Střepy ze dveří

A zhudebnitelná poezie

Střepy ze dveří

Příspěvekod Alena » 8. 4. 2004, 14:18

V skleněném hrnku míchám barvu venku,
barva která svítí, slyší mě a cítí,
zelená a žlutá pravda bývá krutá,
na podzim se zešeří snídám střepy za dveří.

A tak dál skáču v lavinách,
pořád dál stoupám v rovinách
a střepy ze dveří mám denně k večeři
až se slunko zahalí dělám kruhy v obilí.

Zvadlý struny v trávě, kominík má v hlavě,
velký plátno malíře, co sám se hledá ve víře,
kapky smíchu do očí, odpíská to rozhodčí,
až se hladina zčeří obědvám střepy ze dveří.

A tak dál skáču v lavinách...
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

reakce od Nekritika

Příspěvekod Kuba Horák » 24. 4. 2004, 13:05

Četl jsem to mnohokrát a snad tuším, o čem text je. Jistý si tím nejsem. Zase se musím přiznat, a nemusí to být vůbec důležité a na škodu, že se to ve mně přiklání spíš k básni a že se v tom ztrácím. Píšu to z pohledu člověka, který má rád průzračné texty...Určitě je z toho cítit, že to přichází zevnitř a vykresluje to pocity - netuctové. Jestli chceš, něco o tom taky napiš. Dík. K.
Kuba Horák
 
Příspěvky: 1902
Registrován: 12. 12. 2003, 21:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvekod Alena » 26. 4. 2004, 13:24

No jo, to je asi zase otázka názoru...To je jako když někdo namaluje židlu a člověk se na to podívá a vidí židlu, jenže když nakreslí abstraktní fleky, tak se na to třebas někdo podívá a začne si něco představovat...No a to je právě to,co se mi líbí. Jak už jsem jednou zmiňovala, průhlednost textu pro mě jaksi není to nejdůležitější:) Ale to má holt každej asi jinak..
Děkuji za názor... A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 27. 4. 2004, 16:09

Ahoj, četl jsem si tvůj textík. Má velmi dobré momenty. Akorát si nejsem jistý tou poslední slokou(to kolem toho rozhodčího, nic mě nepřesvědčilo, že tam ten rozhodčí můsí být). Zajímavé to s těmi a. fleky. Taky mám radši, když mě autor nechá trochu zapřemýšlet, ne jenom, když je mi nuceno přesně dané...bez další roviny...často to totiž pak slouzne do plytkosti a to opravdu nemusím :)
Dovol mi prosím tě Aleno jeden takový malý dotaz, nejsem žádný rejpal ani snob, ale proč ve svých vzkazech píšeš takové nehorázné nespisovnosti (viz. židlu :D ) Strašně ostře to kontrastuje s tvými texty. Myslím si, že samozřejmě čeština je i nespisovná, ale težko se mi pak věří tvým textům(tedy tvému citu pro jazyk a čím dál tím víc mi připadá, že to máš jen tak náhodně pospojováné). Víc bych možná přistoupil na nespisovnost v textu, ale v těch vzkazech(ale vlastně vzkazy jsou jen vzkazy :D) ....no, ale piš jak myslíš....já jenom, že jsem o tom přemýšlel :wink:
ps: možná to je nějaký tvůj zvyk z toho místa odkud jsi...to s tou žídlou :D
Tak se nezlob a doufám, že zde něco zase uveřejníš. Měj se hezky...michal
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Alena » 2. 5. 2004, 22:14

Ahoj Michale, docela bych řekla,že teda rejpal jsi. Myslela jsem,že se tu mají hodnotit texty a ne to, co píšu ve vzkazech, navíc se mi ani moc nezdá,že kromě zmíněné židle by to se mnou bylo tak hrozný. No ale to je ostatně Tvoje věc.Tak víc asi k to mu nemám co říct... Uznávám,že to rozhodčí na první pohled asi nedává smysl,ale o něčem to má být.Tak ahoj A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

..

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 2. 5. 2004, 23:41

No tak... :D jen jsem napsal, co mě napadlo. Je pravda, že v tom vzkazu už nic není, ale všiml jsem si toho dřív jinde ve tvých vzkazech.
Jenom mi to prostě nesedlo, ale jinak je to roztomilé :D
Tak doufám, že si to brala v dobrém, protože tak to bylo myšleno.
Jinak se měj hezky a dál jsem uveřejňuj svoje texty, velmi rád si je přečtu.

