KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLNĚ

Zajímavé události, které patří minulosti
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Daniela »

Takze info od Slavka k vecerni akci: "ma to byt jen vyber toho nejlepsiho na 25min., nez se prestavi hl. scena."
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Kaple je odsvěcená:) Voyde, určitě přijeď. Je to pěkný komorní prostor, do kterého v pohodě sednou i veselé písničky (poprvé jsem v kapli slyšel třeba Tatru od Eypíků:)... Vzhledem k účasti Lucky Redlové bych se rád vzdal Zběha... Danielo, doufám, že Ti to nebude moc vadit - ale má to ´hlavně muzikantský důvod - zrovna na něm pracujeme s kapelou a to je nebezpečné pro hraní (přeci jen s kapelou to bude trochu jinak aranžované a v hlavě by se mi ta dvě pojetí tloukla).
Ivo Cicvárek
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Ano, voydo, přijeď! Hraje tam např. Jananas, který myslím nemá jedinou píseň, tematicky se hodící do kaple apod. Navíc si myslím, že když když se toho opravdu budeme obávat, tak se to dá převrátit a nějak vtipně využít.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Organizační dotazy:

Slávku, nebo někdo zkušený, tušíte, zda tam bude nějaká rozumná (bezpečná) možnost úschovy hudebních nástrojů?

Myslím, že tu nikde nepadlo, zda máme coby účinkující automaticky permanentku zdarma. Na některé scény je vstup zdarma, ale na tu hlavní ne.

Dramaturgie koncertu:

Vzhledem k personálním změnám bych byl pro zkoušku, byť jen v nějaké zkrácené „teoretické podobě“, kde si zopakujeme a domluvíme, co a jak se mění oproti Zahradě, zda a čí se to nahradí apod. Myslím, že toho není málo.

Co se týče „textové exhibice“, tak dle zkušenosti ze Zahrady je schůdný počet 6 slov za 10-12 minut. Za tu dobu jsme to nějak zvládli všichni tak, že jsme bylo schopni předstoupit před diváky společně. (Tj. během cca 3 písniček s nějakým krátkým povídáním.)

Dopolední textová dílna pro diváky:

Uvažuje se o stejných, nebo jiných úkolech? Pokud budou jiné, vymýšlí je někdo? Mám se zamyslet nad něčím novým?

- Vím, že Peter má v rukávu úkol, který se na zahradě nestihl. Tím by se dalo tentokrát začít jako rozcvičkou, myslím, že to byl v principu jednoduchý úkol právě takto myšlený. Je to tak, Peter?

- Stále mám v zásobě ten nepoužitý úkol ze Zahrady (Co já všechno uvedu). Pokud tam šlo jen o to, že není všem dobře známá melodie semaforské písně Co jsem měl dnes k obědu, tak tady je odkaz na podání přímo od skupiny MIDI LIDI, o jejíž verzi jde. Je to třetí song Co jsem měl dnes k obědu, konkrétně jeho pořadatelská sloka, která začíná v čase 2:20 písně.

Nesliboval bych, že to, co tam lidi vytvoří, dáme na fórum, neboť jak se ukázalo, to není reálné. Vzhledem ke zhudebňování, použití na hlavní scéně atd. skončily ty výtvory u 4 různých lidí, takže dokupy to už asi nedáme. Naopak bych vyzval ty lidi, ať dají na fórum oni (alespoň se tam kouknou). Pro nás to stejně přepisovali, takže ve své pracovní verzi to mají.

Taky mi přišlo, že se na konci dílny na Zahradě trochu pozapomnělo více zdůraznit, že bude fajn, když se zájemci přihlásí do fóra, ke můžou sledovat různé informace, a že se nemusí ostýchat přijet na živou Textovku. I tak to ale efekt mělo. Kamadeva mi říkal, že po Zahradě se na fórum přihlásilo několik nových lidí.
Uživatelský avatar
kosmonaut
Příspěvky: 402
Registrován: 16. 2. 2004, 21:29

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od kosmonaut »

Ahoj, návrh dramaturgie k diskuzi dám zítra sem. Budou tam aktualizace a vaše nové nápady. Mějte se hezky. Kosmi
Uživatelský avatar
kosmonaut
Příspěvky: 402
Registrován: 16. 2. 2004, 21:29

Dramaturgie hlavního koncertu 29.7.

