12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


21. živá textová dílna Kdanice

Zajímavé události, které patří minulosti
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Tak jsem si přečetl obé, část se opakuje, ale v obou verzích (vláknech příspěvků) jsou skvělé sloky, takže mám nápad na rámcování celého mejdanového CD: nahrajeme těch slok vícero a rozstřihnem to na dva kusy pro začátek a konec CD, čímž to bude korespondovat i s tím prvním (Mrtvej žít). Takže buď to nahrajeme jako jeden kus dvakrát, s jedním koncem normálním a druhým řádivým pro úplný závěr desky, nebo uděláme rovnou dvě sady po 6-7 slokách. Nechcete se toho chlapci ujmout a udělat takové návrhy dvou verzí písně?
Resp. udělat tomu redakci a vybrat nějak alespoň trochu související sloky k sobě a seřadit je stoupavě, aby každá další byla větší pecka, ať už obsahem nebo fórem? Samozřejmě s tím, že Arnoštova sloka: Žejsem jednu bitvu... musí být první sloka první verze, resp. tím bude CD začínat. A že každou sloku bude vždycky zpívat někdo jiný, pokud možno autor, tj. že nemohou být po sobě dvě od jednoho.
A pozor: uvědomuju si, že jsem tam nečetl ještě nějaké další sloky, které někde mám z festivalů, jak nakonec vždycky beru ty papíry po lidech. Zkusím se po tom podívat, zda bych tam něco zajímavého nenašel.
Slávek Janoušek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Daniela »

Vysvetlivka k doodle tabulce: Peter B. a Marcela N. jsou mi kamaradi, byli na jarni besidce v Brne a evidentne jim to nestacilo ;-) Tak verim ze i ostatnim dilnarum bude v Mrcove prostornem penzionu prijemne mit tak nejak bliz i k nim.
voyda
Příspěvky: 148
Registrován: 10. 10. 2008, 14:21
antispam: Ne

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od voyda »

Ahoj.

Taky jsem se tím pročetl.

Jsou tam texty, které se dají rovnou zpívat, několik jich je totálně nepoužitelných. A pak je tam řada těch, které by si zasloužily dotáhnout, ať už rytmicky nebo stylisticky, případně jim chybí refrén či mají jiné nedostatky. Je na nich zkrátka třeba ještě zapracovat. Nechce se mi do toho ale zasahovat od stolu bez přítomnosti autorů.

Měl bych proto tento návrh.

Sobotní odpoledne ve Kdanicích bych tentokrát nevěnoval klasickým textovým zadáním, ale právě přípravě textů pro následnou nahrávku. Začít by se mohlo právě s textem „Život je boj“. Tj. projít všechny sloky, vybrat použitelné a ty pak dočistit formou malých pětiminutových úkolů (oprav frázování, navrhni refrén atp.). Potom by se vybrané a upravené sloky seřadily a rozdělily mezi pěvce.
Dále by se čas věnoval výběru dalších skladeb k nahrávání. I u nich by bylo dobré si texty projít a připomínkovat. Jde přeci o prezentaci Textové dílny a tak by, myslím, texty měly být bez formálních chyb. Autor má samozřejmě právo veta, co bude nebo nebude chtít změnit.

Na závěr odpoledne by pak měl zůstat čas pro nějaké volné zadání. Třeba napsat písničku, jaká mezi vybranými chybí. (Např. nemáme tam tango, westernovou baladu, hospodskou vyřvávačku a podobně.) No a v osm večer bude vše připraveno a frekvence bude moci začít.

Co vy na to?
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Slávek Janoušek »

To je velmi dobrý nápad - udělat takovou odpolední redakci, tomu bychom se měli určitě dobu věnovat, ale myslím že celé odpoledne určitě ne, protože to chce i dostat to nadšení a chuť, což přináší jen pokus o píseň novou..., neboť ten, komu se to povede, bude večer po čertech zářit. Samozřejmě může být zadání na téma: tango, vyřvávačka atd., ale měla by tomu být věnována většina času. Jde o to, aby tam byly opravdu i písně ten den vzniklé:).
Určitě by to v tom případě chtělo tiskárnu. Notebooky máme všichni, ale je třeba pak vytěžené vytisknout. Mrco, máš tam? To nikdo většinou nevozí:)
Kdyby se někomu chtělo (a měl čas) podívat se i do dalších úkolů z let minulých, třeba tam jsou věci, které by stálo za to oprášit, dodělat, opatřit melodií. Vzpomínám si třeba na píseň (ale to už bych asi nenašel), moravská lidová od moře, v 5/4 rytmu, jak skočila z nešťastné lásky ze skály. Tam tehdy bylo několik velice zajímavých pseudolidových písní.

