i nadále na tvoje texty a věřím, že tvoje výhružky o textařské pauze padly jen v návalu momentální "trudnomyslnosti".

Měj se mo hezky
zdravím
Próka
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj hub ine,
souhlasím s Prókou. Cílem samozřejmě nebylo se tě dotknout, ale pochválit tě. Už dřív jsem sice věděla, jaký máš na textařskou řemeslnost názor, ale když jsem psala tu reakci, tak jsem si to neuvědomila. Je to i proto, že já si nemyslím, že řemeslnost sama o sobě musí nutně vést k textařské prostituci (nebo alespoň k tomu, co si pod tímhle pojmem představuju já), k něčemu takovému jsou přece zapotřebí ještě další věci a ty u tebe rozhodně neshledávám. Ale krom toho všeho, když ti řemeslnost skutečně vadí, což respektuji, tak přece není důležité, jestli si já myslím, že ji máš nebo nemáš. A navíc - jestli přestaneš psát, tak mě za to určitě Kuba vyhodí z dílny :) ....
Měj se hezky, Lada
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Milé děti! Už dost. Já bych stál o to, že by už konečně ten hub-in měl vystoupit ze stínu... teda kdyby se mu chtělo. Může mít názor, že se k textu, který vypustil, není proč vracet. Proč ne. Když přitom stačilo tak drobné věci změnit. Však víme. Dobrá. Ale chci vidět, jak se ubrání, když se na něho snese houf vlastních výčitek (a oprav), když by se s námi vydal na Bábinku. Krom těch známých ksichtů (my už jsme se ostatní totiž nejméně třikrát viděli) bych stál o to, aby přijel hub-in a Próka. Co?
Slávek Janoušek
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“