Příspěvek od kosmonaut »

Zdravím, předkládám návrh nové dramaturgie k diskuzi. Oproti Zahradě jsem začlenil změny. Psali jste, že základ mám zachovat. Navíc ten je vyzkoušen (generálka+koncert na Zahradě). Pokud budete chtít něco zbrusu nového nebo máte pocit, že něco nefungovalo, tak napište. Čas je kratší (105 min) tak se na něco i nedostalo. Moje vysvětlující poznámky k dramaturgii jsou pod textem dole.

----------------------------------------------------------------

I. VERZE - DRAMATURGIE 28.7. 2010 - FOLKOVÉ PRÁZDNINY (cca 85-90 min)

1. „ÚVODNÍ SLOVO“– JANOUŠEK /o Textovce/ + HORÁK A KOSMO /o koncertě/ - 1:00
2. NOVÁČEK DÍLNY – MONTY – Tlustý pán - 2:00
3. HUDEBNÍ SPOLUPRÁCE – MONTY + ŽAMBOCH – Volná píseň – 3:00 (nová improvizace, cover Stánků se podařil, čím nás opět překvapí)
4. SPOLEČNÁ PÍSEŇ – SBOR + CIVÁREK + ŽAMBOCH – Manželské blues – 3:00
5. DĚTSKÝ BLOK – DUET - SBOR + CICVÁREK+ŠIMÍČKOVÁ – Mikuláši – 3:00
6. DĚTSKÝ BLOK – SBOR + LOS PLEŠOS /HORÁK+KOSMO/ - Psí kusy – 2:00
7. DĚTSKÝ BLOK – SBOR + ŽAMBOCH – Nechoďte opilí do ZOO – 4:00
8. POEZIE – SÍBRT – 3:00 (poetická chvilka mezi písněmi)
9. PEPA STREICHL+JAMAJZ (SVÍTEK+CICVÁREK) – Volná píseň – 4:00
10. PEPA STREICHL+JAMAJZ (SVÍTEK+CICVÁREK) – Volná píseň – 4:00
11. PEPOVI PÍSNIČKA – SBOR – Hvězdy na nebi – 4:00
12. TEXTOVÁ EXHIBICE – VÝBĚR 6 SLOV OD DIVÁKŮ - HORÁK + SÍBRT + DANIELA WEBER – 3:00
13. PŘEČTENÍ TEXTŮ Z ŽIVÉ DÍLNY – JANOUŠEK – 10:00
14. TEXTOVÁ EXHIBICE – PŘEDVEDENÍ ZHUDEBNĚNÉHO TEXTU Z ŽIVÉ DÍLNY – JANOUŠEK + CICVÁREK + MONTY – 5:00 (před koncertem zhudebněný text od nejrychlejších skladatelů z řad Textovky)
15. TEXTOVÁ EXHIBICE – PŘEČTENÍ TEXTU Z 6 SLOV OD DIVÁKŮ - HORÁK + SÍBRT + DANIELA WEBER – 3:00
12. DÍLNAŘSKÁ SPOLUPRÁCE - ŽENSKÝ ELEMENT - LUCKA REDLOVÁ - Vrba - 3:00 (spolupráce na dílně)
16. NOVÁČEK DÍLNY – VOJDA – Volná píseň – 3:00 (nějakou údernou)
20. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + VOJDA – Prodejna pojízdná – 3:00
18. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR – 1+1 – 3:00
19. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + DUET (MINAŘÍKOVÁ + JANOUŠEK) - Když svlékneš nahotu – 3:00
22. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR – Když se lidi napijou - 2:00
21. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + LADA ŠIMÍČKOVÁ - DÍLNAŘSKÁ SPOLUPRÁCE - Mezičas - 3:00 (hudba Slávek a text Lada)
23. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR - DÍLNAŘSKÁ SPOLUPRÁCE - DUET (REDLOVÁ+ HORÁK) – Otevřte se mraky – 3:00 (textař a skladatelka by se setkali ve společném duetu a sbor doplní)
24. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + ZÍTKA + SÍBRT + KOSMO (rap) – Mrtvej žít - 5:00
25. HUDEBNÍ HAPPENING (přídavek) – SBOR – Áleluja – 4:00 (speciální závěrečná píseň pro prostor kaple)

