12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Slova

Texty, které se zhudebněním nepočítají
Odpovědět
Milan Sochora
Příspěvky: 129
Registrován: 8. 2. 2010, 20:43
antispam: Ne
Bydliště: Havlíčkův Brod,Petrkov7,58001
Kontaktovat uživatele:

Slova

Příspěvek od Milan Sochora »

Slova která se nesmějí
mluvená víc dříve než později
vyřčená z rozmaru
k návratu slov
člověk se promění ve víru dob.

a mezi silami
mění se svět
a člověk s knihami
se spousty let

člověk se mění
a příroda pracuje
a na trvalé proměny
málo času je.






P.S.
prosím napište názor jakýkoli - i když je názor negativní - tak je ve spoustě věcech i negace pozitivní.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: Slova

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Já tomu moc nerozumím, nechápu sdělení. Mj. i gramaticky - např. "se spousty let" - předložka je jakoby 7. pád, nicméně pak by (alespoň to tak cítím) měl sedmý pád nejspíš znít "se spoustou let" příp. "spoustami let". Podobně ve víru dob (vír je v jednotném čísle, dob v množném - ne, že by to v principu nešlo, ale mně to drhne, nechápu, co je tím myšleno). Závěrečné "člověk se mění a příroda pracuje" zní jak nějaké plakátové heslo. Nechápu rýmové/nerýmové schéma - něco se rýmuje (a rýmy jsou trochu bez invence: svět/let, silami/knihami), ale bez systému. Pokud to má být báseň, nebylo by lepší nerýmovat vůbec a jít jen po významu sdělení? Tož tak - nejsem ale v kritizování moc sběhlý - většinou se vyjadřuji jen k textům, které mě svou poetikou nějak zasáhnou - a mnohdy ani nevím proč. Tohle mě zkrátka neoslovuje.
Ivo Cicvárek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Slova

Příspěvek od Daniela »

Prvni sloka me celkem oslovila, "vír dob" mi nevadi, pro me ten vir vznika prave tim, jak se ruzne doby stridaji.
(Ted me napada jeste druha interpretace, ze clovek se promeni ne "v cem" ale "v co", stane se virou dob.)

Druha sloka uz me stala trochu namahy, aych si tam nasla spojeni s tou prvni. To "se spousty let" jsem chapala jako "knihy ze spousty let" (mozna proto, ze takovych mam doma plne police a kdyz se na ne podivam, taky vidim, jak se casy meni).

Treti sloka mi prijde - hlavne v kontrastu s predchazejicimi dvemi - prilis polopaticka, navic me v ni rusi rym meni-promeny (tim, ze je to ze stejneho zakladu a podle meho vkusu se to ani moc nerymuje) a rytmus.

Libi se mi "slova, ktera se nesmeji", i kdyz - a nebo mozna prave proto, ze? - nevim, jestli se neusmivaji nebo jsou zakazana.

Obecne bych rekla, ze pises dost slozite, jak myslenky tak forma (vcetne gramatiky) byva dost nepruhledna a tak je problem se v tom nejak zorientovat. Nebo zas druhy extrem, ze je to misty az moc jednoduche a pak tam zas chybi nejaka "pridana hodnota" - jako ze kdyz to ctu, rikam si treba "jasne, clovek se meni, casu je malo, je to tak, a ... a co?"

Tezko se mi to popisuje, tak nevim, jestli z toho budes moudry... ale chtel jsi komentar, tak tady ho mas ;-)

Kazdopadne dost z toho, co pises, ve mne vyvolava nejake pocity.
Milan Sochora
Příspěvky: 129
Registrován: 8. 2. 2010, 20:43
antispam: Ne
Bydliště: Havlíčkův Brod,Petrkov7,58001
Kontaktovat uživatele:

Re: Slova

Příspěvek od Milan Sochora »

Děkuji za napsání kritik - vážím si toho - člověk více pozná chyby ve svém textu které dělá a pomůže mu to dále při psaní. Díky moc. Milan Sochora
Odpovědět

Zpět na „Básně“