PRVNÍ PSANÍ

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.

PRVNÍ PSANÍ

Příspěvekod Autor textu: Jakub Horák » 7. 1. 2004, 07:29

První psaní

Až první psaní mraků sněhových
Najde si schránku ve tvých vlasech
Z prokřehlých dlaní svíčku vylovím
Ať o kus vrátíme se v čase
Hlavu ti schovám v šálu od svých tet
Co píšou z nové země
Zakrojím chléb, dám do čaje med
Ztratím se v tobě a ty ve mně

Až Martin svého koně ustájí
V kamnech zas rozohní se chvojí
Prozradíš s něhou hvězdám potají
O co se dnem i nocí bojíš
Na návsi koupím krajky pro tvůj šat
Ovoce plnou nůši
Přisednu blíž, až budu tě hřát
Budu se chovat jak se sluší

Až květy prchnou bílým peřinám
Nad prahem prolétí se vrána
Co shodí dolů Já do kolébky dám
Čápa pak dočkáme se zrána
Rozhoupe zvoník zvony kostela
Na nebi Pánu chvála
A budou šťastní, šťastní docela
Náš malý, naše malá
Autor textu: Jakub Horák
 

Tak jdu na to

Příspěvekod Slávek Janoušek » 7. 1. 2004, 07:42

První psaní - líbí. Pěkné básnické obraty (už jen první dvojverší nebo např. že "rozohní se chvojí"). Evokuje to koledy, podzimní až zimní čas, narozené děťátko, to je dobře, že to jezulátko by eventuálně mohla být i holčička, v podstatě je to milostná píseň. Co se zhudebnění týče, bylo by to velice jednoduché, protože to formálně naprosto přesně sedí.

Vadí: vadí mi třeba pátý řádek- "Hlavu ti schovám v šálu od svých tet" - svou starobylou (bohužel zastarale vyčpělou a trochu matoucí) předmětnou vazbou: schovat se v co místo schovat se v čem nebo do čeho. Asi by to stálo za úpravu, protože to na sebe příliš a nepříjemně upozorňuje. A není myšleno spíš "mých tet"? Máš na mysli sudičky nebo to už je jen moje konstrukce? Např. řádek - "Na návsi koupím krajky pro tvůj šat" - je také jaksi historizující zejména slovem šat (nikoli šaty), ale tam to ještě projde. Myslím, že by stálo za to posedět nad tím textem, protože mám pocit, že pod některými řádky jsou ještě lepší.

Celkově si myslím, že píšeš řemeslně poměrně zdatně, asi by to chtělo víc času na dodělávky a neletět dál na další jen tak po povrchu. Aby mě povalil na záda i ten obsah. Ještě s tím pohni.
Měj se.
Ahoj Slávek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Re: Odpověď

Příspěvekod Návštěvník » 7. 1. 2004, 07:57

Tak ahoj Slávku!
Děkuji mnohokrát za upřímnou kritiku textařiny, i když jsem si z ní vytáhl spíš negativa a tak jsem tradičně smutný. Slibuju, že budu přemýšlet. Obhajovat ty věci teď nebudu. Ta slova o pečlivějším provedení a delším sezení nad textem asi seděla. Chybí mi vůle a možná jsem moc brzy spokojený, i když autocenzura se za tu dobu posunula. Je tu pořád ten fakt, že vážněji píšu rok, a to by byl zázrak napsat opravdu dobré věci bez chyb.
Ozvu se. Kuba
Návštěvník
 

Re:

Příspěvekod Slávek Janoušek » 7. 1. 2004, 08:25

Ahoj Kubo!
Měl jsem za to, že stačí jen jednou větou říct, že je to dost dobrý a myslel jsem tedy - dost dobrý na to, aby se s tím ještě pohnulo a bylo to ještě lepší. Samozřejmě jen po mém soudu a každý to může vidět jinak. Já nemám žádný patent na to, jak se dělá dobrý text. Kdybych ho měl, měl bych napsáno asi tak dva tisíce textů, jeden lepší než druhý. To teda nemám.
Akorát za tu dobu, co to dělám, vím, co je chyba, kdy je možné tu chybu ještě nechat jako součást originality či stylu, kdy buď projde nebo výsledek ještě podpoří a kdy už naopak působí spíš negativně ve vyznění celku. Takže jsem se ve svém "rozboru" zaměřil zejména na ty chyby. Každý je rád chválen, to je jasné, ale pochvala jen uspokojuje a přináší zadostiučinění, ale NEPOSUNUJE.
Čtu v Tvých řádcích: no dobře, zamyslím se nad tím, ale štve mě to. Teď jde o to, co převáží.
Proč to všechno říkám: Pokud dělat Textovou dílnu, pak proto, že se nebude jen chválit a plácat po rameně a tím to hasne, a jen povšechně říkat, že: je to dobrý, jen tak dál, jen piš, piš co nejvíc, i kdyby se to nedařilo, aspoň jsi ten čas neproflákal a snažil se něco naučit atd., ale hlavně: že se bude rozkrývat struktura textů, rozebírat proč tohle je pěkný obraz, obrat, metafora, proč naopak je tamto nepoužitelné a neprůchodné či nesrozumitelné, že to nebude jen o básnických prostředcích, ale třeba i o gramatice a špatně užitých tvarech, což je to nejsnadněji opravitelné, že se bude argumentovat, proč v tomhle řádku je to či ono, že bude každý obhajovat slova a řádky, které použil, když mu to někdo napadne atd. Taková dílna by měla opodstatnění.
Já jsem v minulosti takovou dílnou v praxi vlastně prošel při různé spolupráci s některými kolegy - s Nohavicou, Plíhalem a nejdéle pak s Redlem a Lenkem a můžu říct, že není nad to, když se nad nějakým textem zamýšlí víc hlav, které o tom něco vědí a každý se snaží vymyslet nějaké řešení určitého místa, řádku, sloky v textu. I to bych chtěl v té Textové dílně dělat.
Věřím, že to by smysl mělo. Slávek
Naposledy upravil Slávek Janoušek dne 8. 1. 2004, 07:57, celkově upraveno 1
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Návštěvník » 8. 1. 2004, 03:52

Ahoj Slávku!
Já se tím textem zabývat budu, protože chci.
Před časem jsem nějaké texty poslal i Nohavicovi. Četl nejprve dva a po dalším mi napsal, ať to zkusím zhudebnit sám, že ví, že mám hudebnost hluboko v sobě. Hudebnost možná ano, nápady nových a nevyčpělých melodií nikoliv. On si té závady s pády nevšiml. Já samozřejmě ano, protože jsem to četl mnohokrát, ale tak nějak mi to do té češtiny zapadalo a nebolelo mě to. Říkal jsem si, že je možné to tak vyslovit...
Dobrá. Pustím se do těch řádků.
Kuba
Návštěvník
 

Příspěvekod Slávek Janoušek » 8. 1. 2004, 04:23

Kubo!
Mám jednu věc: (trocha motivace... jsem přece bývalý učitel). Když jsem si přečetl znova, co jsi napsal v doprovodném komentáři k textům, je z toho zřejmé, že bys rád, aby některý Tvůj text někdo zhudebnil, že sám si na to netroufáš, proto jsi to přece poslal mně i Nohavicovi.
Nohavica Tě elegantně oslovil, jak to umí on: máš hudebnost hluboko v sobě, udělej to sám (což je jednak: nemám kdy, a jednak: pobídka, která může mít fatální důsledky ... ptají se držitele Nobelovy ceny za písňové texty v roce 2058: Kdo vás ovlivnil na začátku vaší tak úspěšné textařské kariéry? ).
A já si klidně v tom hodnocení textů napíšu, jak by se to jednoduše zhudebňovalo vzhledem k tomu, že nemáš problém s dodržením pravidelné stavby textu písně. Takže to byla výzva:

Nejvíc se mi líbil a nejméně chyb jsem spatřoval právě v tomto textu, takže jsem si ho zahrál. Asi na 10 způsobů, z nichž jeden byl pitomější než druhý, samé hudební klišé. Až mě to začlo provokovat: že bych nic nevymyslel? Ale pak jsem se dostal dovnitř toho textu tím opakováním, no a výsledek je, že je z toho píseň, která se mi stále ještě líbí, i když jsem si ji teď zahrál po několika hodinách pauzy znovu, což je dobré znamení. To se bude možná dát i hrát.
Jenže: samozřejmě jsem se Ti trochu nabourával do toho textu, jak zjišťuju - přesně v intencích toho, co jsem psal v připomínkách. Pokud možno co nejméně, ale přece. Já tomu říkám, že tu píseň (tedy vlastně ten text) musím adoptovat.

Takže: svoji verzi textu Ti zatím nepošlu, neboť chci, abys měl ještě čas s tím pracovat sám .... co když z Tebe vypadne perla a já budu mít proč svoje řešení stáhnout. Protože ještě jeden neúprosný zákon to má: Kdo vymyslí nějaký, byť nepatrný posun v textu, kdy se nějak rozšíří či změní celkový obsah a vyznění písně, má nárok stát se spoluautorem. Musí přihodit řádek (jak říká Redl) a musí to být ale ten vítězný, ne jen kosmetické úpravy. To rozlišit je někdy problém, ale vždy se věci dohodly. Autorství pak už vždy tak platí, jak se dohodlo, po věky věků, amen. Od toho se pak odvíjí dělení honoráře, je-li kdy jaký.
Proto říkám, že máš ještě možnost dotáhnout svůj text k vítězné verzi a z mých změn udělat jen ty kosmetické. Je to na Tobě, na čem se nakonec domluvíme. Jsi na tahu. Říkám, že je to regulérní píseň. Čímž jsem snad dostatečně naznačil, že to, že jsem kladům věnoval tak málo místa při hodnocení a chybám mnohem víc, nehraje roli.
Těším se na to, že dotáhneš ten text.
Ahoj Slávek
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Kuba Horák » 8. 1. 2004, 04:30

Ahoj Slávku!
Ani nevím, jak mám začít. Jestli jsem něco čekal, tak tohle opravdu ne. Jsem v podstatě nadšený. Musím přiznat, že jsi mě dokonale prokoukl a že to zklamání opravdu převažovalo, ale tak je to asi správné. Dneska naopak žiju v takové polostřízlivé euforii. Máš jistě pravdu, že když už ty věci posílám, mám někde v hlavě ukrytý sen, že mi to vezmete na zhudebnění. Už jsem si vypracoval jakýsi stupeň autocenzury, a i když nemusí být zásadní, a já jistě vyšlu ke kritice i to, o čem nejsem úplně přesvědčen, posílám vlastně věci, které se mi samotnému zdají dobré. To, že kritika bolí, je samozřejmé, ale taky zdravé. Rovněž jsem přesvědčen, že bez ní se ty posuny dělají velmi těžko. To je taky velký důvod, proč to posílám.
K úpravám textu: Jsem na to líný a v nejbližší době to nevidím. Taky se mi nezdá špatné, že některé ty řádky upravíš. Samozřejmě, že bych bral, kdyby to bylo celé výtečné, ale mě už hřeje jen pocit toho, co se děje teď a taky je tu důvěra. Jen se modlím, aby se ta nalezená melodie líbila dál. Věřím, že je to i text, který by mohl lidi zaujmout. Nezbývá než se těšit, že se skutečně zrodí píseň. Splnil by se mi sen. Zákon o autorství je na jednu stranu drsný a na druhou pochopitelný. Dojde-li ke zlepšení písně, není o čem mluvit. Kéž by se tak udělaly i ty další. Ty se mi taky nechce pohřbívat. Ještě se k nim vrátím.
Ahoj a velký dík. Označuji tě za žárovku dne a modlím se, aby sis to s tím zhudebněním nerozmyslel. Jestli ta slova opravdu uslyším zpívat, asi se ten večer hodně opiju a po dlouhé době i s čistou radostí. Kuba
Kuba Horák
 

Příspěvekod Slávek Janoušek » 8. 1. 2004, 04:49

Ahoj Kubo!
Píseň už se zrodila, teď jde jen o to, jak dopadne s textem. To mě štveš s tvrzením, že jsi líný a že nechceš sedět na svém textu. Přímo sereš. To teda né. Jen se tím zabejvej!!!
Píseň měla první posluchačku. Reakce byla: líbí, ale v textu se špatně orientuje, je příliš lyrický, možná by tomu prospěly nějaké dějové řádky. Přemýšlím teď o tom. Kde se to odehrává, co je to za příběh, jaké jsou souvislosti a návaznosti na obecné příběhy. Možná by tomu nějaké ukotvení prospělo, aby se posluchač měl rychleji čeho chytit. Nechce se mi hýbat s ničím ve třetí sloce, ta je dobrá, ale v prvních dvou by nějaký malý prostor byl.
Pojď taky přemýšlet!! Ty ten příběh znáš, nebo jsi ho aspoň popisoval, já zatím tápu.
S Redlem jsme jednou v kuse dělali na textu asi 7 hodin, popsali spoustu papíru, vymysleli 20 dalších slok a pak jsme vyměnili jenom jeden řádek v tom původním textu, zbytek zahodili a bylo to ono.
Tak ahoj Slávek
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Kuba Horák » 8. 1. 2004, 05:01

Ahoj Slávku!
Já se toho vkládání nových dějových řádků obávám. Vím, že ta píseň je dost lyrická, ale zdá se mi, že stíhá být i dostatečně dějová. Bojím se, aby tak neztratila to specifické a říkám si, že těch řádků, co vyjadřují obraz a děj, je tam dost. Je to vlastně popis příběhu, který je skrytý v hávu budoucnosti a který je osvětlen až na konci. I když je to možná patrné, člověk si ten proces těhotenství uvědomí naplno až v poslední sloce, což mi přijde dobré. Ta časová posloupnost je vlastně celou kostrou, a tak bych rád zachoval alespoň první dva verše každé sloky. Při mých představách se ten příběh odehrává ve starších časech (co píšou z nové země...), proto snad ten nádech koledy (ten je dán asi také tím ročním obdobím atd....) Z jiného pohledu je to vlastně jen obraz snů zamilovaného.
Nemyslím si, že by chyběly řádky dějové, to spíš že by se daly ty dějové řádky, co tu jsou, vyměnit za živější. Tady zase hrozí porušení té linie písně. Já nevím. Dokud neuvidím a neuslyším, nebudu se mračit ani radovat. Zkusím dnes přemýšlet. To, že jsem líný se mi zdá vždycky, když mám opravovat vlastní text nebo básničku. Přijde mi to složitější než samotné skládání. Nejdřív musím vychladnout, abych našel vnitřní sílu se do toho pustit. Je to asi dáno povahou.
Kuba
Kuba Horák
 

Příspěvekod Slávek Janoušek » 8. 1. 2004, 05:06

Tvé úvahy o textu se shodují s mými, je dobře, že nad tím budeš bádat. Asi je fakt to dotahování nápadu mnohem horší a těžší, než ten úvodní let od nápadu k první realizaci. Šťastní autoři, kteří se trefují hned a snadno. Každý se občas trefí a vypadne to rovnou hotové, ale to je málokdy.
Slávek
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Kuba Horák » 8. 1. 2004, 05:24

Zasílám některé návrhy. Sám bych je označil za nic moc, ale možná jsou vylepšující.

Hlavu ti schovám v šálu od svých tet - Na hlavu dám ti čapku od mých tet, Hlavu ti schovám v šále (čapce) od mých tet...Ta čapka se mi zdá prostější a víc se mi tam hodí.

Prozradíš s něhou hvězdám potají - Prozradíš těm co přání utají, Prozradíš těm (všem) co rádi čekají, Prozradíš těm co slova neznají...Původní verš je asi přeslazený.

Opravdu to posílám spíš, abys věděl, že mi na tom záleží a že se snažím. Já to teď hlavně nechci spláchnout a věřím, že se to dítě opravdu narodí. Kór teď, když je k tomu ta správná doba a zima už se ozývá.
Měj se. Za případnou reakci dík. Kuba
Kuba Horák
 

Příspěvekod Slávek Janoušek » 8. 1. 2004, 05:45

Místa, o kterých si myslím, že by chtěly změnu, jsou:
1. sloka: čtvrtý řádek a i pátý (tu šálu jinak),
2. sloka jediná možnost, kde zasáhnout je třetí a čtvrtý řádek.
3. sloka nic.
K tomu jsem dospěl poté, co jsem to celé postupně rozboural a různě nahrazoval a zase složil zpět. Pouze uvedená místa by to chtělo polepšit. Všechny verze, co mně zatím napadly, necítím jako vítězné. Zkus se také soustředit na ty řádky. Stále si myslím, že melodie je příjemná. Chyběl mi refrén, tak jsem ho přidal. Zpívá se jediné slovo. Alelujá. Bez toho už to nejde.
Čau. Slávek
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Kuba Horák » 8. 1. 2004, 06:23

Ten refrén je dobrý nápad, protože to je motor, který ta písnička potřebovala (i když jednoslovný - nic složitějšího by se tam asi nehodilo, mě napadlo už před tím, že by se tam zpívalo jen áááá..) Ten refrén se dá považovat za vítězný. Určitě to tu písničku, myslím si, posunulo. A hlavně oživilo. Je dobře, že po "aleluja" se píseň vždycky vrátí k příběhu - skok v čase.
Tím textem se trápím, jestli se tomu tak dá říct. Už to bude snad rok, co mi Vlasta Redl napsal, že:"..ty refrény jsou senzační, výborné a jak zpěvné, kdyby tak i ty sloky byly na takové úrovni, hned bych text začal loudit.."
Už jsem nad tím textem pár nocí strávil, k ničemu kloudnějšímu jsem se nedopracoval nebo jsem to pod imaginárním dozorem autority zahazoval (spíš to první). Přemýšlím o těch řádcích, které jsi označil, a tlačím, ale spíš bych se na tý posteli posral, než předvedl ten vítězný řádek. Snažil jsem se na text dívat z jiných úhlů a víc se do toho ponořit, ale to se potom jeví tak, že můžu rovnou udělat celý nový. (Ke všemu mi teď z rádia na sesterně proudí do uší pan Petr Kotvald:) To se ti potom zdá, že všechny tvé texty jsou tak dobré...) Krom toho skutečně nevím, co by měl ten verš přinést, protože hlavní obsahové body jsou vždycky po krajích slok. Pak jsem se trochu leknul, vyměnit i čtvrtý řádek první sloky - ať o kus vrátíme se v čase, to bude teda ořech. Jo jo, je to práce jako sviňa. Alespoň jsem si opravdu výrazně objasnil, že nestačí mít dar (nechci být neskromnej), ale že je to i robota a čekání. Ono to nikdy není jen dloubání v rypáku, ale teď, když se vybrušuje, je to pro mne očistec. To je ale asi na tom to nejhezčí a možná by ta píseň jinak ani nebyla krásná.
Možná si za ten hovnorář (teď mě napadlo, že to je asi to slovo pro honoráře textařů v oblasti folku) jednou koupím krmení pro ptáky do parku:) Stejně jednou napíšu texty pro celou desku a budu sponzorovat hrocha, protože je špinavej:).
Když už jsem si řekl, že opravdu sednu nebo lehnu a budu bloumat, napadl mě refrén k úplně jiné, daleko starší písničce. Je to k smíchu. Čím dál tím víc věřím na múzy. Už je to opravdu víra.
Kuba

P.S. Úpravy
První sloka - z prokřehlých dlaní svíčku..
ať o kus vrátíme.....
Do horkých (bílých) kapek ponořím (ponoříme, ponoří se) si svět
Pozvu tě (vezmu tě) do své (té) země,
Kus naší nové (malé) zem
Z voskových (bělavých) kapek postavím si svět...
Druhá sloka - 3.řádek
Dva zlaté kruhy prsty protkají (potkají)
Dvě jména v jediné se spojí
(na věky naše srdce spojí, na věky věků srdce spojí)
Kuba Horák
 

Příspěvekod Slávek Janoušek » 8. 1. 2004, 06:35

To je dobře, že na tom textu sedíš - někdy na základě toho vznikne úplně něco jiného. To je fajn. Nejvíc jsem zasmál na toho hrocha. Protože je špinavej.

Ten 4.řádek jo. Co takhle? 3. a 4. ř./2.sloka
Láskou nám soudné hvězdy potají
Na věky naše srdce spojí
Anebo:
Z tvých očí jiskry vzlétnou potají
Na věky naše srdce spojí

Prozradím, co si tam zpívám v 1. sloce:
Protože mi to připomíná pořád koledu, starý příběh - 4.řádek:
Jak Josef v Mariiných časech
Hlavu ti schovám do šál starých tet
Sudiček z nové země

Píseň jsem zahrál na večírku po hraní v Bruntálu, jo, fungovalo to, i Samson ji ocenil. Asi ji poprvé dám na vánočním koncertě v Kobeřicicích.
Ahoj Slávek
Naposledy upravil Slávek Janoušek dne 8. 1. 2004, 07:11, celkově upraveno 1
Slávek Janoušek
Slávek Janoušek
 
Příspěvky: 779
Registrován: 11. 12. 2003, 03:53

Příspěvekod Kuba Horák » 8. 1. 2004, 07:03

Ahoj Slávku!
Změny textu byly myslím ku prospěchu věci. Jak Josef v Mariiných časech navozuje ještě více koledu, což je i dost chytré a ty jiskry jsou tím dějovým řádkem, o kterém jsme mluvili, takže jo.... Asi je hotovo.
Jsem vnitřně velmi šťastný, že se písnička líbila Samsonovi a že má šanci zaznít v Kobeřicích. Rok práce tedy nevyzněl do ztracena a já bych tam nejradši na tu premieru přijel. Děkuju ti moc, že ses toho textu ujal a dodělal jej. Hezké Vánoce a hodně zdraví, energie a štěstí přeje Kubas
Kuba Horák
 

Další

Zpět na Písňové texty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron