TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Zajímavé události, které patří minulosti
Odpovědět
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Kuba Horák »

Chtěl bych moc poděkovat Kosmovi, Mrcovi a dalším, co pomáhali tomu, aby se dílna uskutečnila. Na praktickou část se dostavilo cca 40 lidí, což značí poměrně velký nárůst. Zažil jsem jen třetinu, ale myslím si, že to bylo dobré.

Koncert měl o něco slabšího ducha než ten první, ale to tak bývá. Myslím si, že jsme se s tím poprali nejlíp, jak jsme v ten čas mohli a uměli a že to rozhodně nebylo špatné.

Na příští rok jsem při pozdním obědě s Kosmikem a Ladou navrhoval model se zkráceným časem s tím, že bychom od první do poslední písně zpívali všechnou houfně. Sestavit program cca 15 až 20 písní s různými vložkami. Myslím si, že by to šlo, i když se to zdá problematické. Ti, co by se písně nenaučili na dílně, by dostali texty napsané. Je to jen návrh, ale tak či tak by bylo dobré přijít s novým schématem.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Tož já nevím, jestli by to bylo tak snadné - myslím nápad udělat koncert kratší a jen se společnými písněmi.

Můj (velmi pesimistický) pohled na letošek:
- Bylo to nesoustředěné jak prase. Mě třeba docela dost rozhodilo (fakt nejsem úplný kliďas a v podobných případech mívám trému), že Zhasni kromě Kuby po svém bloku odjeli, takže jsem se až těsně před Rodinným blues domlouval, kdo bude dělat "sex" - a nakonec to dopadlo, tak jak dopadlo, tj. sbor začal hulákat sex ve zcela jiné písni:( Zdá se to jako maličkost, ale podle mě zcela vystihuje letošní přístup k textovce ve stylu "když to proběhlo úspěšně loni, tak letos zase". Jenže to není pravda, loni měli zúčastnění desku skutečně naposlouchanou a bylo se tedy o co opřít. A každý to bral mnohem vážněji (ve smyslu pozornosti) a proto to byla nakonec větší sranda.

- Chvílemi vůbec nebylo jasné, kde jsou někteří vystupující (i členové sboru) - jakoby někteří čekali, že bude každého tahat Kosmi osobně na jeviště. Tedy oni tam byli, ale nikoliv hned v zákulisí. Nervózní atmosféra z první části se pak nesla celým koncertem. Já to tak alespoň cítil.

- Poměr povedených a nepovedených momentů byl letos vychýlen na stranu nepovedených. Hudebně jsem z toho měl chvílemi velmi smíšený pocit - včetně sebe! Prostě to v improvizacích příliš nešlo a tam, kde bychom měli přece jen být secvičenější jsme nebyli. Opět musím zkritizovat i sebe: domníval jsem se, že si mnohé společné písně pamatuji lépe, tj. za špatnou přípravu si uděluji černý puntík.

- Pozitivum 1: samotný průběh textování. Úroveň výsledků vyšší než loni. A z toho pro mě plynoucí jasný bod odpoledne (který to trochu zachránil) = Slávkova improvizace ráno vzniklých textů přímo na koncertě.

- Pozitivum 2: výstava Aleše Ostrýta

- Ano, pár lidem se koncert líbil, ale narazil jsem v zákulisí i na hlas, že jsme to letos vůbec neměli dělat a když už, tak ne takhle. Že tohle už bylo pod úrovní jamu, že to byla spíš příprava na něj:(

- Nevím, jak to udělat příští rok. Textování by za to stálo (to šlo nahoru), ale chce to vymyslet jak nezopakovat letošní průměrný koncertní výkon.

- A abyste si nemysleli, že po vystoupení vždycky vykládám, jak to mohlo být lepší, tak z "dceřinných" koncertů-jamů textovky jsem měl pocit zcela jiný. S Arnoštem velmi příjemné (byť chyby z mé strany byly) - a s Pepou Strecihlem, Jirkou Svítkem a Ladou nakonec nejlepší koncert, který jsem s nimi zažil...
Ivo Cicvárek
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Kuba Horák »

Hm, asi to tak nějak bude. Míra soustředění byla bohužel nižší. Chybělo to velké očekávání...A taky moc nepomohlo, že nebylo narváno...Ale průser to podle mě nebyl. Srovnávat to se samostatnými koncerty mi přijde mimo mísu. Tam je to uplně o něčem jiném.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Lada »

Ahojte. Taky jsem z toho koncertu trochu rozpačitá. Měla jsem pocit, že je nás tam neustále nějak málo, nakonec nám ve sborech vypomáhali lidi, co nemají s textovkou vlastně nic společného, zatímco v hledišti seděl Peter, Lenka, Šárka... - asi měli tedy oni radši vystupovat místo těch, co to zabalili hned po svém "recitálu", ne? Takhle se nám to prostě rozpadlo na samostatná vystoupení, a to už není nic zvláštního, těch je na Zahradě spousta. Proto se mi líbí Kubův nápad, že by se to příště mělo skládat v podstatě jen ze "společných" písní (čímž myslím i písně nespolečné, ve kterých ale může být alespoň sbor z lidí z TD). Ale chtělo by to starší písně víc nacvičit a hlavně taky udělat nové -))) Třeba by se přípravě mohla věnovat celá jedna živá textová dílna (?) - to mimochodem taky navrhoval Kuba, tak aby se na to nezapomnělo, tak to sem vytahuji.

Fakt to chce změnu, protože jsem měla pocit, že vlastně nejlíp vyšlo právě to, co loni nebylo - např. Morčata, Slávkova improvizace na ranní texty diváků, Arnoštovo zhudebnění toho, co ráno sám napsal..... Anebo že by to bylo tím, že to prostě bylo nové? To je taky možné -)

No, třeba uvidíme, co na to nezaujatí diváci, kterých bylo letos o hodně míň, než loni (vím, že asi i kvůlil recitálu VR).... ono to taky na atmosféře nepřidalo....

Ale aby to nevyznělo jinak - nepovažuji ten koncert za žádný výbuch, to zase ne, třeba společné písně na konci se mi taky líbily, jen jsem se asi nemohla ubránit srovnání s tím prvním rokem a chtěla bych, aby to třeba příště bylo zase něco zvláštního.

Lada
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Honza Žamboch »

Já se snažil trochu naposlouchat a oživit společné písničky, Kuba mi je poslal přes úschovnu, bo své CD jsem daroval. Myslím si, že hlavně ty byly na koncertě důležité, to společné muzicírování, zpívání a blbnutí má sílu. A samozřejmě nové věci. Byl jsem po koncertě našem na Terase docela vyhladovělý, po koncertě Textovky už mi žaludek řval Mrtvej žít... Vím, moje chyba. Měl jsem se najíst. Já to vnímám tak, že se prostě nemůžou všechny improvizace podařit. První koncert byl, zdá se, neopakovatelný, haluzácký a vše bylo jaksi semknutější. Ale i na druhém bylo pár dobrých momentů. Morčata, Arnoštův úlek, když začal Mrtvej žít o tři tóny níže, 1+1 mě vždycky dostane... Prostě našly by se pozitivní věci. Ovšem příště bych to už nelámal přes koleno a raději nějak prošpekuloval tu Zahradní dílnu samotnou...
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Kuba Horák »

Uvidíme. Věřím, že máme potenciál na to vymyslet něco nového a že se příště budeme líp koncentrovat.

Ještě dodatek k mému poslednímu příspěvku - aby to nevyznělo blbě - Recitál Ivo Cicvárka s Jirkou Svítkem (a basákem z Mošen) a recitál Arnošta znovu s Ivošem byly pro mě možná nejlepší koncerty (spolu s Ag Flekem a Druhou trávou) celého festivalu. Pepu Streichla jsem bohužel nestihl.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Dodatek ke Kubovu dodatku:) Já to blbě formuloval, byla to spíš výtka k sobě samému - prostě kupodivu na Zahradě jsem zahrál improvizace celkem slušně - právě s výjimkou Texové dílny. A bylo to možná tím, že jsem si dal víc bacha, vzal jsem to víc vážně, víc poslouchal, víc se vcítil...
Ivo Cicvárek
Michal Vaněk
Příspěvky: 134
Registrován: 10. 2. 2004, 22:27
Bydliště: Nový Bor,B.Němcové 652

