12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 766
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Máte jakýkoliv nápad na textovací aktivitu do Beskyd? (Neomezeno pouze na úkol.) Téma pro diskusi? Přání? Očekávání? Cokoliv? Sem s tím! Na minulé živé dílně a krátce po ní se diskutovalo o tom, co by se vše by se dalo dělat. Zajímavé nápady a názory jsem slyšel od Lady, Voydy, Janka i dalších. Pište to všechno sem, ať je v Beskydech z čeho vybírat.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Daniela »

Dekuji, Jardo, za tema.
Mne by zajimalo cokoli ohledne prekladu nebo psani na hotovou melodii - coz je mnohem vic, nez jen metrum. Jako ze intuice a cit pro jazyk je pekna vec, ale urcite tam jsou i jiste gramaticke a jine zakonitosti... a tak, no.
Taky by mohlo byt fajn, kdyz by se kazdy trochu zamyslel nad nejakou pisnickou co se mu libi, proc vlastne. Nebo naopak, cim to je, ze ho nejaka pisnicka vytaci.
A pak mne napadlo, ze by bylo pekne na spolecnych vystoupenich vic vyuzit toho, jak je na dilne kazdy pes jina ves, tzn. krome textovani ma kazdy jeste jine zajmy. Zpev a nejaky ten nastroj ma na podiu kde kdo, ja pevne verim, ze by se naslo i vic. Napriklad, nejsou Honzovy lichotiny vyzvou pro ambiciozni tanecniky?
Jo mimochodem, ta narychlo spichnuta dilenska vlajka mi prijde vzhledem k pestre spolecnosti prilis fadni. Kdo muze postradat cca 10x10cm nejakeho textilu, ke kteremu ma osobni vztah, vemte to do Karlovic. At se muzeme do leta trochu vybarvit ;-)
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Kuba Horák »

Já osobně bych si chtěl odvézt z víkendu nějakou hotovou práci. Buď píseň nebo kvalitní společný text pro nový song nebo třeba pocit, že máme nově a dobře zorganizovaný společný koncert pro léto.

Za sebe píšu, že už nechci žádná cvičení, která si vlastně dávám přes rok sám, ale pochopím, když nějaká budou kvůli novým účastníkům.

Slyšel jsem, že možná na dílnu pojede Petr Bende, tak by bylo zajímavé, kdyby tam chvíli mluvil o tom, jakou roli má dneska z jeho pohledu text v show-bussinessu nebo jak to prostě vidí on, jaké texty upřednostňuje apod.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Lada »

Jardo, vzpomínám si, že jsem ti nějaký nápad říkala, ale nemůžu si už vůbec vzpomenout, co to vlastně bylo -( Ale připojuju se ke Kubovi - taková ta klasická krátká cvičení by mi nechyběla, každý to má jinak, ale já mám pocit, že mi k ničemu nejsou, jen se nutím do něčeho, co za pár minut zase pustím z hlavy. U mě třeba na rozcvičení pomáhá spíš něco rozsáhlejšího (celý text), s čím se musím trápit delší dobu - to by asi znamenalo zadat něco předem, aby už všichni přijeli rozcvičení - ale to nenavrhuju, jen tak házím do placu. Taky bych byla ráda, kdyby se odjíždělo s nějakou hotovou prací/písní.
L.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 766
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Všem díky za příspěvky, i když doufám, že přibudou další. Přestože se momentálně jedná o aktuální Textovku, není od věci, aby vznikla zásoba témat, která jsou zajímavá a je chuť či potřeba se o nich bavit, nebo s nimi něco dělat.

Lado, vzpomínám, žes říkala něco v tom smyslu, že by bylo pěkné, kdyby si přivezl každý (nebo alespoň někteří) nějaký svůj rozdělaný text, se kterým nemůže pohnout, nebo ho chce s různých důvodů nějak sdílet s ostatními, a namísto společného úkolu se podle zájmu vytvořily spíš menší skupinky, které budou pracovat s tím textem, nebo se o něm bavit.

Jinak souhlasím s Tvým názorem a také jsem tímto chtěl kolem toho trochu vyprovokovat diskusi, že asi není třeba držet se stále modelu "rozdáme úkoly a každý něco napíše". Myslím, že se o tom dost mluvilo po různých hloučcích, ale společně se to nějak důkladně neprobralo. A taky mi přijde škoda času, řešit věci kolem toho, co se vlastně bude dělat až na místě, když se to dá rámcově domluvit už předem, i s výhodou, že se na to lze i trochu připravit. Ten společný čas je vzácný, tak proč jím mrhat.

