12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Poslední klidná hladina

A zhudebnitelná poezie
Odpovědět
EM
Příspěvky: 105
Registrován: 13. 1. 2004, 23:10

Poslední klidná hladina

Příspěvek od EM »

1)
poslední
klidnou hladinu
v noci zvíří

jemněji
než-li noční let
ouška výří

Propastný
Něžný, Bezedný
Lístek Břízy

poslední
klidná hladina
v noci zmizí


2)
zatuhlé
panty okenic
vrznou tiše

u okna
za nímž u lampy
kdosi píše

proroctví
klidným hladinám
Lístku Břízy

o tom že
klidné hladiny
brzy zmizí


Ref:

prostoupí
všechna zákoutí
velký neklid

nebude
úkol nejsnazší
žehnat, neklít

odzvoní
hrana nejedné
skvělé vizi

poslední
klidná hladina
v noci zmizí


3)
pro Lístek
pro tu spirálu
mezi křídly

poslední
zbylé jistoty
opět zřídly

dá-li Bůh
Neklid Kruhový
jedno komu

pomůže
najít bezpečnou
cestu Domů

Ref:
Naposledy upravil(a) EM dne 13. 5. 2004, 20:24, celkem upraveno 1 x.
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Tak … pro začátek napíšu, že tento text (?) je pro recenzenta, tedy pro mě, který tady soudí všechny různé styly a rozdílné autory, zajímavou výzvou. Nehledě na to, že Tě pane Em zatím textařsky ani osobně neznám. Jen na začátek řeknu, že jsem zvědavý na další tvé dílka… takže doufám,

Že

nějaká
věc
v

zprávě
neurazí …


Tímhle úmyslným rozdělením věty (dle tvého textu) jsem chtěl naznačit, že je to sice efektní, ale může to být silně matoucí a velice nevýznamné, jelikož se jedná o text. To, že se jedná o text jsem zatím poznal jen z toho, že si to zaslal sem do textové dílny. Příště to dej v normální
podobě= tedy v našem případě textové, soustřeď se na obsah ne na podobu, nejenže je to zde zbytečné, ale těžko se v tom orientuje ( takhle se to hodí spíš sem viz http://www.ebasne.wz.cz/).
Doufám, že se nebudeš zlobit, ale udělal jsem toto …

Poslední klidná hladina
Poslední klidnou hladinu v noci
zvíří jemněji než-li noční let
ouška výří.
Propastný, Něžný, Bezedný Lístek Břízy
poslední klidná hladina v noci zmizí.


Zatuhlé panty okenic
vrznou tiše u okna
za nímž u lampy
kdosi píše proroctví
klidným hladinám
Lístku Břízy
o tom že
klidné hladiny brzy zmizí


Ref:

Prostoupí všechna zákoutí velký neklid
nebude úkol nejsnazší
žehnat neklít
odzvoní hrana nejedné
skvělé vizi
poslední klidná hladina v noci zmizí


Pro lístek pro tu spirálu mezi křídly
poslední zbylé jistoty opět zřídly
dá-li Bůh
Neklid Kruhový
jedno komu pomůže
najít bezpečnou
cestu Domů

Pokud si rozhořčen z mé úpravy ( kterou snad upravíš-opravíš), znovu Tě odkazuji na stránky pro básníky, kde je důležitá i grafická podoba … Osobně si myslím, že tam toto patří. Ale dal si to do text-dílny, proto se budu vyjadřovat jako k textu ne k básni.
Takže …

HUDBA: k tomu textu si může složit hudbu jen autor, pozná totiž co kam patří, aby to alespoň trochu bylo srozumitelné. Jiná varianta ( tedy jiný autor hudby) hrozí zmatkem.
Osobně si, ale myslím, že by to zhudebnit šlo …
NÁZEV: tedy Poslední klidná hladina = velmi libozvučné, náladotvorné, z textu vycházející, představotvorné a zároveň úderné. Chválím …
SAMOTNÝ TEXT: není tam až tolik obrazů ani originality, nato kam až ten text chce dosáhnou ...


Toto mi ale připadá skvělé a víc než to:
Zatuhlé panty okenic
vrznou tiše u okna
za nímž u lampy
kdosi píše proroctví
klidným hladinám
Lístku Břízy
o tom že
klidné hladiny brzy zmizí

Velmi školácká chyba: rým křídly-zřídly jestli chceš, aby tvé texty i poezie, byly opravdu hodnotné, tak se toho to vyvaruj.


Tak pro dnešek končím ... strávil jsem tím půlhodiny a doufám, že odepíšeš .... a též svůj volný čas věnuješ komentářem k ostatním textům.

P.S. : doufám, že pojedeš na sraz text-dílny, mohl by být s tebou zajímavý pokec :D michal
EM
Příspěvky: 105
Registrován: 13. 1. 2004, 23:10

Pro Kosmonauta

Příspěvek od EM »

Díky, kosmonaute, za tvou noční půlhodinu. Tu svou ti pochopitelně a rád věnuji také, ale mám dnes bohužel moc práce (až do noci), takže své cosi ti napíšu až zítra. Dík za pochopení!!! EM
EM
Příspěvky: 105
Registrován: 13. 1. 2004, 23:10

Příspěvek od EM »

Ahoj Kosmonaute,
chtěl bych se pokusit několika nesouvislými poznámkami reagovat na tvou reakci.