Bylo by i fajn udělat jakýsi seznam, ať víme, kolik toho máme. Život je boj budou vlastně 2 písně, já mám 2 - z Hořic o tom jak jsem si šel vykopat jámu (řekněme, že se to jmenuje Jáma) a z Piešťan s ref.: Když tě dusí prázdný plíce, zkus se nadechnout (název např. Zkus se nadechnout) . Co máme dále?
Slávek Janoušek
Uživatelský avatar
Daniela
Příspěvky: 770
Registrován: 1. 2. 2004, 11:29
antispam: Ne
Bydliště: doma

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Daniela »

Vzpominam si na Masinfiru a Konzum, tam by se podle me taky par pouzitelnych slok naslo.
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Mašinfíra, to se moc nepovedlo, resp. brzy to zapadlo. Konzum se mi dokonce ani nevybavuje (nebylo to v Beskydech?). Hlavně absolutně nevím nic o melodiích a ani o tom, jestli někde existují zapsané sloky. Nejsem si jist, jestli by se našel někdo, kdo by to zrekonstruoval. Já asi ne.
Slávek Janoušek
voyda
Příspěvky: 148
Registrován: 10. 10. 2008, 14:21
antispam: Ne

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od voyda »

Co se Mašinfíry týče, tak všechno je zde: viewforum.php?f=57

Myslím, že hlavním důvodem, proč se píseň neujala, bylo (při vší úctě k autorům) harmonicky překombinované zhudebnění. Viz. též připojené video. :)

Kdyby se z toho udělala jednoduchá countryovka (když už je to o vlacích) nebo tak něco, třeba by to bylo použitelné.
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ten záznam je v podstatě nerozšifrovatelný. Zazpíval jsem si to opravdu na jednoduchou pražcovou melodii a funguje to. Tak já povybírám nějaké strandovnější sloky a udělám z toho kompilát, takový návrh na sobotní odpoledne v Kdanicích. Tebe, Marku, prosím o dotažení těch aktuálních témat: burka a ještě cosi tam bylo, co jsme v Piešťanoch říkali, že stojí za dotažení. S tou orientální stupnicí by to pěkně pasovalo do různosti žánrů na CD.
Slávek Janoušek
voyda
Příspěvky: 148
Registrován: 10. 10. 2008, 14:21
antispam: Ne

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od voyda »

Jasně.

Pracoval jsem na tom hned po Piešťanech. Když bude chuť a vůle, můžeme to zkusit udělat.
("Svlékněte si, slečno, burku" je balkánská lidová v 7/8 taktu a "V synagóze stojím nahý" je pro změnu klezmer.)
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Skvělé, těším se na to.
Takže:
O lásce a o smíření 1 a 2, Jáma, Zkus se nadechnout, Mašinfíra, B F L M P S V Z, Burka, Synagóga. Asi i Pojízdná prodejna by měla být, protože ta už se dávala mnohokrát (jestli tedy budeš, Marku, pro?). To už by bylo hnedle 9.
Co má kdo dalšího? V Hořicích a na letních festivalech bylo písní... jen si vzpomenout.
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Domnívám se, že na všechno nebude v tu sobotu 4.10. odpoledne čas. Marek v úctě k autorským právům jednotlivých autorů textu na téma O lásce a smíření navrhl, abychom výběr udělali kolektivně na místě a eventuálně sloky upravili až tam. Dobrý nápad, ale vše se nedá stihnout - ono to potřebuje dost času.
Takže jsem se na autorská práva trochu vybodnul a dovolil jsem si u textu Mašinfíra zvolit, seřadit a upravit sloky sám, v nočním klidu, bez spěchu. Chyběl tomu nějaký začátek, takže jsem ho doplnil a poskládalo se mi to do takových tří celků, mezi nimiž budou dvě sóla (po páté a deváté sloce). Slok to má čtrnáct, což je samozřejmě moc, ale je to na svižnou dudlajdá pražcovou melodii, kdy sbor opakuje vždy poslední řádek, takže i se sóly je to na 5 minut. První a poslední sloka se rozjíždí pomalu, než to naběhne do tempa vlaku. Vybíral jsem asi z třiceti, u některých ani autor není uveden. Bylo by fajn ještě nějakou sloku vyhodit, ale už je mi každé líto a nevím. Přečtěte a pravte své názory.
A hlavně bych napřed uvítal, kdyby ti, co poznávají nějaký svůj kousek matlafousek, se vyjádřili k tomu, zda jim to neva, protože by se to asi jinak muselo z takové kompilace vyřadit.

M A Š I N F Í R A
(kolektivní text Textové dílny)

Moje milá chtěla si vzít mušketýra
A trefil jsem ji já ňákej mašinfíra
Co jsem všechno přejel nikdo neposbírá
Na to žádnej mašinfíra neumírá

Můj život je černej tunel černá díra
Občas chytím do úsměvu netopýra
A pak mi doma žena dveře nevotvírá
Na to žádnej mašinfíra neumírá

Nebejvá to vždycky zrovna klidná práce
Byť vezeš lidi z povolený demonstrace
V jednym vozu holý lebky v druhym číra
Na to žádnej mašinfíra neumírá

V rámci družby máme v partě nádražáků
Borce z Číny z JúEsEj i od Iráku
Spojuje nás skoro všechno jen ne víra
Na to správnej mašinfíra neumírá