----------------------------------------------------------------

POZN. Byl bych moc rád kdyby Pepa dal přinejmenším dvě písně s Jamajz, když bude vážít tak dlouhou cestu a opravdu nám na Zahradě moc chyběl (hlavně jeho závěrečné "dobrou noc... ahoj"). *** Žamboši mají hned po vystoupení Textovky na stejném místě samostatný koncert, tak jsem vyřadil trhák na závěr "slyšíš ten tón", který měl na Zahradě naprosto neopakovatelnou atmosféru. Krásnou atmosféru měla i píseň "Otevřte se mraky". Jako finále to bude určitě stát za to a bude to mít i stejný "katarzní účinek" jako Žambochovka na Zahradě.*** Příjezdem Lucky Redlové, Lucky Minaříkové a Lady, se vytvořil prostor pro tři pěkné duety (Otevřte se mraky s Kubou, Když svlékneš nahotu se Slávkem, Mikuláš s Ivošem). Co zúčastnění, jak to vidí? *** Ivo se vyjádřil, že i když se píseň Zběh na Zahradě podařila, nezazní, protože ji chce hrát na jiném koncertě rovněž na Folkových prázdninách. *** Arnoštův finální zpěv v písní "Mrtvej žít" určitě skvěle podá Láďa Zítka. Nábídnul se sám a jeho hlas do písně bude více než vhodný. Já s Jardou doplníme (Jarda svou sloku a já tam vrznu hiphop jak na "zahradním" koncertu).***nejsem si jistý jak vás bavil "hit" Los Plešos - Psí kusy? Chcete si společně s diváky opět zaštěkat:)?*** Volbu první Vojdovi písně nechám samozřejmě na něm, ale i když píseň "Já jsem utek´ dneska ráno od cirkusu " na Zahradě ohromě fungovala, nechal bych ji až večer do šapitó a zvolil jinou.***Jak jsem psal, tak po Textovce hned hrají Žamboši, nechal jsem tam v časovém odhadu dramaturgie 15 minut volných. Radši skončit dřív než posouvat délku trvání celé scény. V tom byla Zahrada zlatá, protože jsme ukončovali scénu. Ale i tak se zadařilo a program trval přesně vymezených 150 minut i s improvizací tykající se textů z živé dílny.