- Uznávám tvou připomínku týkající se vizuální podoby mého textu. Jistě sis´ všimnul, že jsem ho trochu upravil. Máš pravdu v tom, že jeho původní podoba nebyla OK. Na druhou stranu je fakt, že zas až tak moc jsem jej neupravil. Ono totiž to členění není nějakou mou hrou na poezii. Má vyjadřovat rytmus nebo spíše plynutí budoucí melodie. A dokonce se mi v tuto chvíli jeví, že rytmus bude mít v této písni navrch... asi jako když odříkáváš růženec nebo mantru ... nebo jako když meleš na starém mlýnku kafe od žida ... taková to bude melódie.

- Nemyslím si, že bych chtěl tímto textem dosáhnout někam výš. Je o mém každodenním souboji s budkou (myšleno hlavou - mou), která se mi soustavně chová jako fotoaparát a nechce přistoupit na to, že život je neustálý pohyb a změna. Někdo píše proto, aby jeho foťák ještě více bytněl, já píšu proto, abych ho časem rozbil na sračku.

- Protože se pořád učím, dělám školácké chyby.

P.S.

Období, kdy jsem chtěl být za každou cenu originální, původní, neotřelý mám už pár let za sebou. Teď mi jde daleko nejvíc o myšlénku, protože myslím, že o tu jde především. Tím nechci říct, že na sobě nechci pracovat. Naopak, chci pracovat především na sobě a pro sebe. Právě proto se záměrně snažím používat ve svých textech slova, která běžně používám. To se týká i "mých" obrazů. Pokud je můj život chudý na nevšední zážitky, pokud mám hlavu plnou cenových nabídek, účtů, plín, proroků a výřích oušek, budou takové i mé texty. Já totiž nejsem dva!!! (zatím)

Ještě jednou děkuji za tvůj čas a posílám ještě jednu ukázku z mé tvorby.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj EM!
Já budu bohužel stručnější než Kosmonaut, kterého jakožto bezvýznamný moderátor chválím za aktivitu na dílně a za ten čas, co tu nad ostatními díly tráví. Mně se na tvém psaní moc líbí ta čistota jednotlivých řádků a to, že máš svůj osobitý styl. Nedokážu např. tuto báseň nebo texto text zkritizovat, protože bych spíš porovnával vkus a orientaci textů. Cítím z toho velký cit pro jazyk a melodii. Promiň, že nejsem konkrétní.
Možná po dalším přečtení příjdu na něco, co bych vytkl. Jistě se to ve mně usadí a na něco přijdu :D K.

P.S. Pamatuju si tvůj první příspěvek - proto ta slova o stylu...
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

Kosmonaut zdraví Em,
je dobré EM, že si svůj text ,po mé "malé" připomínce, graficky upravil.Tvé lepší rozčlenění mi hodně text zpřístupnilo.

Na začátek se musím omluvit, že jsem se teď dlouho neozval, ale musím se přiznat, že na tvůj text jsem myslel. Jak a proč? To popíšu vzápětí.

Nebudu chodit kolem horké kaše :D
prostě v době kdy jsem četl tvou upravenou verzi, zrovna jsem doskládal muzika na novou píseň pro kapelu. Chtěl jsem se už už vrhnout na skládání textu a jen tak jsem si zkusil tvůj text ,svítící na monitoru PC, přehrát. Výsledek byl naprosto skvělý. Opravdu jsem se zmýlil v jedné věci, že hudba nesložená autorem u této písně hrozí zmatkem ( mohla zato také ta tvoje úprava ), protože vznikla velice rytmická úderná píseň a není to chaos.
Pokud už jsi složil k tomu to textu muziku vlastní a hluboce s tím nesouhlasíš, že jsem na to tvořil nějakou muziku, tak se velice omlouvám a vypouštím to z hlavy a začínám pracovat na vlastním textu. Složil jsem hudbu a o textoval jsem 38 songů. Na cizí muziku jsem také skládal text, ale nikdy se mi nestalo mít muziku a dát na to cizí text. Kdyby z toho nebyla skvělá píseň, okamžitě bych se na to vykašlal ... ale ona je :D Proto Ti píšu. Vím, že tu domlouvám nějaký precedent ( tedy kromě Ovcí Arnošta a Slávka J.:D ), ale chtěl bych se domluvit jestli bychom nemohli tvůj text hrát s kapelou. Včera jsme měli zkoušku a cvičně jsem to zahrál a pak s kapelou ... a velmi se to chytlo , zní to ( takže z naší strany by zájem byl). ALE TEĎ ZNOVU PODOTÝKÁM: POKUD UŽ NA TO MUZIKU MÁŠ A NESOUHLASÍŠ S TÍM TAK OKAMŽITĚ TO RUŠÍME A TO S PLNOU PLATNOSTÍ A NEBUDEME TVŮJ TEXT HRÁT. Možností můžou být též dvě verze hudby, ale s tím by si musel taky souhlasit.

Pokud se rozhoduješ, jestli ANO či NE,tak TI posílám do soukromé schránky: popis hudby a kapely, odkaz na stránky a můj mail. Nejlépe by bylo kdy by si byl z Brna (zkoušíme tady), mohl by sis to přijít poslechnout. Můžu to též nějak zaznamenat a poslat Ti to. Nevím ... Teď se nějak rozhodni TY... čekám na odpověď :D . michal
Odpovědět

Zpět na „Zhudebněná poezie“