12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Zajímavé události, které patří minulosti
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ahoj lidi! Tak se velice těším na textovku v Beskydech. Mám návrh pro ty z vás, kdo by se chtěl zhostit opět dalšího úkolu - textování na muziku. Byl jsem osloven Petrem Bendem, se kterým se známe už možná 15 let, zda bychom se já a případně členové dílny, kteří budou mít zájem, nepodíleli svými texty na jeho novém CD. Sám texty píše, ale nepřibývá mu to s takovou lehkostí jako muzika, takže měl tento nápad. Už jsme si mnozí z dílny tuto věc vyzkoušeli nedávno u Věry Martinové, ve výběru nakonec uspěl jen text Ivo Cicvárka, víme, že to vůbec není jednoduchá textová disciplína, je to pěkně pracné a navíc s nejistým výsledkem, zda text bude vůbec použit, neboť rozhodnutí o výběru je na Petrovi.
Takže kdo se rozhodne to zkusit, pošlete mi mail na slavek.jan@volny.cz a já vám obratem zašlu adresu na úschovnu, kde si budete moci stáhnout demonahrávky nazpívané svahilštinou, vybrat si píseň a pustit se do práce.
Narozdíl od písní Jamieho Marshalla pro Věru, kde se musel přesně dodržet počet slabik a moc se netolerovaly ani předrážky a pod., slíbil Petr, že na tomhle tolik bazírovat nebude, že mu jde o kvalitní texty a případné varianty si upraví i v melodii, což může textaři velmi pomoci.
Představuju si to tak, že by někteří z vás mohli stihnout dovézt něco už na dílnu, sám se rovněž pokusím. Na dílně bychom mohli zkusit zadat i některou píseň jako jedno ze cvičení - třeba by se něco podařilo nebo to aspoň někoho inspirovalo pro následnou domácí práci.
A protože se Petr Bende stal i členem TD, asi na část přijede osobně, tak by to mohlo mít i fajn vyznění v tom, že není nad osobní setkání pro takovou spolupráci. Tak dejte vědět, kdo do toho jdete.
Slávek Janoušek
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Kuba Horák »

To by byl pro dílnu výbornej úkol. Mám toho teď na hrbu dost, ale pokusil bych se. Kuba
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 766
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Též si myslím, že by to byl dobrý a smysluplný úkol, i když možná pro mnohé těžký. Více viz téma k úkolům na dílně.
obudin
Site Admin
Příspěvky: 196
Registrován: 27. 10. 2006, 08:59
antispam: Ne
Bydliště: Praha

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od obudin »

A proč toto vlastně nenapíše on, když se zaregistroval? :D
  Že by neuměl psát? :shock:  
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Kamadevo, to proto, že on ty lidi z dílny nezná, takže neví na koho se konkrétně obrátit a nechce z toho udělat veřejnou soutěž, a proto jsme se shodli na tomto postupu. Co ti na tom přijde divného? Protože já už vím, komu je možné tu adresu na úschovnu poslat, kdo jednak umí zvládnout takovýto úkol smysluplně a kvalitně a kdo ctí i to, že ty nahrávky nikde nevyvěsí veřejně, ani nepřepošle nikomu dalšímu, protože ví, že je to pracovní verze, kterou nemá nikdo další slyšet, dokud to nebude hotové. A to aniž by se to muselo říkat. Zatím se ozvalo 5 lidí a jsou to přesně ti, o kterých vím, že tohle splňují :D . A předpokládám, že jich bude ještě tak jednou tolik. A to i bude stačit.
Slávek Janoušek
obudin
Site Admin
Příspěvky: 196
Registrován: 27. 10. 2006, 08:59
antispam: Ne
Bydliště: Praha

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od obudin »

Slávek Janoušek píše:Kamadevo, to proto, že on ty lidi z dílny nezná, takže neví na koho se konkrétně obrátit a nechce z toho udělat veřejnou soutěž, a proto jsme se shodli na tomto postupu. Co ti na tom přijde divného?
Tak pak mi přijde zcela zbytečné, aby se tu registroval - Věra Martinová se tu také neregistrovala. :D
Myslím, že podobné akce jsou tak trochu proti celkovému směřování a nastavení dílny. Všichni, co tu jsou, sem dávají své texty zcela transparentně - mohou si je číst i nezaregistrovaní. A tyto pak (i komerčně) využívají.
Pokud toto nebude vyvěšeno na dílně = bude to tajné (nebude dán text k připomínkování), tak mi přijde zbytečné, aby se to řešilo přes fórum. Pokud už máš vybrané nějaké lidi (co by na to měli), tak je vhodné je oslovit e-mailem a udržet to tedy v tajnosti. Potom ale nevidím nějaký velký přínos pro dílnu. (Tedy mimo nafouknutého ega vybraného autora - což myslím nebude přínosem ani pro něho :roll: )
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Kuba Horák »

Já bych to zas tak neřešil. A podobný projekty na dílnu určitě patřej. k
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Kamadevo, není třeba povyku. Přesně nevím, co ti vadí. Trochu hledáš konspiraci, kde není. Nic tajného za tvými zády se tu nerozjíždí :D .
Petr Bende není jenom muzikant, ale i textař (na rozdíl od Věry Martinové). Pokud potřebuješ důkaz, pak jím jsou přinejmenším první jeho dvě CD, která obsahují v podstatě téměř výhradně jeho texty. Takže nevidím důvod, proč by se neměl přihlásit na dílnu, když mu jde ve výsledku o to, aby psal dobré texty, a když z toho, co si tady od lidí z dílny přečetl, usoudil, že má cenu se s těmito lidmi i potkat. A že třeba momentálně mu mnozí mohou pomoci s doděláním textové části alba. Snad nechceš určovat, kdo se sem může nebo nemůže přihlásit nebo jaké k tomu musí mít pohnutky.
Mně se to naopak velmi líbí a líbí se mi i to, že se rozhodl, že si to nechce mermomocí za dva měsíce napsat všechno sám (protože už muziku má napsanou) a že tam chce mít - jak řekl - opravdu kvalitní texty. To je myslím i ocenění lidí z dílny, že jim je takto důvěřováno. A to, že nechce ty melodie vyvěsit veřejně, na tom snad není nic nepochopitelného. To, jestli sem pak vyvěsí textař svůj text na některou jeho melodii, to už je věc toho kterého textaře, to rozhodně tajné není. Já myslím, že sem dokonce ty texty stejně dají všichni, jako třeba v případě Martinové.
Já nemám "vytipované" žádné lidi, ale napsal jsem jasně, aby se přihlásili ti, kteří mají čas a chuť to zkusit. Ti tak učinili a je to. Zrovna tak jako že jiní tak neučinili. Neřeš to.
To "nafouknuté ego" nechávám vyfouknout, to už je asi nějaký osobní problém.
Slávek Janoušek
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Kuba Horák »

Přiznám se, že psát text někomu, koho znám jen z TV, je pro mě hodně těžká věc, a tak jsem si dnes dovolil Petra oslovit s tím, jestli by nebyl ochotný napsat ke každé písni nějakou představu, jestli by nepřihodil nějaké téma, co mu teď leží v hlavě a jestli by nás nevybavil nějakými životními místy. Jinak je cosi na stránkách www.petrbende.cz a taky jsem objevil, že se narodil ve znamení lva 8.8. 1977

Ještě něco z jednoho webu:

Muzika Petra Bendeho provází již od dětství. Již v pěti letech se učil hrát na bicí. Jeho otec je muzikantem a právě u něj měl Petr vždy svůj vzor. Absolvoval osm ročníků na ZUŠ ve Velké Bíteši obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Ve třinácti letech uspěl v konkurzu na bubeníka do kapely Svěrák 3. V roce 1996 vyhrál v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. Působil jako textař a výtězil ještě v mnoha hudebních soutěžích. Jednou z opravdu velkých soutěží byla druhá řada Česko hledá SuperStar vysílaná televizí Nova. V té uspěl na druhém místě a po ukončení soutěže započal svou úspěšnou solovou dráhu albem s názvem P.B. Z této desky vnikly dva velké hity, Anděl perutí mách a Nad horú svítá. Videoklip k písni Nad Horú svítá byl v 3D podobě, jakožto vůbec první hudební videoklip v Česku! Jeho druhá aktuální deska nese název Život ve vteřinách.cz, ze které pochází aktuální hit Zaklínám své moře.
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Daniela »

Chlapi nebudte ve pri, nebo tu dopadnem jak na folktime :P
(a uz to mam rozlite u pana domaciho i admina...)

Ne fakt, ja se sice taky divila proc si to sem neda sam, ale jak vidim ma to nejakou logiku, a navic si rikam, diskusni forum je od toho aby se diskutovalo, tak se da nadhodit tema a nakolik to byl dobry napad se uvidi casem...

Myslim ze nabidka melodii je pro textare celkem relevantni tema, stejne tak jako kdyz se tu oznamuji koncerty nebo vysilani v radiu atd., proste cokoliv co mistni muze zajimat. Tady si to muze precist kdo chce a sam zareagovat, kdyz by vsechny podobne veci chodily mailem tak nikdy nevis, koho to zajima a pro koho to je zbytecny spam - nebo naopak vynechas nekoho, kdo by mel zajem.

No a ty ega - ja mam pocit, ze psani na danou melodii a zanr muze byt i docela dobry spendlicek, ktery nebezpecne se nafukujici ego dobre mirenou ranou propichne ;-)
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Kubo, s těmi poznámkami k textům, to jsi jen trochu předběhl, co mělo následovat. Petr mi to už před pár dny poslal (napodruhé po výzvě po pár dnech - první mail se někde ztratil), jen jsem to nestihl přeposlat vám, byl jsem hrát a o víkendu bylo Vítání jara. Takže jsem myslel, že to pošlu až hromadně všem, kteří se přihlásili. Tak vydrž, záhy pošlu.
Chápu, že někdo může mít ostych psát pro někoho, koho zná jen z televize. Mně to tak vůbec nepřišlo. Tak mi dovolte, abych ho představil svou optikou. Petra znám už z docela dávných dob, kdy mu bylo -náct a jezdil s amatérskou skupinou na open scény např. na Svojanov a další festivaly, coby vítěz jedné takové open scény též hrál v Ústí. Také na Vítání jara (na jednom z prvních ročníků zkraje tisíciletí). Jevil se mi jako velmi talentovaný muzikant a zpěvák, nadaný i autorsky, a čekal jsem, že se mu brzy podaří prorazit k většímu počtu uší. Zkoušel různé soutěže a open scény (kdo to dělá jinak?), uspěl ve Zlíně na pěvecké soutěži a pak zaznamenal (zcela zasloužený) prudký start vzhůru po výsledku v Superstar. Nemám pocit, že by ten Petr tehdy a ten Petr teď byl někdo jiný. Koneckonců, jeho současná kapela, se kterou hraje, je poskládaná povětšinou z brněnských muzikantů, z nichž mnohé znám ještě déle než Petra. A i tam to platí. Tak mi přijde poznámka o tom egu jako mimo mísu. Ale nikomu nechci brát jeho názory. Jen nechci upadat do takových klišé, že úspěch přece musí každého změnit. Úspěch se jen v těchto zeměpisných končinách neodpouští :D .
A dost o tom - dodělám daně a jdu psát, tak.
Slávek Janoušek
obudin
Site Admin
Příspěvky: 196
Registrován: 27. 10. 2006, 08:59
antispam: Ne
Bydliště: Praha

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od obudin »

No evidentně nebyla má snaha o prosazení dílny "do dílny" pochopena. Ale to žádné mé snahy tady, takže já jdu spát ... s vědomím, že se nic nezměnilo. A zase je krásně na světě. :D
Každopádně bych ale nevěnoval čas člověku, který není schopen mi ani o to říci nebo se mnou o tom komunikovat, tím spíš, že se jedná o texty, které ho mají nějak vyjadřovat. Ale někomu to (evidentně) nevadí.

Jestli nechce Petr Bende dát v plén audio nahrávky (pokud je to nutné), to chápu, ale i to se dá (velmi snadno) řešit - dokonce několika způsoby. Poté lidé, kteří se tomu chtějí propůjčit, tak dají do nové kategorie (může být viditelné třeba jen pro registrované) svůj text, co píseň, to podfórum fóra pro Petra Bende - a co téma, to jiný text. Text tak může být připomínkován ostatními zkušenými textaři a vybroušen k dokonalosti - což je jakési poslání dílny a díky tomu občas vznikají kvalitní texty (o což snad jde především). Klidně k němu může budoucí "interpret těchto textů" přidat svůj komentář. A dá to něco jistě i ostatním. Případně i jako inspiraci jakým směrem se ubrat. A stejně tak bude fungovat i odezva či připomínka od něj. A vše je transparentní ... dílna funguje a všichni jsou spokojení.

Jinak mi to přijde trochu jako naše politika ... tak snad nebudu za svou "opovážlivost" perzekuován. :lol:
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Kamadevo, už nemám chuť ani čas pokračovat v tom zdůvodňování a vysvětlování něčeho někomu, kdo si nechce nechat vysvětlit a jen špičkuje. K tomu už se odmítám "propůjčit". :D Ponechej si svůj pohled na věc a názor, že to zase všechno děláme špatně, a měj se hezky. Ahoj.
Slávek Janoušek
obudin
Site Admin
Příspěvky: 196
Registrován: 27. 10. 2006, 08:59
antispam: Ne
Bydliště: Praha

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od obudin »

No já si to rád nechám vysvětlit ... zatím ale žádné vysvětlení nevidím. Jestli ho někdo vidí, tak mi dejte prosím vědět. Děkuji.
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: TEXTY NA MELODIE PETRA BENDEHO

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Tak to zkusím třeba já:

1) Slávek Janoušek byl osloven Petrem Bendem - místo toho, aby si to nechal pro sebe, probral s Petrem možnost zapojení členů dílny. To mi přijde super, málokdo by tohle udělal. Slávku jako vždy, klobouk dolů!
2) Zveřejnil to na webu dílny - způsob práce je jasně dán, zájemce dostane nahrávky, Slávek to bude koordinovat - mj. Petrovi garantuje, že nahrávky neuniknou ven před vydáním desky, tj. že za konkrétní dílnaře ručí.

Kde je problém?

Že to není zcela volně přístupné přímo na dílně? Nemůže být - garance, že to někdo nevynese by byla nulová. Mimochodem si dovedu jen těžko představit, že by jakýkoliv soudný, komernčně úspěšný (a bulváru známý) autor vyvěsil někde veřejně kompetní demo nahrávky k otextování (leda by to byla nějaká soutěž) - na webu, s jehož uživateli se zatím osobně nezná. Demo k desce je dost specifický tvar - a dost zneužitelný tvar.

V tom, že se toho zúčastní jen někdo? Prosím, pak mi vysvětli jaký je rozdíl mezi živou dílnou? Já letos nemůžu na jarní živou dílnu, na kterou jsem se hodně těšil - mám to brát jako diskriminaci, že byl zvolen jedniný termín široko daleko, který mi nevyhovuje? Zde je zvolena jiná forma práce - také někomu nevyhovuje, ale nevidím důvod, proč by neměla být na dílně možná. (Nebo máš pocit, že když Ladiny texty zhudebňuju z 80% já, že spolu tvoříme kartel "Dílna v dílně", který by měl být potlačen? Já tady vidím silné analogie.)

A podotýkám, že svoje ego si honím každým hotovým textem - ať je pro koho je. Tím myslím, že každá dokončená práce mi trochu vrátí sebevědomí, že na to ještě (aspoň trochu) mám. Tenhle pocit není (souvisí to s věkem?) úplně automatický...

Poslední poznámka - pravda je, že texty se lépe píšou pro lidi, které člověk hodně dobře zná (a s Petrem Bendem jsem se hezkých pár let neviděl, na druhou stranu jsme se kdysi potkávali na fesťácích - a rozhodně si svou popularitu zaslouží dlouholetou tvrdou prací - takže ho nevnímám jako hvězdičku ze Super Star). Nicméně stejně jako při zhudebňování textů vlastně nepotřebuju znát všechny pohnutky autora - hledám, co nabízí text sám - s textováním na hudbu vidím jistou analogii. Pokud v hudbě cítím nějakou primární náladu, mohu vyjít z ní. Otázka samozřejmě zůstává, jestli potom nenapíšu text, který cizí interpret nebude chtít sdílet - protože na něj bude třeba příliš protestní, nebo derpesivní (což může být v určitém typu muziky prostě nežádoucí prvek - ne že bych s tím souhlasil, ale chápu to:) Ale tady se také dostávám k tomu, že ta práce může být stejně zajímavá, i když výsledek nebude použit. Navíc je to adrenalin, jistým způsobem.

Byl bych fakt nerad, aby tahle diskuse vyvolala ve Slávkovi dojem, že to sem raději neměl dávat...
Ivo Cicvárek
Odpovědět

Zpět na „Neaktuální aktuality“