POČÍTÁNÍ OVEČEK

Písně vzniklé ze spolupráce autorů Textové dílny

POČÍTÁNÍ OVEČEK

Příspěvekod Slávek Janoušek » 14. 3. 2004, 16:46

Slávek Janoušek

Připojuji se k první sloce nadhozené Arnoštem (viz S.O.S. - Pomoc - Ovce) rovnou celým textem. Už jsem si to hned zahrál a zazpíval. Dětem před spaním se to bude ohromně líbit.

POČÍTÁNÍ OVEČEK
(ukolébavka)

Klouzala se ovce
Z kopce po ledovce
Teď vás děti asi zklamu
Ovce natloukla si tlamu
To je ale blbééé

Mířila ta ovce
K lávce po ledovce
Teď jen těžko děti usnou
Když má ovce tlamu hnusnou
To je ale blbééé

Za ní druhá ovce
Z kopce po ledovce
To nevidíme zas tu samou
Druhá s potlučenou tlamou
To je ale blbééé

Po ní třetí ovce
Z kopce po ledovce
Kdepak Není to ta samá
Třetí rozmlácená tlama
To je ale blbééé

Klouže čtvrtá ovce
Z kopce po ledovce
Začíná to být už nuda
Břink a tlama opět rudá
To je ale blbééé

Pátá šestá ovce
Ať kdo chce říká co chce
To se děti nutně stane
Když jsou ovce klonované
To je ale blbééé

Sedmá osmá ovce
Až dojdem k první stovce
Dál už si ty ovčí tlamy
Počítejte pěkně samy
To je ale blbééé
Naposledy upravil Slávek Janoušek dne 16. 3. 2004, 01:08, celkově upraveno 1
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

reakce od Nekritika

Příspěvekod Kuba Horák » 14. 3. 2004, 22:31

Já myslel, že teď už budeš skládat písně jen o velbloudech, maximálně o bůvolech (gháty...) Tímto se všem těch jedno až dvouhrbým omlouvám, že jsem je podezíral z tvé nemoci:) Ahoj K.

Teď mě napadá, že jsi vlastně porušil copyright - nevěděl jsem, že první žalovaný z dílně bude zrovna její chráněnec:)
Kuba Horák
 
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 21:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvekod Kuba Horák » 15. 3. 2004, 23:08

Jinak vážně, docela by mě zajímalo, za jak dlouho vysuneš takovouhle říkanku.
Kuba Horák
 
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 21:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvekod Slávek Janoušek » 16. 3. 2004, 01:28

Ahoj Jakube,
já myslím, že jsem vybídnut autorem první sloky volně pokračoval a žádný copyright neporušil. Přijel jsem nad ránem z hraní a ještě mrkl na stránky a tahle hra mě zaujala. Nápad přišel okamžitě, asi za půl hodinky to bylo i s melodií. Hraju to na sitár, je to přece monotónní ukolébavka. Někdy když nápad nejde, trvá to všechno dlouho, takže si myslím, že to nemá cenu nějak časově měřit.
Asi by se to dalo i hrát. Jo, v tom případě se už musím s Arnoštem nějak domluvit. Věřím, že se tu staví.
A jinak píseň, kde vystupují i ti velbloudi, právě dělám, rovněž na sitár, ale tam ten text jde ztuha. Píseň je hudebně jasná, ale text se zatím vzpírá. Vím o čem, kudy, jen se mi nedaří volit ta správná slova. Mám to zatím blbě, ale to snad povolí. A kdyby ne, tak ne. Nedodělků máme spousty. Tak zatím čau. Slávek
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

ovce

Příspěvekod Arnošt Frauenberg » 16. 3. 2004, 09:26

Neznáme se osobně, tudíž, Vážený pane

Děkuji za odezvu, jsem potěšen. Počítání oveček je hotová píseň.
Chtěl jsem Vás vyzvat, jestli by bylo možné dopsat první a druhý řádek poslední sloky a snad krátký popěvek coby refrének. Jak jsem si všiml, už jsem to nestihl. Ta píseň má přesný střih. Neříkám to ze zištných důvodů, ani nechci aby to vyznělo jako nějaké pochlebování, ale jsem si jistý, že se u Počítání oveček posluchač zasměje. Pokud se domníváte, že je to hratelné, (já jsem si jistý, že ano), pak se domluvme. Jestli to mám chápat tak, že by jste tuto drsnou ukolébavku dal k dobru českému diváctvu Vy, bude mi ctí.
A můžeme ji třeba hrát oba ? V Krychli jsou na tento druh humoru zvyklí. Přijde mi škoda příznivce Balbínky ochudit. Co myslíte ?

Arnošt Frauenberg
Arnošt Frauenberg
 
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 17:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák

Příspěvekod Slávek Janoušek » 18. 3. 2004, 05:31

Ahoj Arnošte,
neznáme se, nicméně předpokládám, že jsem ten starší a tudíž oprávněn nabídnout tykání. I já myslím, že Počítání oveček je hotová píseň. Ve chvíli, kdy jsem se tou hrou nad ránem před spaním po příjezdu z hraní začal zabývat, myslel jsem, že přihodím jen sloku a jdu spát, ale napadlo mě to hned celé najednou. A hned jsem měl chuť si to i zahrát. Takže jsem to opatřil i melodií. Odpoledne jsem doplnil dva původně záměrně chybějící řádky do poslední sloky a krátký refrén. Já vím, že by mě na to kdekdo upozornil, že by tam něco takového patřilo.
Jo, je to hratelné, mám chuť to zkusit hrát. Hraju to na sitár, je to přece monotónní ukolébavka a já už na něj hraju skoro 14 dní, je to moje nová hračka. Ty to hrej samozřejmě taky. Ve své verzi pochopitelně. Později můžeme přidat i ty vzájemné, až je poznáme, či jakékoli verze další.
Dál se uvidí, bude-li jakýchkoli jiných dohod třeba... Měj se.
Ahoj Slávek
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Arnošt Frauenberg » 19. 3. 2004, 16:26

