12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Yellow

A zhudebnitelná poezie
Odpovědět
Uživatelský avatar
kosmonaut
Příspěvky: 402
Registrován: 16. 2. 2004, 21:29

Yellow

Příspěvek od kosmonaut »

Yellow

Strašlivá doba se rozhostila a odprostila od lidství.
Hlavně, že mám, svoji Ester, ze tří sester, trojspanilou.

R: Prominentní místo, ve smuteční síni,
okamžik je s tvým stejný, lidé snad uvnitř jiní.
Na kabátě máš, kousek z noční oblohy,
je to žlutá hvězda, neznám tvé důvody.

R2: (dívka) Můj člun se ztratil v proudu mých myšlenek,
ukaž mi cestu má trojspanilá duše.

Kam míří vlaky? Kdo zkrvavil dráty?
A proč mě zmátly, myšlenky z pekla?
Křišťál je noc, slyším rozbíjet sklo
a z továrny „zlo“, začíná chrlit dým.
Hlavně, že mám, svoji Ester,
ze tří sester, trojspanilou …

R: Na přilbu jim dosed, motýl smrtihlav,
má rozbouřená mysl, končí u počítání hlav.
Na kabátě máš, kousek z noční oblohy,
je to žlutá hvězda, smutek tvé důvody.
Uživatelský avatar
kosmonaut
Příspěvky: 402
Registrován: 16. 2. 2004, 21:29

Příspěvek od kosmonaut »

No, docela bych byl rád kdyb někdo vyjádřil svůj názor na tento text. Snažil jsem se nějak citlivě zpracovat téma koncentráku a pošahané doby. Hudba už je na to hotová a zdá se mi a kapele též, že je to našlapaná muzika, ale jelikož v kapele píšu texty jen já, nediskutoval jsem ještě s nikým textovou část.


Mé dotazy se týkájí především toho jestli to myšlenkově sedí. Jednotlivé části vznikaly mírně časově odděleně ( mírné intervaly), tak by mě zajímalo jestli tak nenastal nějaký myšlenkový rozpor. Myšlenkový rozpor ve smyslu,jestli je to srozumitelné i pro ostaní, ikdyž já v tom vidím jasnou linii. Tohle je typ epicko-lyrického textu, který je zasazen do určité doby. Tak by mě zajímalo jestli v posluchači evokuje to, co jsem zamýšlel, tedy dobu kdy se odehrává a tedy jestli dává jednotlivým obrázům realný odkaz na situace, konkrétní dějiné události atd.(nejen nošení žluté hvězdy, ale i jiné)
Konkrétní věci:
-Nejsem si jistý u této pasáže, jestli je pochopitelné použití přirovnání k noci, rytmus písně mi nadiktoval toto použití a jestli je celý tento dobrý nebo jestli ho mám nějak upravit:

Křišťál je noc, slyším rozbíjet sklo
a z továrny „zlo“, začíná chrlit dým.

-U toho dle nevím jestli je pohopitelný časový přesun, který se uskutečnil směrem do budoucnosti v textu, který je vykládán jako přítomnost:

Mé prominentní místo, ve smuteční síni,
okamžik je s tvým stejný, lidé snad uvnitř jiní.

-To, před čím je v závorce uvedeno slovo dívka opravdu dívka zpívá. Vlastně tedy Ester a je to její vnitří rozmluva, tady rozhovor jí samé se sebou.

Bylo to náročné téma a studoval jsem k tomu reálné podklady. Nevím zda se mi to podařilo nějak umělecky zpracovat nebo přebásnit ( i když termín přebásnit nebyl asi použit přesně, protože jsem se pohyboval v mantinelech textu a složil jsem dřív muziku s jasně určeným rytmem, který byl do jisté míry hodně svazující).

Uvítám i debatu na téma jestli je vhodné vybírat taková témata a když tak jak je vhodně zpracovávat. Zvláště takové téma (konkrétní doby), která zanechala hluboké rány a je tak rozsáhlé a s takovou nepřebernou možností způsobů vyjádření i vybrání jednotlivých věcí a plus dosazení svého způsobu jak to vše vyjádřit, protože čemu jsem se chtěl vyhnout byla jen čistá popisnost věcí bez hledání něčeho nového.
michal k
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...reakce nekritika

Příspěvek od Kuba Horák »

Nejdřív musím napsat, že tahle slova píšu před přečtením tvého "objasňujícího" psaní - už jsem to totiž četl asi třikrát, potom odjel na pár dní pryč a teď se k tomu chci vrátit.

Byl jsem rád, že i u tak zvláštně píšícího autora (pro mě) jsem tentokrát jasně věděl, o co tu běží. Na druhou stranu mi text přijde jako hromada veršů, které byly na tu kupu naházeny, jak to přišlo autorovi pod ruku. Já vím, že to tak asi nebude, ale ta forma se mi zdá tak nepravidelná, že to tak cítím. Teď jsem byl na koncertu V. Merty a on se s tím rýmem taky moc nepáře, ale přirovnání stejně moc nevidím.

p.s. Nechceš hodit něco do nové kolonky - názvy typu čajovna...neprošli, tak jsme dali tohle? K.
Zdar v Balbínce
Odpovědět

Zpět na „Zhudebněná poezie“