12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Modlitba

A zhudebnitelná poezie
Odpovědět
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Modlitba

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahoj všem, posílám jeden duet - druhý hlas zpívá to v závorce. P.


Někdy jsi schovaný v listí pod topolem (Někdy nevím, jestli bdím)
Někdy jsem království Tvé, někdy Tvůj stín
(Můj dům vždy není Tvůj hrad)
Někdy zas vítězíš ladem nad úhorem
(Sklízíš i nezaseté)
Někdy jsem vojáček z kázně, někdy jen cín
(Za lásku v boji jsem pad)

Včera když tlouklo mi půlnoc tranzistorem
(Někdy mě dožene čas)
Bylo Tě v láhví tak málo za zahradou (Jablko Adamovo)
Někdy jsi schovaný v listí pod topolem (Brzy už napadne sníh)
Někdy jsi pekelná záhada za záhadou
(Jestli, tak čert si mě vem)

Najdu Tě navěky radosti prostořeká
(Povíš mi všechno, co víš)
Jen šlechtic s hanou i s bázní nabírám sil
(Brána je odemčená)
Šeptám si potichu modlitbu pro člověka
(Šeptám si Haleluja)
Tvou krev si pomalu vlévám do všech svých žil


Haleluja
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

reakce od Nekritika

Příspěvek od Kuba Horák »

Tak jsem si to asi popáté přečetl a zkusím zareagovat.
Ptám se ptám, jestli tím druhý hlasem promlouvá Bůh. Říkám si, že nevím :oops: . Je to pro mě zajímavý text. Moc takových pokusů o „moderní modlitbu“ jsem nečetl. V té druhé sloce nevím, jestli jsem pochopil – ztrácím se (ale to je u mě normální). Jestli chceš, něco o tom napiš, ale autoři to většinou nemají rádi, jak už začínám chápat…
P.S. A sloka u Znakoplavkách se ti podle mne dóst povedla. Kubas
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Pro Jakuba

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahoj, Jakube! Vidíš, to mě nenapadlo, že by ten druhý hlas mohl být Bůh! Dobrý nápad, proč ne? Když jsi ho tam našel, tak tam asi je. Minimálně pro Tebe - což je skvělé.
Pro mě je to spíš takový tichý dialog mezi vyřčeným a nevyřčeným, mezi tím, co říkáme, a tím, co se říct neodvažujeme. Ale to je v podstatě jedno, mám mnohem větší radost, když si v tom každej najde to svoje.
Co se týče druhé sloky, jak bych Ti to tak... no... vulgárně řečeno je to asi takhle: Když jsem včera okolo půlnoci popíjel, došlo mi víno a mně došlo, že nevím, kde vlastně ten jeden je. A jestli vůbec. A tak.

A za Znakoplavky díky, nicméně nebýt skvělého Honzíkova nápadu, nebylo by sloky.

Měj se báječně!

Petr
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

Petříku, ty kujóne.

Příspěvek od Honza Žamboch »

Musím se přiznat, že na mě vždycky působí tvoje poezie nejvíc, když jí zpíváš. Což asi u písničkáře není nic divného. Tenhle text je pro mne velmi silný, to asi proto, že se dotýká některých pochybností, které si v sobě nese snad každý. Tedy i já. Jen se ti musím přiznat, že mne z hloubání a plavbě na barvách významů slov vytrhne to Haleluja. Přemýšlím proč...a ještě jsem na to nepřišel. Snad to zvolání mám v sobě spojeno s bezhlavou vírou. Každopádně, není to krása? Je tolik způsobů jak TO všechno vnímat, slyšet, dotknout se TOHO ušima a rozumem...srdcem. Skrz poezii. Prostě a jednoduše, je potřeba TO neustále pokoušet. Pokorní ve své pokoře, vzpupní ve své vzpupnosti. Jen tak dál příteli!

PS : Když se smutkem máš boj
tak zachrání tě kroj!
Když myslíš jen na parcelu s kříži
Svěř se Marcelu Kříži!
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Honzíku, příteli s básní i ranou,

Příspěvek od Petr Sedláček »

děkuju za krásné psaní. Haleluja je na konci v původním významu, který je, tuším, "pozdraveno buď Tvé jméno" nebo přeneseně "Tobě díky". Ale docela si dovedu představit, že to může působit tak, jak říkáš. Některá slova v průběhu staletí ztrácí své významy. Já se jenom občas snažím vrátit je ke kořenům. Souvisí to s tím, že písničky píšu hlavně pro sebe...

Modlitba je vlastně stejná písnička, jako Tvůj Loutkář (který mne mimochodem každé ráno vozí do práce). Znáš mě, do katolíka nebo obecně křesťana mám daleko, přesto jsem (jsme?) hluboce věřící člověk...

Měj se báječně, těším se tůze na další společně pokořené Francouze.

Tvůj P.
Kubas

...

Příspěvek od Kubas »

Ahoj
Nikdo to rozebírání nebo spíše osvětlování vlastních textů nemá rád, ale mně to tedy hodně usnadnilo práci (ta moje mozková buňka ten třísměnný provoz už prostě odmítá stíhat). Dík.
Jinak ten problém vidím stejně. Stejně tak nehledám instituci, pod kterou bych "To" schoval. Možná je to alibismus, ale člověk se cítí tak volně. Stejně to ví každý jen a jen sám, že jo?:)
Odpovědět

Zpět na „Zhudebněná poezie“