Chybu dělá kdo se z šichty dříve vrací
Lepší je mít zpoždění i v restauraci
Moje holky jsou jen saze mour a šmíra
Ale na to žádnej mašinfíra neumírá

Strojvedoucí vlak vezoucí do Zábřehu
U tunelu projel velkou kupou sněhu
Spadl z vlaku vlak mu ujel nepopírám
Nohu
Na to žádnej mašinfíra neumírá

Nad řekou se vyšehradská tyčí skála
Hrál si tam můj vlakvedoucí na pardála
Skočil dolů podle vzoru Horymíra
Takhle žádnej mašinfíra neumírá

Už můj děda vopravoval pendolína
Léta to pak učil mě i mýho syna
I když se to dnem i nocí rozesírá
Tak na to žádnej mašinfíra neumírá

Až stanicí vlak pojede na Měsíci
Teď si ale nevzpomenu co chci říci
Modýlek si pamatuju z Pionýra
A tam žádnej mašinfíra neumíral

Nejhorší jsou trempi když se v pátek rojí
Po vagónech křičí písně o kovbojích
Na kolejích nám ta verbež rosu stírá
Ale na to žádnej mašinfíra neumírá

Kolem mý trati všiví vlci vyjou hlady
Indy Jones mi do kabiny hází hady
Pod čepici černý vdovy hnízdo štíra
Na to žádnej mašinfíra neumírá

V mejch očích už modrá tráva hodně zšedla
Nevyskočím nikdy víc do svýho sedla
Místo podkov mýho oře zvoní zvony
Na to žádnej mašinfíra Gudbáj Johny

Sbohem galánečko já už musím jíti
V tomhle vlaku podávaj dost dobrý pití
Že se smutek ve tvý duši rozprostírá?
Na to žádnej mašinfíra neumírá

Výhybky už zkornatěly nejsou k hnutí
Spravujou mě výhybkáři vyšinutí
Čekám kdy už přijde vona na mě zírá
Na smrt žádnej mašinfíra neumírá
Slávek Janoušek
švanca
Příspěvky: 213
Registrován: 14. 7. 2010, 12:22
antispam: Ne

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od švanca »

Zdravím všechny,

jak jsem už říkal v Hořicích, podzimní dílnu nestíhám.
A jak to tady čtu, tak to asi bude hodně veselé. O to víc mne to mrzí a to víc vám přeju, ať se dílo podaří:o)

S modrou oblohou

švanca@
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

Čau, z věcí, které vznikly v posledním roce na textovkách, bych za sebe nabíd´ sociální baladu Šípková Růženka. Nebo i něco jiného, pokud to nemusí být veselé... (Růženka ostatně taky není). Ale netrvám na ničem - já si hlavně většinu těch rychlo-zhudebněných písní nepamatuju do druhého dne a papíry ztrácím... Jinak v Mašinfírovi mám sloku s Indy Jonesem - a podle mě se může klidně škrtnout, pokud by to bylo dlouhé:) A vůbec souhlasím s tím, že na Textovce bude málo času - tj. byl bych proto, aby Slávek udělal i revizi O lásce předem. Myslím, že editor je potřeba - a že by se jeho škrtům měli všichni podřídit. Je mi jedno, jestli tam zůstane nějaký můj řádek, důležitější je, aby to dávalo smysl jako celek písnička - a to se kolektivně vyřešit nedá:)
Ivo Cicvárek
Ivo Cicvárek
Příspěvky: 710
Registrován: 15. 3. 2004, 17:42

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od Ivo Cicvárek »

A dodatek - je Mašinfíra skutečně tak nosný, aby to někdo vydržel 5 minut? (U O lásce a o smíření si myslím, že to snese i delší stopáž.) Mašinfíra by podle mě byla fajn píseň tak max. na 3 minuty. Tj. půlku slok ještě pořád vyhodit, vybrat jen ty opravdu top (opět bych nechal na Slávkovi). Míň je vždycky víc...
Ivo Cicvárek
voyda
Příspěvky: 148
Registrován: 10. 10. 2008, 14:21
antispam: Ne

Re: 21. živá textová dílna Kdanice

Příspěvek od voyda »

Za mě souhlas s Ivem, půlku slok z Mašinfíry vyhodit bude ku prospěchu. Ta má o vyšehradské skále budiž vyhozena jako první.

Pokud jde o text "O lásce a o smíření", tak předvýběr by byl fajn. Ale jak jsem psal, těch rovnou bratelných i s refrénem zase tolik není, aby se některé nemusely upravovat a dopisovat. Může to samozřejmě udělat i osvícený editor.

Nevím, kdo všechno sem chodí, ale bylo by fajn, aby i další dílnaři navrhly své písně k nahrání.
Slávek zařadil do předběžného seznamu hned tři mé neumělé rýmovačky, což je hrozně moc. Méně je více a myslím, že když se vybere maximálně jedna má věc (z více nabídnutých) bude to až až.

Dejme přednost mladým, nadějným a talentovaným.

Howg.
Odpovědět

Zpět na „Neaktuální aktuality“