PS: máš pravdu, že se tady hodnotí texty ne vzkazy, příště si dám pozor...Víš, že tvé texty se mi líbí, protože jak jsem ti psal si moje textovokrevní skupina.rejpal :D
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Návštěvník » 3. 5. 2004, 12:09

Ahoj Michale, mám k Tvému vzkazu z 27.4. několik připomínek. V následující citaci jsou umístěny ve složených závorkách.

"Ahoj, četl jsem si tvůj textík. Má velmi dobré momenty. Akorát si nejsem jistý tou poslední slokou(to kolem toho rozhodčího, nic mě nepřesvědčilo, že tam ten rozhodčí můsí být). Zajímavé to s těmi a. fleky {??? kde je sloveso?}. Taky mám radši, když mě autor nechá trochu zapřemýšlet, ne jenom, {tady čárka nemá být} když je mi nuceno přesně dané...bez další roviny...často to totiž pak slouzne do plytkosti a to opravdu nemusím
Dovol mi prosím tě Aleno {oslovení má být samozřejmě ohraničeno čárkami} jeden takový malý dotaz, nejsem žádný rejpal ani snob, ale proč ve svých vzkazech píšeš takové nehorázné nespisovnosti {velmi pochybná větná stavba} (viz. {za "viz" se tečka v žádném případě nedělá, jedná se o imperativ od slovesa "vidět"} židlu) Strašně ostře to kontrastuje s tvými texty. Myslím si, že samozřejmě čeština je i nespisovná, ale težko se mi pak věří tvým textům(tedy tvému citu pro jazyk a {další sporné místo z hlediska větné stavby} čím dál tím víc mi připadá, že to máš jen tak náhodně pospojová{a}né). Víc bych možná přistoupil na nespisovnost v textu, ale v těch vzkazech(ale vlastně vzkazy jsou jen vzkazy) ....no, ale piš {chybí čárka} jak myslíš....já jenom, že jsem o tom přemýšlel
ps {zkratka výrazu "post scriptum", proto je správná forma "p.s."}: možná to je nějaký tvůj zvyk z toho místa {zase chybí čárka} odkud jsi...to s tou ží{i}dlou
Tak se nezlob a doufám, že zde něco zase uveřejníš. Měj se hezky...michal {vlastní jména se píší zásadně s velkým písmenem na začátku, správně tedy "Michal"}"

Dále by bylo možno Tvému vzkazu vytknout jistou stylistickou neobratnost - především místa jako "Myslím si, že samozřejmě čeština je i nespisovná (...)", chatrnou logickou výstavbu některých pasáží - například "Víc bych možná přistoupil na nespisovnost v textu, ale v těch vzkazech(ale vlastně vzkazy jsou jen vzkazy) ....no, ale piš jak myslíš....", čistě hovorové obraty - kupříkladu "to opravdu nemusím", nadměrné užívání ukazovacích zájmen a v neposlední řadě určitou nezdvořilost danou užíváním malého počátečního písmena ve slovech jako "Ty", "Tvůj" a podobně.

Nechci z předchozího rozboru vyvozovat žádné závěry, pouze si dovolím připojit několik Tvých vlastních slov: "Proč ve svých vzkazech píšeš takové nehorázné nespisovnosti{?}"

P.S.: Otazník na konci otázky uvádím ve složených závorkách, protože v Tvém původním textu nebyl, což lze mimochodem považovat za další hrubku.
Návštěvník
 

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 3. 5. 2004, 21:31

No dobrá...když sis s tím dala tu práci ??!!?tak odpovím. Jelikož to byl můj nevím kolikáty příspěvek v řadě a myšlenek bylo hodně, únava a to, že se to tady snažím rozjet a reaguji skoro na všechny příspěvky, dost přispělo. Neříkám, že jsem mistr v češtině...to vůbec ne.
Ale je snažší v jednom příspěvku si dát pozor než ve dvaceti. Škoda, že si místo detailního rozboru mé zprávy neokomentovala nějaké cizí texty(nemyslím jeden dva). Nelogičnost je daná přílišnou urychlující zkratkou, čárky zas celkovým vypoušténím interpunkce na netu, ale tak kontrastní nespisovná slovíčka nepoužívám.
Asi se Tě! mé předešlé zprávy dotkly víc než jsem myslel... Tohle nebyl můj cíl.
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Alena » 4. 5. 2004, 11:39

