Variace na Raport

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Variace na Raport

Příspěvek od Petr Sedláček »

Na levém stehně a poslední já budu psát
skrz tvojí nahotu až do morku kostí
ty tušit nebudeš oč prosit chci tušiti nebudeš
o paty k sobě stehna od sebe
o paty k sobě stehna od sebe
pro tebe pro tebe pro tebe

Tak hlásím že byl to strašnej sen bušil mě do čela
oči tvý šílely a lezly ven a všechno´s viděla
a já tu ležím srdce děravý - tak jak to napravíš?
snad paty k sobě stehna od sebe
snad paty k sobě stehna od sebe
pro tebe pro tebe pro tebe

Hlásím ti moje rozmilá že tady budu stát
kdybys mě dneska zabila tak vlastně budu rád
jen jedno schov mi prosím tisíckrát prosím tisíckrát
ty paty k sobě stehna od sebe
ty paty k sobě stehna od sebe
pro tebe pro tebe pro tebe
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Variace na Raport

Příspěvek od Daniela »

Konsternovana atmosferou & formou nejsem s to se soustredit na konstruktivni kritiku.
Tak nez se vzpamatuju, snad jen - ze to na me pusobi stejne silne jako Sramkuv original (ktery jsem poprve cetla pred +-20 lety a od te doby nezapominam).
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Variace na Raport

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Člověk se tu i přivzdělá.
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Re: Variace na Raport

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahoj Jardo, tak si tak představuju, jak vypadá přivzdělanej člověk... podle vzoru připitomělej... čeština je nádherná.

Měj se báječně!
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Variace na Raport

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Nebo podle vzoru připos... ;)
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: Variace na Raport

Příspěvek od Daniela »

Tak už jsem tu zase. Vidím, že máme podobné asociace :-) a děkuji za obohacení slovníku, už se těším až budu moct o někom prohlásit "on je takovej přivzdělanej"...

Ale teď už slíbený komentář k Raportu.
Prvotní dojem zůstává; stejně jako u Šrámka mě především bere ta jednoduchost, syrovost a naléhavost. Po opakovaném čtení víc vnímám i odlišnosti oproti originálu - že je tvá varianta celkově kratší, opakuješ víc a urputněji a rýmů je míň. Ale to je myslím zcela v duchu textu, nijak mi to nepřekáží - možná dokonce naopak, koncentrovanost umocňuje atmosféru. Další rozdíl (což souvisí i s tou délkou) - oproti velmi konkrétnímu Šrámkovi je zde víc nedovysloveného, místo nástinu situace skáčeš rovnou z mosta do prosta. Ale i to je vlastně fajn, pro mě je to vpodstatě stejná bezprostřednost jako ta Fráňova, jen jinak vyjádřená.
Ale přece jen mě na tom textu něco ruší, a teprve tím srovnáváním mi došlo, co vlastně asi. Že totiž zatímco originál je sám o sobě celý, uzavřený, prostě nějakým způsobem se dá číst a chápat vytržený z kontextu, tak tvá verze už mi tak samostatná nepřijde. Jasně že variace na cokoli se vždycky o ten původní text nějak opírá, to už je v podstatě věci. Nicméně přijde mi to podobná situace jako u překladů, že originál je sice vždy latentně přítomný, ale je prima, když se i přesto podaří napsat "samonosný" text (který eventuálně skrýva určité bonusy pro znalce originálu ;-)). Což samozřejmě souvisí i s tou délkou, do tří slok se prostě nemůže vejít tolik, co do sedmi. Takže ten tvůj Raport mi přijde ne tak moc jako variace, spíš jako určitá glosa - "no vidíš, Franto, mně se stalo skoro to samý, akorát že ..." - a brán takhle, zdá se mi (už zase) opravdu podařený.
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Re: Variace na Raport

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahoj Danielo,

díky za Tvůj čas a odpověď. Taky si myslím, že bez znalosti původního textu ten můj zas až tak nefunguje - ale on ani takovou ambici neměl. Myslím, že ta opoznámka s glosou to docela vystihuje.

A název Variace na Raport je variací na Variaci na renesanční téma - přišlo mi pěkné vykrást po obsahu písně i název jiné písně ;-)

Měj se!
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“