II. VERZE - DRAMATURGIE 28.7. 2010 - FOLKOVÉ PRÁZDNINY (cca 85-90 min)

1. „ÚVODNÍ SLOVO“– JANOUŠEK /o Textovce/ + HORÁK A KOSMO /o koncertě/ - 1:00
2. NOVÁČEK DÍLNY – MONTY – Tlustý pán - 2:00
3. HUDEBNÍ SPOLUPRÁCE – MONTY + ŽAMBOCH – Volná píseň – 3:00 (nová improvizace, cover Stánků se podařil, čím nás opět překvapí)
4. SPOLEČNÁ PÍSEŇ – SBOR + CIVÁREK + ŽAMBOCH – Manželské blues – 3:00
5. DĚTSKÝ BLOK – DUET - SBOR + CICVÁREK+ŠIMÍČKOVÁ – Mikuláši – 3:00
6. DĚTSKÝ BLOK – SBOR + LOS PLEŠOS /HORÁK+KOSMO/ - Psí kusy – 2:00
7. DĚTSKÝ BLOK – SBOR + ŽAMBOCH – Nechoďte opilí do ZOO – 4:00
8. POEZIE – SÍBRT – 3:00 (poetická chvilka mezi písněmi)
9. VANĚK + HORÁK - Volná píseň - 3:00
10. PEPOVI PÍSNIČKA – SBOR – Hvězdy na nebi – 4:00
11. PEPOVI BLUES – L. ZÍTKA – Volná píseň – 4:00 (Něco řízlého blues a s harmonikou.)
12. TEXTOVÁ EXHIBICE – VÝBĚR 6 SLOV OD DIVÁKŮ - HORÁK + SÍBRT + DANIELA WEBER – 3:00
13. PŘEČTENÍ TEXTŮ Z ŽIVÉ DÍLNY – JANOUŠEK – 10:00
14. TEXTOVÁ EXHIBICE – PŘEDVEDENÍ ZHUDEBNĚNÉHO TEXTU Z ŽIVÉ DÍLNY – JANOUŠEK + CICVÁREK + MONTY – 5:00 (před koncertem zhudebněný text od nejrychlejších skladatelů z řad Textovky)
15. TEXTOVÁ EXHIBICE – PŘEČTENÍ TEXTU Z 6 SLOV OD DIVÁKŮ - HORÁK + SÍBRT + DANIELA WEBER – 3:00
12. DÍLNAŘSKÁ SPOLUPRÁCE - ŽENSKÝ ELEMENT - LUCKA REDLOVÁ - Vrba - 3:00 (spolupráce na dílně)
16. NOVÁČEK DÍLNY – VOJDA – Náš plot je živý – 3:00
20. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + VOJDA – Prodejna pojízdná – 3:00
18. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR – 1+1 – 3:00
19. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + DUET (MINAŘÍKOVÁ + JANOUŠEK) - Když svlékneš nahotu – 3:00
22. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR – Když se lidi napijou - 2:00
21. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + LADA ŠIMÍČKOVÁ - DÍLNAŘSKÁ SPOLUPRÁCE - Mezičas - 3:00 (hudba Slávek a text Lada)
23. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR - DÍLNAŘSKÁ SPOLUPRÁCE - DUET (REDLOVÁ+ HORÁK) – Otevřte se mraky – 3:00 (textař a skladatelka by se setkali ve společném duetu a sbor doplní)
24. HUDEBNÍ HAPPENING – SBOR + ZÍTKA + SÍBRT + KOSMO (rap) – Mrtvej žít - 5:00
25. HUDEBNÍ HAPPENING (přídavek) – SBOR – Áleluja – 4:00 (speciální závěrečná píseň pro prostor kaple)
Naposledy upravil(a) kosmonaut dne 26. 7. 2010, 21:56, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Daniela »

Program i s vysvětlivkama, to je úžasné. Přijde mi, že to má logiku i spád, a že to bude zase jinak dobré než na Zahradě. Nic naplat, Kosmonaut = záruka kvality :-)
Jen mě na první pohled zaujal bod 1, na Zahradě jste se fakt vešli do minuty? (Já vím, je 15min. rezervy...)
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Cácorka »

Ahojky. Souhlasím s Danielou - Kosmonaut je člověk na svém místě. Vypadá to dobře i uskutečnitelně : )
Držím palce, ať se koncert povede. Các.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Ahoj, souhlasím, že to má logiku. Jediné, co mi tam hodně vadí, a kde bych se moc přimlouval za změnu, je Mrtvej žít na předposledním místě. Ten program krásně graduje do určitého „vážna“ a do takové jednotné atmosféry, kterou myslím ta kaple ještě umocní, a tahle volovinka to naprosto bourá. K vrcholům naopak patří 1+1, o tom myslím není sporu, takže navrhuju tyhle dvě písně mezi sebou prohodit (18. Mrtvej žít a 24. 1+1). Popř. Mrtvýho žita úplně vypustit.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Daniela »

Kosmo, ještě doplňuji - já štěkám ráda s diváky i bez :-) (Kynclovi bych předem dala vyjímku, pokud tam bude)
A souhlasím s Jardou - i když myšlenka života po smrti v těch místech taky už jistě nejednou zaněla, 1+1 se na konec k haleluja asi přece jen hodí líp.
Kamo, bude galerie? Mám první fotku...

