12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


PALINDROMY neboli RÁČCI či TAMOZPĚTKY (Jelenovi pivo nelej)

Absolutní rýmy atd.
Odpovědět
Špáďa
Příspěvky: 150
Registrován: 27. 11. 2008, 02:41
Kontaktovat uživatele:

PALINDROMY neboli RÁČCI či TAMOZPĚTKY (Jelenovi pivo nelej)

Příspěvek od Špáďa »

Na českém webovém prostoru není dosud pořádná speciální stránka věnovaná palindromům. Jejich sběratelé a tvůrci se s HTML ani s blogy asi moc nekamarádí, a tak tu máme v Česku jen Wikipedii a zatím dva externí odkazy na ní. Systematického nic. Ani bratři Slováci v současnosti nic takového nevedou. Admin by mohl vytvořit tematické podsekce (srandovní, láska, sex, politické, vulgární, zveršované, nesmyslné, atp...), podobně jako na polských palindromech.
Špáďa
Příspěvky: 150
Registrován: 27. 11. 2008, 02:41
Kontaktovat uživatele:

Re: PALINDROMY neboli RÁČCI či TAMOZPĚTKY (Jelenovi pivo nelej)

Příspěvek od Špáďa »

Úvodem ještě poznámky:
1. Asi není možné požadovat, jelikož to nelze zkontrolovat, že každý ze zde uvedených palindromů musel by být nutně originálem.
2. Neshoda v délce samohlásky se toleruje, háčky nikoliv.
3. „Ch“ se považuje za jedno písmeno.
4. Uvádění vulgární či jinak neetické tvorby (někdo za ni považuje i všechna příjmení, nejen těch Ví-aj-píček) zvažte sami, rozhodující slovo má admin.
5. Než nějaký palindrom přidáte, zkontrolujte zdejším vyhledávačem, zda už tu stejný není; případný hodně jemu podobný vložte k němu jako odpověď.

A teď již začnu z toho, co jsem stvořil právě včera (netvrdím však, že jsem nutně musel být první — vizte poznámku 1.):

Pitomec! Drsnou on srdcem otip.

Mám, Inku, sukni, mám!
Maminku, sukni, mám!

Múzo! Rozum!

Mám, nemám v oku sil? V lisu kov, mámen, mám.
Hotov okusil v lisu kov Oto H.

na sudu udusán
udusaný na sudu (-á, -é, -í)
Naposledy upravil(a) Špáďa dne 16. 6. 2022, 14:12, celkem upraveno 1 x.
jan-matěj rak
Příspěvky: 147
Registrován: 23. 10. 2008, 10:35
Bydliště: mater urbium
Kontaktovat uživatele:

Re: PALINDROMY neboli RÁČCI či TAMOZPĚTKY (Jelenovi pivo nelej)

Příspěvek od jan-matěj rak »

No, já nevim. Připadá mi zbytečný skládat písmenka tak, aby to dávalo totéž tam i zpět a přitom to zcela postrádalo smysl. Popřípadě, aby ten smysl byl tak kostrbatý. Opravdu sranda to bude tehdy, bude-li to normální věta, třeba jako ta titulní s jelenem.
Špáďa
Příspěvky: 150
Registrován: 27. 11. 2008, 02:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Včerejší den v palindromech...

Příspěvek od Špáďa »

jan-matěj rak píše:No, já nevim. Připadá mi zbytečný skládat písmenka tak, aby to dávalo totéž tam i zpět a přitom to zcela postrádalo smysl...
Možná máš pravdu, ale ne zcela: Někdo se na tu možná nesmyslnou či slaboduchou sekvenci podívá a poslouží mu jako zdroj inspirace k nějaké odvozené, podobné, lepší, smysluplnější a třeba navíc i veselé (či vážné)! Sleduj, jak mě samého mé výtvory (opravdu některé až ubohé a chybné i z pohledu definice palindromu) inspirovaly k dalším. A nechám je tu pro ilustraci, je to tu dílna, tudíž i návod, použitelný popis.

Přidávám dnešní tvorbu inspirovanou jednou včerejší domácí politickou událostí (ať mi pan Jiří Čunek, od včera již bývalý ministr Topolánkovy vlády, promine, jde pouze o hru s písmenky, nic víc):
  • Olá! V oknu, čo dočunkovalo.
  • Málo volám „Olá!“ v oknu, čo dočunkovalo, málo volám.
  • E! Šmoula v oknu, čo dočunkoval, u omše!
  • Čunku, kňuč! (Chybný palindrom, ale posloužil mně jako inspirace k následujícímu.)
  • Rom a kurýr peče s opy. Tradá! Ruka, Čunku, k nučaku! Ráda rty poseče. Prý ruka?! Mor!
_________

Uvedu ještě pár dalších, alespoň trochu povedenějších dnešních kousků, již politicky neutrálních; u některých je inspirace předchozími zcela zřejmá, též i sekvence jejich vzniku:
  • I tě péro! Chyba, že šmoula dal u omše žaby choré pěti.
  • Upal chlapu,
    upal tlapu,
    upal choré péro chlapu!
  • Fízla syn tu prut urputný sál. Zíf!
  • Libor do dortu futro dodrobil.
Špáďa
Příspěvky: 150
Registrován: 27. 11. 2008, 02:41
Kontaktovat uživatele:

Z niter kopretin

Příspěvek od Špáďa »

Jsem tu přes pět let nebyl a nic tu nepřibylo, tak něco z poslední své račí tvorby přidám…

Země nesvá, jmen dav i tíž.
Nestál, kles.
Úmluvu ti típ.
Komus psala:
„Dolámu ti nezmar chvíle,“
cos i Alše dosytila?

V říši taneš u kopretin
zas a z niter pokušena…
Tiší řvali, tys odešla
i s ocelí v chrám zenitu.

Málo dalas psu mok píti,
tu vůl musel klát sen, žíti…
Vadnem: Já, v seně mez.
Špáďa
Příspěvky: 150
Registrován: 27. 11. 2008, 02:41
Kontaktovat uživatele:

Tak si tě tiskat!

Příspěvek od Špáďa »


              Nedá-li milá den,
         cílevědomě módě velíc,
nestihnu svůj, jú!, vsun, hit, sen —
              tak si tě tiskat!
Odpovědět

Zpět na „Hry s texty“