12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Svítání (rano.led se zelim.vranov)

Odpovědět
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Svítání (rano.led se zelim.vranov)

Příspěvek od Kuba Horák »

Jiří Svítek

Svítání (rano.led.se.zelim.vranov)

Za sebou týdny jdou jako mraky oblohou
Za horizontem se pak ztrácí
Každý den začíná v stejně krátkých vteřinách
Co ránem proletí jako ptáci

Hejna černých vran
u nebeských bran

Svítání dává šanci
Má svůj plán když s elegancí vchází do tvých snů
Kde tě doprovázím snad i já

Za sebou týdny jdou zůstanou jen vzpomínkou
Až je předběhnou roky příští
Každý den zapadá v tmavě-žlutých náladách
Snad se v myšlenkách neroztříští

Hejna černých vran
míří do všech stran

Svítání nocí čeká
Spřádá plán jak na člověka svalí nový den
V němž jsme rozespalí ty a já

Jen ty a já
A všechno ostatní je skryté
Nic není důležité
Jen ty a já

Svítání dává šanci
Má svůj plán když s elegancí vchází do tvých snů
Kde tě doprovázím snad i já
Uživatelský avatar
jirka999
Příspěvky: 301
Registrován: 2. 7. 2007, 10:14
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítání (rano.led se zelim.vranov)

Příspěvek od jirka999 »

Diky za presun, Kubo, jen to ted nemuzu editovat. Kdybych mohl, možná bych místo

Hejna černých vran
u nebeských bran

dal

Hejna černých vran
krouží u tvých bran

Pokud si teda dobře pamatuji krátké dlouhé ...
Jiří Svítek
voyda
Příspěvky: 148
Registrován: 10. 10. 2008, 14:21
antispam: Ne

Re: Svítání (rano.led se zelim.vranov)

Příspěvek od voyda »

Erifýlé

Zvlněnou krajinou
Vede vojsko v dál se bít
Sedm odvážných válečníků
Procházíš zahradou
Snad tu chvíli najdeš klid
Trháš synům svým košík fíků

Měj, co toužíš mít
Tvůj muž svírá štít

Krájíš chléb
V říze bílé
Píšou z Théb
Erifýlé
Čekej zprávu zlou
Zná říše stínů
Vinu tvou


Přijímáš vzácný dar
I když hvězdy věští zmar
Šesti hrdinů starých bájí
Skrýváš tvář za závoj
Víš, že v dálce zuří boj
Sedm velkých bran Théby hájí

Máš, co toužíš mít
Tvůj muž pouští štít

Krájíš chléb
V říze bílé
Píšou z Théb
Erifýlé
Čekej zprávu zlou
Zná říše stínů
Vinu tvou


Zradu tvou
Pro dárek ze zlatých plíšků
Zradíš
Znají bohové vinu tvou

Krájíš chléb
V říze bílé
Píšou z Théb
Erifýlé
Čekej zprávu zlou
Zná říše stínů
Zradu tvou
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Re: Svítání (rano.led se zelim.vranov)

Příspěvek od Kuba Horák »

Velmi slušné
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítání (rano.led se zelim.vranov)

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Z Petrova dopisu:
Ráno led ze zelím - máme tady dva texty. Od Jardy Síbrta a Voydy. Opět moc děkuji.
Jarda to pojal obrazově. Je to hezké, příjemné příkrasy a pocity. Mám takovéto texty rád. Voyda na to šel od lesa a myslím, že se dostal dále. Hned když jsem to nazpívával, a to jsem se moc nezajímal o děj, který bych si měl samozřejmě zjistit dopředu, tak z toho na mne dýchalo něco zajímavého. Po tom, co mi Slávek objasnil ten antický příběh, a já si sám ještě včera vyhledal na netu další info o Erifýlé, tak to vše zapadlo. Myslím, že kdyby jsme do toho ten děj vetkli více nějakou drobností, bylo by to srozumitelnější, ale Slávek jistě ví kam a jak. Jinak tento text je hotov a díky za něj.

Za mě: Jirko, to byl jen Petrův omyl, že napsal Jardu Síbrta, stane se. Měl jsi bohužel smůlu v tom, že jsi měl velmi silného "soupeře", který zvolil stejnou melodii. Ten text není vůbec špatný, i když tam také na mnohých místech je náznak jisté neobratnosti, ale to by se určitě dalo opracovávat (jak už jsi sám začal), ale jak říkám, bohužel, je to zbytečné. Voyda se trefil daleko líp.

Voydo, to je fakt excelentně napsaný historizující text. Sice Petr trochu váhal, jestli zvolit antické téma, jestli už to není příliš intelektuální, ale přesvědčil jsem ho, ať do toho jde, protože mít takovou píseň v repetoáru určitě nebude na škodu s ohledem na jeho budoucí posluchače, kteří jaksi taky dorůstají a stárnou a mnohé z nich začnou zajímat i hlubší sdělení. Nakonec se pro příběh docela nadchl (jak píše, už ve chvíli, kdy nazpívával demo na něho dýchla ta atmosféra). Tady ses do nálady písně trefil perfektně. Vidím jen toto úskalí: nebude to asi zrovna hit, protože je to dost zatěžkaný příběh (ale velice rád bych se samozřejmě mýlil)... Na rozdíl třeba od např. Krylovy Salomé (která je jako postava dost známá, tudíž i její příběh s tancem s hlavou Jana Křtitele na podnosu), Erifýlé je spíš úplně neznámá osoba, takže se obávám, že mnozí vůbec nebudou vědět, oč jde.
Na textu mi vadí tři věci: 1) v podstatě prkotina hned zkraje: jít v dál.... je to takový archaický obrat (asi by u tohoto tématu tolik nevadil... všiml jsem si ale, že to máš někde i u současného textu:))). Neuměl bys najít nějaký jiný tvar v tom místě?
2) Petrovi jsem radil, aby první tři řádky, což je v tvém podání jedna vypravěčova věta, ale v melodii tři oddělené úseky, aby to zazpíval co možná nejvíc propojeně a vázaně, aby se neztratil smysl. Asi by to podpořil i slovem (předrážkou) Ty na začátku 4. řádku, aby se to víc oddělilo.
3) A co je podstatnější: mám pocit, že tam jaksi chybí to hlavní, resp. vyšlo to jen málo naznačeno - že ta válka je kvůli ní a kvůli její chtivosti a intrikám... bohové vědí a říše stínů ví o její vině, ale jaksi my nějak pořád ne... o jakou že vinu to jde. Já vím, jak je to těžké říct něco ohraničen rytmem a počtem slabik, ale tam by se prostě mělo říct, že ta válka je kvůli ní, že kvůli její chtivosti se všichni poperou a pobijí, že ona je ta, co je poslala na možnou smrt, manžela, bratra krále, jen kvůli tomu, že chtěla získat náhrdelník bohyně Harmonie. A krásně Ti z toho vyjede zas ten klidózní refrén: Ona přece nic, ona v říze bílé v zahradách a za nic nemůže. To se Ti fakt moc povedlo. Takže: jediné místo, kde je trochu volněji a kam by to šlo nacpat, je ta tichá pasáž, kde už je náznak, kam jsi chtěl jít: pro zlaté plíšky zradíš... sem to dej, o jakou zradu že to šlo, co ta zrada znamená. Prostě nějak co nejkratším veršem, co nejméně slovy, ale tam to Petr vměstná, je s tím srozuměn, upraví melodii podle Tvého řádku/Tvých řádků. Zkusíš? Nebo možná: dostat to i do sloky... sedm válečníků, šest jich zahyne, Théby, jasné, ale i když je ten příběh složitý, třeba by se našlo někde místo, jak to tam dostat víc, kdo je ta Erifýlé. Mám za to, že je to kvůli srozumitelnosti nutné, aby se v tom posluchač neztratil.
Slávek Janoušek
petr.bende
Příspěvky: 13
Registrován: 1. 3. 2011, 16:26
antispam: Ne

ERIFÝLÉ - rano.led se zelim.vranov - VERZE NA CD

Příspěvek od petr.bende »

E R I F Ý L É

Hudba: Petr Bende
Text: Marek Vojtěch

Zvlněnou krajinou
Vede vojsko v dál se bít
Sedm odvážných válečníků
Ty procházíš zahradou
Snad tu chvíli najdeš klid
Trháš synům svým košík fíků

Měj co toužíš mít
Tvůj muž svírá štít

Krájíš chléb
V říze bílé
Píšou z Théb
Erifýlé
Čekej zprávu zlou
Zná říše stínů
Vinu tvou

Osmý den trvá boj
V prachu krev a ohňů žár
Sedm velkých bran Théby hájí
Ty skrýváš tvář za závoj
Víš že hvězdy věští zmar
Šesti hrdinů starých bájí

Máš co toužíš mít
Tvůj muž pouští štít

Krájíš chléb
V říze bílé
Píšou z Théb
Erifýlé
Čekej zprávu zlou
Zná říše stínů
Vinu tvou

Ty dobře víš co věštby říkají
Jen kvůli tobě muži padnou
Abys mohla mít
Zlatý náhrdelník kouzelný

Krájíš chléb
V říze bílé
Píšou z Théb
Erifýlé
Čekej zprávu zlou
Zná říše stínů
Zradu tvou
Odpovědět

Zpět na „Texty na melodie Petra B.“