12.–14. 4. Jarní živá textová dílna v Hořicích u Blanska

Zápis do tabulky účasti ve fóru


Agresivní bajky

Absolutní rýmy atd.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj, na Neraweb moc nelezu, tak se asi neznáme...
Je fakt, že to moje vůbec nebyly agresivní bajky :-)), spíš jsem se chytla té formy krátkých básniček. Zkusím tedy zapřemýšlet nad něčím "k tématu".
LucieS
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 2. 2004, 12:37
Bydliště: Neratovice

Příspěvek od LucieS »

Jeee, tak ten anonym nahoře jsem já, nějak jsem se nepřihlásila...
LucieS
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

...něco z pravěku

Příspěvek od Honza Žamboch »

[Hladová

Paleontoložka Mery jí
Řezy z Latimérií
Smrady se jí z kuchyně linou
Zahání hlad zkamenělinou
Michal k

Příspěvek od Michal k »

Málem jsem si na tom zlomil jazyk :)
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denny »

Ahoj,

nějak se to tu rozjelo, jsem příjemně překvapen.

To Arnošt: Super, že to bereš takhle, jsem zvyklý spíš na opačné reakce - někoho upozorníš na chybu, nepřesnost, nebo mu prostě něco zkritizuješ a v tu ránu jsi ten nejhorší člověk na světě. Doufám, že rozebereš i moje věci, na oplátku :) Červy dobrý, jen jsem měl původně takovou ideu, že by vždy dva řádky souzněli rýmem, což u červů neplatí (umřu, pozvu). Jinak se nijak necítím být odborným kritikem, jen poukazuju na věci lehce viditelné.

To Honza Žamboch: Jazyk jsem si málem zlomil taky :) Ať žijou znakoplavky. P.S.: Autor Megapolis, Míra Žamboch je ve tvé příbuzenské přízni, nebo je to jen shoda jmen?
Uživatelský avatar
Honza Žamboch
Příspěvky: 107
Registrován: 1. 3. 2004, 23:10
Bydliště: Na kopci nad Vsetínem
Kontaktovat uživatele:

...klub přátel zlomených jazyků

Příspěvek od Honza Žamboch »

Jsem moc rád, že nejenom mě ta sádra v hubě při mluvení trošku vadí... Pan spisovatel Žamboch Miroslav je můj oblíbenec ve sci-fi literatuře a je to jmenovec. Pokud ovšem nevím o nějakém dobrodružství svých dědů.
michal k

...

Příspěvek od michal k »

K tomu, co psal Denny ( 3. body, které určují mantinely těchto agresivních bajek viz předchozí str.) bych chtěl doplnit, že nestačí jen aby se tam vyskytovalo alespoň jedno zvíře, ale bylo podstatným hýbatelem děje nejen zmínkou v textu(Hladová...). Ať je to opravdu bajka (ale ať každý tvoří jak chce :wink:

No a pokud by se někomu podařilo do toho čtyřverší dostat vtip a poučení! zároveň ( plus dodržet žánr "Agresivní bajky" jak to nadhodil Denny), tak klobouk dolů a má umě: dívka květinu a muž panáka, ale zatím jsem nic takového tady nečetl. Tohle berte jako výzvu 8)

Vzkaz pro Dennyho: smysl těchto agresivních bajek vidím v tom se jen pobavit, ale zkusím taky nahodit pár přípomínek na ostatní rýmovánky.
Jo a ještě ....neboj se psát kritiku, je potřeba, jestli si budeme jen mazat med kolem huby tak to k ničemu nebude :twisted: :D


Na téma zvířátka a jejich postižení:

Bariérová
Za koncertní klavír
zasednul si tapír,
ten nápad rázem spad,
bez prstů nejde prstoklad.

Invalidní
V prostřed stinné zahrady
zkouší kočka kloubní náhrady.
Spokojeně vrní,
teď zas bude všude první.

Vtipná
Černý slepý krtek
zapíjí svůj smutek.
Na jedné slunné mýtince
někdo rozdupal mu krtince.


Na téma zvířátka a vztahy:

Dikobrazí Mlčenlivý dikobraz,
nachlastal se pod obraz.
Mlčí jako pěna,
utekla mu žena...

Sexuální
Na tučnák padl splín,
chtěl by sex, nemá s kým.
Potřebuje láskou doping,
zaslzel si celý smoking.

Převratná
Černá ovce v bílém stádu,
ocitla se v jiném stavu.
Zaživá teď pěkné chvíle,
věří v dítě černobílé.