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Michal Vaněk »

Dovolím si vstoupit do diskuse...ne že bych měl potřebu se nějak obhajovat,ale jen na vysvětlenou.Ano, zbytek Zhasni to zabalil hned po hraní a to z těchto důvodů- 1) kluci Kropáčkovi měli nějaké povinnosti - nemohl jsem se na ně vysrat a říci - sorry,běžte na stopa.... 2) mám doma taky děti a fakt je to někdy velkej problém.Věřte,že mám vůči nim někdy hodně špatný svědomí...Každopádně děkuji všem,díky kterým to letos proběhlo.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Michale - ta moje poznámka mířila jiným směrem. K tomu, že o povedenosti a nepovedenosti dílny rozhoduje zdánlivě taková maličkost, jak moc budeme kompaktní, jak moc se podpoříme. každý každého, když to jde... Já samozřejmě chápu, že rodičovské povinnosti jsou priorita.
Ivo Cicvárek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Pro příští rok pozitivní návrhy:

- počítat minimálně 15 minut na přípravu pódia a zvučení, lépe rozvrhnout pódium prostorově, domluvit předem počet kytar, kdo si od koho půjčuje atd.

- zrušit bloky účinkujících, prolnout to. I eventuelní individuální písně ovšem mají smysl - ale měly by prokládat společné kousky. Prostě styl - teď má sólo Slávek (s jamem), vzápětí to zklidní sólovkou Lucka Redlová, pak nějaká úplná ptákovina atd... Prostě takové "kolečko". Nikdo nikam neodchází, všichni jsou na pódiu, což umožní vznik i zcela spontánních propojení... Dopředu si jen řekneme, že třeba do pár písní (konkrétních) si lézt nebudeme...
Ivo Cicvárek
Uživatelský avatar
jirka999
Příspěvky: 301
Registrován: 2. 7. 2007, 10:14
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od jirka999 »

Koncert v takovémto formátu (a nemyslím, že je to formát špatný) bude vždy hodně o improvizaci a to je prostě loterie, někdy to sedne a jindy ne. Právě díky této „živelnosti“ může být jedinečný a vzrušující. Mě třeba ten letošní koncert bavil, tak to snad nebylo tak špatné.
2 konstruktivní připomínky/pocity z řad lidu, kterých se mi dostalo:
1- Martinovi Rousovi se koncert líbil, ale prý do toho někdy moc řežeme, že není místy rozumět textům. Což se mi zdá (obzvláště v zámecké akustice) jako dobrá připomínka. Taky s tím mám někdy problém, když se příliš rozvášním :0). Nezávisle na tom mi říkal tamní zvukař, že ke konci už v tom měl maglajs, čemuž se nelze při tolika změnách na jevišti divit, ale může to souviset s Martinovou připomínkou :0).
2- Prý by koncertu prospěla dominantnější role informovaného moderátora koncertu. Že by jednotlivé bloky více spojil, představil aktéry, zasadil je pro diváka do souvislostí a tak ….

Pepův recitál se fakt povedl, emotivní zážitek.
Jiří Svítek
Michal Vaněk
Příspěvky: 134
Registrován: 10. 2. 2004, 22:27
Bydliště: Nový Bor,B.Němcové 652

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Michal Vaněk »

Ivo, však já vím,v pohodě...Pořád přemýšlím nad tím,proč se to letos ( jak říkáte ) až zas tolik nepovedlo.Těžko se mi k tomu něco píše,když jsem tam nebyl.
Třeba byla moc velká očekávání,třeba nejde vstoupit dvakrát do stejný řeky...třeba se jen dráha Merkura nedprotnula s dráhou Venuše v tom správném domě :lol:
hub in
Příspěvky: 256
Registrován: 5. 3. 2004, 11:11
Bydliště: Otrokovice

