12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Agresivní bajky

Absolutní rýmy atd.
michal k

Příspěvek od michal k »

Vím, že není nejdokonolejší z těch tří, ale určitě si zaslouží bajka Alkoholická drobné úpravy, alespoň z hlediska rýmu. Tak tady je úprava:

Alkoholická
U láhve od šampusu,
načapal jsem k ránu husu.
Pije, neví kolik,
je to alko-holik.
Návštěvník

Jak vzniká agresivní bajka

Příspěvek od Návštěvník »

1) Chce to zvíře. Nejlepší je samozřejmě nějaké exotické, nebo ne zcela běžně viditelné. Třeba krtek.

2) Chce to situaci. A co dělá krtek? Krtkuje, doluje, kutá (a taky dělá "kuťá, kuťá", viz. večerníček O Krtkovi). Jako první verš tedy použijme Kopal krtek. Jenže, co on to vlastně kopal? Něco, co půjde zrýmovat. Mohl kopat chodbu, tunel, štolu, díru a kdovíco ještě. Pro začátek skusíme chodbu. První řádek tedy je

Kopal krtek chodbu

3) Druhý řádek - upřesnění. Mě napadlo, že by krtek mohl kopat chodbu pod továrním dvorem. Zní to celkem jadrně a neotřele. Druhá varianta je ne kde chodbu kopal, ale kvůli čemu ji kopal, takže by to znělo asi takhle: Kopal krtek chodbu napůl tupým rýčem (čím jiným ji asi mohl kopat, po častém používání je rýč tupý). Mohl taky kopat svojí starou lopatou.

Takže máme dvě varianty:

Kopal Krtek chodbu
pod továrním dvorem


a

Kopal Krtek chodbu
napůl tupým rýčem (svojí starou lopatou)


a aby mě to nespadlo, pokračování příště
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od Cácorka »

Ahoj agresivní bajkaři, potažmo agresivní funkcionáři,

V podstatě jsem ráda, že jste moji bajku schválili :o)
Co se týče vašich bajkovních pravidel - chápu, že někdy jsou pravidla nutná, ale zrovna v "tvorbě" se mi moc omezovat nechce....
Tak mám aspoň poznámky:

Nejsem pro ukecaná díla, už proto mě víc oslovila poezie než obsáhlé romány, ale připadá mi zbytečné omezovat se na čtyřverší...

Na rýmech a rytmu (počtu slabik) bych trvala - dělá to básničku básničkou. Snažím si to u sebe hlídat a můžu to vychytávat i vám, když chcete. Obvykle si těchto věcí v básničkách všímám (hlavně pokud nesedí), ale bývám natolik tolerantní, že když má dílko jinak šmrnc (nápad, humor apod....), tohle odpouštím.

Poučení může být, ale taky si ho čtenář může domyslet sám...

Jó, a co ty názvy? Fakt trváte, aby byl ve formátu přídavného jména? Tady byste mohli trochu povolit... Když si vezmu tu svoji bajku, myslím, že Váhavec daleko víc vystihuje podstatu než Váhací... (a u "sebe" jsem si svůj původní název stejně ponechala :o)))

To Michal:
Drogová - skvělá!
Prohibiční - skvělá!
Alkoholická - v 1. a 2. řádku se neshoduje rytmus

Víte, co mě těší? že k vyjádření agresivity nepotřebujete sprostá slova, jak to pochopili někteří jiní :o))

Svoji bajku dám příště!

Čau C.
michal k

...

Příspěvek od michal k »

To cácorka:
Chtěl jsem zareagovat jen na pár věcí, co si psala a nechtělo se mi rozepisovat na co reaguju, tak jsem to prostě zkopíroval:

Poučení může být, ale taky si ho čtenář může domyslet sám...
Měl jsem namysli jen poučení, které vylpyne samo s příběhu, ne to, které by se psalo přímo v bajce, tedy žádné= A proto mladý muži,
neměj hroší kůži....tohle opravdu ne , nezbýval by čas na rozehrání čtyřverší. A už jsme u druhé věci:

...ale připadá mi zbytečné omezovat se na čtyřverší...
Myslím, že nastavení čtyřverší je dobré, protože čím užší mantinely, tím těžší se do nich vejít či strefit se svým nápadem ( co nejvystižněji a nejstručněji vyjádřit myšlenku, tak aby bylo řečeno vše, je dobrý trénik i pro život :) A je to také svižnější, větší výzva a hlavně to vyčleňuje dlouhé bláboly, které nikam nevedou jen využívají to, že se některá slova rýmují. Prostě jasně, stručně, vtipně..... přiznávám, že v tom to odpovědním odstavci se mi nepovedl ani jeden s těch to bodů :D


Fakt trváte, aby byl ve formátu přídavného jména? Tady byste mohli trochu povolit... Když si vezmu tu svoji bajku, myslím, že Váhavec daleko víc vystihuje podstatu než Váhací... (a u "sebe" jsem si svůj původní název stejně ponechala
Přoč tam mít v názvu přídavné jméno? Nebyl to tedy můj nápad, ale Dennyho. Přistoupil jsem na to rád. Prostě další s věcí, která to nějak dávám do kupy a určuje ty to bajky, tedy odděluje tyto od ostatních jiných rýmovánek. Prostě to patří k nim, ale samozřejmě si se svými dílky si můžeš dělat, co chceš...agresivní jsou tady jen bajky...ne cenzura :)


Dík za pochvalu a jsem rád také, že nepoužíváme sprostá slova. Upřímě řečeno mě to ani nenapadlo, ale neboj nejsem zase žádný svatoušek :twisted: :)


Opravdu je až s podivem, že se u toho to fóra rozjela taková konverzace nad formou těch to dílek(takové debaty jsem málem ani nevedl u svých "vážných" textů).
Na závěr jen, že se hodně těším na tvé příspěvky ať se víc pobavíme než
jen rozebíráme....michal k
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Jak vzniká agresivní bajka II

Příspěvek od Denny »

Tak kde jsme to skončili:!

Kopal krtek díru
svojí starou lopatou


a na to se dobře bude rýmovat slovo chlupatou - evidentně by se to dobře dalo s pojit s krtkovo přítelkyní, krtci bývají chlupatí. Takže se jde přemýšlet, čím nahradit tu díru, nebo co na ni zrýmovat.

Kopal krtek díru
svojí novou lopatou
(tohle ještě nemáme)
když má starou chlupatou


Případ, kdy už existuje pointa a je třeba jen doplnit třetí řádek (ve kterém se pointa připraví). Aby třetí řádek pásnul, musí splňovat dvě věci - a) rýmovat se s řádkem číslo 1 (konkrétně se slovem díru - nebo slovo díru změnit na něco jiného, dobrá klička by byla použít množné číslo) b) vyhrotit situaci tak, aby plynule a logicky navazovala věta: když má starou chlupatou. Poslední řádek je docela zajímavě matoucí, protože není jasné, zda se jedná o starou lopatu, nebo o krtkovu manželku.

Pokračování příště, musím jít.
Kuba

taky jednu vtírnu - pokus

Příspěvek od Kuba »

O šnecích

Všichni šneci měli keci
Že prej příliš kvapím
Šourali se, nadávali
a dělali rypáky
Dal sem deci a šel k věci
Jednim krokem čapím
Pohorkou jsem projel domky
Nadělal z nich slimáky
Návštěvník

Re: taky jednu vtírnu - pokus

Příspěvek od Návštěvník »

Kuba píše:O šnecích

Všichni šneci měli keci
Že prej příliš kvapím
Šourali se, nadávali
a dělali rypáky
Dal sem deci a šel k věci
Jednim krokem čapím
Pohorkou jsem projel domky
Nadělal z nich slimáky
A sakra! To je agresivita...! :-)
R.

PS: Agresivní bajkaři, nechcete vlastní fórum? dejte mi nějak vědět, třeba soukromou zprávou přímo tady na fóru...
michal k

Příspěvek od michal k »

Název té první rýmovánky je odvozen od vyvrcholení děje bajky kdy je nelogické lámat někomu vaz, když žádný nemá. Název té druhé je jen dána zvířetem, které zde vystupuje, ale určitě by toho byla schopná i jiná zvířátka…tak pokud se na mne obrátí ( nebo spíš na mě) nějaký rozzuřený mrož, předem říkám, že byl začleněn jen z hlediska rýmu a nebylo v tom nic osobního…

Nelogická
Jeden hbitý šnek
ukrad cenný šek.
Než udělá to zas,
zlomíme mu vaz.



Mroží
Jeden starý mrož,
ukrad krásnou brož.
A pak drahý drahokam,
ukryl, nikdo neví kam...
michal k

Příspěvek od michal k »

to RudlikM: s tím samostatným "bajkoagresivním" fórum, by to měl rozhodnout prezident Denny :) (sakra to zní dobře :D ). Já osobně bych souhlasil, ale teď budu mít hodně práce ze zaplňováním Teoretického koutku, když jsem byl také jeden z jeho strůjců... :) Ale je pravda, že bajek bude pořád hodně, protože si jejich vymýšlením krátím čas třeba v šalině a zatím mě to neomrzelo :)
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Zdravím všechny AB (agresivní bajkaře)!

Sluníččí
Hle – na něžnou berušku
hodil kdosi rozbušku,
naštvala se neskutečně,
chová se teď sedmisečně.

Krabí
Krab se jménem Darepo
dal si rande naslepo,
sám dál brázdí ulice –
- byla hrozná krabice.

Výčitková
Agresivní bleška
znásilnila ježka,
byl to ovšem panic,
blešce je teď na nic.

Chtěla jsem si ověřit, že se daná pravidla dodržet dají. Dají. :o)
Jenom přemýšlím, kde se ve mně ty agresivní rýmy berou...
A jestli v tom chci pokračovat...
Mějte se prííííííííma!
C.
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od Cácorka »

Kruciš! Zapomněla jsem se přihlásit. Ty poslední 3 bajky jsou ode mne.
Cácorka
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Komentáře

Příspěvek od Denny »

To Michal:

Drahý drahokam? Drahokam je odvozen od slov drahý kámen, takže to drahý je tam jaksi navíc

Jo a proč mrož? Já vím, aby se to rýmovalo s broží, ale mělo by to možná mít logiku alespoň trochu, mrož je zvíře neohrabané, tudíž představa, že někde v sejfu krade brož....

To Kuba:

Naopak tahle šněčí je dobrá, skvělý rýmy, pointa, pro Michala poučení...

To Cácorka:

Stejně jako u Michala, Krabí je skvěle vypointovaná, ale použít jméno kraba jen kvůli rýmu, to je na tebe moc laciný :)

A dokončení bajky:

Zákopová

Kopal krtek otvory
svojí novou lopatou
všechno jsou to potvory
svou starou má chlupatou

tímto vám dávám prostor pro ostrou kritiku :)
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od Cácorka »

To: Denny - máš pravdu, ale v tomto případě se mi to už měnit nechce... :lol:

K Tvojí Zákopové: A co vaše podmínka rýmu AABB - to už jste zase změnili? A kde je agresivita? A lopatou se kope? Taky už jsi napsal lepší věci :wink:

Mimochodem - co říkáte na to - neomezovat bajky na "agresivní" - jednoduše nechat téma BAJKY (bez přívlastku)? I když je to sranda - mám pocit, že kolem je agresivity až dost, tak proč další cíleně vyhledávat. Přičemž, pochopitelně, potřebuje-li ji kdo ventilovat - tak do toho - je to ideální způsob!! (Lepší než třeba bezdůvodně nabřinkat sousedovi.)
(Však víš, nemůžu za to - to je prostě vývoj...)
Ale to je jen můj názor, třeba bude dalších 30 lidí trvat na agresi...

Páááááá.
C.
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Polopatické vysvětlení Zákopové

Příspěvek od Denny »

Takže ještě jednou a pomalu:

Krtek svoji starou zabil právě tou lopatou (takže by tam možná mělo být ne "kopal" ale "dělal"). Je to dostatečně agresivní? :)
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od Cácorka »

:roll:
Odpovědět

Zpět na „Hry s texty“