12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Rok 2011 a plány na rok 2012

Zajímavé události, které patří minulosti
Odpovědět
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Rok 2011 a plány na rok 2012

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Jen jsem chtěl říci k tomu roku minulému, že se to v rámci TD docela dařilo, obě živé dílny byly výborné, ta jarní trochu pracovnější, chytili jsme jedno z posledních povídání Pavla Vrby na téma textování a hlavně mnozí pronikli do nejtěžší disciplíny - textování na muziku. Ta druhá podzimní zas byla ozdobena skvělou Besídkou v Turnově.
Trochu nečekaný rozkol vznikl na jaře u textů pro Petra Bende ohledně toho, jak takovou věc dělat či nedělat. Myslím, že to nakonec bylo provedeno dobře, i přes potíže a komplikace kvůli komunikaci zejména zkraje léta, kdy někteří autoři odpadli, neboť nebylo jasné, jak a zda vůbec projekt pokračuje. Vzniklé texty považuju za velmi zdařilé (na rozdíl od recenze kritika Vedrala, ale na druhé straně např. Špulák ve své recenzi textovou část desky pochválil - prostě co člověk, to jiný názor). Myslím, že kvalitu prokazuje i fakt, že z mnoha textů (na jednu píseň dokonce 13) i od mnoha lidí mimo dílnu byly nakonec vybrány právě a pouze texty členů TD. Z této věci mám opravdu radost a myslím, že jsme trochu postrčili káru i Petrovi, teď jde jen o to, jestli jeho fanoušci (nikoli kritici) budou mít pocit, že to bylo tím správným směrem. To ukáže čas, a pokud to bude fungovat, určitě se Petr ozve znovu.
Vyvolalo to dokonce i zájem ze strany dalších muzikantů, kteří dělají svou muziku pružněji než texty. Už na podzim mě oslovil Ivo Viktorin, pak volal, jak věc postupuje... jenže ono se to nějak vytratilo a nikdo na tom nezačal dělat. Takže: kdo má zájem, nechť se ozve a zašlu mu 3 nahrávky k otextování (udělám extra rubriku). Dále se pak ozval se stejným záměrem i kytarista Daniel Hlaďo (ze skupiny Petra Bende), ale zatím nahrávky neposlal. Myslím, že by se v tomto roce na podobných projektech dalo pokračovat.

Dařily se i představení TD v rámci festivalů - na Stupavě jsme si ověřili, že i v malém týmu jde udělat skvělé představení. Výborné a povedené bylo i to v Jaslovských Bohunicích a v Náměšti nad Oslavou, tam zejména to večerní. Zvedla se celá vlna zájmu o tento typ představení. Znovu a ve větší sestavě nás chtějí letos na Stupavu a v Náměšti nad Oslavou (ale jen to večerní ve stanu) Zájem se objevil i od lidí, od kterých bych to nečekal: Chce nás Žalman na svůj festival (protože se mu to v Bohunicích moc líbilo), chce nás Pavel Kopřiva do Strážnice a Zdeněk Vřešťál (u těch to ale závisí na tom, zda dostanou grant z MK). Chtějí nás na konci června na Portu do Řevnic, ale to teprve musím zjisti v jakém rozsahu. Uvažuju i o možnosti vzít TD na Janouškovo Ústí na 18.8.
Poznámka na okraj: Výborné je, že zatímco my to vše děláme léta na své útraty a s minimálními "honoráři" (které nepokryjí ani cestovné), nevíme (jako jiní vědí), že je možné si v předchozím roce dát žádost o grant na téma textování na ministerstvo kultury (cíl: rozvoj mladých textařů v českém jazyce) a ti, co to vědí a stihli to v minulém roce podat, jsou teď před závěrečným výběrem, a když to dostanou, tak si nás pozvou, aby jsme jim to odtextovali...dobrý, ne? Možná jsem trochu za naivního, ale to bychom měli zjistit, jestli by se mezi námi nenašel někdo, kdo by pro příští rok uměl takové věci zformulovat a vypracovat, opatřit ty správné formuláře a poslat je (tj. ošéfovat to), že bychom mohli v rámci těchto letních festivalů udělat takové semináře pro začínající textaře i sami (např. mít to zaplacené z grantu a jen si vybrat festivaly a nabídnout jim tuto činnost zdarma - přidat semináře a dál workshop a představení, jak už umíme).
Jedna možnost je dělat tu věc odspoda a nic nechtít a být stále na okraji (ono to zase má svoje výhody), nebo jít tou druhou cestou: zažádat o grant, který je pouze o propojení věcí na papíře, a když ho dostanu, pak teprve vytvořím strukturu (a my už ji máme navíc léta vytvořenou).
A možná taky ne a vůbec se do takových věcí nemotat. Ale možná nazrál čas...
Toť hned třeba téma k diskusi na jarní dílnu. A rovněž bychom měli opět oživit debatu o sestavě letních vystoupení, napsat nějakou novou a fakt povedenou píseň atd. Věřím, že témat k řešení bude i nadále dost...
Tak vzhůru do dalšího roku!
Slávek Janoušek
švanca
Příspěvky: 213
Registrován: 14. 7. 2010, 12:22
antispam: Ne

re: projekt

Příspěvek od švanca »

Zdravím,

naše zpěvačka projekty myslím píše a pak je i následně spravuje (proúčtování financí apod.). Otázkou ovšem zůstává, zda by měla na to v současné době čas a HLAVNĚ, jak již bylo řečeno, zda je to pro TD vůbec dobré, vhodné, přínosné... Já jsem zde vlastně krátce a nejsem ani moc aktivní, neměl bych být tudíž dle mého soudu první, kdo bude argumentovat pro a proti.

s modrou oblohou

švanca@
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 89
Registrován: 5. 10. 2009, 21:39
antispam: Ne
Bydliště: Starý Plzenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rok 2011 a plány na rok 2012

Příspěvek od Janek »

Za sebe mohu říct, že mi setkávání na Textové dílně velmi těší a myslím, že i pomáhá v hledání toho , co baví mě. Čím je Dílna pracovitější nebo jinak řečeno - něco se tam okolo textování děje, tím mě víc strhává a víc mi dává. K textování pro známé osobnosti nemám moc co říct, neláká mě to. Ohledně grantů - je to to, co mě živí. Pokud se poskládá aspoň základní projektový tým, co bude schopný se párkrát sejít a dát to z těch pár důležitých úhlů pohledu dohromady, je to trochu práce, ale není to problém.
Odpovědět

Zpět na „Neaktuální aktuality“