Pražácííí, zkouším to ještě jednou - nejedete někdo ve středu večer od půl sedmé výše?
Uživatelský avatar
kosmonaut
Příspěvky: 402
Registrován: 16. 2. 2004, 21:29

Proč zahrát píseň Mrtvej žít

Příspěvek od kosmonaut »

Zdravím, děkuji moc za reakce. Hodně jsem o této dramaturgii přemýšlel. Teď i Jardově návrhu. Čekal jsem zda se ještě někdo přidá. Zvolil jsem dramturgi ve stylu "skoku delfína na moři", který tak rád používá Nohavica (v rozhovorech to občas prozradil). V podstatě je to o kontrastech celé stavby koncertu. Vážné písně vyzní v kontrastech s těmi veselými atd., ale musí se to vystavět citlivě. Takže bych se nebál "sousedství" myšlenkově plných komorních písní s těmi společnými, které nejsou příliš vážné. Mrtvej žít v závěru na diváka působí jako odlehčení, ale hlavně má sílu ukázat, že to celé nebyl koncert sólistů, ale ucelené skupiny. To se nám v provedení této písně daří. V podstatě není důležité, že text není tolik vážný a vlastně dost lehkovážný:). Celkově je píseň plná energie a vše se uzavírá finálním gradováním müziky. To by tam nesmírně chybělo a koncert by vyšuměl do prázdna. Je to ten pravý hapening, který vynikne právě po těch mírně melancholických písních, ale co je důležité, správně tím zapůsobí i ty písně předešlé vážné. Platí to i v opačném pořadí. Proto tam jsou vlastně písně jako (Když se lidi napijou, Mrtvej žít, Prodejna pojízdná, Nechoďte opilí do ZOO atd.) a teď mírně opomíjím to, že právě ony jsou tím jádrem společných písní vzniklých na textovce. Při absenci těchto songů bude koncert sice myšlenkově na jedné vlně, ale bude nudit a sníží se tím potenciál těch silných emotivních písní (Otevřte se mraky, Mezičas atd.). O atmosféru závěru koncertu bych se nebál, protože ještě zagunguje závěrečný přídavek - píseň Áleluja, pro prostor kaple (sice odsvěcené) více než vhodný (díky Danielo za nápad využít této okolnosti), navíc vše podpořeno radikální změnou nálady po předchozí písni, rozdělené "děkovačkou".