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od hub in »

Dovolím si pár postřehů z druhé strany, z pozice diváka, který viděl loňské i letošní vystoupení Textovky na Zahradě. To loňské (pro mne) byla bomba. Mělo vtip, šmrnc, jiskru a bylo plné překvapení. To letošní (pro mě) už mělo jen vtip, šmrnc a jiskru. Těch překvapujících momentů v něm bylo ve srovnání s loňskem jen poskromnu. Přesto jsem z vašeho vystoupení měl příjemný pocit a vůbec to nevidím tak pesimisticky jako Ivo. Naopak. Někdy i chyba, která publikum pobaví, může výkon umělce v jeho očích zlidštit a odlišit ho od těch nejrůznějších televizních „dokonalých playbackářů“. Byli jste přirození. Nic vyumělkovaného. A to mám rád.
hub in
Mrca
Příspěvky: 172
Registrován: 14. 5. 2004, 11:38
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Mrca »

Tak tedy také něco z pohledu diváka, nejprve mého, který může srovnávat s loňským vystoupením: je pravda, že loňské vystoupení bylo mnohem více uvolněnější, asi to bylo tím, že jste šli všichni do něčeho nového, s očekáváním, jak to vše dopadne. A ono to dopadlo víc než dobře a laťku jste si nasadili hodně vysoko. Taky byl koncert Textovky právem označen jako 2. nej událost Zahrady. Letos mně přišlo, že už nad uvolněností převažuje pocit zodpovědnosti a nervozity, jestli se nasazenou laťku podaří udržet. Někdo ji poddešel, někdo si škrtl, někdo ji přeskočil s přehledem, takže ve finále byl výsledek příjemný. Určitě bych zkusil pro příště, jak psal Kuba, více společných písní, ale zase bych za každou cenu necpal všechny účinkující na podium. Předem napsat, kdo v jaké písni bude vystupovat a Kosmikovi dát k ruce někoho jako "inspicienta", kdo bude na podium posílat účinkující apod. V jednom se to těžko zvládá. Kosmík by se pak mohl více věnovat moderování a vytvořit tak ten spojující článek, jak připomínal výše Jirka S. a Martin R. Ostatně je na to celý rok a dvě živé textovky, takže neházejme flintu do žita.
Z pohledu diváka (vlastně 2 diváků), kteří Koncert TD viděli poprvé: byli nadšení, asi jako všichni vloni. Nejvíce se jim líbili společné písně a pak ty, na které dostali text a mohli zpívat také, a zpívali jako o život, ačkoliv prý normálně nezpívají.
Takže už to prosím nesrovnávejme s loňským vystoupením, které bylo zkrátka lepší, ale především v tom, že bylo první.
Jinak Arnoštův recitál s Ivošem byl hodně povedený, nejvíc mne však dostal Pepa Streichl, při jehož vystoupení s Jamajz jsem na konci musel zamáčknout slzu (ostatně jako většina lidí v sále). Slyšel jsem nejdelší potlesk na Zahradě, zcela zasloužený. Díky.
Mrca
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Re: TEXTOVÁ DÍLNA NA ZAHRADĚ 4.7., SCÉNA ZÁMEK

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahoj všichni,

taky jsem po svém vystoupení hned odešel. S dílnou to ale vůbec nesouviselo. Upřímně řečeno, kdyby to byl jakýkoli jiný koncert, ani bych nepřišel. Mám dílnu tůze moc rád. Nic jiného by mne v sobotu z postele nedostalo. Věřte mi nebo ne, ale mé večerní povinnosti mi sebraly mnoho času i sil. Odvedl jsem na koncertě dílny maximum toho, čeho jsem byl fyzicky schopen - a děkuju, že jsem to mohl udělat. Pokud bude víc lidí mít stejný názor, jako Lada (tedy že příště mají vystupovat jen ti, kdo zůstanou po celou dobu koncertu), prostě to řekněte nahlas. Nedělá mi potíž uhnout - se vší láskou, kterou k dílně ćhovám.
Odpovědět

Zpět na „Neaktuální aktuality“