A ono to

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

A ono to

Příspěvek od smutna.meduzka »

Leží nahá na sněhu a ono to nestudí
NESTUDÍ
Pláče za drsnou něhu a ono to nebolí
NEBOLÍ
Běží míle daleko a furt se nehýbá
NEHÝBÁ
Plave ke dnu - hluboko svou hlavu ohýbá
OHÝBÁÁÁÁÁ

Ref: doufat....chtít
doufat a chtít
doufat a chtít....
změnit svět...

Spává denně v hedvábí a ono to nehladí
NEHLADÍ
Zpívá tóny do láhví a ono to neladí
NELADÍ
Líbá květy pomněnek a ty se nesmějí
NESMĚJÍ
Drtí sousta vzpomínek všechny je po tmě jí
PO TMĚ JÍÍÍÍÍÍ

Ref: doufat...chtít
doufat a chtít
doufat a chtít..........
ztratit svět.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Milá smutná medúzko,

když budu mluvit za sebe, tak tohle je pro mě tvůj nejlepší text. Měla bys na něm ale ještě pracovat, protože za to stojí.

Co by se rozhodně mělo opravit, je v první sloce „pláče za drsnou něhu“ – je to technicky špatně a obsahově je to přinejmenším pochybné, vymysli něco lepšího, opravdovějšího, uvěřitelnějšího… Zkus třeba začít tím, že rovnou škrtneš rým sněhu/něhu, možná se ti potom otevře víc možností.

O dalších změnách bych přemýšlela tady:

„svou hlavu ohýbá“ – dumám nad tím a nejsem si tak úplně jistá, jestli lze ohýbat hlavu, nebo ne… každopádně mě to tam ruší, proto bych to asi raději změnila, co třeba: „plave ke dnu, hluboko, když svůj hřbet ohýbá“ – ale určitě vymyslíš něco lepšího

„drtí sousta“ – na první přečtení mi to tam vadilo, postupně jsem se s tím sice smířila, ale možná bych přece jen ještě zkusila alespoň popřemýšlet nad výměnou „drtí“ za jiné sloveso… Obdobně jsem na tom se slovem „furt“ v první sloce, i když proti němu nic nemám, nemůžu v sobě nějak najít jistotu, že tam pasuje.

„změnit svět“ – jakkoliv je to obnošené a patetické, tak já ti to docela bezelstně věřím, i když to nic na té obnošenosti a patosu nemění. Možná by to chtělo alespoň něčím zjemnit: „změnit svět, změnit se“, „ztratit svět, ztratit se“ …

Vlastně jsem ale hlavně chtěla říct, že tenhle tvůj text mi opravdu sedl do nálady a líbí se mi.

Ahoj, Lada
Radek
Příspěvky: 162
Registrován: 28. 3. 2004, 20:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek »

Musím říct, že to furt mi tam taky nějak nesedí.

Radek
smutna.meduzka
Příspěvky: 37
Registrován: 11. 11. 2004, 17:37

Příspěvek od smutna.meduzka »

Lada:
tak ti dekuji, ze si myslis, ze je to muj nejlepsi text. Vsech tvych rad si vazim, ale priznavam, ze ted, kdyz uz je to cele zhudebneno, slozeno, "udelano" do pisnicky, tak... tezko se premysli nad tim, jaka slova by tam mohla byt jinak. Pak chci rict, ze me velmi zaujalo ,,zmenit svet, zmenit se"..to se mi libi:). No a "place za drsnou nehu" a to vsechno ostatni, tak moc nevim, co bych na tom zmenila, ale jak uz jsem napsala v predeslych radcich, tak.. je to pro me slozite#Jinak diky moc!#meduzka#

Radek:
nevim, cim bych to mela nahradit. Snad "stale", "zas", "však", "přec"... nektera slova by zase nesedela rytmicky, takze.. jsem opravdu v koncich :).
Hank
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 11. 2006, 16:45
Bydliště: Praha

Příspěvek od Hank »

Hele mně se to taky líbí. Možná, že to při čtení není zrovna vycizelovaná báseň, ale tohle si umím představit podpořené zajimavou melodií jako lehký táborový chytlák. Ta drsná něha je fakt drsná a furt je blbý. Tohle má být sice energické, ale né hrubé.

Mně tam k těm nadějným slokám vůbec nesedí ten refrén. Necítím návaznost těchto obsahů. Je to takový populistický výkřik do tmy - chtít změnit svět. Ale ty sloky o změně světa moc nejsou (možná změnit svůj svět). Ale ačkoliv brebtám, brebtám proto, že tento text si to rozhodně zaslouží :-)
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“