Pokaždé si při vymýšlení dramturgie představuji celý koncert jako film či divadelní představení, s celou náladou jednotlivých písní, jak na sebe navazují, co jejich konfronatace vyvolá a také samozřejmě včetně všech příchodů a odchodů naší "velké" skupinky textařů. To, že Textovka je plná tak rozdílných autorů a stylů, přitom schopných spolu komunikovat, dává opravdu obrovský prostor pro fungující kontrasty. Bylo by škoda toho nevyužít. Samozřejmě finální rozhodnutí nechám na domluvě všech zainteresovaných.
Naposledy upravil(a) kosmonaut dne 25. 7. 2010, 21:34, celkem upraveno 2 x.
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Zdravím všechny. Teprve jsem se zas vrátil z cest, takže jen reakce na několik podnětů, co tu byly:
1) Domnívám se, že patrně všechny nebo aspoň většinu příspěvků ze Zahrady (i od diváků) mám já. Nicméně od té doby jsem neměl absolutně čas s tím něco dělat. Vezmu to sebou do Náměšti, a kdyby se toho někdo ujal, že by to přepsal do nějaké extra kolonky, bylo by to fajn. Já to chtěl udělat už i loni a dodnes jsem to nezpracoval. :)
2) Co se týče programu - jsem celkem pro, jak to udělal Kosma - úpravy jsou možné i třeba na místě samém. Viděl bych to ale ve středu večer v Náměšti se na chvíli sejít a udělat spíš takovou technickou zkoušku - projít bod po bodu a jen si připomenout eventuální chyby z minula či místa, na které je třeba dát pozor, aby k chybě nedošlo.
3) To se týká i zadání úkolů při workshopu: Jardo, rozhodně nedávejme žádný úkol z těch, co už byly. Ale chce to zase zadat třeba něco obdobného, v tom duchu. Určitě neopakujme něco po někom (znovu jsem proti tomu, co už dělal někdo na nějakou konkrétní píseň). Však si zase vymyslíme nějakou lidovku či skorolidovku s tím, že se ponechají jen první slova nebo jen model.
Prosba ze strany pořadatelů: Celý festival je v duchu OSLAVY, OBŘADY A RITUÁLY, tématicky se k tomu řadí kolokvia, dílny i představení jednotlivých večerů, takže bychom to nějak měli naplnit i my. Jsme schopni na něco přijít? Aspoň jsem to slíbil. :) Viděl bych to zadat nějakou lidovku, ke které udělat text a pokud možno takovou, kde se nějaké oslavy, obřady či rituály řeší.
Ten další úkol, co jsi, Jardo, dal na Zahradě, se ukázal jako velice podnětný a vydařil se. Nechceš udělat něco v podobném duchu? Možná trochu jednodušší (tj. kratší), aby se dostalo i na Petera? A znovu - pokusit se to nějak navěšet na žádaný obsah: oslavy, obřady, rituály.
4) A zatím poslední věc: Kosmo, udělej prosím Tě ještě i nástin toho, co by se dělalo na Oranžové scéně večer, tzn. výběr z odpoledne na 25 min. Měly by tam asi být ty společné písně, ale zejména pamatovat na věci, které ten den vznikly.
Vzpomenu-li si ještě na nějaké další věci, večer se ozvu. Mějte se.
Slávek Janoušek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Daniela »

Premyslim nad tim tematem "obrad". Pro me je obrad, kdyz se neco dela opakovane vicemene stejne, a ma to krome uzitne jeste i nejakou dalsi - symbolickou - hodnotu. Obrady vytvari kontinuitu a jistotu, ze vsechno je, jak ma byt. U lidi provazi obrady zejmena dulezite mezniky v zivote - narozeni, ruzne okamziky dospivani, svatbu, smrt.

A ted k pisnim - spolecne zpivani je vlastne taky obrad, clovek vi, co prijde, kdyz muze a chce tak se pripoji a tim demonstruje sounalezitost. V zivote pisnicek jsou take mezniky - napsani, zhudebneni, prvni provedeni pro blizke, poprve pro sirokou verejnost, vydani... a asi kazdy k tomu ma nejake kdyz ne ritualy, tak treba zvyklosti nebo aspon predstavy. Nekdy jsou i verejne, vyhlaseni hitparady nebo Andelu napriklad. Nebo krest cedecka. A je i spousta mensich ritualku, uz jen to, ze kdyz se mi libi jak nekdo zpiva, tak zatleskam, popripade vytahnu zapalovac... Takze vlastne krome smrti, kdy pisnicky vetsinou po case tak nejak vysumi aniz by si toho nekdo vsiml, je to dost podobne jako u lidi. Navic pisnicka, byla-li nejakym zpusobem zaznamenana, taky muze (s mensi ci vetsi pompou) vstat z mrtvych, kdyz ji nekdo vystracha a znovu uvede - viz Hutka a Susilova sbirka.

Pri te prilezitosti me napadly dve lidove pisnicky tykajici se obradu, z toho nejmene jedna vseobecne znama, ktere se hodi jako rozjezdovy ukol - maji jednoduchy rytmus a obsahuji vycet, ktery je mozno dale rozsirovat.
A samozrejme muzeme, jestli to ovsem zvladneme, nejake ritualy zapojit i do textu na slova od divaku. Kdybychom si to rozhodili - napr. na ta sama slova psat o narozeni, svatbe a smrti - mohlo by to byt docela zajimave... U zhudebneni to asi bude horsi :-)))

Jeste k ritualum a obradum, ktere na dilne probihaji aniz bychom se o to nejak zvlast snazili: zrozeni textu a pisni bude dopoledne, koncert sam o sobe je ritualem s urcitymi pravidly, v mnoha pisnickach se jedna o chvile s urcitymi ritualy spojene (zrozeni, Mikulas, Vanoce, smrt... ba i ten prijezd pojizdne prodejny byl jiste na vesnici doprovazen urcitym zabehnutym, az zritualizovanym chovanim zucastnenych, atd). Navic TD, stejne jako kazdy kolektiv, si postupem casu vytvorila ruzne vlastni ritualy, coz jde poznat uz z toho, ze novacci co je neznaji tak tapou a narazeji.

Suma sumarum, podle me tema naplnujeme velmi dobre, jen to jeste zprostredkovat divakum a organizatorum :-)

Tak me napada, sice jen jako legrace, ale vlastne proc ne - v uvodu o tom rict par vet, a pak pokazde kdyz dojde na neco tematickeho, tak zamavat praporkem nebo pozvednout prislusny transparent :-)))
Uživatelský avatar
kosmonaut
Příspěvky: 402
Registrován: 16. 2. 2004, 21:29

Otázky + dramaturgie večerního koncertu Textovky v šapitó

Příspěvek od kosmonaut »

Ahoj, už se to začíná rýsovat. Jinak moc hezké úvahy Danielo. Pokusím se to nějak v tom mém případném moderování zohlednit (či snad někdo jiný - Kuba+Slávek) a určitě u těch jmenovaných písní (Mikuláš, Hvězdy na nebi a snad i Mrtvej žít = zmrtvých stání:))... se zmínění tvých úvah a vztahu k obřadům použít opravdu dá).

Ještě zpátky k organizaci. Podle mého je nuté zodpovědfět tyto následující otázky:

1. OTÁZKA PRO SLÁVKA: Pokud jsem účastník koncertu Textovky, mám automaticky lístek na další scény a koncerty Folkových prázdnin?

2. OTÁZKA PRO VŠECHNY: Kdo je schopný přijet již ve středu na generálku? OTÁZKA PRO MĚ: Pro mě je to se středeční generálkou složité, ale pokud potom zvládnu odjet, tak proveditelné (odjet ve středu bohužel musím, protože ráno ve čtvrtek musím pomoct přivést vlakem Emičku). Taky si nejsem jist zda se budu moct zúčastnit večerního koncertu v šapitó (čtvrtek), protože musím odvézt Emičku do Brna a přespání ze čvrtka na pátek je trochu nereálné, protože jedu v pátek večer pryč z Brna na Slovensko. Řešíme. Nějak to vymyslíme. Co ostatní?

3. OTÁZKA PRO PEPU: Jak to je s tvým příjezdem? Dostaneš se nějak z Ostravy do Náměště? Můžem s tebou počítat?

4. OTÁZKA PRO LUCKU MINAŘÍKOVOU: Přijedete na koncert Textovky?

5. OTÁZKA PRO LUCKU REDLOVOU A KUBU HORÁKA: Jste schopni zazpívat píseň "Otevřte se mraky" jako duet? Moc by to pomohlo atmosféře konce koncertu Textovky?

6. OTÁZKA PRO JARDU: Jsi schopný vymyslet nějaký textový úkol na dopolední živou dílnu, který koresponduje s celým tématem Folkových prázdnin - OSLAVY, OBŘADY A RITUÁLY.

Pokud se na tyto otázky odpoví, myslím že vše bude v zásadě jasné. Předem díky.


NÁVRH DRAMATURGIE - ORANŽOVÁ SCÉNA - ŠAPITÓ - 29.7.2010 - 20:50 - 21:15

Všichni dílnaři celou dobu na scéně. Minimální ozvučení (1x kytara Slávek, 1 x kytara Žamboch, 1 x klavír Cicvárek, 1 x mikr. harmonika Vojda, 1x solový mikrofon, 2 x mikr. pro sborový zpěv). Musí to působit zajímavě a nově i pro diváky, kteří byly na odpolední koncertě, přitom by to celé mělo obsahovat nejsilnější prvky z toho "kapličkového" koncertu. Trvá to cca 22 min. Hlavně se musí svižně přečíst ty texty, aby se dostalo i na jiné věci a celou dobu se jen nečetlo.

ÚVODNÍ SLOVO - JANOUŠEK /o Textovce/ - 1:00
1. SBOR + JANOUŠEK - 1 + 1 - 3:00 (Navození atmosféry a společné předvedení spolupráce dílny, dobrého textu vzniklého na dílně - divák si udělá nejlépe představu o Textovce.)
2. PŘEČTENÍ VÝBĚRU NEJLEPŠÍCH TEXTŮ Z DOPOLEDNÍ ŽIVÉ DÍLNY - HORÁK A OSTATNÍ - 3 min
3. ZHUDEBNĚNÁ PÍSEŇ Z DOPOLEDNÍ DÍLNY- CICVÁREK - 2 min
4. ZHUDEBNĚNÁ PÍSEŇ Z DOPOLEDNÍ DÍLNY- JANOUŠEK (?) - 2 min
5. SPOLEČNÁ PÍSEŇ - Mrtvej žít - 4 min (Potom všem mluvení a hraní neozkoušených nových písní je potřeba strhnou pozornost a rozjet zábavu.)
6. EMOTIVNÍ PÍSEŇ - ŽAMBOCH + SBOR - Joe z Ikárie - 4 min (Skvěle to fungovalo na Zahradě, společně si zazpíváme jak slyšíme ten tón:), je to úžasná píseň a navíc odpoledne nezazní.)
7. ZÁVĚR VHODNÝ DO ŠAPITÓ - VOJDA + SBOR – Já jsem utek´ dneska ráno od cirkusu – 3 min (Bylo by ale skvělé, kdyby píseň zazněla jen večer v šapitó a Vojda by odpoledne zvolil jinou svou píseň***mohl by Vojda vytisknou tento text cca 30x na A4 pro dílnaře a i pro některé diváky?***

Co vy na to? Mějte se.
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: KONCERT TEXTOVKY - FOLKOVÉ PRÁZDNINY 29.7.2010 - AKTUÁLN

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ad téma: Obřady, oslavy, rituály. Danielo, skvěle pojato. Přesně to bys měla říci vlastními slovy před zadáním úkolu při workshopu a možná v nějaké zkrácené verzi i při koncertu a na Oranžové scéně. Já bych jen dvěma větami představil textovku a pak Ty. A Kosmo by při uvádění měl z toho taky vycházet (píše, že tak bude činit, to bude v pohodě), jen ty transparenty či praporky bych vynechal, ale chápu, to byl fór. :)
Jen jsi nenapsala, které lidovky Tě napadly, nahoď prosím. Bylo by logické, kdyby jsi řekla ten úvod a pak hned zadala úkol.
Následoval by Jarda, pokud něco na dané téma vymyslí. A pak Peter, musíme tentokrát opravdu uhlídat čas, aby se na ten 3. úkol dostalo.
Kosmi, ten návrh na Oranžovou scénu si myslím je dobře, možná jestli neprohodit bod 5 a 7. Pokud by to dopadlo takhle a byl eventuálně přídavek, navrhuju Aleluja.
Ve středu bych viděl určitě alespoň technickou zkoušku. Otázka je v kolik - já kupříkladu dojedu až večer a např. Ivo hraje s Mošnami na Oranžové scéně. Kdy to, Ivo, je?
Co se týče těch vstupenek: na čtvrtek je to automatické, dál jsme to neřešili, ale zítra ještě budu volat kvůli jiným věcem, zeptám se. I na to, kde se hlásit na štábu atd.
Co ten Pepa? Pepo, dojedeš? Pokud se ještě nějak mění ten seznam, uveď to prosím, Kosmo, abych sebou nakonec měl aktualizovaný.
Slávek Janoušek
Odpovědět

Zpět na „Neaktuální aktuality“