Napiš mi píseň

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Napiš mi píseň

Příspěvek od Peprník »

Napiš mi píseň
a dnes ji napiš pro mě.
Napiš ji tak,
ať sám ji rozdýchám.
Napiš ji krásně,
o svých věcech, skromně,
ať se mi jehlou šíje dotýká.

Napiš dnes píseň
a ostatní nech stranou.
Napiš ji z vrtů
suchých poznání.
Napiš ji živou,
v cárech rozpáranou,
ať podruhé ji rád zas vezmu do dlaní.

Napiš mi píseň,
co v beztónech mi zpívá.
Napiš v ní jména,
která také znám.
Napiš je dlouhá
a v sebehláskách tklivá,
ať v dativech jsou ústy ozvěnám.

Napiš mi píseň
a vynech palesk řádků.
Nepiš ji tuhou
z papírových vět.
Napiš ji z hlíny,
z kypré prsti zmatků,
ať jako Země skrývá žhavý střed.

Napiš tu píseň
a dnes ji napiš pro mě.
Napiš ji tělem,
léta ho též mám.
Napiš ji krásně,
o lásce a skromně,
ať se sám v sobě chvíli nevyznám.
Naposledy upravil(a) Peprník dne 26. 1. 2006, 14:13, celkem upraveno 1 x.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvek od Kuba Horák »

Je to pěkné. Jen třetí a čtvrtá sloka se mi zdá zbytečně přeoriginální - beztónech, v sebehláskách, dativech, palesk řádků, papírových vět, kypré prsti zmatků - to je na mě trochu síla. K
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

No tak to je přesně to, jak to nemá působit, takže budu měnit.

Palesk řádků - nechám, to je přesně to, co jsem chtěl tím textem vlastně říct. A ještě nechám papírové věty. Ty jsou jednak ve vztahu k dvojsmyslu slova "tuhou" a jednak mi to přijde přesně výstižné - takže za papírové věty lze považovat v sebehláskách, beztónech, kypré prsti - tudíž pryč s tím :-) Myslím, že to na tebe působilo právě jako papírové věty ..... Jo a v těch dativech - to taky .....

Jo - já tam měl překlep (už jsem ho opravil) - teda spíš podivnou ponechávku. V původní verzi je:
Napiš ji tuhou ... a něco
tady mělo být: Nepiš ji tuhou - pak ty papírové věty sedí, ale to Nepiš mi tam děla binec v těch Napiš :-) :-)

Napiš, nepiš - snad to slepíš ... Jinak Díky, já tu 3-4 překopnu, ale až to přijde samo na jazyk.
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj Peprníku,
tak tenhle text-báseň se mi líbí moc a pokusím se napsat proč, jestli se mi to podaří. Ačkoliv používáš imperativy, cítím za nimi prosbu nebo naléhání nebo něco mezi tím a vzniká z toho takové zvláštní napětí. Možná to napětí má příčinu také v tom, co ti dovoluje vyslovit tvoje dominantní mužské ego a co už ne. Tahle ukrytá "maskulinní něha" je pro mě v textu nejzajímavější. Tobě se zkrátka podařilo říci mezi řádky více než ve slovech samotných, a to si cením.
S Jakubovým názorem na některé výrazy souhlasím, i když bych na jejich změně tolik netrvala. Snad jen v první sloce "ať se mi jehlou šíje dotýká" by, myslím, mělo být zájmeno "mě" nebo "mne", ale gramatiku tady neposuzujeme.

Zdravím
Próka
Uživatelský avatar
Ronnie
Příspěvky: 33
Registrován: 27. 1. 2006, 01:34
Bydliště: Praha

Příspěvek od Ronnie »

Próko, já nevím. Mně to "mi" připadá správné. Ať se MI (komu čemu) jehlou šíje (koho čeho) dotýká, ne ať se MNE (koho čeho) jehlou šíje (kdo co) dotýká. Ale to by asi měl upřesnit autor. :)
Ronnie
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj Ronnie,

obě možnosti jsou správné, díky za upozornění.

Próka
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

Děkuju za názory,
S tím MI už se nějak spřátelím, :-) ale ten verbání kvíz tam trochu proberu samotnému mi to nesedí.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Ahoj,
mně se to opravdu líbí. Těch zvláštních tvarů je tam opravdu až moc, ale na tom už jste se vlastně shodli. Ovšem alespoň za beztóny a sebehlásky bych se přimluvila.
Ahoj, Lada
Marek Cerno2

Příspěvek od Marek Cerno2 »

Neber muj nazor jako pomstu za tve prispevky ale me se to nelibi .. zajimave podani,hluboke metafory ale zadny vyznam . Necitim z toho nic co bych si z pisne ci basne mel odnest .
Je to napsany kvalitne a jiste s laskou a pyli ale nic mi to nerika ..
Arnošt Frauenberg
Příspěvky: 394
Registrován: 11. 3. 2004, 16:11
Bydliště: Královské komorní město Žebrák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arnošt Frauenberg »

Ahoj Peprníku. Zdá se že se momentálně většině pánů textařů daří. Je to pěkné, atmosféra, forma ... vadí mi jediná věc a to "v dativech". Ale to je maličkost. Měj se. Arnošt.
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Ahoj Peprníku, hned od začátku se mi to líbilo, u 3. a 4. sloky bych souhlasil s Kubou. Naštěstí jsi ponechal ty věci, které by mně nevadily (palesk řádků a papírové věty mi přijdou na místě) a vyhazuješ zbytek. (Mimochodem, už to má nějakou novou podobu?)
Pak mi ještě přijde zbytečné to "a" v druhých verších slok. To tam vůbec nemusí být.

Pro Próku: "maskulinní něha" - FUJSLOVO!!! :)
Uživatelský avatar
Ronnie
Příspěvky: 33
Registrován: 27. 1. 2006, 01:34
Bydliště: Praha

Příspěvek od Ronnie »

Jardo, na "maskulinní něze" ti vadí víc to slovní spojení nebo jev, který popisuje? :lol: Ronnie
Jarda Síbrt
Site Admin
Příspěvky: 768
Registrován: 25. 9. 2005, 13:31
antispam: Ne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda Síbrt »

Pro Ronnie - tak ještě jednou: FUJSLOVO!!! :)
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

to Jarda
Hledala jsem výraz, který by co nejvýstižněji vystihl, co mám na mysli. "Maskulinní něhu" jsem dala do uvozovek, abych řekla, co chci a současně si od toho vytvořila určitý odstup. Nenapadlo mě, že to může vyvolat takovou nevoli. Zejména proto, že na ničem, co je maskulinní, nevidím nic fujovatého (řekla bych právě naopak) a o něze ani nemluvě :)
S potěšením zjišťuji, že kritice jsou podrobovány nejen texty, ale i komentáře k nim.
Zdravím
Próka
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

Moc děkuju za připomínky - už to předělávám - kromě už avizovaných změn v novoslovích (Děkuju Kubovi, Arnoštovi, Ladě i ostatním) jsem si s dovolením ukradl od Jardy to vypuštění "a". To máš naprostou pravdu, bez toho, je to lepší, jemněji to zní.

Takže ještě jednou moc děkuju a doufám, že z toho časem něco bude.

Pepr.
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“