Ještě taková malá výzva pro ostatní, protože tohle je takové nejnavštěvovanější fórum: NEBOJTE SE KOMENTOVAT OSTATNÍ PŘÍSPĚVKY V TEXTOVÉ DÍLNĚ, nějak to tady umírá, protože každý čeká jak na jeho příspěvek zareaguje někdo jiný a Jakub Horák na všechno nestihne odpovědět :) Výmluvy, že nejsme přece žadní kritici a proč kritizovat, když sám nepíšu nejlíp jsou zcestný. Chce to trošku oživit a i pár větiček stačí.
Pro dnešní den konec agitace :D ...
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Kritika etc.

Příspěvek od Denny »

Něco málo ke kritice - názor, že kritizovat by měl jen ten, kdo to umí líp je opravdu scestný a já doufám, že se tady kritik objeví co nejvíc, nejen moje a Michalovi. Když někomu spadne Windows, zcela automaticky si na něj zanadává, aniž by sám uměl naprogramovat lepší operační systém. Michalovi díky za příspěvky a pochopení myšlenky tohoto fóra.

Jiná věc je ovšem kritika neopodstatněná, tedy kritika z neznalosti věci - té bych se rád vyhnul, takže kritizujte prosím, jen když jste si jisti, že o věci něco víte.

To Michal:
Máš pravdu, cílem je se pobavit a bajka skutečně má obsahovat poučení, ale to bych možná až zas tak nesvazoval, i Ezop se musel nejdřív "vymakat", než z něj něco kloudného vypadlo. Takže alespoň mě stačí ty zvířátka, poučení bych bral zatím spíš jako nadstavbu.

K tvým dílkům - bohužel, většinou se moc nerýmují nebo nesedí počet slabik, čímž přichází o tou kouzlo, které vzniká při stejnoslabičných řádcích (např. ..."spokojeně vrní"..."teď zas bude všude první").

U Černého slepého krtka - možná jsem jen špatný znalec přírody, ale neznám jiného krtka, než černého.

Klavír - tapír

Tučňák se mi naopak líbil moc a Sexuální je přímo skvělá( ikdyž opět - stádu vs stavu)

Díky za podporu.


Fyzikální

Kočka leze do trouby
spokojeně vrně
je to ale na houby
vrní mikrovlnně
michal k

Příspěvek od michal k »

To Denny: zkusím zapracovat víc na rýmu, doposud byl u mě prvořadý příběh a vyznění. S tím krtkem máš pravdu, původně tam byl starý,
ale pak jsem zjistil, že tento přívlastek mám použitý ve více věcech, zvolil jsem tedy jasnou charakteristiku tedy černý.
Jak si psal o kritice z neznalosti věci, tak jsem trochu dostal strach :),
co když si myslím, že o tom něco vím a vlastně je to jen můj pocit. Vzapětí jsem si však odpověděl pravdivým klišé žádný učený z nebe nespadnul a zase jedu dál 8)
Možná snad žánr AGRESIVNÍ BAJKY stane se oborem kde budu fundovaný a budu schopen rozlišit věc do nejmenších nuancí :D
K tvé bajce Fyzikální. Proč je to na houby, že vrní mikrovlně? Sakra...to je skoro až dada otázka :) . Nevím , jestli se dá druh těchto agr. bajek nějak hlubokomyslně rozebírat, ale každopádně je to zajímavé. Ještě se mi nepozdává 2. řádek spokojeně vrně ...neměla by tam být čárka spokojeně, vrně . Hodně štěstí v skládání dalších věcí. Taky už mám zas něco na skladě.
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Agresivní bajky

Příspěvek od Cácorka »

Nadárek Denny (...jsme se dlouho nečetli,co?), ahoj ostatní.

Přihazuju jednu svoji:

Váhavec

Pět let chtěl šnek šnečici
říct, že se mu líbí,
pět let – trouba – choval se dost plaše.

Ztuh´ mu úsměv na líci,
už ji nepolíbí,
přejelo ji auto – je z ní kaše.

... a jsem potěšena z plodnosti tohoto fóra.
Tvořme, tvořte dál - je to sranda :)
Cácorka
michal k

Příspěvek od michal k »

To cácorka: fajn, zvířátka tam jsou, je to tragické, ale ješte upravit do čtyřverší, změnit název Váhavec na Váhací, poopravit rým a je to v žánru A.G.
( A.G. není myšleno Arnošt Goldflam :D )

Ale, co se ti opravdu podařilo... je v tom vtip a ponaučení zároveň!
= vyznej zavčas tomu koho máš rád své city .........nebo z něho bude kaše :D

Měj se hezky a přeji další nápady.
michal k

Příspěvek od michal k »

Pokud někdo přemýšlel, co to tedy znamená A. G. ......Tak tedy musím přiznat, že to byl překlep :D Samozřejmě tam mělo být A. B. To byl tzv. rozvedený překlep kdy autor už je ospalý, a proto se zplete :oops: :D
Cácorka
Příspěvky: 394
Registrován: 6. 4. 2004, 21:07
antispam: Ne
Bydliště: Holýšov

Příspěvek od Cácorka »

To Michal K: já se budu hájit: Název - dobře Váhací, čtyřverší jsem nepovažovala za podmínku ale minimální podmínku - s tím už nic neudělám. Ale co hájím je rým: kde přesně se Ti to nelíbí?

Jinak dík za kritiku.

Ahoj Cácorka
Uživatelský avatar
Denny
Příspěvky: 381
Registrován: 25. 3. 2004, 08:53
antispam: Ne
Bydliště: Země, třetí planeta od Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denny »

To Michal:

Připojuju se k Cácorce, její rýmy sedí přímo dokonale, který máš na mysli?

Jo, a proč je "to na houby" - jednoduše proto, že když dáč kočku do mikrovlnky a ona začne vrnět, moc pozitivní to není - zvášť když vrní mikrovlnně, to jest, když je trouba náhle zaplá se zabouchlými dvířky. Čárka za vrně má skutečně být, ale je to o dohodě, jestli je mezi verši psát nebo ne, já jsem prostě lenoch.

Jinak mám návrh - pojďme tedy přesně definovat jakási "pravidla" pro agresivní bajku, už jsme o tom něco napovídali, takže co to "sesumírovat a vydat prohlášení pro časy budoucí?

Návrh: - jedná se o čtyřverší a jeho násobky (v krajním opřípadě)
- vyskytuje se alespoň jedno zvířátko (od stafoilokoka po plejtváka obrovského)
- rýmuje se to
- má to stejný počet slabik v řádcích
- je to alespoň trochu sranda, nejlépe brutální

To je ode mě vše, s poučením si nejsem jist, to bych opravdu nechal jen jako bonus, i když vítaný.

Čekám na protinávrhy a současně se jmenuji prezidentem tohoto fóra a očekávám též vaše samojmenování do ostatních funkcí - ministryní růmů bych rád svěřil Cácorce a ministra poučení Michalovi
michal k

Příspěvek od michal k »

to cácorka: je to dobře zrýmované, neřekl jsem to jasně,ale nesedělo řazení (AA BB) jak jsem si myslel, že je tady stanoveno.
Takže to odemě neber jak kritiku chyby, jen věc, kterou jsem bral, že nesedí do koncepce agr. bajek, ale to už bylo dáno tím, že to nebylo čtyřverší.
Příspěvek jsem psal v noci a už jsem neměl sil to pořádně vysvětlit. Snad se mi to teď podařilo :)

to denny: ty pravidla bych určitě taky jasně stanovil, s těmi funkcemi nevím, ale pokud by z toho neplynuly žádné povinnosti ani členské příspěvky :D tak funkci svou beru, akorát bych trošku změnil toho ministra poučení. Sice trochu bezdůvodně, ale připomíná mi to ministra propagandy :lol: S tvou a cácorčinou funkcí souhlasím.

Souhlasím s návrhem: - jedná se o čtyřverší a jeho násobky (v krajním případě)
- vyskytuje se alespoň jedno zvířátko (od stafoilokoka po plejtváka obrovského)
- rýmuje se to
má to stejný počet slabik v řádcích
- je to alespoň trochu sranda, nejlépe brutální

Můj dodatek na zvážení:
-možná též v krajním případě dvojverší
-bonusem bude když tam někdo narve poučení
-má to stejný počet slabik ve dvou řádcích, tedy stačí jen dva stejné počty slabik a dva stejné (v případě čtyřverší).. Vím, že je to trošku ulehčující, ale snažím se to pointovat a tohle by občas pomohlo skvělému rozuzlení. Samozřejmě vím, že to nebude tak úderné.


Aby jsme přěs tu uředničinu nezapomněli psát tak tady jsou tři bajky na téma: zvířátka a závislost ...

Drogová
Starý pes byl grogy
po požití drogy,
pro zbystření smyslů
zbavil činy smyslu.

Prohibiční
V úlu čilá prohibice,
řekla lihu nikdy více.
Dál však malá včela činu
z medu dělá medovinu.

Alkoholická
U láhve od šampusu,
načapal jsem husu.
Pije, neví kolik,
je to alko-holik.


…dodatek mimo téma…

Drsná
V tropech žil se zebrou
nakazil se leprou… :D
Odpovědět

Zpět na „Hry s texty“