Ahoj Michale,ta dlouhá zpráva..to jsem nepsala já. Tudíž koukám,že se tu rozpoutala nějaká bouře.Jak jsem se dočetla,zdá se Ti že málo komentuju ostatní příspěvky..to je sice pravda,ale nějak nemám moc času být na internetu dlouho a navíc mám pocit, že jaksi nemám právo něco moc kritizovat.Toť vše a to co Ti psal ten pisálek, to si asi vyřiď s ním a ne se mnou.A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 5. 5. 2004, 01:18

Ahoj Aleno, nebylo poznat kdo se přesně skrývá pod tím anonymem. Ale jelikož jsme vedli rozhovor jen mi dva, logicky jsem si myslel, neprávem, že si to též ty. Omlouvám se .
Chápu, že nemáš dostatek času na psaní příspěvků. Ta má malá výtka byla daná tím, že jsem Ti přisuzoval autorství dlouhého příspěvku, který musel zabrat hodně času, který mohl být nahrazen komentářem alespoň pěti příspěvků.
Rozhodně každý má právo napsat svůj názor k příspěvku a je nesmysl si myslet, že nato nemáš. Máš:).

Vzkaz pro anonyma: když už mě cituješ, mohl sis všimnout, že jsem potom napsal větumáš pravdu, že se tady hodnotí texty ne vzkazy, příště si dám pozor …uznal jsem to, a proto je škoda, že si nevěnoval svou energii jinde.
P.S.:Nevím, co je větší prohřešek proti slušnosti, nenapsat velké písmeno před oslovením (Tě) nebo se vůbec nepodepsat? A pokud jde o psaní velkého písmena před nikem michal, musím upozornit, že v tom to případě je to značka, stejně jako tvou je anonym. Doufám, že se příště podepíšeš a tím záležitost uzavřeme.
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Alena » 5. 5. 2004, 19:27

Ahoj Michale,tak fajn,už je to snad vyřešený a budem se zas věnovat textům.No s tím komentováním,mám prostě pocit,že vlastně skora každá písnička má něco do sebe,jde o to koho osloví,jak se podá.Takže ono je fakt něco těžký soudit jen podle textu.Řekla bych,že si třeba něco přečtu a vůbec mě to nenadchne a když to pak uslyším,tak třeba jo. A když tomu nesedí nějaký rýmy,tak to tomu dodává tu originalitu.Kdyby všechno bylo psaný strojově podle nějakých vzorců,tak by to asi nebylo ono.No tak to je tak všechno,co jsem chtěla říct.A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 6. 5. 2004, 01:07

Tak dobrá, zpátky k textu ... :D
Mám otázky, na které nemusíš odpovědět:
Proč se malíř sám hledá ve víře?
V jaké víře se hledá?
Co odpíská rozhodčí?

Měj se textově... michal
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Alena » 10. 5. 2004, 13:07

Ahoj Michale, ale no tak...to chce trochu fantazie. To přece nejde,abych Ti psala o čem to vlastně je. Já myslím,že skoro každej text má v sobě to kouzlo,že si prostě v tom můžeš najít něco svýho,aniž bys věděl,co tím autor chtěl říct,jinak by Tě to pak už třeba vůbec neoslovovalo. Takže se nezlob,ale objasňovat Ti to nebudu...A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

Alena

Příspěvekod deepnote2 » 10. 5. 2004, 18:21

Čau Aleno,
docela sem se podivil, nad tvým posledním příspěvkem. Doufám, že neříkám, něco, co už tu bylo řečeno. Četl jsem jen některé.

Docela nechápu, jaký má text vlastně význam, když autor chce něco říct, ale čtenář to v tom nevidí nebo mu to dává uplně jiný význam. Dyť si vlastně nerozumí.

No.. asi sem moc přízemní :).
Uživatelský avatar
deepnote2
 
Příspěvky: 43
Registrován: 1. 4. 2004, 22:20
Bydliště: JM

Příspěvekod Jarmila Týnkova » 10. 5. 2004, 18:28

Přiznám se Aleno,že to taky moc nechápu,ne text nad ním jsem příliš nepřemýšlela,spíš mě zaráží tvá odpověď....já mám naopak raději,když tomu co chci říct lidi porozumí,tak jak jsem to myslela já,tak jak já to cítím.Ale ....každý jsme jiný,neříkám že je to špatně,pokud já to cítím jinak...
hrochoušek
Uživatelský avatar
Jarmila Týnkova
 
Příspěvky: 319
Registrován: 8. 3. 2004, 17:29
Bydliště: Mělník

Další

Zpět na Zhudebněná poezie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron