Horečky

A zhudebnitelná poezie

Horečky

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 28. 4. 2004, 21:10

HOREČKY

V myšlenkách jak v moři moří shoří všichni i já hořím.
V šachovnici v poli polí skolí střelec jednu z věží.
Do ohně ať ruku vloží, já ji dal a teď…
Hořím.

Ref:
Už ani tady v nic nedoufám,
už ani tady v nic nevěřím,
skrz ústa slova jen v horečkách,
všechny byly výš než já.

Když jsem Tě potřeboval byla si bůh ví kde.
Když jsem se zamiloval byla si bůh ví s kým.
Snad bych i nelitoval nebýt v těch horečkách.
Snad bych i levitoval nebýt připoután.

Ref:
Už ani tady v nic nedoufám,
už ani Řím nikdy nespatřím,
skrz ústa slova jen v horečkách,
všechny byly výš než já.

Ďáble setři z čela ranky,
slzy mé dej do obálky,
vše nadepiš moji krví,
píši mukám odpustemi.
Rozkřiklo se v mojí hlavě,
že červi touží po potravě.
Pálím rukou dopisy,
nerozeznávám obrysy, snad,
do ohně ať ruku vloží, já ji dal a teď…
Hořím.

Ref:
Už ani tady v nic nedoufám,
už ani tady v nic nevěřím,
skrz ústa slova jen v horečkách,
všechny byly výš než já.
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod hub in » 29. 4. 2004, 14:25

Ahoj Michale, z tvých textů zveřejněných v dílně mě tenhle oslovil nejvíc. Zní velmi pravdivě a připadá mi tak nějak víc osobní než ty předešlé. První sloka je podle mého názoru dokonalá (hodnotím atmosféru, kterou navozuje) a autorství obratů "v moři moří" a "v poli polí" ti závidím. Pokud mám něco kritizovat pak sloku začínající slovy "Ďáble setři...". Působí na mě zcela jinak než zbývající části a mírně narušuje kompaktnost písničky.
hub in
hub in
 
Příspěvky: 245
Registrován: 5. 3. 2004, 12:11
Bydliště: Otrokovice

...

Příspěvekod michal k.kosmonaut » 29. 4. 2004, 14:43

Díky,.... osobní než ostatní texty, které jsem uveřejnil tady v dílně, to určitě je.
Ty ostatní texty skládám pro kapelu kde musím počítat s tím, že tam nejsem jen sám za sebe, a i když píšu o věcech, které se mě dotýkájí, výpověď musí být trošku jiná... Naproti tomu Horečky jsou mou písničkářskou věcí, její projev a vyznění je tím určen (i když teď ji hrajeme i s kapelou tak zas asi není natolik osobní :) )
Ta poslední sloka je tam dána záměrně a osobně si myslím, že tam zapadá právě tím, že směřuje jinam. Je to můj pocit, který je podložen tím, že zkonkrétní příběh, dámu dynamičnost a děj. Taky si myslím, že bez této sloky by nebyle ta píseň myšlenkově dokončena...
Ještě jednou dík za reakci a těším se na další...zatím. michal
michal k.kosmonaut
 

Příspěvekod hub in » 30. 4. 2004, 13:39

Ještě jednou musím zareagovat a vrátím se k části tvé písničky na kterou nemáme stejný názor. Jasně, že nejdůležitější je, aby text vyjadřoval to, co si autor přeje a tak, jak si to přeje. Jsem rád, že ses mým názorem nedal zviklat.
Já jsem ti chtěl jen sdělit, že se mi celý text líbí, pro svou upřímnost a místy až civilní polohu (např. "Když jsem Tě potřeboval byla jsi bůh ví kde. Když jsem se zamiloval byla jsi bůh ví s kým"). Takhle se přece běžně mluví a zamontovat takový text do písničky, případně básně tak, aby nerušil je obtížné a tobě se to fakt povedlo. Jen právě ona část, kterou každý vnímáme trochu jinak, na mě působí dost pateticky a pro mne je v ostrém kontrastu s onou civilností.
Mými názory se ale ovlivnit nedej, protože nejsou podloženy ničím, než pocity. Ty má ale naštěstí každý člověk jiné.
Takže se měj. Všechno je OK.
hub in
hub in
 
Příspěvky: 245
Registrován: 5. 3. 2004, 12:11
Bydliště: Otrokovice

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 30. 4. 2004, 14:55

Těším mě, že si řekl názor na řádky: Když jsem Tě potřeboval byla si bůh ví kde. Když jsem se zamiloval byla si bůh ví s kým.
Měl jsem o nich největší pochybnost:
1) aby nepůsobily moc sladce, naivně a jednoduše (proto jsem také rád, že dle tvého názoru zapadnou a nevyzní jak jsem se obával)
2) aby na sebe nestrhnuly největší pozornost, protože motiv, který obsahují(milostný), je spíše light-motiv. Není hlávní, protože není příčinou toho stavu ,tedy horeček, ve kterém se odehrává. Má s ním trochu co dělat, ale nezpůsobil ho.
Zajímavé je, že označuješ námi diskutovanou sloku (tedy třetí), za patetickou. Přiznám se, že to tak trochu mělo být, protože se ta scéna odehrává před smrtí a to bývá chvíle kdy člověk je patetický (stačí vzpomenout na okřídlené poslední slova historických osobností, ale kdoví jak to s nimi bylo?). Sám proti patetičnosti zbrojím, ale jelikož jsem se chtěl, co nejvíce vcítit a představit si příchod smrti uvědomil jsem si, že trocha té patetičnosti k tomu patří. Nehledě na to, že se mi zdá, že k veršům moři moří a poli polí se ta poslední hodí svým stylem.

Ještě k tomu mému vcítění...představit si příchod smrti...neznamená zkusit to :D nejsem v depresích utopený člověk (ti, co mě znají to odpřísáhnou :) ).
I když u psaní toho to textu se mi stala taková podivná věc. Začal jsem ho psát zdravý a v průběhu skládání textu a hudby jsem opravdu horečku dostal a docela velmi vysokou, která skončila nedlouho po dokončení definitivní verze.PS: neručím zato, že ten to příspěvěk není také patetický :D
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Alena » 2. 5. 2004, 22:21

Supr. Tady ta písnička se mi fakt dost líbí. I když ten zmínění verš "Když jsem Tě potřeboval...." mě osobně připadá moc sladkej a nějak mi to k tomu celýmu textu moc nesedí.Ale to je jen můj názor( tato věta se tu zachvíli stane jen otřepanou frází). Zdravím.A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 6. 5. 2004, 14:00

Ahoj Aleno, přemýšlel jsem nad tím jestli může být věta- ale to je jen můj názor- otřepanou frází. Dokonce jsem si našel, ve slov. cizích slov, přesnou definici. Jedna z mnoha vysvětlivek byla u tohoto slova= bezobsažné, neopravdové. Z toho to důvodu se nemůže stát tato věta frází. Je tam ve zkratce vylíčeno=obsaženo, že máš jiný pohled na věc a myslíš to vážně.
Tak frázi máme vyřešenu a teď, to slovíčko otřepané.
Aby se to tedy nestalo jen otřelé=otřepané = opakováné, vůbec se prostě tím neobhajuj a jen napiš ten konkrétní názor...už z toho poznám, že je tvůj...
Asi mě moc baví hrát si ze slovíčky, ale teď se vrhnu na okomentování jiných textů, abych si pak sám nemusel vyčíst, že jsem mohl za tu dobu, co jsem toto napsal, "zrecenzentovat" alespoň pět jiných příspěvků :D .

No ale ještě k hlavním věcem v tvém vzkazu. Samozřejmě, že verš: "Když jsem Tě potřeboval...." je příliš sladkej a naivní, dal jsem ho tam, aby kontrastoval s tím ostatním a text se stal více plastickým. Otázka a problém byl v tom, jestli dobře zapadnul (i když kontrastně :) ) do okolí, tedy do jaké míry se mi tuto častečnou "naivnůstku" podařilo použít ve prospěch textu. A to je i pro mě otazník{?}. Hub in si myslí, že ANO ty zas, že NE. Neslyšel jsem přesný názor ( jak to konkrétně sedí-nesedí), abych se už konečně někam na pevno přiklonil ( protože v této věci, přiznám se, nemám opravdu jasno). Je důležité se do jisté míry odprostit od té "sladkosti" a soustředit se na celek. Pak se dá rozhodnout.

Ale už moc dlouho kecám (píšu :) ) a tak Ti Aleno ještě děkuji, za vzkaz
a jsem moc rád, že se ti můj text zdá dobrý.

P. S. : Na zavěr mi prosím dovol jeden takový osobní dotaz. Mám ve zvyku používat zdrobnělin(k)y a když Ti píšu raději než Alena by Tě chtěl oslovovat Alenka ( je mi to takové přirozenější a též mi to připomíná moji oblíbenou knížku od L. Carola). Ale samozřejmě to můžeš
odmítnout...nějak se s tím srovnám :D . michal
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Jarmila Týnkova » 8. 5. 2004, 09:05

Mě se to moc líbí a i "otřepané fráze" což si ovšem nemyslím,že by tu byly, mají své místo v životě.Kdyby si je občas lidi nepřipomněli,zapomněli by na ně a kdepak by byl otřepaným frázím konec?Navíc si myslím ,že je sice důležité recenzovat texty,ale pokud jde o mě myslím ,že by byla velká chyba,kdybys to dělal na úkor své tvorby.Piš dál...těším se
hrochoušek
Uživatelský avatar
Jarmila Týnkova
 
Příspěvky: 319
Registrován: 8. 3. 2004, 17:29
Bydliště: Mělník

Příspěvekod Alena » 10. 5. 2004, 13:18

To Michal:Ups,jako obvykle nestíhám to tu ani pročíst,natožpak vymyslet nějakou kloudnou odpověď.Takže to jen shrnu: Ten již zmíněný verš..jsem označila za sladký a za tím si celkem stojím,ale zase na druhou stranu bych řekla,že to nijak nenarušuje celou písničku,která se mi opravdu zdá dobrá. Celkem nabývám dojmu,že ten anonym,který tam rozebral ten Tvuj text jsi byl vlastně Ty...jak jsi tam teď rozebíral ty dvě slova...ale nějak nechápu proč bys to dělal. Jinak Alenko mi klidně říkat můžeš,rozhodně mi to vadit nebude. Ještě mám taky jeden osobní dotaz...Ve které že to kapele hraješ?? Měj se A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

Příspěvekod Václav » 13. 5. 2004, 14:25

A očem to teda je?
Václav
 

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 13. 5. 2004, 15:43

To Václav:
Mám rád jasné otázky ... a doufám, že se mi podaří jasná odpověď.
Máš na mysli o čem je píseň nebo, co tedy způsobilo ty horečky, když to nebyla láska ( což jsem tady doufám vyvrátil)?
Odpověď na tu první část:
....hlavní myšlenka této písničky je ukryta v těchto řádcích:
Už ani tady v nic nedoufám,
už ani tady v nic nevěřím,
to je důvod proč jsem tu písničku psal, to co jsem jí chtěl říct ...
takže teď zároveň můžu odpovědět na tu druhou část= ty pomyslné horečky způsobilo právě toto ...
Nechtěj po mně konkrétní věci a události, v písničce nejsou a nejsou tam záměrně, protože jsem chtěl, aby si dotoho mohl každý sám dosadit něco konkrétního sám (jsme přece tak rozdílní :twisted: . Jsem náročnější na posluchače a nemám rád doslovnost.
V hororech se také víc vcítíš nebo spíš bojíš tajemného šramocení ve vedlejším ztěmněném pokoji než hektolitrů krve crčící z pahýlu ruky :shock: Pracuje ti totiž fantazie a sám si domýšlíš, co by tam mohl být, dáváš do toho svoji představivost a myšlenky ... a toho chci u svých textů dosáhnout. Prostě vtáhnout člověka dovnitř textu :D tečka.
P.S. : příště prosím nebuď-stop- tak telegrafický-stop-ať se dozvíš jen to-stop-co chceš vědět-stop.
Jinak se měj hezky :D .

To Alenka:
Ahoj Alenko ... to si mě tedy dostala .... :D ... že bych si sám psal vzkazy, na které bych vzápětí naštvaně odpovídal?!?!?...no to snad, ne :lol:
Opravdu némám tolik času a trošku si mě obvinila ze schizofrenie :twisted:
Jsme je jenom dva kdo ví, že jsem ten anonym nepsal (já a anonym :) ). Apropó... ještě se nepřiznal "anoným"...to,že o tom nepíšu neznamená, že jsem na to zapomněl!!!!!!!(to byl vzkaz pro něho ne pro tebe Alenko :) ).

Můj rozbor byl takovou parodii právě na toho anonyma a trochu jsem sparodoval i sám sebe (úmyslně).
Tak už musím končit...tak se měj hezky. Ještě díky za tvou jasnou odpověď ohledně textu.michal
michal k. kosmonaut
 

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 13. 5. 2004, 15:46

Tak ... a jsou tam dvě odpovědi...safra :D
Ale můžete to brát tak, že jsem chtěl zjistit jaké to je být anonymem ...
a řeknu Vám, že nic moc :lol: michal
P.S.: měj te se textově tečka.
michal k. kosmonaut
 

Příspěvekod Alena » 14. 5. 2004, 11:31

Tak pardón,že jsem Tě nařkla anonymem,ale když to byl tak podobnej styl psaní...Ještě jednou se omlouvám.Heleď a na tu mou poslední otázku nedostanu odpověď? :) A.
Alena
 
Příspěvky: 17
Registrován: 30. 3. 2004, 10:07

Příspěvekod Lucka » 14. 5. 2004, 21:32

Text, jeho obsah a všechno co má v sobě se mi zdá velmi zdařilý, ale je mi divné, že nikomu nevadí ty "drobné" nedostatky správné češtiny: " ... byla si bůh ví kde ..." a copak třeba "odpustemi" ? Já si dneska připadám jako nějaká šílená Ámoska, protože už je to druhý příspěvek tohoto druhu, který v dílně píšu (a to je vůbec poprvé, co sem něco píšu), ani si nejsem jistá svou naprostou neomylností týkající se češtiny, ale nemůžu si pomoci, fakt mi to trochu vadí. lépe řečeno, zdá se mi to u tak pěkného textu škoda. A to, prosím, přísahám, že nejsem ten uštěpačný anonym se složenými závorkami!

Nic konstruktivnějšího k textu říct nemůžu, na psaní básní ani písňových textů nemám vlohy, jen je ráda čtu a poslouchám, ale myslím, že na této straně barikády nestojím úplně zbytečně - však pro koho byste tvořili, milí textaři, kdyby nebylo posluchačů :wink:

Dobrou noc, L.
Lucka
 

...

Příspěvekod michal k. kosmonaut » 17. 5. 2004, 22:48

Ahoj Lucko, jsem si vědom chyb v textu, ale bohužel jsem svůj příspěvek dal pod neregistrovaným nickem michal "k. kosmonaut" a tím jsem se připravil o možnost úpravy-opravy toho to textu. Tak to musíme nějak předýchat :) . Jinak díky za zprávičku a pokud budeš mít zase čas něco napiš, protože posluchači jsou velice důležití, že ... :) a ty navíc máš dobré očko na chyby ( což by se mi někdy hodně hodilo :D ). michal
michal k. kosmonaut
 

Další

Zpět na Zhudebněná poezie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron