12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


S.O.S. - POMÓC - OVCE

Absolutní rýmy atd.
Návštěvník

S.O.S. - POMÓC - OVCE

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj Textaři !

Dovolil jsem si tak trochu ukrást Žambochův nápad a házím tímto do placu
jeden ze svých nedodělaných textíků. Schema textu je oproti Znakoplavkám zcela primitivní, ale jde mi o to, že příběh té písně ( která je také zcela primitivní ) se může odvíjet mnoha směry. Nehledejte v textu hloubku - žádná tam není ! Mám napsaných x slok, ale protože je tolik možností jak postupovat dál, nemohu se dobrat konce. A prpto volám S.O.S. - Pomóc ! Zveřejňuji tedy první sloku a budu doufat v odezvu. Když nějaká bude, mohli bychom společně posouvat příběh Ovce dál. Píseň by měla být pokud možno vtipná. Průběžně bych ji pak mohl hrát v Balbínce v Krychli, kde by se pak diváci mohli v každém dalším setkání dočkat volného pokračování. (Pro Petra Sedláčka je účast na tomto troufalém projektu povinností, jinak to řeknu vedoucímu M.J.).
Když bude autor sloky svolný, bude jeho jméno při produkci zveřejněno.
Jestli jsem to dobře pochopil, jsou tyto stránky o tom.

Takže do toho.

OVCE

Klouzala se ovce
Z kopce po ledovce
Teď vás ale děti zklamu
Natloukla si ovce tlamu

Od této sloky by se měl strastiplný příběh ovce odvíjet dál. Jen pro zajímavost dám všanc sloku druhou, na kterou však již neberte zřetel.

Svalila se na zem
Srazila se s plazem
Je to divné ovci i mně
Kde se vzala zmije v zimě

Mějte se textařsky - zdraví Arnošt.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj
Nevím, jestli jsem dodržel pravidla (po zkušenostech u Honzy Žambocha - tam mi to bylo jasné asi na potřetí- se omlouvám předem:) ), ale něco málo jsem zkusil. Nevím, jestli jedna z těch navržených slok, může být slokou číslo dvě. Třeba by se mohly použít někde dál, ale třeba se taky nepoužijou vůbec, že? :) Tož tak.

P.S. O čem, že by měly být tyto stánky? Mně ta poslední věta vyzněla jako, že by měly být o proslavení autorů:) Nebo si tím myslel tu společnou práci? Čau Kuba

Bača zuří zlostí
Nad rupnutou kostí
Marně křičel "ovce sléz!!"
Nemáš přece á béééééé es"

(Bača zuří zlostí
Nad půlenou kostí
Nemá cenu v tomhle stavu
Vléci ovci na výstavu)


V duchu si teď vrací
Hloupou emigraci
Naříká, že měla radši
Lákat vlky na Slovači
Arnošt

Ovce

Příspěvek od Arnošt »

Ahoj Kubo, mám radost z prvního příspěvku, ale nejprve vyjádření k Tvému P.S. Máš pravdu, ta věta, že jsou tyto stránky o tom, vyznívá dvojsmyslně. Určitě jsem probůh nechtěl, aby to vyznělo tak, že bych snad já, neznámý písničkář, mohl někoho proslavovat, nebo si dělal iluze o tom, že se zde proslavit dá. K tomu vedou úplně jiné cesty. Chtěl jsem tím říct, že tyto stránky jsou o komunikaci o textování a hlavně o pobavení se. Proto jsem se touto cestou pokusil navázat zmíněnou komunikaci. A teď kTvým slokám.

Protože narozdíl od ostatních znám melodii té písně, jsem schopen posoudit, co mi jde nejlíp "ven z huby". Tím omlouvám své případné návrhy malých úprav, neber to ani ty, ani případní ostatní jako nějakou kritiku, to bych si nedovolil.
Co se týká děje, nejvíce se mi líbí hned první sloka, kterou jsi napsal. Mě by vůbec nenapadlo obsadit do děje postavu bači. To je variabilní nápad.
Jen bych použil místo rupnuté či půlené kosti, docela obyčejnou kost zlomenou, případně zlámanou, jde mi to lépe na jazyk. Bohužel na rozdíl od dalších dvou slok, kde je vše dobře, zrovna v téhle není dodržen počet slabik ve třetím a čtvrtém řádku (mělo by jich být osm). Umím si ale představit, že by se to zazpívat dalo, pokud by tato vyjímka byla v písni jen jednou. Nápad s ABS bych zachoval, je to vtipné. Jenom nevím odkud by měla "ovce slézt", snad z té ledovky ?
Ve třetí sloce se mi dost líbí třetí a čtvrtý řádek, ale první dva mi moc nejdou přes jazyk.
Snad si moc nevymýšlím. Napiš co si o tom myslíš a rád bych dostal ještě třistatisíc podobně dobrých slok. Jejich pořadí, bychom poskládali, až se toho sejde více. Tedy, jestli se sejde.
Zatím děkuji. Arnošt.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Slávek Janoušek

Připojuji se k první sloce celým textem.

POČÍTÁNÍ OVEČEK
(ukolébavka)

Klouzala se ovce
Z kopce po ledovce
Teď vás ale děti zklamu
Ovce natloukla si tlamu

Mířila ta ovce
K lávce po ledovce
Teď jen těžko děti usnou
Když má ovce tlamu hnusnou

Za ní druhá ovce
Z kopce po ledovce
To nevidíme zas tu samou
Druhá s potlučenou tlamou

Po ní třetí ovce
Z kopce po ledovce
Kdepak Není to ta samá
Třetí rozmlácená tlama

Klouže čtvrtá ovce
Z kopce po ledovce
Začíná to být už nuda
Břink a tlama celá rudá

Pátá šestá ovce
Ať říká kdo chce co chce
To se děti nutně stane
Když jsou ovce klonované

Dál už si ty ovčí tlamy
Počítejte pěkně samy
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Ahoj
Jasně, že to beru. O tom chybném počtu slabik jsem věděl, ale když jsem si to přezpívával, říkal jsem si, že to projde. To je právě ta závada neznalosti melodie. Teď píšu trochu ve spěchu, ale ještě se na to podívám.
Jinak všemu rozumím:) Měj se a vzhůru do dalších třistatisíc slok. Koukám, že Slávek už nějaké přihodil:) Vlastně celou píseň. Asi mu ty cesty na velbloudech - zvětšeninách pouštních ovcí - jdou k duhu nebo k dunu nebo k duně?
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Včera před usnutím jsem tak polehával a přemýšlel o té změně sedmi slabik na osm. Napadlo mě jen tohle

Bača zuří zlostí
Nad zlomenou kostí
"Ví to přece celé Slezsko
Ovce nemaj á bééé esko"

Tak nevím. Zatím ahoj.
P.S. Píšeš, že jsi neznámý písničkář. Kde je možné slyšel tvoje neznámé písně? V té Balbínce?
Naposledy upravil(a) Kuba Horák dne 23. 3. 2004, 20:26, celkem upraveno 1 x.
Návštěvník

ovce

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj Kubo, zdá se, že tě před spaním políbila můza, opravená sloka je velmi pěkná, tak jsem to myslel. Máš pravdu, že by se dala zazpívat i v prvním provedení, ale tohle je, myslím, mnohem lepší. Děkuji.
Jinak slyšet mě je možno skutečně většinou jen v Balbínce (www.balbinka.cz) v seskupení Krychle a zřídka i někde jinde. Letos jsem po několikaleté odmlce zase zkusil zahradu, takže jsem se ocitnul v Turnově. Tak. Musím říct, že to co mi poslal Slávek Janoušek je hotová píseň, takže ji nechám jako samostatnou jednotku a zkusím se domluvit, jak ji prezentovat. Jinak my ostatní smrtelníci budeme pokračovat v poskládání písně nové.

Zatím díky Kubo a jestli máš chuť - pokračuj.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Včerejší koncert Slávka Janouška na Chodově v KC Zahrada se povedl. A povedla se i premiéra písně o ovcích, v úpravě pro Janouška, sbor diváků a sitár...škoda, že jsem si text prohlídl už o den dřív tady na stránce, kamarádi, kteří tam byli se mnou, řvali smíchy. Tak tedy - sláva klouzající ovci!
Návštěvník

ovce

Příspěvek od Návštěvník »

Děkuji anonymní za aktualitu. Mám radost. O to víc, jestli se lidi bavili, o to jde. Arnošt.
Vojta
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 3. 2004, 12:33

Příspěvek od Vojta »

Anonymní, který se tak bavil Ovcemi na koncertě v Zahradě na Chodově se jmenuje "Vojta,"jen se neumí správně přihlásit. Ale zajímalo by mě, jak se vy dva (Arnošt a Slávek) domluvíte na melodii (Ta sitárová je moc pěkná), když máte každý jinou a pak - kdo z vás bude brát kolik procent z tantiémů?
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Ovce

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj Vojto, pokud tě to zajímá, k autorství Ovcí se vyjadřuji v Počítání oveček. Jinak problémy s přihlášení mívám také. Arnošt.
Ondra Kutina
Příspěvky: 18
Registrován: 11. 5. 2004, 09:43
Bydliště: Petrovice 532, Ústí nad Labem

Příspěvek od Ondra Kutina »

Já vim, je už asi pozdě, ale já jsem holt dřív o těchto stránkách nevěděl. Zkusil jsem navázat na toho baču:

Zkusil odnést ovci
Zpátky proti kopci
Tam je doma jeho žena
Zdravotnicí vyučena

Je tam "Zkusil" protože by se mu to pod taktovkou pokračovatele nemuselo povést... Ale tim jsem nechtěl určovat směr děje, takže si to, pokračovateli, klidně uprav podle libosti:)
:)
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

....

Příspěvek od Kuba Horák »

No, mně se to teda líbí. Třeba si fakt uděláme konkurenční ovce :) Teda Arnošt a my přicmrndneme
Martin

S.O.S. - POMOC - OVCE

Příspěvek od Martin »

Ahoj textaři!
Nezdá se Vám, že Ovce krapet usnuli? Jedinej, kdo s nima pořádně zatočil, je Slávek. Přestože nejsem žádný textař a tyto stránky sleduji pouze jako pozorovatel zásluhou kamaráda Arnošta, dovoluji si toto téma trochu popostrčit. Omlouvám se těm, kterým zkazím náladu mou nehoráznou drzostí a kdo mně za to bude chtít osobně inzultovat, bude mít možnost na živé textové dílně, která se bude konat pravděpodobně u nás nedaleko Českého ráje. Takže připravte se - hrajem:

Ovce kroutí hlavou
S otevřenou tlamou
Že se jen tak ve zmijovce
Válí zmije na ledovce

Ke všemu je bosa
A řve to je kosa
To je tak když hulí trávu
Pak je v zimě všem za krávu

Prý jen k žábě zašla
Cestou špeka našla
Vytlemeně se teď diví
Že plaz není otužilí.
michal k. kosmonaut

...

Příspěvek od michal k. kosmonaut »

No Martině v rámci úzkých mantinelů vkusu :D :D :D říkám jen houšť tvému veselému dílku, které mě pobavilo a to moc. Konečně nějaký text kde je marihůánááá :D . michal
Odpovědět

Zpět na „Hry s texty“