Bylo by prima, kdyby se do této diskuse zapojili nováčci (zejména pokud se chystají přijet) a nestyděli se sem napsat nějaká svoje očekávání. Docela chápu to, co myslím minule podotýkal Janek. Když se někdo harcuje přes celou republiku, aby se něco dozvěděl nebo naučil, a pak z toho je jen chvilkový triviální úkol, může být zklamaný a dát příště raději přednost nějaké jiné aktivitě.

Za nosné téma bych považoval Slávkův návrh (viz jinde) zkusit na místě otextovat melodii pro Petra Bendeho. I když je to asi těžký úkol, je to maximálně z praxe a dá se o tom pak společně diskutovat. (Pokud by bylo více nováčků, mohlo by se o tom trochu pohovořit i předtím. Každý kdo s tím má zkušenost by mohl říct, jak na to jde a proč, co mu připadá nejtěžší apod.)

K tomu co píše Kuba: Za ta léta asi víte, že ke společným songům, narychlo spíchnutým, jsem spíš skeptický (pokud nevzniknou nějak spontánně - a často i tak), ale pokud bychom namísto textování dali dohromady nějaký návrh a základní rámec či filozofii letního programu, taky bych byl spokojen. Asi není radno toho míchat příliš mnoho dohromady, ale považuji za důležité, aby se na tohle nějaký čas, byť omezený, vyhradil.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Daniela »

Co se tyka zivych dilen, tez se priklanim spis k diskusim, rozborum atd. nez ke kratkym ukolum.

Je-li libo spolecnou pisen, mozna by bylo lepsi cestou k vysledku na zive dilne vytvorit nejaky ramec, a na tom pak pracovat az zas budeme doma, at uz kazdy zvlast nebo to resit diskusema tady na foru.

Pro spolecna vystoupeni me jeste napadlo, ze by mozna bylo fajn vyuzit toho davu na podiu vic nez jen na spolecne jednohlase peni choralu nebo rozhozeni slok mezi solisty - treba nejaky vicehlas nebo "davovy duet", netradicni rytmiku ntp. No ja vim, tezko se bude hledat cas na secviceni...
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Tady je téma, které má smysl. To byl, Jardo, dobrý a snad i včasný nápad otevřít tuhle stránku. Mě by se i líbilo něco si zadat dopředu (viz Lada). Snad se i stihne věci nachystat tak, aby by byl ten program předem alespoň rámcově dán. Rozhodně i já bych už zase rád odjížděl s dobrou společnou písní. (Koneckonců i minule jsme nějakou udělali, ale hned ji zase zapomněli - což mimochodem svědčí o tom, že jsme ji neměli dobře a že ji ani nemá smysl znovuoživovat.)

Jen poznámka na okraj - velmi mě zaujal termín "Honzovy lichotiny" - teda Danielo, poklona, pukrle a virtuální pusa obloukem hozená, stále mě příjemně překvapuješ, tak skvělý a vrstevnatý a vícevýznamový novotvar už jsem dlouho neslyšel. (A rozumím i tomu, aby si každý dovezl kousek látky z nějakého pro něj důležitého kusu - zrovna si jdu, ať na to nezapomenu, odložit jednu část z bohužel už onošeného a roztrhaného trika ze Sydney, abych mu eventuálně ještě prodloužil jeho životnost).

Rozcvičovací úkoly na úvod mi nevadí, za ztrátu času je nepovažuju, naopak mám pocit, že je to dobré na rozjezd, aby se člověk "do toho" dostal. A je celkem jedno, jestli se výsledek zrovna podaří nebo ne. Ale začne se masírovat tok myšlení nějakým směrem. Něco jako než fotbalista jde hrát zápas, bez rozcvičení tam nevleze. Ale je důležité, aby to nebylo "debilní" či "infantilní" či jinak prošláplé téma. Já mám pocit, že to smysl má. Ale nutné to samozřejmě není.

Co se týče letních aktivit - určitě na to téma budem v Beskydech už vědět víc. Z Náměště Juppovy žádný požadavek, a řekli jsme si letos ne, i kdyby byl. Z Náměště druhé zatím taky žádné zprávy. Lodenica na konci srpna padla, náhradní Stupava je v jednání, pokud bude, bude to pátek 22.7.

Petr Bende dle posledních zpráv asi přijede, i když ne na celý víkend, texty na jeho melodie zatím chce psát 8 lidí. Takže určitě věřím, že stihneme v Beskydech věci probrat.
Můžu ho i požádat, zda by např. místo nějaké představovací řeči nechtěl říci něco na téma: role textu v show-businessu, jak měl nápad Kuba. Jako jedno ze cvičení bych chtěl zkusit psát text na konkrétní melodii, to jsme zatím nikdy nedělali. Je to ale hodně těžké. Je možné i udělat diskusi na téma: psaní na melodii a zkušenosti jednotlivých účastníků dílny.

Takže můj návrh programu... mně se to rýsuje asi takto:
napřed věci organizační
1) léto a případná vystoupení dílny, diskuse na to téma, pokud ano, pak
2) alespoň rámcově program vystoupení, diskuse, zadání úkolů
3) další organizační věci: podzimní dílna, stanovení termínu, Besídka v Turnově
4) eventuální cvičení (1, 2, 3 nebo taky nic, uvidíme - ale pokud ano, vymysleme to rámcově dopředu, ne až tam, samozřejmě konkrétní zadání na místě )
5) téma: psaní na melodii, zkušenosti jednotlivých účastníků + Petr Bende, bude-li pro, diskuse
6) psaní textu + čtení, zhodnocení výsledku
7) psaní volného textu na téma + zadání schématu (rytmus, rým a počet slabik) + čtení, zhodnocení výsledku a výběr pro píseň
8)8) zhudebnění textu - podle možností více autorů
9) přehrání výsledků
10) večírek

K bodu 5 - můžu zkusit oslovit s dotazem, zda by mi k tomu neřekli pár podstatných slov, např. Pavla Vrbu, Edu Krečmara, staré pardály, co to dělají celý život (kruci, jenže to je na to docela málo času...)
A máme na to už i páteční večer, takže to můžeme nějak rozdělit. Vždycky se začínalo vlastně až v sobotu, v Kdanicích je vždy ta Besídka a přejezd a pak už jen večírek. V Beskydech jsme v pátek nedělali nic, jen večírkovali, tak pojďme už v pátek třeba večer v 19 začít a už něco psát nebo udělat alespoň ty věci organizační.
A ještě prosím v těch nápadech zkusme být nějak konkrétnější - nevím, Danielo, co si představit pod pojmem "davový duet"? :D
Slávek Janoušek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Ach jo, čím dál víc mě mrzí, že nemůžu přijet:(((
Ivo Cicvárek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Daniela »

Pojem lichotiny neni z me hlavy, ale krasny je, to jo - kdybych ho neznala, snad bych ho musela vymyslet ;-)
Po davovym duetem jsem myslela neco jako treba "kdyby tady byla takova panenka" - proste rozdeleni roli, kde kazdou zpiva nekolik lidi. Nemuseli by to byt jen chlapi-zenske, treba i neco jako sef-zamestnanec, kun-jezdec, clovek-pocitac, co ja vim - dva ruzne pohledy se daji najit leckde a prineslo by to trochu zmenu do projevu.
Zadat nejaky (treba i narocnejsi) ukol uz ted a o to vic casu pak venovat porovnavani a diskutovani reseni mi prijde jako dobry napad. A treba i aby mel dva stupne obtiznosti, at si muze aspon cast zkusit a zapracovat se tak do tematu opravdu kazdy, a zase at to pro zkusene matadory neni prilis lehke (placnu: napsat podle nejakych pozadavku jen refren, a nebo tri sloky a refren s drobnou zmenou v opakovani).
Pokud to najdu, mohla bych prinest sbirku obsahujici tusim 16 ceskych prekladu Havrana - myslim, ze by bylo zajimave uz jen porovnani ruznych transformaci klicoveho vyrazu "nevermore" z hlediska rytmu, zvuku, vyznamu atd.
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Aha, já to slyším poprvé - lichotiny. Písně v lichých rytmech, ale zároveň slovní základ evokuje slovo lichotit a přípona slova např. kokotiny, cipoviny atd., což tady má recesní nádech, a tudíž je z toho slovo emočně zabarvené. No to je moc dobrý. A kde jsi to, Danielo, slyšela, když jsi to nevymyslela?
A davovému duetu už také rozumím. No zkus to promýšlet ještě dál a k něčemu dojít.
I ten nápad se zadáním v dvojstupňové obtížnosti.. zkus to ještě dostrkat i k nějakému konkrétnímu zadání, prosím.
A líbí se mi i ten nápad s tím Havranem. Vzpomínám si, že jen asi 3, možná 4 překlady nám srovnával i profesor Truhlička na gymplu na začátku 70. let. Dodnes si to pamatuju, protože to je výrazně zajímavé. A ono jich je 16? To pohledej... To by se i k tématu docela hodilo.
Slávek Janoušek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Daniela »

Tak toho Havrana jsem nasla, je to knizka vydana Odeonem 1985 + taky beru Morgensterna v Cechach, kdyby se nekdo chtel inspirovat, tam je taky vzdycky nekolik paralelnich prekladu, a to jak od etablovanych literatu tak od prostych milovniku.
A tak me napada, ze by nebylo spatne, jestli nekdo mate jakoukoli literaturu k tematu, kdybyste byli tak laskavi a vzali to ssebou, ze aby se ti co to nemaji mohli kouknout, co vubec existuje a stalo by treba za to si zkusit nekde sehnat (pac jen dle recenze ntp. clovek nepozna, co ho oslovi).

Konkretni zadani domaciho ukolu, je-li libo:
(1) ad Havran od Poea,
- zamyslet se nad tim, co vsechno je dulezite pro preklad klicoveho vyrazu nevermore
- navrhnout 3 ceske varianty

(2) preklad "All My Loving" od Beatles, jen prvni sloku nebo cele, v techto urovnich:
- "jen" do rytmu a priblizne na delky, ale nemusi se rymovat
- i s rymy
Specialni ukol pro PB: donesene preklady nasledne okomentovat z hlediska toho, nakolik se to da zpivat, a vyhledu na uspech v showbyznysu ;-)
(do patricne nalady se muzete dostat napr. zde)

Kde jsem pochytila vyraz lichotiny fakt nevim, ale urcite nekde na dilne, dost mozna primo od Honzy.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Kuba Horák »

Souhlasím s tím, že by se v pátek večer mohly probrat organizační věci - Besídka v Turnově a termín podzimní TD, případná vystoupení TD o prázdninách a program soboty. Kuba
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ahojte, organizační věci proberem určitě už v pátek, ale jako program na páteční večer je toho zbytečně málo. Poprosil bych Tě, Danielo, jestli bys neudělala to srovnávací povídání na téma Havran, máš-li k tomu knížku (takovou seminárečku, jo?). I třeba na téma Morgenstern. A rozhodně jsem pro vzít zajímavé knížky, co máte doma - textové, básnické nebo i teoretické a můžem si navzájem přečíst úryvky a bavit se o tom. Kdyby měl někdo chuť udělat si povídání na pár minut k tématu či příbuzným záležitostem - dejte vědět, určitě to má smysl.
Petr Bende přijede až na odpoledne a večer v sobotu, tak bych úkoly spojené s tématem textování na muziku viděl až v sobotu ve 14 hodin. Do té doby výlet po okolí Karlovice-Léskové. Z oslovených textařů, kteří se dlouhodobě zabývají textováním na muziku, mi odpověděl na otázky Eda Krečmar a těším se, až vám to přečtu, je to vtipné a chytré. Tak třeba se mi těch odpovědí sejde ještě víc.

Nevím, s jakým vyzněním dopadla tehdy ta debata, jestli sebou děti brát či nebrat, nějak se to ale neuzavřelo striktním: Děti sebou už nikdy. Takže já tam jedu už zítra s Klárou a Violkou a do pátku budeme výletovat, o víkendu pak se budu snažit, aby nás děti nerušily. Mám za to, že bych nerad, aby třeba Šimíčci nepřijeli i s Emičkou jen proto, že je jim blbé tam jet s malou. Tak naznačuji svůj příklad pro ty, co ještě váhali např. z tohoto důvodu. Budu na mailu. Těším se na Vás.
Slávek Janoušek
Pepa Streichl
Příspěvky: 92
Registrován: 21. 4. 2008, 09:44

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Pepa Streichl »

Tak jak je to s těmi dětmi? Mám je vzít (synové 25 a 31, dcera 35 let) nebo ne? :-D
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÉ AKTIVITY na 14. živé textovce v Beskydech

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ale na houpačku, Pepo, je neber, to už jim vysvětli kdyžtak po cestě, že to je jen pro ty malé:))).
Slávek Janoušek
Odpovědět

Zpět na „14. živá textová dílna - Velké Karlovice“