Ahoj Slávku,
tak jsem se dnes na stránkách dočetl, že došlo k vlastní produkci ukolébavky a to k bouřlivému pobavení posluchačů. Jak jsem se zmínil v S.O.S. .... mám opravdu radost. Nečekal jsem, že by spolupráce na těchto stránkách mohla zajít až tak daleko. Myslím, že účel byl naplněn.
Zkusím dát píseň k dobru v Balbínce příští čtvrtek. Dám vědět jestli jsem se chytil.

Pěkný víkend přeje Arnošt. :D
Arnošt Frauenberg
 
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 17:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák

Melodie a tantiémy

Příspěvekod Vojta » 23. 3. 2004, 13:44

Anonymní, který se tak bavil Ovcemi na koncertě v Zahradě na Chodově se jmenuje "Vojta,"jen se neumí správně přihlásit. Ale zajímalo by mě, jak se vy dva (Arnošt a Slávek) domluvíte na melodii (Ta sitárová je moc pěkná), když máte každý jinou a pak - kdo z vás bude brát kolik procent z tantiémů?
Vojta
 
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 3. 2004, 13:33

Příspěvekod Slávek Janoušek » 24. 3. 2004, 00:07

To je zajímavé téma týkající se přímo autorského zákona. Věc se má takto. Je-li píseň veřejně provozována ať už koncertně nebo z případného nosiče, jsou-li jaké poplatky vybrány za toto veřejné užití, dělí se takto: Existují-li dvě různé verze melodie, pak každý autor dostává za svoji verzi. V případě společného textu si musí autoři předem v ohlášce písně na OSA stanovit podíl na autorství. Jiný text lze dodatečně přidat k melodii jen se souhlasem původních autorů.
V našem případě by u melodie nebyl problém, u užité skladby je vždy hlášen autor, navíc jsme si povolili hrát obě verze. V případě textu (asi nejspíš před případným natočením na nosič) by bylo třeba se dohodnout na dělícím klíči za text, který by platil pro obě verze. V pokračování hry - tj. k psaní dalších slok - byli ostatní přímo vybídnuti (resp. dostali souhlas předem).
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Arnošt Frauenberg » 25. 3. 2004, 10:40

Zdravím všechny.

Dnes je v balbínce Krychle, tak zkusím dát ukolébavku k dobru. Sám jsem
zvědavý, jak to dopadne. Jinak já se k diskutovanému tématu o autorství
písně Počítání oveček stavím následovně.
Jak Slávek píše, vybídl jsem jakéhokoli autora k pokračování hry S.O.S. ... , tj. k psaní dalších následných slok, navazujících na sloku
první, tedy autorsky mojí. Každého, kdo na tuto sloku naváže, pak považuji za spoluautora písně, pokud tato bude dotažena do konce.
Považuji za logické, že onen spoluautor, bude v případě zájmu píseň reprodukovat, jak se mu zlíbí. Spíše v žertu jsem pak nabídl, že při případném hraní písně mnou, budu zveřejňovat jména spoluautorů, pokud to tak budou chtít. V zásadě mi jde o to, aby se sešlo co nejvíce nových slok, ze kterých by byly vybírány ty nejvhodnější a vznikala tak jedna, či několik nových písní. Musím ovšem přiznat, že se stalo něco s čím jsem nepočítal. Na jedné straně se stal Kubas jediným přispěvatelem hry ve smyslu o kterém píšu. Jeho příspěvek je dobrý, ale je to trochu málo na to, abychom z toho utvořili píseň novou. Na straně druhé je tu pak Slávek, který píseň zcela obrátil naruby a vytvořil úplně novou a hotovou věc. Pravdou je, že já jsem autorem první sloky a tak se ptám : kdybych tuto nezveřejnil, vznikla by píseň Počítání oveček ? Není to pravděpodobné. Mě by nepochybně nenapadlo, udělat z Ovcí ukolébavku a Slávka by zřejmě nenapadlo, napsat ukolébavku o Ovcích v tomto duchu. Řeklo by se tedy 50/50. Upřimně si ovšem myslím, že píseň je Slávkova. To nejpodstatnější je z jeho hlavy. Já jsem poctěn už tím, že jsem dal, byť to nebyl záměr, impuls k napsání písničky tak slovutnému autorovi, jakým Slávek bezesporu je. Jsem rád, že mohu píseň i já na svých vystoupeních přidat k dobru, protože se mi prostě líbí. Před jejím hraním vždy upozorním na to, jak vznikla. Jak jsem napsal, rád bych ji dneska zkusil a také se může stát, že jí ve svém podání "zabiju" a už jí dál hrát nebudu. Třeba ji prostě nebudu umět správně podat.
Nějak jsem se rozjel, tak to už stačí. Neberte to zas moc vážně. :P

P.S. Hru nepovažuji každopádně za ukončenou.
Mám to kousek, tak se přijdu podívat na Slávka do Balbínky k
příležitosti prvního sjezdu.

Čau Arnošt.
Arnošt Frauenberg
 
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 17:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák


Zpět na Písně vzniklé v Textové dílně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron