12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Letní kurz zpěvu s Idou Kelarovou

Zajímavé události, které patří minulosti
Odpovědět
Pavla Sedláčková
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 7. 2008, 21:38

Letní kurz zpěvu s Idou Kelarovou

Příspěvek od Pavla Sedláčková »

Ahoj. Napadlo mne, že by vás to mohlo zajímat - seminář, o kterém se říká, že tam naučí zpívat úplně každého :). Je to dost dlouhé a tím pádem i drahé, ale dá se to částečně na místě odpracovat.

Pozvánka od Idy Kelarové:

Drazí přátelé, milovníci romské hudby a tance…

Ráda bych vás pozvala na náš mimořádný desetidenní mezinárodní workshop GYPSY CELEBRATION, který se bude konat ve dnech 18. až 28. srpna 2008, v nádherném prostředí moravského venkova, v pensionu Galerie v Jedlové.

Poprvé po několika letech budete mít toto léto opět možnost pracovat se mnou po deset dní. Věnuji tento workshop všem, kteří se chtějí ponořit do mé práce ještě intenzivněji. Budu s vámi pracovat, budu s vámi zpívat, budu s vámi oslavovat. Na některé dny a večery jsem pozvala naše hosty, aby se s vámi podělili o své písně a svou romskou kulturu.

Všichni vy, kdo máte rádi a zajímá vás romská hudba, písně, tanec, kultura nebo historie, máte šanci přidat s k nám všem, kdo cítí potřebu oslavovat život, oslavovat, že jsme právě zde a nyní, že jsme každý jiný, že můžeme být jeden pro druhého inspirací, že se jeden od druhé můžeme naučit něco nového, něco co nás nikdo jiný nenaučí. Po deset dní budeme mít šanci poznávat a prožívat nádherné věci, jež si poté odneseme do svých domovů, hluboko ve svém srdci.

Dni plné písní, hudby a tance, pod vedením Idy Kelarové a jejích hostů:

Desiderius (Dežo) Dužda a Marie (Maruška) Duždová vám představí současné romské písně. Maruška s námi v minulosti dlouhá léta účinkovala i vyučovala, a vy, kdo jste s ní pracovali, jistě uvítáte možnost pracovat s ní znovu.
Kaµi Čercheň – mužské hlasové trio z romského divadelního seskupení Romathan (Košice, SR) se s námi podělí o slovensko-ruské písně.
Čilágos - vokální skupina s námi stráví jeden den a večer a podělí se o tradiční romské písně.
Sendrei Band – tradiční slovenská romské skupina nám představí své písně.
Oto Bunda a Ivanka Oláhová – naučí vás některé tradiční romské tance.
A mnoho dalších……………

“Každý, kdo zpívá, tvoří. Píseň představuje prostředek, jak vyjádřit svoji pravdu, způsob, jak hledat hlas v hloubkách svého nejniternější já. A to platí zvláště pro Romy. Věřím, bychom se měli snažit lépe poznat význam jejich písní, byť jen abychom našli cestu vyjádření naší každodenní bolesti i radosti ve vlastní písni. Tóny a rytmus písně jsou jen stezkou, jež nás vede, abychom nezabloudili. Můžeme kráčet rychleji, nebo pomaleji, nebo si třeba i poležet chvíli v trávě... podle našeho naladění.”

Romové tohle vždycky věděli, a proto nechme jejich písně, aby nás to naučili.

Když zemřel můj otec, nedokázala jsem plakat, a proto jsem zpívala. Pronásledovalo mě, co jsem zaslechla jako dítě:
“Otevři své srdce, otevři svůj hlas, ničeho se neboj a zpívej!“
Ida Kelarová
Uživatelský avatar
Culka
Příspěvky: 44
Registrován: 20. 7. 2008, 21:25
Bydliště: Jsem z těch co jsou hlavou v oblacích, na Zemi vůbec nežijí...

Příspěvek od Culka »

To zní zajímavě...
Myslím, že tou dobou jsem na soustředění...se zpěvem. :)
Sbohem a díky za všechny ty ryby
Culka
Odpovědět

Zpět na „Neaktuální aktuality“